Adam Hložek – největší talent současného českého fotbalu


Publikované: 13.06.2022   Kategorie článku: Fotbal, Fotbalisti Adam Hložek – největší talent současného českého fotbalu

Adam Hložek je český 19letý fotbalový supertalent hrající na postu útočníka. Svou kariéru zahájil na Letné v dresu Sparty Praha, po aktuální sezóně 2021/22 se stěhuje do německého bundesligového Bayeru Leverkusen, kde se setká s krajanem Patrikem Schickem. Hložek je v Česku držitelem několika rekordů z kategorie nejmladší hráč. Hodně si od tohoto hráče v budoucnosti slibují také fanoušci české fotbalové reprezentace. V článku se podíváme na celý příběh Adama Hložka i na to, kde začínal.

Adam Hložek – narození, mládí a dospívání

Adam Hložek se narodil 25. července 2002 v Ivančicích (okres Brno) Zbyhněvu Hložkovi a Marcele Hložkové.
Ke sportu měl blízko od útlého dětství, jeho otec je také bývalý profesionální házenkář. Má o 4 roky staršího bratra Daniela, jenž podle vzoru otce začínal s házenou, posléze ale přesedlal na fotbal. Právě v jeho stopách šel také jeho mladší bratr Adam, a evidentně se rozhodl správně.

O Daniela Hložka měla v mládežnických kategoriích zájem Sparta Praha. Právě při jeho přesunu na Letnou v roce 2014 tam s ním šel také jeho mladší bratr Adam Hložek.
Adamův bratr Daniel se ve Spartě prosadit nedokázal a jeho fotbalovou kariéru ukončily zdravotní komplikace.

Vraťme se ale k Adamu Hložkovi. S fotbalem začínal v rodných Ivančicích za místní klub v roce 2008. Bylo mu 6 let. V Ivančicích navštěvoval také místní ZŠ Vladimíra Menšíka. V roce 2012 působil také v mládežnickém družstvu Zbrojovky Brno.

Zlom mu v dětství přineslo angažmá jeho bratra Daniela ve Spartě v roce 2014 – Adam se tam stěhoval s ním. Musel samozřejmě změnit také školu – začal navštěvovat ZŠ Marjánka na Břevnově v Praze.
Jeho fotbalovým vzorem v dětství i dnes je legenda českého fotbalu Tomáš Rosický.

Talent Adama Hložka byl nepřehlédnutelný již v dorosteneckých kategoriích. Patřil proto do českých reprezentačních výběrů U15, U16, U17 a U21.

Jeho schopnosti a talent nejlépe znali samozřejmě ve Spartě, proto na Letné neváhali a Adamu Hložkovi dali šanci předvést se za A-tým Sparty již v jeho 16 letech.

Adam Hložek – působení na klubové úrovni

Adam Hložek v seniorském A-týmu Sparty Praha debutoval v utkání českého MOL poháru proti klubu Slavoj Polná. A debut to byl opravdu skvělý. Adam nastoupil v 84. minutě na posledních 6 minut zápasu, a v 90. minutě již zvyšoval vedení Sparty na 4:1. V debutovém utkání mezi muži tak Adam Hložek zaknihoval také svůj debutový gól. Bylo to 2. října 2018, Adamovi tedy bylo 16 let.

Na Spartě proto neváhali a začali dávat 16letému Adamovi více příležitostí. Ve Fortuna lize tak debutoval již 10. listopadu 2018 v utkání proti MFK Karviná. V 89. minutě vystřídal Matěje Pulkraba a připsal si tak svou první ligovou minutu, kterou se ale zapsal do historie. Stal se nejmladším debutantem v historii české ligy – bylo mu přesně 16 let, 3 měsíce a 16 dnů.

Stabilní součástí sestavy Sparty se Adam Hložek dokázal stát během pár utkání. Po debutu sice další 2 kola české ligy strávil pouze na lavičce náhradníků, ale bylo to naposled v jeho kariéře ve Spartě. A platí to až do dnešního dne.

Po této přestávce se během 4-5 utkání dokázal Adam Hložek propracovat do sparťanské sestavy a začal nastupovat pravidelně. A to mu stále bylo pouze 16 let.

Poté se do historie českého fotbalu s ohledem na Adama Hložka zapsal další datum – 9. březen 2019, kdy se hrálo 24. kolo české Fortuna ligy mezi Spartou a Viktorií Plzeň. Adam Hložek dal svůj premiérový gól za Spartu, pomohl svému týmu k výhře 4-0 a stal se nejmladším střelcem gólu v historii české ligy – bylo mu 16 let, 7 měsíců a 15 dnů.

Ve své první sezóně mezi muži – 2018/19 – tak za Spartu naskočil ve všech soutěžích do 23 utkání, ve kterých dal Adam Hložek 4 góly a přidal 3 asistence.

Od sezóny 2019/20 byl již pravidelnou součástí základní sparťanské jedenáctky. Díky tomu si v nízkém věku mohl poprvé vyzkoušet také atmosféru zápasu na evropské úrovni. Šanci dostal v odvetě 3. předkola Evropské ligy mezi Spartou a tureckým Trabzonsporem. Sparta prohrála 1:2, ze soutěží se rozloučila, ale Adam si připsal jediný gól svého týmu. Při debutu na evropské scéně si tak připsal také svůj první gól evropského rozměru. V sezóně 2019/20 celkem za Spartu nastoupil k 39 utkáním ve všech soutěžích, vstřelil 9 gólů a 9x také asistoval.

V české Fortuna lize byla pro Hložka střelecky nejúspěšnější následující sezóna 2020/21. V soutěži dokázal nasázet 15 branek a se slávistou Kuchtou se společně stali nejlepšími kanonýry soutěže. Tento počin je o to neuvěřitelnější, že Adamu Hložkovi bylo pořád pouhých 18 let, a navíc mu na 15 gólů stačilo pouze 19 utkání. Zbylá kola Fortuna ligy neodehrál Adam Hložek kvůli zranění. Znamenalo to další zápis do historie – Adam Hložek se stal historicky nejmladším nejlepším kanonýrem celé soutěže.

V té samé sezóně k tomu navíc přidal další rekordy – v utkání proti SFC Opava hraném 25. dubna 2021 dokázal vstřelit hattrick a stal se tak nejmladším hráčem v historii české ligy, který ho dokázal vstřelit. K tomu přidal ještě jiný zápis, který už připomíná nějaké vyprávění z pohádkové knihy – v posledním kole sezóny 2020/21 proti Zbrojovce Brno 29. května 2021 odehrál pouze 1. poločas, ale stihl vstřelit 4 góly!

V právě skončené sezóně 2021/22 své kvality Adam Hložek opět potvrdil, nastoupil celkem na 47 zápasů, vstřelil 12 gólů a na dalších 15 přihrál.

Dalo se čekat, že Hložkův přestup už na sebe nenechá dlouho čekat. Se začátkem nové sezóny tento hráč startuje novou kapitolu v Bayeru Leverkusen.

Sparta si přišla na 13 milionů €. V jejich barvách se Adam Hložek celkem představil v 132 zápasech, ve kterých dal 40 gólů a přidal dalších 36 asistencí. Jedinou týmovou trofejí, kterou dokázal se Spartou získat, je Český pohár ze sezóny 2019/20.

Adam Hložek – působení v reprezentaci

Jak jsme si již načrtli výše, Adam Hložek byl součástí kádrů českých mládežnických reprezentačních výběrů v kategoriích U15, U16, U17 a U21. Celkem v nich absolvoval 33 zápasů, ve kterých 19x skóroval.
Dlouho na sebe nenechala čekat ani pozvánka do seniorského reprezentačního výběru – svůj debut Adam Hložek absolvoval v B divizi Ligy národů UEFA proti Slovensku pod trenérem Jaroslavem Šilhavým dne 4. září 2020. Hložek byl v základu, odehrál 72 minut, po kterých ho vystřídal Michal Krmenčík. Adam se tak podílel na výhře Česka 3-1.

S tím souvisí další Hložkův rekord. Tehdy mu bylo přesně 18 let, 1 měsíc a 10 dnů, Adam Hložek se tak stal nejmladším hráčem, jaký kdy nastoupil za českou reprezentaci.

Přes svůj nízký věk má Adam Hložek také zkušenosti s vrcholnou akcí. Zúčastnil se ME 2020, hraném v roce 2021 kvůli pandemii koronaviru. Na pár minut naskočil do všech utkání ve skupině a také do osmifinálového utkání proti Holandsku. Ve čtvrtfinále proti Dánsku už nehrál a Česko se v této fázi s turnajem rozloučilo.

Ale nebyl by to Adam Hložek, kdyby nechtěl další zápis do historie. V rámci kvalifikace na světový šampionát v Kataru odehrál v utkání proti Bělorusku dne 11. října 2021 88 minut. Podstatné ale je, že v 65. minutě svým gólem stanovil výhru svého týmu na 2-0. Stal se tak také druhým nejmladším střelcem v historii českého národního týmu. Při vstřelení branky byl mladší pouze Václav Kadlec.

K dnešnímu dni Adam Hložek nastoupil v českém dresu na 16 utkání, dokázal vstřelit 1 gól a na 1 také přihrát.

Adam Hložek – osobní život

Adam Hložek je mimo hřiště takový normální teenager. Pochází ze sportovně založené rodiny – otec házenkář, starší bratr fotbalista. Nejspíš tam dostal základy toho, o čem mluví lidé z jeho okolí – je neústupný a cílevědomý, ví, čeho chce dosáhnout a za tím jde. Projevuje se to i na hřišti. Ve věku 16 let sváděl urputné ligové souboje s o 20 kilogramů těžšími soupeři, ale neustoupil nikdy.

Z jeho sociálních sítí lze vyčíst dva ústřední motivy, kolem kterých se točí jeho život. Jedním je samozřejmě fotbal, a druhým jeho přítelkyně Veronika Štůsková. Momentálně je tato dvojice ve vztahu přibližně již 2 roky. Veronika Štůsková také nemá k sportu daleko. Kdysi se závodně věnovala atletice.

Adam Hložek – úspěchy a ocenění

Co se týče týmových trofejí, Adam Hložek zatím drží pouze jedinou – se Spartou Praha se stal vítězem MOL poháru v sezóně 2019/20.

Největším individuálním úspěchem je pro Adama určitě koruna pro krále střelců české Fortuna ligy ze sezóny 2020/21.

Pořád je mu ale pouhých 19 let, celou kariéru má tedy před sebou. Sbírka individuálních ocenění se u tohoto hráče určitě rozroste. Fanoušci jsou ve velkém očekávání, co Adam předvede v útoku s Patrikem Schickem v Bayeru Leverkusen.

Prozatím je ale spíše držitelem historických rekordů české ligy:

Je nejmladším debutantem v její historii.
• Je nejmladším hráčem, který kdy v české lize dokázal vstřelit branku.
• Je nejmladším hráčem, který kdy dokázal vstřelit v české lize hattrick (3 góly v jednom zápase). V té době mu bylo 18 let a 9 měsíců. Rekord posunul o něco více než rok, druhý nejmladší střelec hattricku Martin Lukeš to dokázal ve věku 20 let. Tomáši Součkovi pak bylo při hattricku dokonce 21 let.
• Je to nejmladší hráč, který kdy získal korunu pro krále střelců v historii české ligy.
• Jako nejmladší hráč v historii české ligy si v ní připsal 100 startů.
• Kromě toho je také nejmladším fotbalistou, který kdy reprezentoval Česko a je také druhým nejmladším střelcem v historii našeho reprezentačního výběru.

Zdroj titulní fotografie: AC Sparta Praha

Autor: Lukáš Svítil
Hodnocení článku: 3/3 hvězdiček


Podobné články dle tagu: Adam Hložek, fotbal, fotbalista, klub, praha, sparta

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

E-mail:

Váš komentář:

Podobné článku ako je Adam Hložek – největší talent současného českého fotbalu


Karim Benzema – čím starší, tím lepší prvotřídní francouzský útočník

Karim Benzema – čím starší, tím lepší prvotřídní francouzský útočník

Francouzský reprezentační útočník alžírského původu s číslem 9 na zádech, Karim Benzema, je již dnes hrající legendou klubu Real Madrid. Za bílý balet nastupuje už od roku 20...

Kilian Mbappé – francouzská fotbalová raketa a příjemný chlápek

Kilian Mbappé – francouzská fotbalová raketa a příjemný chlápek

Kilian Mbappé momentálně kouzlí v Paříži. Kouzlí s míčem. Je to totiž míčový kouzelník. Fotbalista od pánaboha. Bývá považován za nástupce legendárního francouzského útočníka...

AC Sparta Praha - Fotbalový klub

AC Sparta Praha - Fotbalový klub

AC Sparta Praha – Sídlo: Milady Horákové 1066/98, 170 82 Praha 7 – Letná, Česká republikaStručná historie:  AC Sparta Praha je tradiční český profesionální fotbalový klub, kt...

SK Slavia Praha - Fotbalový klub

SK Slavia Praha - Fotbalový klub

Sídlo: Vladivostocká 1460/2, 100 05 Praha 10, Česká republikaStručná historie:  SK Slavia Praha je přední a tradiční profesionální fotbalový klub, který své domácí zápasy hra...

Neymar da Silva Santos Junior se v rytmu samby protancoval až na fotbalový vrchol

Neymar da Silva Santos Junior se v rytmu samby protancoval až na fotbalový vrchol

Neymar da Silva Santos Junior, známý jako Neymar Jr., je brazilský profesionální fotbalista, který hraje jako útočník za francouzský klub Paris Saint-Germain a brazilskou rep...

Vinícius Júnior – mladý talent s povahou suveréna válí v Realu Madrid

Vinícius Júnior – mladý talent s povahou suveréna válí v Realu Madrid

Vinícius Júnior (celým jménem Vinícius Jose Paixao de Olivera Júnior) je brazilský fotbalista momentálně působící v kádru slavného španělského Realu Madrid a brazilského náro...

Bohemians 1905 - Fotbalový klub

Bohemians 1905 - Fotbalový klub

Bohemians 1905 – Sídlo: Městský stadion Ďolíček, VršoviceStručná historie: Bohemians 1905 je tradiční a oblíbený český profesionální fotbalový klub, který má základnu v pražs...

Ansu Fati – křehký klenot v barvách FC Barcelona

Ansu Fati – křehký klenot v barvách FC Barcelona

Anssumane „Ansu“ Fati Vieira je mladý, 19letý španělský fotbalový křídelník, momentálně působící v slavném klubu FC Barcelona. Dříve nosil na dresu čísla 22 a 17, od roku 202...