Adam Hložek – největší talent současného českého fotbalu

Sdílet na:  

Publikované: 13.06.2022   Kategorie článku: Fotbal, Fotbalisti Adam Hložek – největší talent současného českého fotbalu
Zdroj: Depositphotos, Instagram

Adam Hložek je český 19letý fotbalový supertalent hrající na postu útočníka. Svou kariéru zahájil na Letné v dresu Sparty Praha, po aktuální sezóně 2021/22 se stěhuje do německého bundesligového Bayeru Leverkusen, kde se setká s krajanem Patrikem Schickem. Hložek je v Česku držitelem několika rekordů z kategorie nejmladší hráč. Hodně si od tohoto hráče v budoucnosti slibují také fanoušci české fotbalové reprezentace. V článku se podíváme na celý příběh Adama Hložka i na to, kde začínal.

Adam Hložek – narození, mládí a dospívání

Adam Hložek se narodil 25. července 2002 v Ivančicích (okres Brno) Zbyhněvu Hložkovi a Marcele Hložkové.
Ke sportu měl blízko od útlého dětství, jeho otec je také bývalý profesionální házenkář. Má o 4 roky staršího bratra Daniela, jenž podle vzoru otce začínal s házenou, posléze ale přesedlal na fotbal. Právě v jeho stopách šel také jeho mladší bratr Adam, a evidentně se rozhodl správně.

O Daniela Hložka měla v mládežnických kategoriích zájem Sparta Praha. Právě při jeho přesunu na Letnou v roce 2014 tam s ním šel také jeho mladší bratr Adam Hložek.
Adamův bratr Daniel se ve Spartě prosadit nedokázal a jeho fotbalovou kariéru ukončily zdravotní komplikace.

Vraťme se ale k Adamu Hložkovi. S fotbalem začínal v rodných Ivančicích za místní klub v roce 2008. Bylo mu 6 let. V Ivančicích navštěvoval také místní ZŠ Vladimíra Menšíka. V roce 2012 působil také v mládežnickém družstvu Zbrojovky Brno.

Zlom mu v dětství přineslo angažmá jeho bratra Daniela ve Spartě v roce 2014 – Adam se tam stěhoval s ním. Musel samozřejmě změnit také školu – začal navštěvovat ZŠ Marjánka na Břevnově v Praze.
Jeho fotbalovým vzorem v dětství i dnes je legenda českého fotbalu Tomáš Rosický.

Talent Adama Hložka byl nepřehlédnutelný již v dorosteneckých kategoriích. Patřil proto do českých reprezentačních výběrů U15, U16, U17 a U21.

Jeho schopnosti a talent nejlépe znali samozřejmě ve Spartě, proto na Letné neváhali a Adamu Hložkovi dali šanci předvést se za A-tým Sparty již v jeho 16 letech.

Adam Hložek – působení na klubové úrovni

Adam Hložek v seniorském A-týmu Sparty Praha debutoval v utkání českého MOL poháru proti klubu Slavoj Polná. A debut to byl opravdu skvělý. Adam nastoupil v 84. minutě na posledních 6 minut zápasu, a v 90. minutě již zvyšoval vedení Sparty na 4:1. V debutovém utkání mezi muži tak Adam Hložek zaknihoval také svůj debutový gól. Bylo to 2. října 2018, Adamovi tedy bylo 16 let.

Na Spartě proto neváhali a začali dávat 16letému Adamovi více příležitostí. Ve Fortuna lize tak debutoval již 10. listopadu 2018 v utkání proti MFK Karviná. V 89. minutě vystřídal Matěje Pulkraba a připsal si tak svou první ligovou minutu, kterou se ale zapsal do historie. Stal se nejmladším debutantem v historii české ligy – bylo mu přesně 16 let, 3 měsíce a 16 dnů.

Stabilní součástí sestavy Sparty se Adam Hložek dokázal stát během pár utkání. Po debutu sice další 2 kola české ligy strávil pouze na lavičce náhradníků, ale bylo to naposled v jeho kariéře ve Spartě. A platí to až do dnešního dne.

Po této přestávce se během 4-5 utkání dokázal Adam Hložek propracovat do sparťanské sestavy a začal nastupovat pravidelně. A to mu stále bylo pouze 16 let.

Poté se do historie českého fotbalu s ohledem na Adama Hložka zapsal další datum – 9. březen 2019, kdy se hrálo 24. kolo české Fortuna ligy mezi Spartou a Viktorií Plzeň. Adam Hložek dal svůj premiérový gól za Spartu, pomohl svému týmu k výhře 4-0 a stal se nejmladším střelcem gólu v historii české ligy – bylo mu 16 let, 7 měsíců a 15 dnů.

Ve své první sezóně mezi muži – 2018/19 – tak za Spartu naskočil ve všech soutěžích do 23 utkání, ve kterých dal Adam Hložek 4 góly a přidal 3 asistence.

Od sezóny 2019/20 byl již pravidelnou součástí základní sparťanské jedenáctky. Díky tomu si v nízkém věku mohl poprvé vyzkoušet také atmosféru zápasu na evropské úrovni. Šanci dostal v odvetě 3. předkola Evropské ligy mezi Spartou a tureckým Trabzonsporem. Sparta prohrála 1:2, ze soutěží se rozloučila, ale Adam si připsal jediný gól svého týmu. Při debutu na evropské scéně si tak připsal také svůj první gól evropského rozměru. V sezóně 2019/20 celkem za Spartu nastoupil k 39 utkáním ve všech soutěžích, vstřelil 9 gólů a 9x také asistoval.

V české Fortuna lize byla pro Hložka střelecky nejúspěšnější následující sezóna 2020/21. V soutěži dokázal nasázet 15 branek a se slávistou Kuchtou se společně stali nejlepšími kanonýry soutěže. Tento počin je o to neuvěřitelnější, že Adamu Hložkovi bylo pořád pouhých 18 let, a navíc mu na 15 gólů stačilo pouze 19 utkání. Zbylá kola Fortuna ligy neodehrál Adam Hložek kvůli zranění. Znamenalo to další zápis do historie – Adam Hložek se stal historicky nejmladším nejlepším kanonýrem celé soutěže.

V té samé sezóně k tomu navíc přidal další rekordy – v utkání proti SFC Opava hraném 25. dubna 2021 dokázal vstřelit hattrick a stal se tak nejmladším hráčem v historii české ligy, který ho dokázal vstřelit. K tomu přidal ještě jiný zápis, který už připomíná nějaké vyprávění z pohádkové knihy – v posledním kole sezóny 2020/21 proti Zbrojovce Brno 29. května 2021 odehrál pouze 1. poločas, ale stihl vstřelit 4 góly!

V právě skončené sezóně 2021/22 své kvality Adam Hložek opět potvrdil, nastoupil celkem na 47 zápasů, vstřelil 12 gólů a na dalších 15 přihrál.

Dalo se čekat, že Hložkův přestup už na sebe nenechá dlouho čekat. Se začátkem nové sezóny tento hráč startuje novou kapitolu v Bayeru Leverkusen.

Sparta si přišla na 13 milionů €. V jejich barvách se Adam Hložek celkem představil v 132 zápasech, ve kterých dal 40 gólů a přidal dalších 36 asistencí. Jedinou týmovou trofejí, kterou dokázal se Spartou získat, je Český pohár ze sezóny 2019/20.

Adam Hložek – působení v reprezentaci

Jak jsme si již načrtli výše, Adam Hložek byl součástí kádrů českých mládežnických reprezentačních výběrů v kategoriích U15, U16, U17 a U21. Celkem v nich absolvoval 33 zápasů, ve kterých 19x skóroval.
Dlouho na sebe nenechala čekat ani pozvánka do seniorského reprezentačního výběru – svůj debut Adam Hložek absolvoval v B divizi Ligy národů UEFA proti Slovensku pod trenérem Jaroslavem Šilhavým dne 4. září 2020. Hložek byl v základu, odehrál 72 minut, po kterých ho vystřídal Michal Krmenčík. Adam se tak podílel na výhře Česka 3-1.

S tím souvisí další Hložkův rekord. Tehdy mu bylo přesně 18 let, 1 měsíc a 10 dnů, Adam Hložek se tak stal nejmladším hráčem, jaký kdy nastoupil za českou reprezentaci.

Přes svůj nízký věk má Adam Hložek také zkušenosti s vrcholnou akcí. Zúčastnil se ME 2020, hraném v roce 2021 kvůli pandemii koronaviru. Na pár minut naskočil do všech utkání ve skupině a také do osmifinálového utkání proti Holandsku. Ve čtvrtfinále proti Dánsku už nehrál a Česko se v této fázi s turnajem rozloučilo.

Ale nebyl by to Adam Hložek, kdyby nechtěl další zápis do historie. V rámci kvalifikace na světový šampionát v Kataru odehrál v utkání proti Bělorusku dne 11. října 2021 88 minut. Podstatné ale je, že v 65. minutě svým gólem stanovil výhru svého týmu na 2-0. Stal se tak také druhým nejmladším střelcem v historii českého národního týmu. Při vstřelení branky byl mladší pouze Václav Kadlec.

K dnešnímu dni Adam Hložek nastoupil v českém dresu na 16 utkání, dokázal vstřelit 1 gól a na 1 také přihrát.

Adam Hložek – osobní život

Adam Hložek je mimo hřiště takový normální teenager. Pochází ze sportovně založené rodiny – otec házenkář, starší bratr fotbalista. Nejspíš tam dostal základy toho, o čem mluví lidé z jeho okolí – je neústupný a cílevědomý, ví, čeho chce dosáhnout a za tím jde. Projevuje se to i na hřišti. Ve věku 16 let sváděl urputné ligové souboje s o 20 kilogramů těžšími soupeři, ale neustoupil nikdy.

Z jeho sociálních sítí lze vyčíst dva ústřední motivy, kolem kterých se točí jeho život. Jedním je samozřejmě fotbal, a druhým jeho přítelkyně Veronika Štůsková. Momentálně je tato dvojice ve vztahu přibližně již 2 roky. Veronika Štůsková také nemá k sportu daleko. Kdysi se závodně věnovala atletice.

Adam Hložek – úspěchy a ocenění

Co se týče týmových trofejí, Adam Hložek zatím drží pouze jedinou – se Spartou Praha se stal vítězem MOL poháru v sezóně 2019/20.

Největším individuálním úspěchem je pro Adama určitě koruna pro krále střelců české Fortuna ligy ze sezóny 2020/21.

Pořád je mu ale pouhých 19 let, celou kariéru má tedy před sebou. Sbírka individuálních ocenění se u tohoto hráče určitě rozroste. Fanoušci jsou ve velkém očekávání, co Adam předvede v útoku s Patrikem Schickem v Bayeru Leverkusen.

Prozatím je ale spíše držitelem historických rekordů české ligy:

Je nejmladším debutantem v její historii.
• Je nejmladším hráčem, který kdy v české lize dokázal vstřelit branku.
• Je nejmladším hráčem, který kdy dokázal vstřelit v české lize hattrick (3 góly v jednom zápase). V té době mu bylo 18 let a 9 měsíců. Rekord posunul o něco více než rok, druhý nejmladší střelec hattricku Martin Lukeš to dokázal ve věku 20 let. Tomáši Součkovi pak bylo při hattricku dokonce 21 let.
• Je to nejmladší hráč, který kdy získal korunu pro krále střelců v historii české ligy.
• Jako nejmladší hráč v historii české ligy si v ní připsal 100 startů.
• Kromě toho je také nejmladším fotbalistou, který kdy reprezentoval Česko a je také druhým nejmladším střelcem v historii našeho reprezentačního výběru.

Zdroj titulní fotografie: AC Sparta Praha

Autor: Redakce
Hodnocení článku: 3/3 hvězdiček


Podobné články dle tagu: Adam Hložek, fotbal, fotbalista, klub, praha, sparta

Sdílet na:  

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

E-mail:

Váš komentář:

Podobné články jako je Adam Hložek – největší talent současného českého fotbalu


Lautaro Martínez – argentinský lev ve službách Interu Milán

Lautaro Martínez – argentinský lev ve službách Interu Milán

Lautaro Martínez (celým jménem Lautaro Javier Martínez) je argentinský fotbalový útočník momentálně hájící barvy italského velkoklubu Interu Milán. Je považován za jeden z ne...

Kevin de Bruyne – fotbalový mozek i motor Manchesteru City a belgické reprezentace

Kevin de Bruyne – fotbalový mozek i motor Manchesteru City a belgické reprezentace

Kevin de Bruyne je známý belgický fotbalový záložník, momentálně oblékající barvy anglického týmu Manchester City, kde nosí číslo 17. Je také známý pod přezdívkou KDB. Až do ...

Phil Foden – mladá anglická puška střílející ostrými

Phil Foden – mladá anglická puška střílející ostrými

Těžko přetěžko hádat z křišťálové koule, Sybilou nikdo z nás není, její bájné věštecké schopnosti zůstávají nedostižnou metou i pro kvantovou mechaniku. A proto u mladých hrá...

SK Slavia Praha - Fotbalový klub

SK Slavia Praha - Fotbalový klub

Sídlo: Vladivostocká 1460/2, 100 05 Praha 10, Česká republikaStručná historie:  SK Slavia Praha je přední a tradiční profesionální fotbalový klub, který své domácí zápasy hra...

Odešla trenérská legenda František Cipro. Stál za největším novodobým úspěchem Slavie

Odešla trenérská legenda František Cipro. Stál za největším novodobým úspěchem Slavie

František Cipro je slávistická legenda. Bohužel v úterý přišla smutná zpráva, že bývalý hráč a trenér Slavie Praha podlehl rakovině tlustého střeva, se kterou bojoval tři rok...

Senzační triumf československého fotbalu na LOH 1980

Senzační triumf československého fotbalu na LOH 1980

Letní olympijské hry v Moskvě v roce 1980 přinesly obrovské vítězství československých fotbalistů, kteří zde po naprosto famózním představení získali zlaté medaile po finálov...

Vinícius Júnior – mladý talent s povahou suveréna válí v Realu Madrid

Vinícius Júnior – mladý talent s povahou suveréna válí v Realu Madrid

Vinícius Júnior (celým jménem Vinícius Jose Paixao de Olivera Júnior) je brazilský fotbalista momentálně působící v kádru slavného španělského Realu Madrid a brazilského náro...

Manchester City – fotbalový klub, který se vyškrábal na vrchol

Manchester City – fotbalový klub, který se vyškrábal na vrchol

Klub Manchester City lze momentálně právem pokládat za krále anglického ligového fotbalu. Z posledních 5 sezón triumfoval hned čtyřikrát, tuto hegemonii dokázal pouze jednou ...

Super Bowl 2023 vyhráli hráči Kansasu. Jejich quarterback Patrick Mahomes se stal MVP.

Super Bowl 2023 vyhráli hráči Kansasu. Jejich quarterback Patrick Mahomes se stal MVP.

Kansas City Chiefs jsou podruhé za čtyři roky šampiony Super Bowlu poté, co zraněný a kulhající Patrick Mahomes zařídil výhru 38:35 nad týmem Philadelphia Eagles, který je po...