Ansu Fati – křehký klenot v barvách FC Barcelona

Sdílet na:  

Publikované: 23.05.2022   Kategorie článku: Fotbal, Fotbalisti Ansu Fati – křehký klenot v barvách FC Barcelona
Zdroj: Depositphotos nebo Instagram

Anssumane „Ansu“ Fati Vieira je mladý, 19letý španělský fotbalový křídelník, momentálně působící v slavném klubu FC Barcelona. Dříve nosil na dresu čísla 22 a 17, od roku 2021 však přebral legendární číslo 10 po Lionelu Messim. A právě k této legendě je často přirovnáván a v Barceloně od něho očekávají, že se stane Messiho nástupcem na pozici tahouna klubu. V nízkém věku má před sebou hodně práce, ale už teď je držitelem několika rekordů. Jaký je celý příběh tohoto miláčka tribun na Camp Nou?

Ansu Fati – narození, mládí a dospívání
 

Ansu Fati se narodil 31. října 2002 v Bissau, které je hlavním městem Guineje-Bissau, republiky na západním pobřeží Afriky. Jeho otec se jmenuje Bori Fati. Vykonával různá zaměstnání, mimo jiné je to také bývalý fotbalista. Jeho matka, Lurdes Fati, s ním měla 5 dětí včetně Ansua.

Ješte než se Ansu Fati v roce 2002 narodil, vypukla v Guineje-Bissau v roce 1998 občanská válka. Přinesla mnoho obětí na životech, v roce 2003 pak následoval vojenský převrat. To jen prohloubilo chudobu a špatné životní podmínky v zemi. Bori Fati se proto rozhodl hledat své rodině lepší budoucnost v Evropě.

Nejdříve se Bori dostal do Portugalska, kde mimo jiné zkoušel hrát profesionálně fotbal. Nastartovat kariéru se mu ale nepovedlo. Protlouct se bylo těžké, Bori si nemohl najít práci a na konec skončil až na ulici, kde musel žebrat o peníze.

Bori Fati opustil Portugalsko a vydal se do Španělska. Dostal se do vesnice Marinaleda v provincii Sevilla. Ani tam to však nebylo lehké a Bori Fati opět musel žebrat.
Nakonec se mu štěstěna obrátila čelem, když se na ulici dal do rozhovoru se starostou Marinaledy. Ten mu nabídl práci řidiče a Bori byl nadšený, samozřejmě jí přijal.

Po tom, co se v službách starosty Marinaledy osvědčil, mohl Bori Fati provést to, po čem toužil – přivézt celou svou rodinu z Guineje-Bissau do Španělska a dát jim lepší život. Ansu Fati se tak dostal do Evropy, když mu bylo 6 let.

Ansu Fati má 2 bratry, kteří také hrají fotbal. Starší bratr Braima Fati byl v minulosti součástí kádru Barcelona B, aktuálně působí v nižších anglických ligových soutěžích v Biggleswade United. Mladší Miguel Fati je součástí slavné barcelonské akademie La Masia. Ansu Fati má ještě 2 sestry, Djuco a Djenabu.

Braima a Ansu chtěli hrát fotbal vždy, a radil jim to také jejich otec. Po jejich příchodu do Španělska získal úspěch jako první starší Braima, dostal se do mládeže klubu FC Sevilla. 7letý Ansu Fati si svou první mládežnickou sezónu odkroutil v místním fotbalovém klubu z Herrery.
Okamžitě si ho samozřejmě všimla FC Sevilla. V roce 2010 se proto přemístil do jejího mládežnického systému. Jeho obrovský talent ovšem nezůstal bez povšimnutí, a o slovo se přihlásili také Real Madrid a FC Barcelona.

V mládeži Sevilly proto Ansu Fati zůstal pouze do roku 2012, kdy v jeho 9 letech přešel do slavné mládežnické akademie La Masia.

V barcelonské mládeži rychle prokázal svůj talent a stal se jejím lídrem. V roce 2015 ho ale přibrzdila zlomenina holenní a lýtkové kosti, kvůli které nehrál téměř rok. S odstupem času se tato událost ale dá hodnotit v jeho kariéře pozitivně. Ansu Fati se po nucené přestávce vrátil motivovaný jako nikdy předtím, a chtěl všem dokázat, co umí. Od této chvíle šla jeho mládežnická kariéra už jenom směrem nahoru.

Vedení Barcelony proto na nic nečekalo a dne 24.7.2019 podepsal Ansu Fati profesionální smlouvu se seniorským týmem FC Barcelona. Bylo mu pouhých 16 let.
 


Ansu Fati – působení na klubové úrovni

Na debut za seniorský tým Barcelony nemusel Ansu Fati čekat dlouho. Pomohlo mu k tomu zranění Luíse Suaréze a Ousmané Dembelého, kouč Ernesto Valverde si jako náhradu vybral právě jeho.
Nejdříve ale bylo potřebné splnit jednu tradici, která se ve Španělsku dodržuje. Hráči pod 17 let potřebují k nástupu do večerního zápasu svolení rodičů. Zástupci FC Barcelona si pro toto svolení přišli k Fatiovým domů. Bori a Lurdes byli samozřejmě nadšení a souhlasili.

Ansu Fati tak ve věku 16 let a 298 dní dne 25. srpna 2019 absolvoval svou premiéru v dresu FC Barcelona, kdy v 78. minutě utkání španělské La Ligy proti Betisu Sevilla vystřídal Carlese Peréze a zaknihoval si svých prvních 12 hracích minut.
Stal se druhým nejmladším hráčem v historii Barcelony. Při svém debutu byl o pár dnů mladší pouze Vincenc Martínez v roce 1941.

Další rekord přišel hned v dalším utkání španělské ligy proti CA Osasuna. Ansu Fati naskočil do druhého poločasu za Nélsona Semeda a v 51. minutě vstřelil svou premiérovou branku. Ve věku 16 let a 304 dní se stal Ansu Fati nejmladším střelcem v celé historii FC Barcelona.

Hned v následujícím utkání proti Valencii, odehraném 14. září 2019, se stal nejmladším hráčem v historii španělské ligy, který v jednom utkání zaznamenal branku i asistenci – ve věku 16 let a 318 dní. Zároveň se stal také jejím historicky nejmladším dvojnásobným střelcem.

Za 3 dny poté se stal nejmladším hráčem, který kdy nastoupil za FC Barcelonu k utkání Ligy mistrů. 17. září totiž nastoupil v základní sestavě proti Borussii Dortmund, odehrál 59 minut a střídal ho sám Lionel Messi.

Dlouho Ansu Fati nečekal ani na premiérový zásah v Lize mistrů. Přišel dne 10. prosince 2019 v utkání proti Interu Milán. Fati se stal ve věku 17 let a 40 dní nejmladším střelcem novodobé historie Ligy mistrů.

Aby toho nebylo málo, Ansu Fati zanedlouho vytvořil další nový rekord. Dne 2. února 2020 v zápase proti UD Levante vstřelil 2 góly v jednom zápase. Ve věku 17 let a 94 dní se stal nejmladším hráčem historie španělské ligy, který toto dokázal.

Bohužel ve větším rozletu Fatiho přibrzdila zranění, která se na něho začala lepit koncem roku 2020. Brzdí ho až do dnešních dnů.

V květnu 2022 se konečně objevil v posledních kolech La Ligy. Oprášil svou slávu z minulosti, hlavně v utkání proti Betisu Sevilla. V 75. minutě vystřídal Ferrana Torrese a v 76. minutě si již připisoval na své konto branku na 1:0.

Celkem Ansu Fati k dnešnímu dni nastoupil za FC Barcelona k 56 zápasům, ve kterých absolvoval na hřišti 2 482 hracích minut a vstřelil 19 branek (15 v La Lize, 3 v Lize mistrů a 1 ve španělském Superpoháru). Připsal si také 6 asistencí.

Ansu Fati – působení v reprezentaci

Ansu Fati je také součástí španělského reprezentačního týmu. Svůj debut absolvoval pod trenérem Luisem Enriquem 3. září 2020 v utkání Ligy národů proti Německu, kde naskočil do druhého poločasu.
6. září 2020 proti Ukrajině si připsal svůj premiérový a dosud jediný gól ve španělském dresu. Byl v základní sestavě, spolu s Morenem a Olmem vytvořili útočný trojlístek. V 32. minutě zvyšoval náskok svého týmu na 3:0.

Další dva starty za Španělsko si připsal v říjnu 2020 opět v Lize národů. Při výhře nad Švýcarskem strávil na hřišti 57 minut, při prohře s Ukrajinou absolvoval 58 minut.

Španělsko svou skupinu v Lize národů vyhrálo a představilo se v semifinále, kde vyřadilo Itálii. Ve finále ale podlehlo Francii a trofej si tak nepřipsalo. Do těchto utkání už Ansu Fati nezasáhl.
Od té doby se v reprezentaci nepředstavil. Za Španělsko tak Ansu Fati nastoupil k 4 utkáním, ve kterých si připsal 1 gól a 1 asistenci. Celkem odehrál 249 minut.

Ansu Fati – osobní život

O osobním životě Ansu Fatiho toho není známo mnoho. Momentálně nejspíš nemá žádnou přítelkyni. Bydlí v Sant Cugat del Vallés, městečku, které se nachází nedaleko Barcelony.

Známá je nepříjemná příhoda z listopadu 2021. Zatímco Ansu Fati seděl na tribuně a sledoval zápas Barcelony, jeho dom v Sant Cugat byl vykraden. V tom čase se zbytek jeho rodiny nacházel v domě a v přízemí sledoval zápas v televizi. Zloději se dostali do horního patra. Fatiho rodina zavolala policii po tom, co odtamtud uslyšela podezřelé zvuky. Zloději ale unikli a Ansu Fati přišel o peníze, cennosti a hodinky.

Ansu Fati je fotbalovým vzorem pro svého mladšího bratra Miguela, který se narodil už ve Španělsku. Ten je součástí barcelonské akademie La Masia, kde hraje s Thiagem Messim, synem Lionela Messiho. Údajně jsou to dobří kamarádi.

Ansu Fati rád tráví svůj volný čas na jachtě na moři. Tvrdí, že miluje španělské moře. Zahlédnout ho lze také na kánoi či na venkově, nejspíš má rád přírodu. Nepotrpí si na luxusní auta a drží se průměru. V ulicích ho lze vidět také na kole.

Ansu Fati – úspěchy a ocenění

Ansu Fati je stále ještě mladíkem, je mu 19 let. Celou kariéru má tak ještě před sebou, a pokud ho nebudou zranění brzdit tak jako tomu bylo doteď, mohl by dosáhnout velkých věcí. Aktuálně má ve své sbírce úspěchů pouze jedinou trofej – s Barcelonou je vítězem španělského poháru ze sezóny 2020/21.
Nicméně, právě díky nízkému věku je držitelem několika slušných rekordů:

Je to nejmladší hráč, který vstřelil branku v Lize mistrů v její novodobé historii.
• Je to nejmladší hráč, který za Barcelonu nastoupil k utkání Ligy mistrů.
• Je to druhý nejmladší hráč, který za Barcelonu nastoupil ve španělské lize.
• Je to nejmladší střelec gólu v celé historii FC Barcelona.
• Je to nejmladší hráč celé historie španělské ligy, který dokázal dát gól i asistenci v jednom utkání. Je také jejím nejmladším hráčem, který dokázal dát 2 góly v jednom utkání.
• Je nejmladším dvojnásobným střelcem v historii španělské ligy.

Fotogalerie
Ansu Fati – křehký klenot v barvách FC Barcelona foto č.1Ansu Fati – křehký klenot v barvách FC Barcelona foto č.2Ansu Fati – křehký klenot v barvách FC Barcelona foto č.3Ansu Fati – křehký klenot v barvách FC Barcelona foto č.4Ansu Fati – křehký klenot v barvách FC Barcelona foto č.5
Autor: Lukáš Svítil
Hodnocení článku: 3/3 hvězdiček


Podobné články dle tagu: ansu fati, fc barcelona, fotbal, fotbalista, klub, laliga, liga mistrů

Sdílet na:  

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

E-mail:

Váš komentář:

Podobné články jako je Ansu Fati – křehký klenot v barvách FC Barcelona


Manchester City možná získá dalšího hráče s hvězdným potenciálem. Guardiola si ho chce vypiplat jako řadu jiných před ním

Manchester City možná získá dalšího hráče s hvězdným potenciálem. Guardiola si ho chce vypiplat jako řadu jiných před ním

Manchester City se snaží získat dalšího levného hráče, který má potenciál stát se světovou špičkou. Trenér Pep Guardiola má na mladé dobrý čich. Už se mu podařilo uvést do fo...

Evertonu se rozpadá kabina. Hráči nechtějí doplácet na špatná finanční rozhodnutí klubu

Evertonu se rozpadá kabina. Hráči nechtějí doplácet na špatná finanční rozhodnutí klubu

Fotbalisté Evertonu zvažují právní kroky vůči svému klubu, pokud sestoupí do druhé ligy. Jakkoli to zní bláznivě, tak jde samozřejmě o peníze. Evertonu se začíná rozpadat kab...

Dnes začínají základní skupiny evropských pohárů. Jaký máme aktuální koeficient v žebříčku?

Dnes začínají základní skupiny evropských pohárů. Jaký máme aktuální koeficient v žebříčku?

Podzimní pohárová sezona je tady. Dneska na evropských stadionech vypuknou klání o jarní setrvání v soutěžích a také samozřejmě o národní koeficient, který UEFA používá k nas...

Kdo z hvězdných hráčů bude chybět na fotbalovém šampionátu v Kataru

Kdo z hvězdných hráčů bude chybět na fotbalovém šampionátu v Kataru

Důvody absencí fotbalových star jsou nejčastěji dva – zdravotní problémy a fakt, že se jejich národní týmy na mistrovství světa neprobojovaly.Takový Karim Benzema stihl vyléč...

Kdo je Claudio Echeverri, zázračná posila Manchesteru City, který je srovnáván s Messim?

Kdo je Claudio Echeverri, zázračná posila Manchesteru City, který je srovnáván s Messim?

Manchester City podepsal 18letého Claudia Echeverriho z River Plate, ale kdo je vlastně tento argentinský zázrak? Manchester City v honbě za tímto klenotem porazil řadu klubů...

Top 5 nejlepších hráčů Premier League uplynulé sezony podle anglických novinářů

Top 5 nejlepších hráčů Premier League uplynulé sezony podle anglických novinářů

Erling Haaland (Manchester City) Není mnoho hráčů na světě, kteří by svou kariérou šli s vědomím, že je jakýkoliv klub angažuje, když to sám hráč uzná za vhodné. Erling Haala...

Nejlepší komentáře Roye Keana. Bez servítek, prostě originál. Přesvědčte se sami

Nejlepší komentáře Roye Keana. Bez servítek, prostě originál. Přesvědčte se sami

Legenda Manchesteru United Roy Keane nikdy neměl nouzi o lakonická i ostrá slova, když hrál, a když se bývalý záložník po odchodu do důchodu začal věnovat televiznímu komento...

Dvě rychlé zprávy z fotbalového zákulisí: Kylian Mbappé je jednou nohou pryč z PSG. A stěhovat se asi bude i Mohamed Salah

Dvě rychlé zprávy z fotbalového zákulisí: Kylian Mbappé je jednou nohou pryč z PSG. A stěhovat se asi bude i Mohamed Salah

Vedení PSG zbývají poslední dva a půl měsíce, aby udrželo svoji největší hvězdu. Po této době totiž Kylian Mbappé může o nové smlouvě vyjednávat jako volný hráč. PSG by v tu ...

Nejhorší přestupy v historii La Ligy. Kterým hráčům se angažmá hrubě nepovedlo a proč?

Nejhorší přestupy v historii La Ligy. Kterým hráčům se angažmá hrubě nepovedlo a proč?

Někdy se prostě stane, že vymodlený hráč udělá díru do rozpočtu, ale na hřišti nic nepředvede. Nikdo z nás neumí předpovídat budoucnost, a tak se nepovedených přestupů urodil...