Mluvíme-li o evropských fotbalových velkoklubech, nebudou v jejich výčtu chybět zástupci fotbalových lig z Anglie, Španělska nebo Itálie. Jedno z předních míst bude ale nepochybně patřit klubu ze země našich západních sousedů. Odpověď na otázku „jaký je největší, nejslavnější, a vůbec nejlepší klub v Německu?“ se nabízí sama. Tímto klubem je Bayern Mnichov. Co by o něm měl vědět každý (nejen) fanoušek?
Psal se 27. únor roku 1900 a jedenáct členů gymnastického oddílu pod vedením Franze Johna z Mnichova se právě chystalo zrealizovat nápad spočívající v založení fotbalového klubu. Zrodil se Fußball-Club Bayern München, tedy FC Bayern Mnichov.
Začátky klubu nebyly snadné a již v prvních letech po svém založení se potýkal s finančními problémy. Jejich řešením bylo spojení s klubem Münchner Sport-Club. Pro Bayern se skutečně jednalo o zásadní moment, po kterém se klubovými barvami staly červená a bílá.
Prvotní rozmach a slibný rozvoj klubu přerušila První světová válka, což bylo období, které sportu rozhodně nepřálo. Po jejím skončení se do klubové prezidentského křesla dostal již podruhé Kurt Landauer. Zdálo se, že pro Bayern Mnichov nastávají světlé zítřky. Židovský původ Landauera se v tu chvíli nezdál důležitý, rakovina Německa v podobě nacistické ideologie se zatím skrývala hluboko pod povrchem.
Ve dvacátých letech přišly první úspěchy, konkrétně vítězství v mistrovství jižního Německa v roce 1926, na které navázalo vítězství č. 2 v roce 1928. V roce 1932, rok poté, co Bayern začal trénovat legendární Richard „Dambi“ Kohn, se Bayern Mnichov dočkal prvního německého titulu. Třicátá léta ale byla ve znamení nástupu nacismu a pokud si uvědomíme, že jak prezident klubu, tak jeho trenér byli židovského původu, nepřekvapí nás, že klub neměl v této době na růžích ustláno. Bayern Mnichov byl označen za „židovský klub a situace rozhodně nebyla růžová. Druhá světová válka pak opět nasypala písek do soukolí fotbalového světa, který se de-facto zastavil.
Poválečná doba byla pro Bayern a celý německý fotbal skutečně těžká, hledal se nový model soutěží (Bundesliga vznikla až v roce 1963) a řada klubů, včetně Bayernu bojovala s finančními problémy o svoji samotnou budoucnost. Právě vznik Bundesligy ale předznamenal mnohem lepší časy.
První dva bundesligové ročníky ještě Bayern Mnichov nehrál, ale již v tom třetím, tj. pro Bayern prvním, ročníku 1965/1966, získal bronzové medaile a vítězství v německém poháru k tomu. Radost z úspěchu kalil pouze fakt, že ligu vyhrál tým bavorského rivala, týmu Mnichov 1860. Při zpětném pohledu na soupisku Bayernu je ale jasné, že u jednoho třetího místa to rozhodně skončit nemělo: Franz Beckenbauer, Gerd Müller, Sepp Maier… tito mladí hráči byli budoucností klubu.
V sezóně 1968/1969 potom Bayern Mnichov poprvé došel k bundesligovému titulu s osmibodovým náskokem na druhý Aachen. Útočník Gerd Müller získal s velkým náskokem trofej nejlepšího střelce za 30 ligových gólů v ročníku. Začala první legendární éra Bayernu Mnichov.
V sezónách 1969/1970 a 1970/1971 se musel Bayern dvakrát sklonit před Borussií Mönchengladbach, poté ale následovaly tři tituly po sobě. Navíc se Bayern Mnichov začal prosazovat i v Evropě a v sezóně 1973/1974 získal první vítězství v Poháru mistrů evropských zemí (PMEZ, předchůdce dnešní Ligy mistrů) po vítězství nad Atléticem Madrid. A co víc, na toto první vítězství Bayern Mnichov rovnou navázal dvěma dalšími. Díky tomuto „zlatému hattricku“ se Bayern zařadil do nejelitnější skupiny klubů, kterým se něco podobného povedlo.
V této éře se Bayern Mnichov také usídlil na novém olympijském stadionu, anebo se zapsal do historie tím, že jeho zápas se Schalke 04 ze sezóny 1971/1972 byl prvním bundesligovým přímým přenosem vůbec. Za většinou úspěchů v této éře je podepsaný kouč Udo Lattek, v útoku opět zářil Gerd Müller, bránu střežil Sepp Maier, obranu tužil Franz Beckenbauer, v záloze se prosazovali Uli Hoeneß nebo Franz „The Bull“ Roth.
Po třech titulech z první poloviny sedmdesátých let přišel útlum a finanční problémy. Na další titul si Bayern musel počkat do sezóny 1979/1980. Bayern Mnichov se již etabloval jako přední německý klub, vyhrával tituly i domácí pohár, na evropské scéně se v období osmdesátých a devadesátých let dostal třikrát do finále PMEZ a v sezóně 1995/1996 dokázal vyhrát pohár UEFA.
V této době se také zrodila rivalita s Borussií Dortmund, která se právě v devadesátých letech začala hlásit o slovo. Zapomenout nelze ani na období, kdy za klub nastupoval hvězdný Jürgen Klinsmann. V roce 1998 přišel do týmu trenér Ottmar Hitzfeld a začalo další fantastické období bavorského velkoklubu.
Na přelomu tisíciletí zářily v Bayernu hvězdy jako Owen Hargreaves či Claudio Pizarro, které následně vystřídala generace okolo Miroslava Kloseho či Francka Ribéryho. Ve 21. století zářili v Bayernu i hráči jako Arjen Robben, Thomas Müller (ten dres Bayernu obléká stále), Niko Kovač (pozdější trenér Bayernu) a mnozí další. Dnešními hvězdami jsou třeba Sadio Mané, Manuel Neuer, Joshua Kimmich, Serge Gnabry nebo Leon Goretzka.
Dominance Bayenu Mnichov nad německým fotbalem je v současnosti prakticky absolutní. Od sezony 2012/2013 neměla Bundesliga jiného vítěze než Bayern Mnichov! K tomu přidali Bavoři dvě vítězství v Lize mistrů, v Superpoháru UEFA, na Mistrovství světa klubů a řadu domácích pohárů. V sezónách 2012/2013 a 2019/2020 dokonce i slavný „treble“.
Historická bilance Bayernu je úžasná: 32 ligových titulů, 26 vítězství v domácích pohárech, 9 domácích superpohárů, 6 trofejí z nejvyššího evropského poháru (PMEZ, Liga mistrů), 1 pohár UEFA, 1 Pohár vítězů pohárů, 2 Superpoháry UEFA, 2 Interkontinentální poháry a 2 tituly z Mistrovství světa klubů.
Bayern Mnichov je zkrátka těžká váha evropského fotbalu, přesvědčily se o tom i některé české kluby, které se s ním v pohárech střetly. Naposledy třeba Viktorie Plzeň, která s ním v sezóně 2022/2023 prohrála v Lize mistrů 0:5 a 2:4.
Lionel Messi – Narození, mládí a dospívaní Lionel Messi se narodil 24. června 1987 v argentinském Rosariu. Jako malý chlapec se Messi přidával ke svým dvěma starším bratrům, ...
Vejce, nebo slepice? Cristiano Ronaldo, nebo Lionel Messi? Když dojde na debatu o tom, kdo je nejlepším hráčem všech dob, obvykle se mluví o těchto dvou. Lionel Messi a Crist...
Paolo Maldini se rozhovořil o svém konci v AC Milán, který měl pro něj, jako pro tamní legendu, velmi hořkou pachuť. Majitel klubu Gerry Cardinale ho vyhodil na začátku léta ...
Ondřej Kania se v nové roli majitele fotbalového klubu teprve rozkoukává. Jednou z věcí, kterou má v popisu práce, je účast na přestupové politice a následných jednáních. Nyn...
Harry Kane a Eric Dier odehráli celých 90 minut, když lídr Bundesligy Bayer Leverkusen porazil slovutný Bayern Mnichov 3:0. Harryho Kanea tak možná čeká další sezóna bez trof...
Mistrovství světa 2022 ve fotbale se kvapem blíží. Fotbalový svátek, který se opakuje každé čtyři roky a který patří mezi nejsledovanější sportovní akce na světě (vedle Super...
Vedle Jindřicha Trpišovského a Martina Svědíka éterem putují další jména, která by mohla převzít notně zkoušenou českou fotbalovou reprezentaci. A jde o staré známé. Pavel Ne...
Celková rekonstrukce bude stát více než 600 milionů eur. Tím se zvýší kapacita Camp Nou na 105 000 diváků a FC Barcelona bude mít pátý největší stadion na světě. Vylepšení do...
Liverpool, Arsenal a další se mohou radovat z možnosti mít v příští sezoně mnohem větší šanci na zisk titulu v Premier League. Podle zpráv serveru Football Insider se týmy ze...