Dominik Kubalík – střelec od pánaboha a teď i skvělý hráč do pole

Sdílet na:  

Publikované: 11.11.2022   Kategorie článku: Hokej, Hokejisti Dominik Kubalík – střelec od pánaboha a teď i skvělý hráč do pole
Zdroj: Depositphotos, Instagram

Český reprezentant Dominik Kubalík před začátkem nové sezóny měnil poprvé v kariéře v NHL dres. Podepsal dvouletou smlouvu s Detroitem Red WIngs na 2,5 milionů dolarů ročně. Aktuálně tento hokejista s číslem 81 na zádech nastupuje ve druhém útoku tohoto klubu, kde hraje spolu s Coppem a Perronem. Daří se mu dobře, po 14 zápasech má bilanci 6+10. Dnes už je tedy Dominik Kubalík pro hokejové fanoušky velmi známý. Pojďme se však na jeho příběh podívat od začátku.

Dominik Kubalík – narození a mládí

Dominik Kubalík se narodil 21. srpna 1995 v Plzni. Dá se říci, že o tom, jaký sport bude hrát, bylo rozhodnuto už před jeho narozením.

Dominik má totiž o 5 let staršího bratra Tomáše, který v době jeho narození hrál lední hokej. Hned jak Dominik trochu povyrostl, chtěl po vzoru staršího bratra také na hokej. Hraje ho proto od svých 3 let.
V dětství kromě hokeje hrával Dominik Kubalík také fotbal nebo tenis, postupem času se ale lední hokej vyhranil jako jeho hlavní sport.

Dominik Kubalík tedy svůj hokejový talent rozvíjel již od útlého dětství. I jeho hráčský profil se vyhranil rychle – pověst nekompromisního střelce gólů měl již v žákovských kategoriích. Toto tvrzení se s jeho narůstajícím věkem v dorostu jen potvrdilo. V kategorii mladší dorost nastřílel Dominik Kubalík během sezóny 2009/10 39 gólů v 33 zápasech. V sezóně 2010/11 v starším dorostu to bylo zase 38 gólů v 42 zápasech.

Všechny zápasy v mládežnických kategoriích si Dominik Kubalík odkroutil v klubu HC Plzeň, je proto jeho odchovancem.

Ač v dorostu vynikající střelec, hokej celkově v té době ještě Dominik hrát neuměl (uvedl to sám Dominik Kubalík v dlouhém popisu své kariéry před NHL). Uměl pouze čekat na přihrávky od spoluhráčů a následně střílet góly. Svou hru od základů překopal a zlepšil všechny její aspekty až během působení v Plzni a v HC Ambri-Piotta mezi dospělými. Díky tomu se stal komplexním hráčem, což mu později otevřelo také dveře do NHL.

Dominik Kubalík – profesionální kariéra

Jelikož Dominika Kubalíka předcházela pověst neskutečného střelce, dostal první šanci mezi dospělými velmi brzy – již v sezóně 2011/12 v 16 letech. Premiéru v české extralize zažil na ledě Komety Brno 6. prosince 2011 a byl tak při vítězství svého týmu po samostatných nájezdech. Celkově v ročníku odehrál 8 utkání a vstřelil v nich 1 gól (šlo o jeho premiérový seniorský gól – vstřelil ho 10. ledna 2012 Českým Budějovicím).

Dominik se ale co nejdříve chtěl dostat do NHL, a tak po sezóně 2011/12 odešel hrát za moře do juniorské OHL. Celkově to lze označit za špatný tah – v Sudbury Wolves se mu sice v první sezóně celkem dařilo (v sezóně 2012/13 nasbíral v 67 utkáních základní části 17 gólů a 17 asistencí, k čemuž přidal bilanci 3+3 v 9 utkáních v play-off), nicméně v té druhé (2013/14) byl po 36 utkáních, ve kterých nasbíral 13 gólů a 10 asistencí, vyměněn do týmu Kitchener Rangers za jiného mladého Čecha, Radka Faksu.

V Kitcheneru nehrál Dominik Kubalík vůbec dobře (23 utkání, bilance 5+1), a tak se po skončení sezóny rozhodl vrátit domů.

V sezóně 2014/15 tak střídavě nastupoval za seniorský tým Plzně, její výběr U20, Havlíčkův Brod ve 2. lize a Klatovy ve 3. lize. Mezi dospělými se během této sezóny nijak významně neprosadil – za HC Plzeň nastoupil celkem na 35 utkání, přičemž zaznamenal bilanci 3+4. Jeho tým následně vypadl již v předkole play-off (Kubalík 1+1).

Zlom pro Dominika Kubalíka přišel v další sezóně. Jeho hra se změnila ve chvíli, kdy byl v Plzni složen útok Kracík-Indrák-Kubalík. Tito hráči si sedli velmi dobře. Začínali jako třetí útok, během sezóny 2015/16 se z nich ale postupně stal útok první. Dominik Kubalík jako 20letý hráč zaznamenal v této sezóně bilanci 25+15 v 48 utkáních a stal se nejlepším střelcem extraligy. HC Plzni v ní pomohl k pěknému 3. místu. Poprvé již nakoukl také do seniorské české reprezentace – zúčastnil se přípravných utkání v rámci EHT.

Stoupající kvalitu v další sezóně 2016/17 potvrdil – v 51 utkáních základní části zaznamenal bilanci 29+19 a opět se stal jejím nejlepším střelcem. V play-off přidal další 3 góly a 2 asistence.

Logicky se po sezóně chtěl Dominik Kubalík ve své kariéře posunout. V rámci draftu KHL si ho vybral klub Salavat Julajev Ufa, a tak se rozhodl zamířit právě tam. Po přípravě se ale nakonec do týmu překvapivě nevešel a 2. ruskou ligu hrát nechtěl. Jeho volba nakonec padla na švýcarské HC Ambri-Piotta, které ho ale nechalo začínat sezónu opět v Plzni. V české extralize odehrál prozatím posledních 20 zápasů s bilancí 16+8, načež ho povolalo Ambri-Piotta.

Do konce sezóny odehrál v novém klubu 25 utkání s bilancí 10+17. Více se prosadil už i v reprezentaci, poprvé se totiž představil na vrcholných akcích. Na olympijských hrách 2018 vstřelil v 5 utkáních 2 góly, na MS měl v 8 utkáních bilanci 3+5.

Definitivní krok směrem k NHL pak udělal Dominik Kubalík během sezóny 2018/19. V dresu Ambri-Piotta se stal s 57 body (25+32) nejproduktivnějším hráčem švýcarské ligy a na MS 2019 v 10 utkáních v českém dresu zaznamenal 12 bodů (6+6).

Smlouvu mu pak od nové sezóny nabídlo Chicago Blackhawks a Dominik Kubalík se své příležitosti v NHL chytil velmi dobře. V 68 utkáních základní části v jeho nováčkovské sezóně zaznamenal bilanci 30+16, k čemuž přidal dalších 4+4 v 9 utkáních play-off. Tento počin ho vynesl až mezi finalisty Calder Trophy (trofej pro nejlepšího nováčka NHL), kterou ale nakonec za tuto sezónu dostal Cale Makar. Kubalík si ale vystřílel novou dvouletou smlouvu s Chicagem.

Následující 2 sezóny už ale tak slavné nebyly. V ročníku 2020/21 měl Kubalík v 56 utkáních bilanci 17+21, v sezóně 2021/22 to bylo zase 15+17 v 78 utkáních. Dominik doplatil na slabší výkony a také probíhající přestavbu kádru Chicaga. Nová smlouva mu po uplynutí té předchozí nabídnuta nebyla a stal se volným hráčem.

O zaměstnání ale Dominik Kubalík rozhodně nouzi nemá, jelikož velmi rychle po něm jako po volném hráči sáhl Detroit Red Wings. Od sezóny 2022/23 tak hájí právě jeho barvy. Zatím se představil v 14 utkáních s bilancí 6+10.

V základní části NHL Dominik Kubalík během své kariéry nastoupil zatím do 216 utkání, ve kterých vstřelil 68 gólů a 64 x asistoval. Celkem tak má v NHL 132 kanadských bodů. V play-off má bilanci dalších 9 utkání, 4 vstřelené góly a 4 asistence.

Dominik Kubalík – osobní život

Dominik Kubalík je již déle než rok ženatý – 10. července 2021 si doma v ČR vzal dlouholetou přítelkyni Kláru. Pár jinak samozřejmě žije v USA.

Kromě hokeje si Kubalík rád zahraje také tenis nebo fotbal, které hrával již v dětství. Jak sám říká, ve volném čase rád sleduje také filmy. Rád má například ty s Adamem Sandlerem.
Jinak toho ze soukromí Dominika Kubalíka není známo mnoho. Ví se, že je dost pověrčivý – před zápasy dodržuje několik tajných rituálů.

zdroj titulní fotografie: instagram.com

Autor: Redakce
Hodnocení článku: 3/3 hvězdiček


Podobné články dle tagu: detroit red wings, dominik kubalík, hokej, hokejista, nhl, stanley cup

Sdílet na:  

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

E-mail:

Váš komentář:

Podobné článku ako je Dominik Kubalík – střelec od pánaboha a teď i skvělý hráč do pole


Filip Hronek – znovuvzkříšený prototyp moderního hokejového obránce

Filip Hronek – znovuvzkříšený prototyp moderního hokejového obránce

Filip Hronek je český hokejový obránce a reprezentant. Které nejzajímavější milníky kariéry i soukromého života už tento sportovec prožil? Filip Hronek – začátky  Filip Hron...

Jak si v letošním ročníku NHL povedou Calgary Flames?

Jak si v letošním ročníku NHL povedou Calgary Flames?

V kádru doslova a do písmene nezůstal kámen na kameni, oblíbenci fanoušků zamířili úplně jinam, přišli noví hráči, ale ambice jsou pořád stejné. Klub, jehož barvami jsou červ...

David Krejčí – stařík, Matrix i vítěz Stanley Cupu

David Krejčí – stařík, Matrix i vítěz Stanley Cupu

David Krejčí se narodil 28. dubna 1986 ve Šternberku v Olomouckém kraji. Tam také začal se svou hokejovou kariérou. Davidovo první setkání s ledem proběhlo ve 4 letech na zam...

Connor McDavid – kometa z Edmontonu je nejproduktivnějším hokejistou současnosti

Connor McDavid – kometa z Edmontonu je nejproduktivnějším hokejistou současnosti

Connor McDavid je jedním z nejúspěšnějších hokejových útočníků všech dob. Za svou dosavadní kariéru byl přirovnán již k mnoha hvězdám. Vzhledem k tomu, že mu ještě nebylo ani...

NHL – legendární severoamerická hokejová soutěž není pro měkký

NHL – legendární severoamerická hokejová soutěž není pro měkký

NHL neboli Národní hokejová liga je nejprestižnější ligou ledního hokeje na světě. Hrají ji týmy ze 2 států – USA a Kanady. Dlouhá léta jich bylo 30, v posledních letech se a...

Los Angeles Kings a omlazování v plném proudu

Los Angeles Kings a omlazování v plném proudu

Dříve platili Králové za tým, kde se potkávají přeplacení veteráni. Podepsal Jeffa Cartera nebo Ilju Kovalčuka, jejichž přínos sestavě nebyl takový, jak se očekávalo. Je prav...

5 nejproduktivnějších útočníků v historii NHL

5 nejproduktivnějších útočníků v historii NHL

Hokejový útočníci jsou hlavními hvězdami svých klubů a jsou to především oni, kteří sbírají jeden kanadský bod za druhým. Prosadit se mezi nejlepšími útočníky na světě je pěk...

Tomáš Hertl – český smíšek řádí na stadionech NHL

Tomáš Hertl – český smíšek řádí na stadionech NHL

28letý žralok ze San Jose s číslem 48 na zádech, Tomáš Hertl, je díky své poslední smlouvě s klubem Sharks jedním z nejlépe placených českých sportovců. Žralokům se upsal na ...

Češi zlato nevezou. Přesto dosáhli na juniorském mistrovství světa velkého úspěchu

Češi zlato nevezou. Přesto dosáhli na juniorském mistrovství světa velkého úspěchu

Uběhlo dlouhých 22 let a čeští fanoušci se dočkali další finálové prověrky na mistrovství světa dvacítek. S Kanadou v čele s devíti gólovým nejlepším střelcem turnaje a jedni...