FC Barcelona – katalánský klenot fotbalového univerza


Publikované: 30.10.2022   Kategorie článku: Fotbal, Fotbalisti, Fotbalové kluby FC Barcelona – katalánský klenot fotbalového univerza
Zdroj: Depositephotos, Instagram

Když se řekne „nejúspěšnější fotbalový klub na světě“, spoustě lidí se téměř okamžitě vybaví FC Barcelona. Jak tento globálně proslulý tým vůbec vznikl, která esa za něj v průběhu dějin hrála, a co možná o Barçe ani netušíte?

Historie klubu FC Barcelona

Počátky klubu FC Barcelona sahají až do 19. století, resp. do roku 1899, kdy obchodník Joan Gamper, který se pro nábor hráčů pro svůj nový tým rozhodl využít inzerát v místním sportovním časopise. Postupně se mu ozvalo potřebných 11 hráčů, a klub FC Barcelona byl na světě.

Již v roce 1902 se Barçe podařilo uzmout první vítězství v katalánském mistrovství Copa Macaya, a v roce 1910 se klub těšil z prvenství v národní lize Copa del Rey. Za svou historii se FC Barcelona z titulu vítězů ve španělském královském poháru těšila více než třicetkrát.

Od následného založení nejvyšší španělské ligy La Liga v roce 1929 i zde Barça zaznamenala tucty vítězství, přičemž nikdy nespadla do nižší ligy. Kromě toho se klubu dařilo také na evropské úrovni, a stal se několikanásobným vítězem Evropského poháru či Ligy mistrů.

Z domácích týmů ze Španělska je pak největším rivalem FC Barcelona klub Real Madrid, a utkání mezi těmito dvěma soupeři jsou odjakživa známy pod názvem „El Clásico“. Oba kluby pak vzájemně soupeří v prvenstvích nejrůznějších lig a pohárů prakticky po celém světě.

Slavná jména FC Barcelona

Lionel Messi – V současnosti jeden z nejlepších hráčů světa, který překonal hranici 100 gólů v kariéře a byl agenturou FIGA dvakrát titulován Fotbalistou roku.

Ronaldinho – Špičkový hráč, který se stal ikonou světového fotbalu zejména díky precizní práci s míčem a volným kopům, které mají téměř strojovou přesnost.

Maradona – Nedávno zesnulá legenda, která po ukončení vynikající a úspěšné kariéry pokračovala v tréninku dalších generací nadějných fotbalistů.

Xavi – Aktuální trenér FC Barcelona se v rámci aktivní účasti na hřišti stal skvělým záložníkem, jehož přihrávky často vyústily v gólová zakončení.

Johan Cryuff – Často právem označován jako totální fotbalista, který exceluje téměř ve všech aspektech fotbalového sportu.

Existuje řada dalších legendárních fotbalistů hájících v minulosti či současnosti barvy klubu FC Barcelona, jejich výčet však je však prakticky nekonečný a s každém novým rokem se objevují nové sportovní hvězdy, které seznam dále rozšiřují.

Zajímavosti a kuriozity FC Barcelona

Johan Cryuff během svého působení v FC Barcelona vyvinul nový typ hry, nazývaný jako totální fotbal nebo také tiki-taka. Tento styl fotbalu je specifický právě pro hráče Barçy.

• Hlavními majiteli klubu jsou samotní hráči, ať už současní nebo bývalí, přičemž hlavní rozhodovací orgán tvoří přibližně 140 tisíc členů.

• Existence FC Barcelona je úzce spojena s Katalánskem, která se považuje za samostatný územní celek a dlouhodobě bojuje o své osamostatnění od Španělska. Jeden z bývalých prezidentů klubu, Josep Sunyol, byl v tomto ohledu poměrně výraznou politickou osobností a bojovníkem za nezávislost. V roce 1936 byl zavražděn příslušníky vojáků diktátora Franca.

Politika generála Franca donutila Barçu upozadit svou hrdost a hlášení se ke Katalánsku. Katalánština byla tehdy zakázána a klub musel změnit také vlajku a své symboly, a musel se také na nějakou dobu přejmenovat na Club de Football de Barcelona.

• Zakladatel klubu Joan Gamper nebyl původem ze Španělska, ale ze Švýcarska. Přesto se úzce ztotožňoval s kulturou Katalánska a s jeho snahou o osamostatnění se.

FC Barcelona má na kontě největší počet vítězství svých svěřenců v anketě Zlatý míč ze všech světových klubů. Sám Lionel Messi jich má na kontě celkem 7.

• Domácí stadion klubu Camp Nou je největším fotbalovým stadionem v Evropě a 5. největším na světě.

Fotogalerie
FC Barcelona – katalánský klenot fotbalového univerza foto č.1FC Barcelona – katalánský klenot fotbalového univerza foto č.2FC Barcelona – katalánský klenot fotbalového univerza foto č.3FC Barcelona – katalánský klenot fotbalového univerza foto č.4FC Barcelona – katalánský klenot fotbalového univerza foto č.5
Autor: Redakce
Hodnocení článku: 3/3 hvězdiček


Podobné články dle tagu: fc barcelona, fotbal, fotbalista, klub, liga mistrů, lionel messi, neymar, robert lewandowski

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

E-mail:

Váš komentář:

Podobné článku ako je FC Barcelona – katalánský klenot fotbalového univerza


Cristiano Ronaldo byl odejit z Manchesteru United

Cristiano Ronaldo byl odejit z Manchesteru United

„Cristiano Ronaldo po vzájemné dohodě opouští Manchester United, a to s okamžitou platností“. Tak tato zpráva vyletěla do světa včera 22. listopadu. A není se věru čemu divit...

Cristiano Ronaldo – střelec od pánaboha a skvělý fotbalový profesionál

Cristiano Ronaldo – střelec od pánaboha a skvělý fotbalový profesionál

Dnes ho všichni znají jako jednoho z nejlepších hráčů fotbalové historie. I ve svých sedmatřiceti letech předvádí na hřišti výborné výkony. Má nakročeno k tomu, aby se stal o...

Erling Haaland – norská mašina na góly

Erling Haaland – norská mašina na góly

Věděli jste, že komety létají také v Norsku? Jedna taková fotbalová dolétla (zatím) do středního Německa do Dortmundu, kde září víc a víc, takže to vypadá na přelet do ještě ...

Vinícius Júnior – mladý talent s povahou suveréna válí v Realu Madrid

Vinícius Júnior – mladý talent s povahou suveréna válí v Realu Madrid

Vinícius Júnior (celým jménem Vinícius Jose Paixao de Olivera Júnior) je brazilský fotbalista momentálně působící v kádru slavného španělského Realu Madrid a brazilského náro...

Mistrovství světa ve fotbale 2022 – praktické informace o letošním mundialu

Mistrovství světa ve fotbale 2022 – praktické informace o letošním mundialu

Mistrovství světa 2022 ve fotbale se kvapem blíží. Fotbalový svátek, který se opakuje každé čtyři roky a který patří mezi nejsledovanější sportovní akce na světě (vedle Super...

Liga mistrů UEFA – nejprestižnější fotbalová soutěž na světě

Liga mistrů UEFA – nejprestižnější fotbalová soutěž na světě

Liga mistrů UEFA je evropskou klubovou soutěží číslo 1. Evropská liga a Evropská konferenční liga pak představují nižší stupínky soupeření mezi evropskými kluby. Spolu s Copa...

AC Sparta Praha - Fotbalový klub

AC Sparta Praha - Fotbalový klub

AC Sparta Praha – Sídlo: Milady Horákové 1066/98, 170 82 Praha 7 – Letná, Česká republikaStručná historie:  AC Sparta Praha je tradiční český profesionální fotbalový klub, kt...

Robert Lewandowski – polský gólostroj bez slitování s obranou

Robert Lewandowski – polský gólostroj bez slitování s obranou

Robert Lewandowski je rozhodně nejznámější a nejúspěšnější polský fotbalista. Hraje na pozici útočníka. Začátek jeho kariéry přitom nijak nenaznačoval, že by se z něho měla s...

Kdo z hvězdných hráčů bude chybět na fotbalovém šampionátu v Kataru

Kdo z hvězdných hráčů bude chybět na fotbalovém šampionátu v Kataru

Důvody absencí fotbalových star jsou nejčastěji dva – zdravotní problémy a fakt, že se jejich národní týmy na mistrovství světa neprobojovaly.Takový Karim Benzema stihl vyléč...