Francis Ngannou – kamerunský bojovník a šampion organizace UFC

Sdílet na:  

Publikované: 07.09.2022   Kategorie článku: MMA, MMA bojovníci Francis Ngannou – kamerunský bojovník a šampion organizace UFC
Zdroj: Depositphotos nebo Instagram

Francis Ngannou je 36letý bojovník MMA a šampion těžké váhy UFC pocházející z Kamerunu. Proslavil se neskutečnou sílou svých úderů, kterými je schopen ukončit protivníka do pár vteřin. Jeho cesta za slávou ale vůbec nebyla tak jednoduchá, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Naopak, jeho příběh by si možná zasloužil i filmové zpracování. Pojďme se tedy podívat na to, jak se kamerunský chlapec, který už v 10 letech pracoval v písečném lomu, dostal až do nejprestižnější bojové organizace na světě.

Francis Ngannou – narození, mládí a život v Kamerunu

Francis Zavier Ngannou se narodil 5. září 1986 ve městě Batié, které na mapě najdete v oblasti Hauts Plateaux v západním Kamerunu nedaleko města Bafoussam. Od hlavního města Kamerunu, Yaoundé, je Batié vzdáleno 300 kilometrů.

V rodině byl Francis Ngannou v pořadí třetí dítě z pěti. Francis má 3 bratry a sestru. Jeho rodiče se rozvedli v době, kdy bylo Francisovi 6 let. Jeho otec měl násilnickou povahu, předcházela ho pověst pouličního rváče, která se bohužel projevovala i u Ngannouových doma. Údajně bil své děti i ženu, a právě to bylo důvodem rozvodu rodičů Francise Ngannoua.

Možná, že i pověst jeho otce byla důvodem toho, proč chtěl být Francis Ngannou už od mala boxerem. Tato touha ho poté neopustila po celý jeho život. Většina místních chlapců snila o fotbalové kariéře (ve městě Batié sídlí fotbalový klub Sable FC), malý Francis Ngannou ale vždy toužil jenom po boji.

Ale abychom nepředbíhali – po rozvodu rodičů musel jít malý, 6letý Francis Ngannou bydlet ke své tetě. Po určité době se pak vrátil domů. Ve vesnici pak musel odolávat lákání dětských gangů, které se snažily dostat ho do svých řad. Naštěstí se jim to nikdy nepodařilo.

Rodina bez otce byla samozřejmě velmi chudá, a tak každý člen musel nějakým způsobem přispívat k jejímu chodu. A tak se stalo, že Francis Ngannou pracoval s dospělými lidmi v písečném lomu už v době, kdy mu bylo teprve 10 let. Práce to byla opravdu těžká i pro dospělé lidi.

V písečném lomu pak Francis Ngannou pracoval 7 let. Po tomto období vykonával také další, více či méně náročné práce. V tomto životě ale neviděl žádný smysl. Chtěl boxovat, doma k tomu neměl žádné možnosti, a navíc podle jeho slov život v Kamerunu ani nebyl životem, ale spíše přežíváním.

Proto se v roce 2008, když mu bylo 22 let, rozhodl svou zemi opustit a nějakým způsobem se dostat do Evropy. Cestoval po různých státech, až se dostal do Maroka a strávil v něm rok. Vybral si ho z toho důvodu, že na druhé straně moře je Španělsko. Cestou do Maroka ale musel překonávat strastiplné překážky (při překonávaní Sahary musel například pít vodu ze studny s mrtvými zvířaty a několikrát byl také více či méně závažněji zraněn). Poté, co se Francis Ngannou z Maroka dostal ilegálně do Španělska, musel také určité období strávit ve vězení.

Francis Ngannou se ale nikdy nevzdal svého evropského cíle, a nakonec se mu povedlo dostat se ilegálně až do Paříže. Byl však bezdomovcem a přespával na parkovišti.  A odtud se začaly psát první řádky jeho profesionální kariéry bojovníka.

Francis Ngannou – zápasnická kariéra

Jak jsme již zmínili výše, Francis Ngannou chtěl vždy boxovat. Jeho vzorem byl Mike Tyson. Ve Francii sice byl nelegálně, to mu však nebránilo v tom, aby se místních vyptával, kde tu může trénovat box.

Postupem času takto v Paříži narazil až na gym MMA Factory, jehož vlastníkem byl v té době Fernand Lopez. Ten si na den, kdy poprvé slyšel o Francisovi Ngannouovi, vzpomíná takto: „Zavolal kolega a říkal, že do gymu přišel obrovský chlap a chce u nás trénovat. Šel sem tam na druhý den a stál tam Francis Ngannou. Promluvili jsme si, dal jsem mu dvě tašky oblečení, rukavic a věcí na trénink a řekl jsem mu, ať trénuje MMA. Ještě v ten den šel na trénink MMA pro začátečníky. Nevěděl o něm nic, ale ten způsob, jakým se pohyboval … Byl šikovný a měl obrovskou sílu. Hned jsem věděl, že pokud bude trénovat, jednou může být šampion.“

Fernand Lopez se tak stal prvním přítelem a zároveň trenérem Francise Ngannoua. Kamerunce nechal v gymu také přespávat a ten tak už nemusel být bezdomovcem.

Po určité době tréninku se trenér se svým svěřencem rozhodli jít do prvního profesionálního MMA zápasu. Ten Francis Ngannou absolvoval 30. listopadu 2013 ve francouzské organizaci 100% Fight. Jeho soupeřem byl Rachid Benzina. V čase 1:44 1. kola ho Francis Ngannou ukončil armbarem (pákou na ruku) a připsal si své první profesionální vítězství.

Zde byl vidět jeho pokrok v tréninku MMA. Vždy chtěl boxovat a submise mu tedy nic neříkaly. Po přípravě s Fernandem Lopezem ale svého prvního vítězství dosáhl právě s pomocí submise.

Do druhého zápasu šel Francis hned za 14 dní. 14. prosince 2013 ale ve stejné organizaci prohrál se Zoumana Cissém na body. Cissé v tomto zápase velmi rozumně využíval wrestling, s čímž Francis Ngannou neměl tehdy ještě žádné zkušenosti, a proto prohrál. Jeho skóre se tak upravilo na 1-1, nicméně byla to poslední porážka Francise Ngannoua na dlouhá léta.

Ve francouzské organizaci 100% Fight si poté dokázal připsat 2 vítězství. Bilala Tahtahiho ukončil v prvním kole KO úderem, Nicolase Specqa zase v kole druhém na submisi. Na další zápas si pak Francis Ngannou odskočil do švýcarské Ženevy. Na akci SHC 10 – Carvalho vs. Belo se v kleci zdržel pouze 43 vteřin. Soupeře Luca Ngeleku utáhl na gilotinu a své skóre upravil již na 4-1. Všechny tyto 3 výhry si připsal během roku 2014.

V květnu 2015 si připsal další výhru, tentokrát nad Williamem Balduttim. Jeho skóre bylo tehdy 5-1, stačilo to ale na to, aby si Kamerunce všimli v nejvyšším patře. S nabídkou přišlo UFC a pro Francise nebylo nač dále čekat.

Svou premiéru v nejprestižnější organizaci si Francis Ngannou odbyl 19. prosince 2015 na turnaji UFC on Fox 17. Jeho soupeřem byl Luis Henrique Barbosa de Oliveira, kterého Kamerunec ukončil KO úderem ve 2. kole.

V dalším zápase pak dostal vyšší level bojovníka – Curtise Blaydese. Tento zápas musel kvůli Blaydesovu stavu zastavit doktor po 2. kole. Francis Ngannou si tak připsal druhou výhru v UFC a své skóre upravil již na 7-1.

Poté přišla série rychlých KO, díky kterým se Francis Ngannou dostal až na vrchol těžké váhy UFC. Postupně si poradil s Bojanem Mihajlovičem (KO 1. kolo 1:34), Anthonym Hamiltonem (kimura 1. kolo 1:57), Andreiem Arlovskim (KO 1. kolo 1:32), a také s Alistairem Overeemem (KO 1. kolo 1:42). Skóre Francise Ngannoua bylo v té chvíli impozantních 11-1, z toho 6-0 v UFC.

Tímto počinem si vybojoval titulovou šanci. 20. ledna 2018 byl titulovým vyzyvatelem Stipeho Miocica, šampiona těžké váhy v UFC. Podle sázkových kanceláří byl dokonce Francis Ngannou favoritem. Miocic ale všechny překvapil a svůj pás uhájil. Ngannoua porazil s přehledem na body. Ten si musel tenkrát pár let ještě na pás počkat.

Nicméně tak ho to zaskočilo, že v dalším zápase ho jeho fanouškové ani nepoznávali. Prohrál jednomyslným bodovým rozhodnutím s Derrickem Lewisem. Jeho skóre tak kleslo na 11-3.
Po tomto zápase se Francis Ngannou omlouval svým fanouškům za to, co viděli, a sliboval, že nic podobného se už nikdy nestane. A to zatím také dodržel.

Po porážce s Lewisem totiž následovala série 4 velmi rychlých KO (Blaydes 1. kolo 0:45, Velasquez 1. kolo 0:26, Junior dos Santos 1. kolo 1:11, Rozenstruik 1. kolo 0:20), kterými si Francis Ngannou jasně řekl o to, že chce odvetu o titul proti Stipemu Miocicovi.

Na tu došlo 27. března 2021 a Francis Ngannou už nic nenechal náhodě. Miocic vydržel pouze do 2. kola, ve kterém v čase 0:52 dostal KO. Francis Ngannou se tak stal šampionem těžké váhy UFC.

V aktuální době má za sebou první úspěšnou obhajobu, kdy si 22. ledna 2022 poradil s vyzyvatelem z Francie, Cyrilem Ganem. Poprvé ale musel o výhře Francise Ngannoua rozhodnout bodový verdikt rozhodčích, který ale byl jednomyslný.

Francis Ngannou – osobní život

Přestože Francis Ngannou uprchl ze své rodné země za lepším životem, na svou vlast nikdy nezanevřel. Často je možné ho vidět v šatech specifických pro jeho rodnou oblast, ve kterých chodívá také na zápasy nebo oceňovací akce.

Lidem v Kamerunu se snaží také pomáhat, založil si tam proto charitu. Dětem, které by chtěly zápasit stejně jako on, se také snaží pomoct ve velkém. V rodném Batié založil tělocvičnu, která disponuje vybavením potřebným pro trénink MMA. Francis Ngannou totiž chce, aby měli kamerunské děti cestu k MMA mnohem jednodušší, než to bylo v jeho případě.

Do své rodné země a města se také často vrací. Ať už navštěvuje rodinu nebo bývalé sousedy, vždy se snaží jim pomáhat.

Jinak ohledně přítelkyň či známostí toho o Francisovi Ngannouovi není známo mnoho. Své soukromé známosti se mu daří držet v tajnosti. Údajně by snad mohl tvořit pár se zápasnicí MMA Mieshou Tate.
Francis Ngannou nejraději relaxuje údajně v bazénu a velmi rád má také hudbu – často je možné ho vidět se sluchátky na uších.

V roce 2021 se zviditelnil také v Hollywoodu. Účinkoval ve filmu Rychle a zběsile 9.
Další zajímavostí je, že Francis Ngannou nemá rád tetování. Většina zápasníků UFC má na svém těle i několik tetování, Kamerunec si ale nikdy nenechal udělat žádné.

Fotogalerie
Francis Ngannou – kamerunský bojovník a šampion organizace UFC foto č.1Francis Ngannou – kamerunský bojovník a šampion organizace UFC foto č.2Francis Ngannou – kamerunský bojovník a šampion organizace UFC foto č.3
Autor: Lukáš Svítil
Hodnocení článku: 3/3 hvězdiček


Podobné články dle tagu: francis ngannou, mma, ufc

Sdílet na:  

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

E-mail:

Váš komentář:

Podobné články jako je Francis Ngannou – kamerunský bojovník a šampion organizace UFC


Karlos Vémola Triumfoval nad Attilou Véghem: Odveta, která otřásla Prahou

Karlos Vémola Triumfoval nad Attilou Véghem: Odveta, která otřásla Prahou

V sobotu večer, na turnaji Oktagon 58, se odehrál dlouho očekávaný zápas mezi Karlosem Vémolou a Attilou Véghem. Karlos Vémola, známý jako Terminátor, dostal příležitost poms...

Eckerlin vs. Oliveira - Oktagon 36 Frankfurt výsledky zápasů

Eckerlin vs. Oliveira - Oktagon 36 Frankfurt výsledky zápasů

Oktagon 36 se uskutečnil 15.10.2022 ve Frankfurtu nad Mohanem v Německu. Christian Eckerlin vs. Denilson Neves de Oliveira (Catchweight 82kg) Očekávaný odvetný zápas na pět k...

UFC – drsná zábava na pomezí sportu a boje

UFC – drsná zábava na pomezí sportu a boje

UFC (Ultimate Fighting Championship) je americká organizace, která pravidelně již od roku 1993 pořádá turnaje, na kterých se bojuje pod pravidly MMA. Jde o vůbec nejprestižně...

Oktagon MMA – pádná česká odpověď na celosvětový fenomén

Oktagon MMA – pádná česká odpověď na celosvětový fenomén

Oktagon MMA je organizace, která na území Česka, Slovenska a nově také Německa pravidelně již od roku 2016 pořádá MMA turnaje. Za jejím vznikem stojí Čech Ondřej Novotný a Sl...

A je to tady! Nejlepší bojovníci MMA se sejdou v Ostravě, aby bojovali o milion eur

A je to tady! Nejlepší bojovníci MMA se sejdou v Ostravě, aby bojovali o milion eur

Unikátní projekt česko-slovenské organizace MMA Oktagon spojí elitní zápasníky welterové váhy z celé Evropy. Borci si rozdělí milion eur, přičemž vítěz bere 300 000 eur (7 mi...

Zápas Karlos Vémola vs. Patrik Kincl konec roku bohužel neozdobí

Zápas Karlos Vémola vs. Patrik Kincl konec roku bohužel neozdobí

Karlos Vémola je v nemocnici s nespecifikovaným zánětem v těle. Zápas roku, který se měl konat 30. prosince v rámci galavečera organizace Oktagon MMA v O2 areně, byl odložen....

Šampion UFC Jiří Procházka letos nebude obhajovat titul. Stopku mu vystavilo vážné zranění

Šampion UFC Jiří Procházka letos nebude obhajovat titul. Stopku mu vystavilo vážné zranění

Z Las Vegas přišly velmi špatné zprávy. Český MMA bojovník a držitel pásu polotěžké váhy organizace UFC Jiří Procházka si vážně poranil rameno. Doba léčení se odhaduje na mi...

David Kozma je zpět ve vítězném tažení po Oktagonu 40 Ostrava v Projektu Gamechanger o 1 milion EURO

David Kozma je zpět ve vítězném tažení po Oktagonu 40 Ostrava v Projektu Gamechanger o 1 milion EURO

Tentokrát se sešli zápasníci 4. 3. 2023 v Ostravě na turnaji organizace Oktagon 40. Kromě jednoho zápasu se všechny zapojili do speciální dlouhodobé pyramidy turnaje Gamechan...

Karol Ryšavý – MMA bojovník a šampion s drtivým úderem

Karol Ryšavý – MMA bojovník a šampion s drtivým úderem

Karol Ryšavý je slovenský profesionální MMA bojovník. Co nejzajímavějšího o něm víme a jaká byla jeho cesta k bojovému sportu?  Karol Ryšavý – dětství a rané mládí  Karol Ryš...