Karim Benzema – čím starší, tím lepší prvotřídní francouzský útočník

Sdílet na:  

Publikované: 20.06.2022   Kategorie článku: Fotbal, Fotbalisti Karim Benzema – čím starší, tím lepší prvotřídní francouzský útočník
Zdroj: Depositphotos, Instagram

Francouzský reprezentační útočník alžírského původu s číslem 9 na zádech, Karim Benzema, je již dnes hrající legendou klubu Real Madrid. Za bílý balet nastupuje už od roku 2009. Při největších úspěších klubu z Madridu v posledních letech byl spíše ve stínu spoluhráčů Garetha Balea a Cristiana Ronalda a měl nálepku problémového chlapce, kterou dostal v důsledku různých afér.

Měnit se vše začalo v posledních 2 sezónách, přičemž přelomová byla ta právě skončená – 2021/22. Karim Benzema v útoku s Viníciusem doslova zválcoval Evropu. Pojďme však od začátku, jaký je celý příběh tohoto tvrďáka na hrotu útoku Realu?
 

Karim Benzema – narození, mládí a dospívání

Karim Mostafa Benzema se narodil 19. prosince 1987 v Lyonu ve Francii, má ale alžírský původ. Jeho otec, Hafid Benzema, pochází z malého alžírského města Tigzirt, které se nachází na pobřeží Středozemního moře. Jeho matka, Wahida Djebbara, je stejně jako její syn Francouzka s alžírskými kořeny, narozená již v Lyonu.

Karim Benzema pochází z 9 dětí, má tedy 8 sourozenců – 5 sester (Nafissa, Laeticia, Lydia, Celia, Sofia) a 3 bratry (Gressy, Sabri, Farid).

Rodina se usadila ve čtvrti Bron v Lyonu, ve které také Karim Benzema vyrůstal. Jde o problémovou oblast, kde na Karima jakožto malého chlapce mohlo působit mnoho nepříznivých vlivů. Na uzdě ho ale držela velmi přísná disciplína, kterou vyžadoval jeho otec. Ten se také rozhodl, že Karim bude navštěvovat katolickou školu.

Následně Karim Benzema nebyl přijat dobře a jednání dětí v okolí označoval za diskriminaci – jako dítě trpěl nadváhou, a navíc byl alžírského původu.

Vše se začalo měnit k lepšímu s tím, jak Karim začal hrát fotbal. Díky tomu také zhubl, a jelikož měl talent, v 8 letech začal nastupovat za svůj první mládežnický klub – SC Bron Teraillon. V klubu se zdržel pouze 2 roky. Jednou v utkání proti Lyon Youth Academy v kategorii U10 vstřelil 2 góly. Lyon se následně rozhodl mladého Karima zařadit do svých mládežnických řad.

Od roku 1997 tak Karim Benzema nastupoval v mládežnických kategoriích klubu z Lyonu, kde naplno rozvinul svůj talent i přesto, že pořád trpěl mírnou nadváhou. A rozvinul ho až do takové míry, že si ho v roce 2004 francouzští trenéři vybrali do reprezentačního kádru na ME v kategorii U17. Turnaj pořádala Francie a měla hodně silný tým. Karim Benzema se v jednom týmu setkal s hráči, jakými jsou například Samir Nasri či Hatem Ben Arfa. Francie tam vyhrála všechna utkání a připsala si první titul z ME v kategorii U17 v historii. Benzema dal na turnaji jednu branku do sítě Severního Irska.

Svými výkony v dorosteneckých kategoriích upoutal natolik, že od roku 2005 si ho v 18 letech začal pomalu, ale jistě do svého prvního týmu vytahovat Lyon.

 
Karim Benzema – působení na klubové úrovni

Prvních 6 příležitostí nastoupit za Olympique Lyon ve francouzské Ligue 1 dostal Karim Benzema v sezóně 2004/05. Debutoval dne 15. ledna 2005 v 21. kole Ligue 1 proti týmu FC Méty. V 78. minutě vystřídal slavného Sidneyho Govoua, absolvoval prvních 12 minut a v 86. minutě si hned připsal asistenci na gól jeho týmu na 2:0. Poté střídal ještě čtyřikrát, v základu nastoupil pouze jednou.

Následně sezóny 2005/06 a 2006/07 výrazný průlom nepřinesli. Karim Benzema nastupoval k utkáním většinou z lavičky náhradníků. Karim se ale sporadicky začal prosazovat gólově, přičemž svůj debutový gól za Olympique Lyon si připsal 6. prosince 2005 v utkání Ligy mistrů proti Rosenborgu Trondheim.

Přelomovou už byla sezóna 2007/08. Ve francouzské lize začal Karim Benzema nastupovat v základu, absolvoval 36 utkání, ve kterých vstřelil 20 gólů a připsal si také 9 asistencí.

V sezóně následující (2008/09) dokázal podobný výkon zopakovat – 36 zápasů, 17 gólů a 4 asistence.
A to bylo Karimovi pořád teprve 21 let. V té době už tohoto mladého nadějného hráče měl ve svém hledáčku španělský gigant – Real Madrid. V létě 2009 také přišel s nabídkou a transfer byl Lyonem přijat – Benzema se stěhuje do Španělska, do Francie poputuje za jeho přestup 35 milionů €.

Karim Benzema tak celkem ve svém domovském Lyonu během 5 sezón odehrál ve všech soutěžích 148 zápasů, ve kterých dokázal vstřelit 66 branek a zapsat si také 26 asistencí.

Od sezóny 2009/10 je tak Karim Benzema součástí kádru Realu Madrid a platí to do dnešního dne. Za tento španělský velkoklub debutoval dne 29. srpna 2009 v utkání španělské ligy proti týmu Deportivo La Coruna. Nastoupil v základu, odehrál 72 minut a k výhře svého týmu 3:2 přispěl jednou asistencí na gól slavného Raúla Gonzáleze.

Na premiérový gól také nemusel čekat dlouho. Vstřelil ho 20. září 2009 a přispěl tím k výhře Realu Madrid nad Deportivem Xerez 5:0.

V sestavě bílého baletu se Karim Benzema usadil rychle. Celé dlouhé sezóny úspěšně s Realem sbíral týmové trofeje, ale vždy se nacházel ve stínu Cristiana Ronalda a po příchodu Garetha Balea také v jeho.
Fanoušci od něho začali očekávat hodně až po přestupu CR7 do Juventusu Turín a následných problémech kolem Walesana Balea, který v Realu nebyl spokojený.

Po Portugalcově odchodu sice začal Karim Benzema střílet víc branek, ale opravdový zlom přišel až v právě skončené sezóně – 2021/22. Karim Benzema vytvořil útočný trojlístek s Viníciusem a Valverdem a společně zválcovali Španělsko i Evropu.

Francouz nasázel v 32 utkáních španělské La Ligy 27 gólů, ke kterým přidal také 12 asistencí. V Lize mistrů ve 12 utkáních vstřelil neskutečných 15 gólů a na další 2 přihrál. Významně se tak podílel na celkovém prvenství bílého baletu v této soutěži. Vůbec poprvé v kariéře se stal nejlepším střelcem těchto soutěží (La Ligy i Ligy mistrů).

Karim Benzema je opravdovou živoucí a hrající legendou klubu Real Madrid. V jeho barvách ve všech soutěžích nastoupil k 605 zápasům, ve kterých dokázal nastřílet 323 gólů a na dalších 159 přihrát. Celkem v těchto zápasech odehrál 43 669 minut a viděl také 12 žlutých karet (ale nikdy červenou).

Ohromnou je také jeho sbírka týmových trofejí. Karim Benzema má 4 francouzské tituly s Lyonem, 4 španělské tituly s Realem, neskutečných 5 celkových vítězství v Lize mistrů, 2 španělské poháry, 1 francouzský pohár, a shodně po 4 Superpoháry z Francie i Španělska.

Za to, co předvedl v poslední sezóně, by měl obdržet také další ocenění, na které ještě nikdy nedosáhl – Zlatý míč pro nejlepšího hráče sezóny napříč všemi fotbalovými soutěžemi. Posledním Francouzem, kterému se toto povedlo, byl Zinedine Zidane ještě v roce 1998.

Karim Benzema – působení v reprezentaci

Karim Benzema byl součástí všech mládežnických reprezentací Francie (U17, U18, U19, U21). Dohromady v nich absolvoval 35 utkání, ve kterých vstřelil 20 gólů.

Za seniorskou reprezentaci Francie debutoval dne 28. března 2007 ve věku 19 let pod trenérem Raymondem Domenechem. Bylo to v přátelském utkání proti Rakousku, kde nastoupil od začátku 2. poločasu a hned v 53. minutě rozhodl svým gólem o vítězství Francie 1:0. V debutovém utkání tak zaznamenal také debutový gól.

Na nejvyšším fóru za svou zemi nastoupil na evropských šampionátech v letech 2008, 2012, 2020 a na světovém šampionátu 2014, Francie ale výraznějších úspěchů nedosáhla. Ty zaznamenala v letech 2016 (2. místo na ME) a 2018 (Francouzi se stali mistři světa). Benzema ale kvůli svým aférám v kádru nebyl a o největší úspěchy tak přišel.
K jeho reprezentačním úspěchům proto patří pouze vítězství na ME U17 2004 a výhra v Lize národů UEFA v roce 2021.

Celkem Karim Benzema nastoupil ve francouzském dresu na 94 utkání, ve kterých nastřílel 37 gólů a 20x asistoval.

Karim Benzema – osobní život

Karim Benzema má 2 děti. Jeho manželkou je od roku 2016 modelka Cora Gauthier. Dvojice se seznámila v Dubaji v roce 2015. Předtím měl Benzema několik předešlých vztahů. Z jednoho z nich pochází také jeho dcera Melia.
Tomuto páru se pak narodilo další dítě, Karimův první syn Ibrahim, 5. května 2017.
Podrobnosti o životě této rodiny nejsou velmi známy, pár své soukromí přísně střeží.

Co je ale známo je fakt, že s Karimem Benzemou se spojují různé aféry z jeho předešlého života. První je kauza Zahia. Za služby nezletilé prostitutky Zahii Deharové, které si společně s Franckem Ribérym objednával, mu hrozilo až tříleté vězení. Soudy trvaly téměř 4 roky, Benzemu ale zbavili všech obvinění – Deharová o svém věku lhala a on to nemohl vědět. Kvůli této aféře ale přišel o účast na MS 2010 v Jihoafrické republice.

V roce 2015 se zase Karim Benzema měl údajně podílet na vydírání svého spoluhráče z reprezentace. Šlo o Valbuenu. Vyděrači mu vyhrožovali zveřejněním jeho intimního videa, přičemž Benzema s nimi měl údajně spolupracovat a snažit se přesvědčit Valbuenu, aby jim zaplatil. S reprezentací se mohl rozloučit na dlouhou dobu – nastoupil v ní opět až v roku 2021. Kvůli této kauze tak přišel o největší úspěchy své země na vrcholných akcích. Hrozilo mu až 5 let vězení, na konci roku 2021 z toho vyvázl s roční podmínkou a plánoval odvolání.

Karim Benzema – úspěchy a ocenění

K největším dosavadním individuálním úspěchům Karima Benzemy patří ocenění pro fotbalistu roku ve Francii, které obdržel čtyřikrát (2011, 2012, 2014 a 2021).

V právě skončené sezóně 2021/22 se také stal Karim Benzema nejlepším střelcem španělské La Ligy (27 gólů) a také nejlepším střelcem Ligy mistrů (15 gólů).

Další významnější individuální úspěchy tomuto Francouzovi chybí, letos má ale výborně nakročeno k tomu, aby získal ocenění vůbec nejprestižnější - Ballon d´Or (Zlatý míč).

Fotogalerie
Karim Benzema – čím starší, tím lepší prvotřídní francouzský útočník foto č.1Karim Benzema – čím starší, tím lepší prvotřídní francouzský útočník foto č.2Karim Benzema – čím starší, tím lepší prvotřídní francouzský útočník foto č.3Karim Benzema – čím starší, tím lepší prvotřídní francouzský útočník foto č.4Karim Benzema – čím starší, tím lepší prvotřídní francouzský útočník foto č.5
Autor: Redakce
Hodnocení článku: 3/3 hvězdiček


Podobné články dle tagu: fotbal, fotbalista, karim benzema, klub, liga mistrů, real madrid

Sdílet na:  

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

E-mail:

Váš komentář:

Podobné články jako je Karim Benzema – čím starší, tím lepší prvotřídní francouzský útočník


FC Juventus, chcete-li Stará dáma, je jedním z nejstarších fotbalových klubů. Pavel Nedvěd tam navíc zanechal nesmazatelnou českou stopu

FC Juventus, chcete-li Stará dáma, je jedním z nejstarších fotbalových klubů. Pavel Nedvěd tam navíc zanechal nesmazatelnou českou stopu

Juventus Turín neboli Stará dáma, jak se tomuto italskému velkoklubu také často přezdívá, patří mezi nejúspěšnější fotbalové týmy v historii fotbalu. Do dnešního dne dokázal ...

Žhavá novinka! Na placený kanál O2 TV se vrací Premier League!

Žhavá novinka! Na placený kanál O2 TV se vrací Premier League!

Skvělá zpráva právě teď koluje českým internetem a sociálními sítěmi. O2 TV přestalo minulou sezonu vysílat Premier League, jak jste si jistě mnozí všimli. Autor těchto řádek...

Patrik Schick se vrací po vleklém zranění. Nastoupit by mohl už příští týden

Patrik Schick se vrací po vleklém zranění. Nastoupit by mohl už příští týden

Dobrá zpráva přišla z Leverkusenu. Fotbalový reprezentant Patrik Schick by se v dohledné době mohl vrátit zpátky na trávník po vleklém zranění. Povést by se to mohlo už příšt...

Fotbalisté Manchesteru United slaví první trofej po dlouhých šesti letech. Vyhráli Ligový pohár

Fotbalisté Manchesteru United slaví první trofej po dlouhých šesti letech. Vyhráli Ligový pohár

Manchester United porazil Newcastle United ve finále Ligového poháru 2:0 a může slavit! Záložník rudých ďáblů Bruno Fernandes po vítězství říká, že „chceme více a potřebujeme...

Z odchovance Zbrojovky Davida Juráska se stala posila týmu Benfica Lisabon. Smlouvu podepsal na pět let

Z odchovance Zbrojovky Davida Juráska se stala posila týmu Benfica Lisabon. Smlouvu podepsal na pět let

David Jurásek je českým fotbalistou hrajícím především na pozici levého obránce. Podařilo se mu to, co málokterému českému fotbalistovi. Teprve ve svých 23 letech podepsal sn...

Gündogan i Modrič už znají svůj klub pro příští sezonu. Jeden z nich zůstává, druhý se přesouvá z Manchesteru do Barcelony

Gündogan i Modrič už znají svůj klub pro příští sezonu. Jeden z nich zůstává, druhý se přesouvá z Manchesteru do Barcelony

Fotbalové napětí by se v době přestupů dalo krájet. Nyní se ale fanouškům může alespoň trošku ulevit. Již je totiž jasné, kde se dvě aktuální fotbalové hvězdy Gündogan a Modr...

Neuvěřitelný seznam hráčů, kteří v poslední době přestoupili do saúdskoarabské ligy! Naposledy Neymar

Neuvěřitelný seznam hráčů, kteří v poslední době přestoupili do saúdskoarabské ligy! Naposledy Neymar

Možná jste tu informaci už zaregistrovali. Brazilec Neymar přestupuje do saúdskoarabského klubu al-Hilál. Po šesti letech strávených v Paris St. Germain se rozhodl vydělat ně...

Mistrovství světa ve fotbale 2022 – praktické informace o letošním mundialu

Mistrovství světa ve fotbale 2022 – praktické informace o letošním mundialu

Mistrovství světa 2022 ve fotbale se kvapem blíží. Fotbalový svátek, který se opakuje každé čtyři roky a který patří mezi nejsledovanější sportovní akce na světě (vedle Super...

Harry Kane do mnichovského Bayernu nejspíš neodejde. Tottenham se chystá štědrou nabídku bavorského klubu odmítnout

Harry Kane do mnichovského Bayernu nejspíš neodejde. Tottenham se chystá štědrou nabídku bavorského klubu odmítnout

Všeobecně se očekává, že Tottenham Hotspur odmítne novou nabídku Bayernu Mnichov na přestup Harryho Kanea. Němci prý v neděli navýšili svou nabídku ze 70 na 80 milionů eur. N...