Karol Ryšavý – MMA bojovník a šampion s drtivým úderem

Sdílet na:  

Publikované: 16.09.2022   Kategorie článku: MMA, MMA bojovníci Karol Ryšavý – MMA bojovník a šampion s drtivým úderem
Zdroj: Depositphotos nebo Instagram

Karol Ryšavý je slovenský profesionální MMA bojovník. Co nejzajímavějšího o něm víme a jaká byla jeho cesta k bojovému sportu?

Karol Ryšavý – dětství a rané mládí

Karol Ryšavý se narodil 26. března 1993 ve slovenském městě Senec. Ke sportu měl blízko od raného věku.

Byl hyperaktivní dítě a ve škole ho to příliš nebavilo. Rodiče záhy pochopili, že syn potřebuje někde vybít nadbytečnou energii. Netradičně však začínal na fotbalovém hřišti, a to na postu hrotového útočníka v mládežnické kategorii.

Malý Karol ukazoval talent a odborníci mu věštili poměrně zářnou profesionální kariéru na zeleném trávníku. Karol Ryšavý však kromě talentu prokázal, že má i vlastní hlavu. Nabídky z Petržalky (dnes již neexistující) i Dunajské Stredy postupně odmítl.

Fotbalovou kariéru prakticky ukončilo přestěhování původního klubu v Senci, kdy byl Karol Ryšavý nucen si hledat jiné působiště. To ho zaválo hlavně do vesnických klubů, kde už jeho dráha nadějného fotbalisty stagnovala.

Na profesionální sport tak na nějaký čas Karol Ryšavý rezignoval a podobně jako mnoho jiných mladých lidí se vydal hledat štěstí do zahraničí. Konkrétně odcestoval do Rakouska za prací a živil se prací v pekárně. Sám na toto životní období vzpomínal později se slovy, že vážil skoro 100 kg a nebyla to zrovna etapa jeho největší životní kondice. Karol Ryšavý nicméně s úsměvem dodává, že miluje jídlo v libovolné podobě.
 

Karol Ryšavý – éra Spartakus Fight Gym

Včas si však Karol Ryšavý uvědomil, že zničující životospráva není tím správným životním přístupem, u něhož by chtěl zůstat. Na sociálních sítích jej zaujal tehdy nově vznikající Spartakus Fight Gym. Rozhodl se vyzkoušet jeho služby a už mu zůstal věrný.

A to nejen díky dokonalému zázemí, v němž nechybí tělocvična, posilovna, crossfit zóna, sauna, ale i pro přátelskou atmosféru. Jak přímo řekl, stýká se s lidmi z gymu dokonce i ve svém volném čase. Je tedy vidět, že urostlý Slovák pro svůj sport doslova žije.

Karol Ryšavý přitom připustil, že bojovými sporty byl při prvním příchodu do Spartakus Fight Gym sice zcela nepolíbený, avšak s pouličními bitkami měl zkušenosti četné. Na správnou cestu ho nasměrovala hvězda nejzářivější, špička slovenské MMA scény Attila Végh.

Ten na toto konto ovšem osobně podotkl, že v nováčkovi sice spatřoval talent, ovšem s dráhou profesionálního sportovce to tak optimistické nebylo. Zkušenosti Ryšavému jednoznačně chyběly a fotbalová minulosti byla poznat zejména v typických pohybech.

Végh soudil, že má šanci to dohnat hlavně díky talentu, ale i své bojovnosti a vytrvalosti. A ukázalo se, že se ve svém úsudku nespletl.

Karol Ryšavý – profesionální začátky v MMA

Momentálně je Karol Ryšavý jedním z nejlepších bojovníků československé organizace Oktagon MMA. Aktuálně je reprezentantem v lehké a velterové váze. V MMA nosí přiléhavou přezdívku Bomby, kterou má už z fotbalových časů.

Na sportovní kariéru mladého zápasníka dnes bedlivě dohlíží zejména jeho otec, který patří mezi jeho nejvýraznější fanoušky. Podporovatelku má taktéž v mamince, pro kterou však není jednoduché sledovat synovy zápasy. Oporou je sportovci rovněž zkušený Attila Végh, který stále funguje jakožto Ryšavého mentor a zároveň trenér.

I v domovském gymu však měl Karol Ryšavý navzdory vstřícnému přístupu Végha i problémy. Nechtěl se tak zcela vzdát ulice a několikrát se popral. Svou roli zde hrál i alkohol. Atilla Végh mu tak promluvil do duše, což si naštěstí temperamentní Slovák vzal k srdci a věnuje se tak nyní se zodpovědností už jen MMA.

K tomu Végh podotýká, že si je vědom toho, že Karol Ryšavý má velké srdce a pro MMA žije. Proto s úsměvem přiznává, že na svého svěřence nedá dopustit, přestože to s ním mnohdy nemá úplně jednoduché.

 
Karol Ryšavý – nejdůležitější zápasy profesionální kariéry

Už po třech letech tréninku se mu podařilo získat titul šampióna Oktagon Výzvy 3. V otvíracím zápase se proti němu postavil Tomáš Le Sy, se kterým si fenomenálně poradil ve třetím kole. Podle mnohých tehdy byl k vidění nejatraktivnější zápas ze všech čtyř sérií.

Projít přes Azize Dauliatova pak nebyl žádný větší problém. Při zápase v O2 aréně ukončil i Jakuba Dohnala, technickým knockoutem a Karol Ryšavý se tak stal teprve třetím Slovákem, kterému se podařilo tuto show vyhrát.

Své kvality po tomto fenomenálním úspěchu potvrdil hned několikrát. Čelit mu museli například čeští bojovníci Matěj Kuzník a Marek Bartl. Oba přitom do Čech odjížděli jako poražení. Duel s Kuzníkem trval jen necelé dvě minuty, Ryšavý českého bijce nepustil přes první kolo.

V březnu 2022 mu čelil Ebráhím Hosejnpúr. Zápas to nebyl snadný, po divácké stránce šlo jednoznačně o atraktivní událost, nicméně Ryšavému se nakonec podařilo trefit koleno do kontru a připsal si tak cenný skalp i v případě íránského konkurenta. Ten neměl téměř žádný čas na přípravu a do klece vstoupil prakticky na poslední chvíli.

Do klece se měl původně postavit Ryšavého dlouholetý rival František Fodor. Fodor je příkladem zcela odlišné persony, která se coby MMA bojovník formuje už od 10 let věku. Ten byl nakonec nucen z duelu odstoupit poté, co mu vyšel pozitivní test na koronavirus.

Ohlášena je však nová příležitost, při které si tito dva pánové budou moci „srovnat účty“. Zápas se má v rámci galavečera Oktagon 35 odehrát 17. září 2022. Zájem o zápasení s Ryšavým projevil například i ranař Jan Široký, který je v žebříčku pod slovenským fighterem. Nakonec však došlo k odvetnému zápasu, ve kterém svižnou ranou na bradu poslal Karol Ryšavý Františka Fodora na konci 1. kola k zemi, kde ho sprškou úderů porazil TKO.

Slušně nastartovaná MMA kariéra jistě dává dostatek příležitostí k tomu, aby si Karol Ryšavý splnil svůj největší sen: Touží se po vzoru Attily Végha dostat do organizace Bellator, případně se stát součástí UFC.

Karol Ryšavý – soukromý život

Motivací mu jistě je i čerstvě narozený potomek. Syn na svět přišel v srpnu roku 2022. Prvorozené dítě mu porodila partnerka Lucka.

Byť se krásnou rodinou neváhá pochlubit i na svém Instagramu, žádné pikantní detaily nečekejte. V soukromí žije Karol Ryšavý bez skandálů a k aktuální zásadní životní změně v podobě narození syna přistoupil s vděčností a pokorou. Ostatně jde o přístup, který je mu vlastní i v kleci.

Za nejvýraznější extravaganci bychom tak mohli považovat hlavně jeho tetování. A pozor, mezi mnoha kérkami se na těle slovenského zápasníka skví i podobizna jeho velkého učitele Attily Végha.

zdroj titulní fotografie: instagram.com

Autor: Lukáš Svítil
Hodnocení článku: 3/3 hvězdiček


Podobné články dle tagu: bojovník, karol ryšavý, mma, oktagon, ufc

Sdílet na:  

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

E-mail:

Váš komentář:

Podobné články jako je Karol Ryšavý – MMA bojovník a šampion s drtivým úderem


UFC – drsná zábava na pomezí sportu a boje

UFC – drsná zábava na pomezí sportu a boje

UFC (Ultimate Fighting Championship) je americká organizace, která pravidelně již od roku 1993 pořádá turnaje, na kterých se bojuje pod pravidly MMA. Jde o vůbec nejprestižně...

Patrik Kincl – král střední váhy organizace Oktagon MMA

Patrik Kincl – král střední váhy organizace Oktagon MMA

Aktuálně nejlepší český MMA zápasník v kategorii do 77 kilogramů umístěný ve světovém žebříčku – to je Patrik Kincl. V Česku a na Slovensku je hvězdou už dlouhé roky, ale úsp...

Karlos Vémola bude mít těžký zápasnický rok. Jeho soupeři budou Patrik Kincl, Al Matavao a starý známý Attila Végh

Karlos Vémola bude mít těžký zápasnický rok. Jeho soupeři budou Patrik Kincl, Al Matavao a starý známý Attila Végh

Karlos Vémola a Patrik Kincl se v kleci poperou už příští víkend 20. května během galavečera organizace Oktagon. Půjde o odvetu pět let starého zápasu, který pro sebe vybojov...

Alex Lohoré – postrach pro protivníky, zážitek pro diváky

Alex Lohoré – postrach pro protivníky, zážitek pro diváky

Pětinásobný světový šampion MMA, umístěný v TOP 100 světového žebříčku bojovníků střední váhy – to je francouzský bojovník tmavé pleti Alex Lohoré. Pro mnohé protivníky je to...

Jiří Procházka – pozoruhodná transformace rváče v elitního bojovníka MMA

Jiří Procházka – pozoruhodná transformace rváče v elitního bojovníka MMA

Jiří „BJP“ Procházka je aktuálně rozhodně nejlepším zápasníkem napříč celou československou MMA scénou. Před pár dny zaznamenal také velký celosvětový úspěch – stal se šampio...

David Kozma – šampion velterové divize organizace Oktagon MMA

David Kozma – šampion velterové divize organizace Oktagon MMA

David Kozma je 30letý MMA zápasník a patří k nejlepším a nejoblíbenějším bojovníkům organizace. Je to typ bojovníka, kterých je na československé i světové scéně málo – vystu...

Eckerlin vs. Oliveira - Oktagon 36 Frankfurt výsledky zápasů

Eckerlin vs. Oliveira - Oktagon 36 Frankfurt výsledky zápasů

Oktagon 36 se uskutečnil 15.10.2022 ve Frankfurtu nad Mohanem v Německu. Christian Eckerlin vs. Denilson Neves de Oliveira (Catchweight 82kg) Očekávaný odvetný zápas na pět k...

Conor McGregor – milovaný i nenáviděný bojovník MMA a světový šampion UFC

Conor McGregor – milovaný i nenáviděný bojovník MMA a světový šampion UFC

Jedno jméno a kolik ve světě způsobilo rozruchu. Milovaný i nenáviděný Conor McGregor, který své příznivce i odpůrce nepřestává překvapovat svými neskutečnými výkony. Všichni...