Kevin de Bruyne – fotbalový mozek i motor Manchesteru City a belgické reprezentace

Sdílet na:  

Publikované: 02.05.2022   Kategorie článku: Fotbal, Fotbalisti Kevin de Bruyne – fotbalový mozek i motor Manchesteru City a belgické reprezentace
Zdroj: Depositphotos nebo Instagram

Kevin de Bruyne je známý belgický fotbalový záložník, momentálně oblékající barvy anglického týmu Manchester City, kde nosí číslo 17. Je také známý pod přezdívkou KDB. Až do návratu Cristiana Ronalda do Manchestru United a příchodu Romelua Lukaka do londýnské Chelsea byl nejlépe placeným hráčem v anglické lize. Momentálně mu v tomto žebříčku patří 3. místo s příjmem 385 000 liber týdně. Na hřišti je slavný díky své komplexnosti a přehledu ve hře, v soukromí zase sám sebe označuje jako stydlivého a introvertního člověka. Jaký je jeho celý příběh?
 

Kevin de Bruyne – narození, mládí a dospívání 

Kevin de Bruyne se narodil 28. června 1991 v belgickém Drongenu, který je součástí města Gent. Jeho matka, Anna de Bruyne, pochází z afrického Burundi. Do Evropy se přestěhovala až po svatbě s Herwigem de Bruyne. Málokdo ví, že mladý Kevin de Bruyne tedy měl možnost reprezentovat jak Belgii, tak Burundi. Nakonec se rozhodl pro Belgii.

Kevinův otec Herwig de Bruyne pracoval v ropném průmyslu a rodina se tak pořád stěhovala, čímž bylo poznamenáno i Kevinovo dětství. Částečně proto vyrůstal v Anglii.
Dnes Kevina de Bruyneho na hřišti známe jako cílevědomého poctivce, který nevypustí ani vteřinu zápasu. Prý byl takový už od dětství a vždy měl vysoké a ambiciózní cíle.

Fotbalu se začal více věnovat ve 4 letech. Nedlouho poté Kevin de Bruyne oblékl svůj první mládežnický dres v místním klubu KVV Drongen. Svými schopnostmi upoutal téměř okamžitě, v Drongenu se proto zdržel pouze 2 roky. Následoval přechod do mládežnického systému klubu KAA Gent.

Zde strávil nejdelší část své mládežnické kariéry a setrval tady do svých 14 let. Jako dorostenec poté začal oblékat dres K.R.C. Genk.

V Genku přišly také první problémy. V prvním roku působení musel Kevin bydlet na velké internátní škole, kde se o pokoje dělilo vždy několik dětí. V dalším roce se přemístil do hostitelské rodiny, kde strávil rok. Po návratu domů na konci roku mu ale bylo oznámeno, že rodina už ho nechce. Prý je moc klidný a složitý a má problém zařadit se mezi ostatní děti.

Dnes Kevin de Bruyne tuto událost označuje za okamžik, který ho v jeho kariéře motivoval nejvíce. Prý proto, že už nikdy nechtěl zažít takové selhání. Lze tedy říci, že odmítnutí hostitelské rodiny stvořilo ofenzivní motor Manchestru City.

V mládeži Genku setrval Kevin de Bruyne do roku 2008, tedy do jeho 17 let. Poté byl vytažen do seniorského týmu, kde se rychle zařadil do základní sestavy.
 

Kevin de Bruyne – působení na klubové úrovni

Jak jsme již zmínili výše, Kevin de Bruyne poprvé nakoukl do profesionálního fotbalu v klubu K.R.C. Genk. Debutoval 9. května 2009 v utkání belgické Jupiler Pro League proti RSC Charleroi. Genk vyhrál 3:0, de Bruyne strávil na hřišti 9 minut.

Pravidelně začal nastupovat až v sezóně 2009/10. V belgické lize odehrál 26 utkání. Svůj premiérový gól vsítil proti týmu Standard Liége 7. února 2010 a zařídil vítězství svého týmu v poměru 1:0. Tato trefa byla jeho jedinou v této sezóně.

Od následující sezóny 2010/11 již byl základním kamenem sestavy týmu Genk, a v sezóně 2011/12 se poprvé právě v dresu Genku podíval také do Ligy mistrů. Tato sezóna byla také jeho nejúspěšnější v belgické lize, vsítil 8 branek.

V lednu 2012 ho koupila londýnská Chelsea za 8 milionů eur. Do konce sezóny ho ale ponechala na hostování v Genku.
Celkově Kevin De Bruyne nastoupil za Genk k 113 utkáním, ve kterých si připsal 17 branek a 36 asistencí.

Po skončení hostování ho nový domovský klub poslal na další do německé ligy, kde se Kevin de Bruyne stal hráčem klubu Werder Brémy. Sezóna 2012/13 se mu v Bundeslize povedla, nastoupil k 33 utkáním, vstřelil 10 branek a na dalších 9 přihrál.

Po vydařeném hostování si ho stáhla zpátky Chelsea, ale tenkrát se Kevin de Bruyne v Premier League ještě neprosadil. V lize nastoupil ke 3 utkáním, stejný počet přidal také v Lize mistrů a v Ligovém poháru. Celkem v 9 utkáních pouze jednou asistoval. Po půl sezóně ho Chelsea v zimním přestupovém okně prodala do Wolfsburgu za 22 milionů eur. A zřejmě šlo snad o největší chybu v přestupové historii londýnského klubu.

Zbytek sezóny 2013/14 již v německé lize byl spíše de Bruyneho průměrem. To, co opravdu umí, naplno předvedl až v sezóně 2014/15, kdy v 34 utkáních Bundesligy nasázel 10 branek a přidal neskutečných 21 asistencí. Již na začátku další sezóny 2015/16 následoval přestup do Manchestru City, kde de Bruyne hraje do dnešního dne. Wolfsburg obdržel 76 milionů eur. V jeho dresu Belgičan odehrál celkem 73 utkání, ve kterých dal 20 gólů a na dalších 37 přihrál.

V Manchestru City se Kevin de Bruyne téměř okamžitě stal oporou týmu. Na jeho schopnostech je dodnes postavená celá jeho ofenzivní hra. Celkem za tento anglický klub doteď naskočil do 302 zápasů, ve kterých si připsal 82 gólů a úctyhodných 119 asistencí. Ve své sbírce trofejí má s Manchestrem 3 ligové tituly.

Kromě toho má také belgický titul ze sezóny 2010/11, je držitelem německého, anglického a belgického poháru, 5x s Manchestrem City získal anglický ligový pohár. Sbírku doplňují ještě německý a 2 anglické superpoháry.
 

Kevin de Bruyne – působení v reprezentaci

V belgické reprezentaci Kevin de Bruyne debutoval při prohře jeho národního týmu 0:1 v přátelském utkání s Finskem 11. srpna 2010. Plně se do sestavy týmu dostal až během roku 2012, v kvalifikačních utkáních o MS 2014. První reprezentační gól vstřelil do sítě Srbska 12. října 2012 a jeho tým zvítězil 3:0.

Belgie se z kvalifikace dostala s přehledem na světový šampionát 2014 v Brazílii a Kevin de Bruyne byl součástí týmu. Připsal si 1 gól a 2 asistence, Belgie prošla skupinou i přes osmifinále. Konečnou byl čtvrtfinálový souboj s Argentinou.

Mistrovství Evropy 2016 se zúčastnil také a zaknihoval 3 asistence. Belgie opět skončila ve čtvrtfinále, tentokrát jí zastavil Wales.

Na MS 2018 zaznamenal svůj největší reprezentační úspěch. Belgie prohrála až v semifinále s Francií, v dalším zápase o 3. místo ale dokázala porazit Anglii. Kevin de Bruyne tak získal bronz. Na úspěchu se podílel 1 gólem a 2 asistencemi.

Na dalším velkém turnaji, kterým bylo EURO 2020, opět Belgie nezvládla prolomit své čtvrtfinálové prokletí. Zastavila ji Itálie. Kevin de Bruyne zaznamenal stejnou bilanci, jako na MS 2018 – 1 gól, 2 asistence.

Celkem Kevin de Bruyne v národním dresu Belgie nastoupil do 88 zápasů, vstřelil 23 branek a přidal 45 asistencí.


Kevin de Bruyne – osobní život 

Rodiče Kevina de Bruyne se jmenují Herwig de Bruyne a Anna de Bruyne. Jeho matka Anna se narodila v Burundi v Africe kvůli tomu, že její rodina tam vlastnila ropné společnosti. Kevina porodila v 18 letech v Belgii. De Bruyne má také jednu mladší sestru, Stephanie de Bruyne.

Kevin sám sebe v soukromí označuje jako stydlivého, introvertního a uzavřeného člověka. Při jeho působení v belgickém Genku hrál v jednom týmu s další tehdejší vycházející hvězdou belgického fotbalu, brankářem Thibautem Courtois. S tím je spojena jedna nepříjemná záležitost a kvůli tomu tito dva hráči jedné reprezentace nejsou zrovna přáteli. Kevin de Bruyne měl v té době přítelkyni Caroline Lijnen. Ta ho ale s Thibautem podváděla. Po čase se sice ke Kevinovi vrátila, tuto krizi ale už nešlo překonat a jejich vztah skončil.

Novou přítelkyni si našel v roce 2014, kdy začal randit s Michelle Lacroix. Michelle je o 2 roky mladší než Kevin de Bruyne, narodila se 8. prosince 1993. Vztah jim fungoval po celou dobu, v březnu 2016 se jim narodil syn Mason Milian de Bruyne. V prosinci stejného roku Kevin požádal Michelle o ruku na Eiffelově věži v Paříži. Následovala svatba, která se konala v červnu 2017 v italském Sorrentu.

V následujícím roce 2018 se Kevinovi v říjnu narodil druhý syn, Rome de Bruyne. Rok 2020 dvojici přinesl také první dceru – Suri de Bruyne. Kevin de Bruyne je šťastně ženatý s Michelle Lacroix dodnes.
Zajímavostí, kterou jste možná nevěděli, je fakt, že v roce 2014 Kevin de Bruyne vydal vlastní knižní autobiografii v 23 letech. Má také svou značku oblečení – KDB.


Kevin de Bruyne – úspěchy a ocenění

Kevin de Bruyne má kromě týmových ocenění v podobě ligových titulů také celou sbírku individuálních ocenění.

Německo
V roce 2012/13 se v dresu Werderu Brémy stal nejlepším mladým hráčem německé Bundesligy. Ocenění si vystřílel 10 góly, ke kterým přidal také 9 asistencí. Potřeboval na to 33 utkání. Celkem na hřišti strávil 2 966 minut.

Mimořádně povedená sezóna 2014/15 ve Wolfsburgu ho vystřelila tam, kde je dnes. V této sezóně se stal fotbalistou roku v Německu. Zapsal se tak do historie vedle legendárních jmen jako jsou Miroslav Klose, Michael Ballack, Sepp Maier, Franz Beckenbauer či Gerd Müller. Obdržel také další cenu – hráč roku Bundesligy. Dostal se také do ideální sestavy německé a Evropské ligy.
Belgie

Kevin de Bruyne je nejlepším belgickým sportovcem za rok 2015. Cenu pro nejlepšího belgického hráče hrajícího v zahraničí obdržel v letech 2015 a 2016.

Anglie
Nejcennější trofej v rámci anglické ligy je pro Kevina ocenění nejlepšího hráče ligy za sezónu 2019/20. Kromě toho se v sezónách 2017/18 a 2019/20 stal také nejlepším tvůrcem hry v anglické Premier League. Za sezónu 2019/20 je také nejlepším záložníkem Ligy mistrů.

Nejlepším hráčem Manchestru City se Kevin de Bruyne stal v sezónách 2015/16, 2017/18 a 2019/20.
Několikrát se dostal do sestav roku Ligy mistrů a anglické Premier League. Patří také do FIFA Dream Team za MS 2018 v Rusku.

Celkově ve své dosavadní klubové kariéře strávil Kevin de Bruyne na hřišti 40 373 hracích minut v 531 zápasech. Nastupoval k nim v dresech Genku, Chelsea, Brém, Wolfsburgu a Manchestru City. Vstřelil 129 gólů a na 203 přihrál. Viděl 49 žlutých karet a pouze 2 červené, jednou v K.R.C. Genk a jednou ve Wolfsburgu. Zajímavostí je, že dres Manchestru City obléká již od roku 2015, ale v jeho barvách zatím žádnou červenou kartu neviděl.

Tržní hodnota Kevina de Bruyneho se momentálně pohybuje kolem 90 milionů eur.

Fotogalerie
Kevin de Bruyne – fotbalový mozek i motor Manchesteru City a belgické reprezentace foto č.1Kevin de Bruyne – fotbalový mozek i motor Manchesteru City a belgické reprezentace foto č.2Kevin de Bruyne – fotbalový mozek i motor Manchesteru City a belgické reprezentace foto č.3Kevin de Bruyne – fotbalový mozek i motor Manchesteru City a belgické reprezentace foto č.4Kevin de Bruyne – fotbalový mozek i motor Manchesteru City a belgické reprezentace foto č.5
Autor: Redakce
Hodnocení článku: 3/3 hvězdiček


Podobné články dle tagu: fotbal, fotbalista, kevin de bruyne, klub, liga mistrů, manchester city, premier league

Sdílet na:  

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

E-mail:

Váš komentář:

Podobné články jako je Kevin de Bruyne – fotbalový mozek i motor Manchesteru City a belgické reprezentace


Zlatan Ibrahimovič se v 41 letech loučí s kariérou. Fotbalová extratřída a originální osobnost bude na trávnících chybět

Zlatan Ibrahimovič se v 41 letech loučí s kariérou. Fotbalová extratřída a originální osobnost bude na trávnících chybět

Švédský útočník je dnes právem označován za jednoho z nejúspěšnějších fotbalistů novodobé historie. Životní cesta Zlatana Ibrahimoviče je přitom stejně pestrá jako celá jeho ...

Lionel Messi a Harry Kane pokořili dva milníky fotbalové historie. A jejich úžasné představení bude pokračovat

Lionel Messi a Harry Kane pokořili dva milníky fotbalové historie. A jejich úžasné představení bude pokračovat

Tento týden v kvalifikačních utkáních padl jeden vousatý rekord a byl zdolán jeden fantastický milník. Postarali se o to dva fotbaloví pardálové – Lionel Messi a Harry Kane. ...

Úderem půlnoci končí přestupové období. Které fotbalové hvězdy změnily adresu?

Úderem půlnoci končí přestupové období. Které fotbalové hvězdy změnily adresu?

Lednové přestupové období vstupuje do posledních hodin a mnoho klubů a hráčů se pokouší uzavřít dohodu před úterní půlnocí. Jaké byly nejzajímavější přestupy zimního okna? Ně...

Střípky ze života dvou elitních brankářů. Gianluigi Donnarumma a Kepa nemají lehký život

Střípky ze života dvou elitních brankářů. Gianluigi Donnarumma a Kepa nemají lehký život

Gianluigi Donnarumma odešel z AC Milán do PSG před dvěma lety, ale až nyní poodhalil brankářův agent Enzo Raiola detaily jeho přestupu. Podle Raiolových slov AC Milán přišel ...

Vinícius Júnior – mladý talent s povahou suveréna válí v Realu Madrid

Vinícius Júnior – mladý talent s povahou suveréna válí v Realu Madrid

Vinícius Júnior (celým jménem Vinícius Jose Paixao de Olivera Júnior) je brazilský fotbalista momentálně působící v kádru slavného španělského Realu Madrid a brazilského náro...

Pár postřehů k víkendovým zápasům v Premier League. Vrcholí boje o titul i příslušnost k elitě

Pár postřehů k víkendovým zápasům v Premier League. Vrcholí boje o titul i příslušnost k elitě

Manchester United vs. Aston Villa Všichni si už asi všimli výrazné otočky, kterou provedl Unai Emery ve Villa Parku s Aston Villou. V lednu přišel náctiletý útočník Jhon Durá...

Karim Benzema – čím starší, tím lepší prvotřídní francouzský útočník

Karim Benzema – čím starší, tím lepší prvotřídní francouzský útočník

Francouzský reprezentační útočník alžírského původu s číslem 9 na zádech, Karim Benzema, je již dnes hrající legendou klubu Real Madrid. Za bílý balet nastupuje už od roku 20...

Které fotbalové soutěže byly v sezoně 2022/23 nejnavštěvovanější? A jak je to s diváky v Americe?

Které fotbalové soutěže byly v sezoně 2022/23 nejnavštěvovanější? A jak je to s diváky v Americe?

Mezi evropskými fotbalovými soutěžemi se za ty elitní dlouhodobě považují ligy v Anglii, Itálii, Španělsku, Německu a Francii. Taková svatá pětka. V jejich návštěvnosti jsou ...

Pelé – Edson Arantes do Nascimento – životopis nejlepšího fotbalisty všech dob

Pelé – Edson Arantes do Nascimento – životopis nejlepšího fotbalisty všech dob

Brazilský fotbalista Edson Arantes do Nascimento, známější pod přezdívkou Pelé, bývá často označovaný za nejlepšího fotbalistu všech dob. Jeho aktivní kariéru si mohli fanouš...