Kilian Mbappé – francouzská fotbalová raketa a příjemný chlápek

Sdílet na:  

Publikované: 19.04.2022   Kategorie článku: Fotbal, Fotbalisti Kilian Mbappé – francouzská fotbalová raketa a příjemný chlápek
Zdroj: Depositephotos, Instagram

Kilian Mbappé momentálně kouzlí v Paříži. Kouzlí s míčem. Je to totiž míčový kouzelník. Fotbalista od pánaboha. Bývá považován za nástupce legendárního francouzského útočníka Thierryho Henryho.

Kilian Mbappé – mládí a dospívání

Kilian Mbappé, celým jménem Kylian Adesanmi Lottin Mbappé se narodil 20. prosince do sportovní rodiny. Tatínek Wilfried Mbappé původem z Kamerunu byl hráčem a trenérem klubu z pařížského předměstí AS Bondy. Jeho maminka Fayza, která pochází z Alžírska se věnovala házené. Talent pro míčové sporty byl tedy dán. U malého Kiliana naštěstí vyhrál fotbal. Otec jej bral na hřiště AS Bondy, kde začal dělat první fotbalové krůčky.

Když bylo Kilianu Mbappému šest měsíců, vyhrála Francie mistrovství světa na národním stadionu Stade de France, který je vzdálený jenom 11 kilometrů od jeho rodného domu. Náznaky a znamení skvělé budoucnosti byly vidět stejně jako všudypřítomné problémy.

Severovýchodní pařížské předměstí Bondy tehdy nebylo dobré místo k životu. V roce 2005 se Bondy stalo epicentrem nepokojů a násilí. Hořely auta, plenily budovy. Kilian Mbappé vše viděl a zažil, nicméně jeho otec Wilfried si dal za úkol uchránit rodinu od všech negativních jevů.

Mbappé junior se v té době nepustil fotbalového míče, který dokonce používal jako polštář, jak se kdysi vyjádřili jeho rodiče. Rodina vůbec sport považovala za dobrou cestu, jak uniknout tíživé realitě problémové čtvrti. Nevlastní bratr Kiliana Mbappého Jires Kembo-Ekoko je například také profesionální fotbalista.

Škole toho Kilian Mbappé moc nedal. Ke školní docházce se ale váže jedna zajímavost – od 6 do 11 let navštěvoval hudební konzervatoř. V chvíli, kdy zvítězil fotbal, dal hudební kariéře vale, ale dodnes velmi rád a velmi dobře zpívá a také hraje trochu na flétnu, což byste do prvotřídního fotbalového útočníka asi neřekli. Další školní vzdělávání měl na starosti jeho otec, který svého syna vzdělával doma, ovšem až po hodinách strávených na fotbalovém hřišti. A to vyplatilo se.

Kilian Mbappé – fotbalový příběh

Ten začal v šesti letech, kdy jej táta-trenér vzal do „svého“ týmu AS Bondy. A od té doby začal malý klub z odlehlého pařížského předměstí sklízet trofeje. Díky svému otci Kilian Mbappé rychle vstřebal základní fotbalové dovednosti – přesné zakončení, rychlost a driblink. Jeden z mládežnických trenérů o něm řekl: „Na rozdíl od ostatních dětí toho dovedl o mnoho víc. Už tehdy byl rychlejší než ostatní a také měl nejlepší vedení míče ze všech dětí.“

Kilian Mbappé neměl dětství jako ostatní děti. Žádné toulání po venku, žádné vylomeniny s kamarády, Kilianovi rodiče nastavili poměrně přísnou výchovu, i s ohledem na bezpečnostní situaci na pařížských předměstích před 15 lety. Jako motivaci k další práci posloužilo setkání s Thierrym Henrym – v té době francouzským útočníkem číslo jedna. Setkání to bylo nezapomenutelné. Henry tehdy vůbec netušil, co se z toho kloučka jednou vyklube.

Druhým asociačním setkáním bylo to se Zinedinem Zidanem – slavným středopolařem alžírského původu, stejně jako maminka Kiliana. V té době také otec se synem navštěvovali hřiště Stade Rennes, kde hrál a trénoval Kilianův nevlastní mladší bratr Ekoko. Zrodil se nápad, aby se mladší a starší bratr spojili v jednom klubu.

Když Kilian Mbappé vyhrál v dresu Stade Rennes žákovský turnaj, funkcionáři klubu jezdili do AS Bondy, aby přemluvili rodiče k trvalému přestupu do jejich týmu. Neuspěli. Kilian Mbappé se nakonec stěhoval do francouzské národní fotbalové akademie Clairefontaine. K absolventům této slavné akademie patří třeba Thierry Henry, Nicolas Anelka, Blaise Matuidi, Hatem Ben Afra nebo William Gallas.

Zástupci nejslavnějších evropských klubů se pravidelně na kluky v akademii jezdili dívat a Kilian Mbappé se poprvé stěhoval za hranice Francie – do Anglie. V přípravném zápase londýnská Chelsea porazila Charlton 8:0 a Kilian Mbappé hrdě pózoval s modrým dresem, protože si myslel, že získal první pořádné angažmá. Chelsea se už ale nikdy neozvala. Je nutné dodat, že k jejich velké škodě.

Při testech na Realu Madrid se mladý muž Kilian Mbappé setkal i se svým idolem Cristianem Ronaldem. Ale funkcionáři královského klubu rodiče Kiliana nepřemluvili k přestupu, a tak padlo finální rozhodnutí na AS Monaco, s čímž se Kilian smiřoval jenom těžko. Rodině nicméně spadl kámen ze srdce, když 6. března 2016 podepsal Kilian Mbappé první profesionální smlouvu.

Kilian Mbappé – AS Monako

Kilian Mbappé v klubu AS Monako zprvu dostával málo prostoru na hřišti. To se nelíbilo jeho otci, který vydal ostré prohlášení, že pokud nebude Kilian víc hrát, budou hledat v lednovém přestupovém okně jinou adresu. Hlavní trenér se ho proto rozhodl nasadit od začátku hned v následujícím zápase proti Montpellier. Na demolici 6:2 se výrazně podílel i mladičký útočník. Sezonu 2016/17 zakončil Kilian Mbappé s 26 góly a výrazně tak pomohl k titulu v Ligue 1 i k semifinále Ligy mistrů.

Hned po sezoně se pochopitelně stěhoval do hlavního města. Do PSG přestoupil poslední den přestupového období 31. srpna 2017. Nejprve na hostování, posléze natrvalo.

Kilian Mbappé – Paris Saint-Germain

Přestupová částka byla na tehdejší dobu ohromující – 180 milionů eur. Za čtyři sezony 2017–21 stihl ve 162 zápasech 122 gólů, a to je ročník 1998!! Pokořil několik rekordů, stal se nejlepším střelcem ligy, nejlepším hráčem a několikrát vítězem Ligue 1. Vybudoval si velmi silnou pozici mezi světovými útočníky.

Svojí přímočarou hrou, která má za úkol jediné – dát gól a tím pomoct svému klubu. Díky svému mládí neztrácí rychlost, ale po sedmi letech hraní na nejvyšší úrovni už načerpal potřebné zkušenosti. Dravost a zároveň zkušenosti Kilian Mbappé nyní úročí v těžkých zápasech.

Na začátku roku 2022 začaly prosakovat informace, že Kilian Mbappé je v PSG nespokojený. A jelikož mu v létě 2022 končí v Paříži smlouva, vypadá to, že zadarmo odejde do Realu Madrid, který ho kdysi odmítl. Španělé mají kliku a Kilian Mbappé další výzvu.

Kilian Mbappé – reprezentační kariéra

Reprezentační kariéra Kiliana Mbappého začala už v mládežnických kategoriích. Na mistrovství světa hráčů do 19 let v roce 2016 dal pět branek a stal se nejlepším střelcem turnaje. Za seniorskou reprezentaci debutoval 25. března 2017.

Největšího úspěchu, kterého fotbalista může dosáhnout, je vítězství na mistrovství světa. A Kilianu Mbappému se to podařilo hned při prvním startu. Na turnaji v Rusku v roce 2018 zvedl nad hlavu nejcennější trofej, přičemž se Kilian Mbappé stal teprve druhým teenagerem, který kdy skóroval ve finále mistrovství světa – tím prvním byl legendární Pelé.

Kilian Mbappé – soukromý život

I když Kilian Mbappé kdysi prohlašoval, že žádnou holku vedle sebe nepotřebuje, že mu stačí jenom fotbal, tak musíme říct, že trochu kecal a že si našel velmi sympatickou mladou dámu. Alicia Aylies pochází z Martiniku, francouzského zámořského území, a je stejně stará jako Kilian.

V roce 2017 se stala Miss Francie. Studium práv posléze kvůli modelingu opustila. Kilian Mbappé a Alicia Aylies si maximálně střeží soukromí, a tak na internetu moc jejich společných fotek nenajdete.
Jeho první přítelkyně, Camille Gottlieb je dcerou monacké princezny Stéphanie, takže jí v žilách koluje modrá krev. Toto partnerství ale nevydrželo, Camille odešla za jiným mužem.

Velkou vášní Kiliana Mbappého jsou rychlá kola. Vlastní několik luxusních vozů značek, jako jsou Ferrari, Mercedes-Benz, Audi, BMW, Range Rover. To je však jediný rozmar, který si Kilian Mbappé dopřává. Je potřeba pochválit tatínka Wilfrieda a maminku Fayzu, že svému synovi ukázali směr a smysl života a že jej během jeho dospívání v problematické čtvrti udrželi od všeho zlého. Díky nim se osudem jednoho obyčejně neobyčejného chlapce stal fotbal.

Fotogalerie
Kilian Mbappé – francouzská fotbalová raketa a příjemný chlápek foto č.1Kilian Mbappé – francouzská fotbalová raketa a příjemný chlápek foto č.2Kilian Mbappé – francouzská fotbalová raketa a příjemný chlápek foto č.3Kilian Mbappé – francouzská fotbalová raketa a příjemný chlápek foto č.4Kilian Mbappé – francouzská fotbalová raketa a příjemný chlápek foto č.5
Autor: Redakce
Hodnocení článku: 3/3 hvězdiček


Podobné články dle tagu: fotbal, fotbalista, kilian mbappe, klub, liga mistrů, mistrovství světa, monako, psg

Sdílet na:  

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

E-mail:

Váš komentář:

Podobné článku ako je Kilian Mbappé – francouzská fotbalová raketa a příjemný chlápek


Pelé – Edson Arantes do Nascimento – životopis nejlepšího fotbalisty všech dob

Pelé – Edson Arantes do Nascimento – životopis nejlepšího fotbalisty všech dob

Brazilský fotbalista Edson Arantes do Nascimento, známější pod přezdívkou Pelé, bývá často označovaný za nejlepšího fotbalistu všech dob. Jeho aktivní kariéru si mohli fanouš...

Neymar da Silva Santos Junior se v rytmu samby protancoval až na fotbalový vrchol

Neymar da Silva Santos Junior se v rytmu samby protancoval až na fotbalový vrchol

Neymar da Silva Santos Junior, známý jako Neymar Jr., je brazilský profesionální fotbalista, který hraje jako útočník za francouzský klub Paris Saint-Germain a brazilskou rep...

Cristiano Ronaldo byl odejit z Manchesteru United

Cristiano Ronaldo byl odejit z Manchesteru United

„Cristiano Ronaldo po vzájemné dohodě opouští Manchester United, a to s okamžitou platností“. Tak tato zpráva vyletěla do světa včera 22. listopadu. A není se věru čemu divit...

AC Sparta Praha - Fotbalový klub

AC Sparta Praha - Fotbalový klub

AC Sparta Praha – Sídlo: Milady Horákové 1066/98, 170 82 Praha 7 – Letná, Česká republikaStručná historie:  AC Sparta Praha je tradiční český profesionální fotbalový klub, kt...

Harry Kane – anglický reprezentační kapitán bez klubových trofejí (zatím)

Harry Kane – anglický reprezentační kapitán bez klubových trofejí (zatím)

Harry Kane, celým jménem Harry Edward Kane, je anglický fotbalový útočník na klubové úrovni působící v londýnském týmu Tottenham Hotspur. Vedle toho je také členem seniorské ...

Erling Haaland – norská mašina na góly

Erling Haaland – norská mašina na góly

Věděli jste, že komety létají také v Norsku? Jedna taková fotbalová dolétla (zatím) do středního Německa do Dortmundu, kde září víc a víc, takže to vypadá na přelet do ještě ...

Marcus Rashford – fotbalový útočník oceněný Řádem britského impéria

Marcus Rashford – fotbalový útočník oceněný Řádem britského impéria

Marcus Rashford je anglický fotbalový reprezentant a zároveň hráč slavného fotbalového klubu Manchester United hrající nejvyšší tamní soutěž známou jako Premier League, kde n...

Romelu Lukaku – belgický bijec s pořádným kusem fotbalového umu

Romelu Lukaku – belgický bijec s pořádným kusem fotbalového umu

Romelu Menama Lukaku Bolingoli je belgický fotbalový útočník s rodinnými kořeny v Konžské demokratické republice, který v aktuální sezóně sice hraje za italský Inter Milán, p...

Sadio Mané – senegalský ostrostřelec a pohodář v bavorských službách

Sadio Mané – senegalský ostrostřelec a pohodář v bavorských službách

Sadio Mané je 30letý senegalský fotbalový útočník, který aktuálně obléká dres Bayernu Mnichov. Dlouho však byl známý jako člen obávaného útočného tria FC Liverpool (Firmino, ...