LeBron James – basketbalový fenomén a čtyřnásobný vítěz NBA

Sdílet na:  

Publikované: 23.03.2022   Kategorie článku: Basketbal, Basketbalisti LeBron James – basketbalový fenomén a čtyřnásobný vítěz NBA
Zdroj: Depositphotos nebo Instagram

Narození, mládí a dospívaní

LeBron James se narodil 30. prosince 1984 v Akronu ve státě Ohio Glorii Marii Jamesové a Anthonymu McClellandovi, bývalému trestanci. Matka LeBrona Jamesa Gloria ho porodila, když jí bylo 16 let. Jeho otec Anthony McClelland byl "příležitostný přítel s bohatým trestním rejstříkem". Gloria ho vychovávala sama, protože jeho otec neměl o rodičovství zájem.

LeBron James střídal domovy a během jediného roku žil až na šesti místech. Ve škole chyběl častěji než jindy. Jeden okamžik však všechno změnil. Frank Walker, LeBronův fotbalový trenér, nabídl, že chlapci poskytne domov. Gloria si uvědomila, že by mu bylo lépe ve stabilnější rodině, a proto mu umožnila žít v rodině Franka Walkera, který ho v devíti letech seznámil s basketbalem.

LeBron James začal hrát organizovaně basketbal v páté třídě. Hrál basketbal za amatérskou atletickou unii Northeast Ohio Shooting Stars a místo jejich místní státní školy se rozhodl navštěvovat bělošskou soukromou střední školu St Vincent-St Mary High School. Také byl v posledním ročníku jmenován basketbalistou Ohia. Dostal se také do prvního týmu USA Today All-USA a potřetí za sebou byl jmenován národním hráčem roku.

Na basketbalovém hřišti působil LeBron James jako dokonalý hráč. Jeho dětství však bylo všechno, jen ne ideální.

Působení Lebrona Jamese v NBA 

LeBron James byl vybrán týmem Cleveland Cavaliers v draftu NBA v roce 2003. Nakonec byl vyhlášen nováčkem roku a skončil s průměry 20,9 bodu, 5,9 asistence a 5,5 doskoku na zápas. V 19 letech se LeBron James stal nejmladším členem basketbalového týmu USA vyslaného na olympijské hry v roce 2004, ale většinu času strávil na lavičce.

V roce 2005 se opět zapsal do historie NBA, když se stal nejmladším hráčem, který v jednom zápase nastřílel více než 50 bodů. Poprvé byl vybrán do Utkání hvězd NBA. S průměry 27,2 bodu, 7,4 doskoku a 7,2 asistence na zápas se stal nejmladším hráčem v historii NBA, který byl jmenován do All stars NBA týmu, což se mu podařilo v sezóně 2004-05.

V roce 2006 pomohl svému týmu porazit Wizards v prvním kole play-off. Proti Pistons v semifinále ani jeho průměr 26,6 bodu nedokázal zajistit svému týmu vítězství. Po skončení Playoffs v roku 2006 se LeBron James s Cavaliers dohodl na prodloužení smlouvy o tři roky v hodnotě 60 milionů dolarů.

V roce 2007 se Cavaliers ukázali jako silnější soupeři a porazili Detroit. Ve finále však prohráli s týmem San Antonio Spurs. V sezóně 2007-08 si Cavaliers vylepšili své postavení ve Východní konferenci. Tým se dostal až do semifinále, kde byl v sedmi zápasech poražen týmem Boston Celtics.

Rok 2008 byl pro něj hvězdný, protože předčil soupeře jako Kobe Bryant a Allen Iverson, když nastřílel v průměru 30 bodů na zápas, což byl nejvyšší průměr v základní části NBA. V roce 2008 odcestoval spolu s Bryantem, Jasonem Kiddem a Dwyanem Wadem do Pekingu jako člen olympijského basketbalového týmu USA a po finálové výhře nad Španělskem přivezl domů zlato.

Krátce poté, co se LeBron James v roce 2010 stal volným hráčem, oznámil, že se v nadcházející sezóně připojí k týmu Miami Heat. V lize skončil na druhém místě, když zaznamenal 26,7 bodu na zápas.

Na svých třetích olympijských hrách v roce 2012 v Londýně startoval LeBron James společně se spoluhráči Kevinem Durantem, Carmelem Anthonym a Kobem Bryantem a tým přivezl druhé olympijské zlato za sebou.

Na konci sezony 2012/13 proti San Antoniu Spurs proměnilo Miami zdánlivě nemožné vítězství v šampionátu ve skutečnost a vítězstvím 3:4 získalo titul.

V roce 2014 LeBron James odstoupil od smlouvy s Miami Heat a podepsal smlouvu s Cleveland Cavaliers. V sezóně 2014-15 postoupili Cleveland Cavaliers do finále NBA a James se přitom stal prvním hráčem od 60. let 20. století, který si zahrál pět finále NBA po sobě.

Sezóna 2015-16 byla poznamenána kontroverzemi, k nimž patřilo i propuštění trenéra Cavaliers Davida Blatta v polovině sezóny. Navzdory tomu LeBron James předváděl obdivuhodné výkony a stal se třetím hráčem, který ve finálovém zápase NBA zaznamenal triple double. LeBronovo působení v Cleveland Cavaliers skončilo v roce 2018 a poté podepsal smlouvu s Los Angeles Lakers.

V únoru 2019 se James stal pátým hráčem NBA, který dosáhl 32 000 bodů. Dne 6. března 2019 v zápase proti Denveru Nuggets překonal Michaela Jordana a stal se čtvrtým nejlepším střelcem NBA.

Společenské angažmá LeBrona Jamese

LeBron James využívá své platformy k tomu, aby se vyjadřovala k politickým a sociálním otázkám. Nedávno pomohl založit skupinu "More Than a Vote", která se věnuje mobilizaci afroamerických voličů a boji proti potlačování volebního práva. Organizace vznikla v reakci na smrt George Floyda rukou minneapoliské policie 25. května, která odstartovala více než třítýdenní celosvětové protesty za sociální spravedlnost.

Michael Jordan, který je všeobecně považován za Jamesova hlavního konkurenta v boji o titul nejlepšího basketbalisty všech dob, se k němu připojil a přislíbil na příštích deset let věnovat 10 milionů dolarů ročně organizacím zabývajícím se sociální spravedlností. Toto gesto je sice významné, ale přichází po desetiletích, kdy se Jordan k rasovým otázkám, spravedlnosti a politice většinou nevyjadřoval.

LeBrona Jamese přirovnávají ke sportovcům minulé éry, jako byli Muhammad Ali, Jim Brown, Bill Russell a Kareem Abdul-Jabbar . Ve své době byli ve svých sportech nejlepší a Aliho podpořili v roce 1967, kdy mu byl odebrán titul mistra těžké váhy a hrozilo mu vězení za to, že odmítl nastoupit k odvodu a jít do války ve Vietnamu.

Díky své práci mimo hřiště je James sympatičtější i respektovanější,  protože aktivně naslouchá a nabízí pomoc. Uvědomuje si, že využitím své platformy může upoutat pozornost mladých mužů a žen, být vyslyšen a dosáhnout výsledků. Respektovaný, protože poskytuje službu své zemi v kritické době a vidí, jak je důležité, aby každý přišel k volbám. Tato země potřebuje vůdčí osobnosti a on plní svůj díl práce tím, že nastupuje tam, kde je to potřeba. Jako úspěšný černoch v Americe, který má děti, se jistě dokáže vcítit do rasismu černochů, a proto se skutečně zasazuje o změnu.

Jeho basketbalový talent usnadňuje jeho aktivismus. Jeho slovo by nemělo takovou váhu ani dosah, kdyby nebyl skvělým hráčem. Ale on je ochoten riskovat své postavení v očích části veřejnosti, aby se postavil za to, v co věří. Je těžké oddělit hráče a člověka.

V roce 2014 si Lebron James spolu s dalšími hráči Cleveland Cavaliers oblékl před zápasem tričko s nápisem "Nemůžu dýchat" na protest proti smrti Erica Garnera newyorským policistou. Spolu se spoluhráči z Miami Heat si o dva roky oblékl taky mikinu na počest Trayvona Martina. Otevřel vlastní školu I Promise pro žáky třetích až osmých tříd, která dosahuje dobrých výsledků. Natočil dokumentární filmy a veřejná oznámení na podporu Baracka Obamy a Hillary Clintonové v jejich prezidentské kampani.

Osobní život Lebrona Jamese

Bez ohledu na to, s kým se LeBron James utká na hřišti, má mimo hřiště vždy podporu své manželky Savannah Brinsonové. Jejich milostný příběh sahá až do začátku roku 2000. V té době bylo LeBronovi 17 let a navštěvoval střední školu St Vincent-St. Mary High School, kde byl přijat do basketbalového týmu. Přestože šestnáctiletá Savannah vyrůstala ve stejném městě v Ohiu jako LeBron James, navštěvovala konkurenční střední školu. Cesty teenagerů se zkřížily, když společný kamarád řekl Savannah, že ji LeBron požádal o telefonní číslo.

Poté ji LeBron James pozval na jeden ze svých basketbalových zápasů. Když Savannah vzpomínala na jejich začátky, přiznala, že o LeBronově basketbalovém talentu toho moc nevěděla. Přestože Savannah nevěděla o LeBronově talentu na hřišti, vzala to s nadhledem - a LeBron jí to nikdy nezapomněl.

V roce 2003 LeBron ukončil střední školu a byl jedničkou. 1 na draftu NBA. V témže roce, během Savannina posledního ročníku střední školy, se dozvěděla, že čeká s párem první dítě. Její první reakcí byl strach, ale LeBron ji ujistil, že nečekanou zprávu přijmou s grácií.

Dne 6. října 2004 Savannah porodila jejich prvorozeného syna LeBrona Jamese mladšího, láskyplně nazývaného Bronny. Téměř o tři roky později, 14. června 2007, pár přivítal dalšího chlapce, Bryce Maxima.

Po deseti letech společného života LeBron na Silvestra 2011 poklekl a požádal svou středoškolskou lásku o ruku. Požádal Dwyana Wadea, aby mu celou noc držel diamantový prsten ve tvaru hrušky, až do okamžiku, kdy spadl míč. Pár minut po půlnoci Savannah řekla ano.

Dne 14. září 2013 LeBron a Savannah oficiálně vzali v hotelu Capella Chapel Grand Del Mar v San Diegu. Na třídenní oslavě se sešlo celkem 200 rodinných příslušníků a přátel, včetně spoluhráče Dwyana v doprovodu Gabrielle Union, Jay-Z a Ne-Yo.

Následujícího roku, 22. října 2014, se dvojici narodilo třetí dítě, dcera Zhuri. Dnes jsou LeBron a Savannah silnější než kdy dřív. Basketbalová hvězda nadále dosahuje významných úspěchů a Savannah pracuje na filantropických aktivitách, jejichž cílem je posílit postavení dívek a mladých žen.
Savannah o něm jednou řekla: „Chová se ke mně s takovou úctou - myslím, že je těžké ho nemilovat, s tím, jak se chová ke mně a k dětem a ke své mámě a prostě ke všem, kteří jsou kolem něj. Je to opravdu, ale opravdu skromný člověk ke všemu, co má, a ke všemu, co dokázal."

Úspěchy a ocenění LeBrona Jamese

• James se od sezony 2010/11 do sezony 2018/19 účastnil osmi šampionátů NBA v řadě. Během této doby získal tři mistrovské prsteny: dvakrát s Heat (2011-12 a 2012-13) a jednou s Cavaliers (2015-16).

• Byl členem amerického olympijského týmu, který získal zlato na hrách v Pekingu (2008) a Londýně (2012) a bronz na olympiádě v Soulu (2004). Má také zlatou a bronzovou medaili z mistrovství FIBA Americas.

• Do historie NBA se zapsal v roce 2013, kdy se stal nejmladším a 38. hráčem NBA, který ve věku 28 let nastřílel 20 000 bodů - předstihl tak Kobeho Bryanta z Lakers, kterému se tento výkon podařil ve 29 letech.

• James byl poprvé vybrán do Utkání hvězd NBA v roce 2005 a v každé z následujících 15 sezón získal místo v této každoroční přehlídce.

• V roce 2006 byl Lebron James vyhlášen nejužitečnějším hráčem Utkání hvězd NBA, což zopakoval i v letech 2008 a 2018. James byl také čtyřikrát vyhlášen nejužitečnějším hráčem NBA, a to v sezonách 2008-09, 2009-10, 2011-12 a 2012-13.

Fotogalerie
LeBron James – basketbalový fenomén a čtyřnásobný vítěz NBA foto č.1LeBron James – basketbalový fenomén a čtyřnásobný vítěz NBA foto č.2LeBron James – basketbalový fenomén a čtyřnásobný vítěz NBA foto č.3LeBron James – basketbalový fenomén a čtyřnásobný vítěz NBA foto č.4LeBron James – basketbalový fenomén a čtyřnásobný vítěz NBA foto č.5
Autor: Lukáš Svítil
Hodnocení článku: 3/3 hvězdiček


Podobné články dle tagu: basketbal, klub, lebron james, nba, olympiáda

Sdílet na:  

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

E-mail:

Váš komentář:

Podobné články jako je LeBron James – basketbalový fenomén a čtyřnásobný vítěz NBA


Michael Jordan je bůh mezi námi. Jak jinak si vysvětlit, že se jeho tenisky prodaly za 2,2 milionu dolarů?

Michael Jordan je bůh mezi námi. Jak jinak si vysvětlit, že se jeho tenisky prodaly za 2,2 milionu dolarů?

Pár tenisek, v nichž se kdysi proháněla po palubovkách basketbalová legenda Michael Jordan, se v aukci prodaly za 2,2 milionu dolarů (47 milionu korun). Tím se staly nejdražš...

Které fotbalové soutěže byly v sezoně 2022/23 nejnavštěvovanější? A jak je to s diváky v Americe?

Které fotbalové soutěže byly v sezoně 2022/23 nejnavštěvovanější? A jak je to s diváky v Americe?

Mezi evropskými fotbalovými soutěžemi se za ty elitní dlouhodobě považují ligy v Anglii, Itálii, Španělsku, Německu a Francii. Taková svatá pětka. V jejich návštěvnosti jsou ...

Český basketbalista s láskou k Srbsku. To je Jan Veselý

Český basketbalista s láskou k Srbsku. To je Jan Veselý

Jeden z nejúspěšnějších českých basketbalových hráčů všech dob. 213 centimetrů vysoký Jan Veselý nejen svou výškou dokazuje, že má v tomto míčovém sportu oprávněně své místo....

NBA – basketbalová liga milionářských kouzelníků

NBA – basketbalová liga milionářských kouzelníků

NBA neboli Národní basketbalová asociace je nejprestižnější basketbalovou ligou na světě. Až na jednu výjimku (Toronto Raptors) jí hrají pouze týmy z USA. Celkem 30 týmů je v...

Nikola Jokič, dvojnásobný nejužitečnější hráč NBA s rekordní smlouvou na 264 milionů dolarů

Nikola Jokič, dvojnásobný nejužitečnější hráč NBA s rekordní smlouvou na 264 milionů dolarů

Svět basketbalu oplývá talentovanými hráči, kteří zanechají svou stopu v historii. Jedním z takových hráčů je i výjimečný srbský hráč Nikola Jokič. S jeho neuvěřitelnými dove...

Tomáš Satoranský – míčový kouzelník i týmový dříč

Tomáš Satoranský – míčový kouzelník i týmový dříč

Tomáš Satoranský býval hráčem slavné basketbalové NBA. Dostat se do této soutěže vyžaduje usilovnou a tvrdou práci, kterou není ochoten každý podstoupit. Dokazuje to nízký po...

Vít Krejčí – teprve pátý Čech, který hraje slavnou NBA

Vít Krejčí – teprve pátý Čech, který hraje slavnou NBA

Vít Krejčí je zástupcem nastupující basketbalové generace. Které nejzajímavější kariérní mezníky už má tento talentovaný mladík za sebou a jaká byla vlastně jeho cesta k bask...

Populární severoamerické ligy podle tržeb. Zajímavé srovnání!

Populární severoamerické ligy podle tržeb. Zajímavé srovnání!

Na nejbonitnějším trhu na světě působí silná čtyřka lig, které každoročně vykazují vynikající obchodní výsledky - americký fotbal, baseball, basketball a hokej. Tady je srovn...