Lewis Hamilton – kralevic anglický v nejrychlejším sportu na světě

Sdílet na:  

Publikované: 04.07.2022   Kategorie článku: Motorsport, Piloti F1 Lewis Hamilton – kralevic anglický v nejrychlejším sportu na světě
Zdroj: Depositphotos nebo Instagram

Lewis Hamilton je velmi známý britský pilot F1, který je společně s Michaelem Schumacherem držitelem největšího počtu titulů mistra světa – má jich 7. Na konci sezóny 2021 se na 1. příčce tohoto žebříčku mohl osamostatnit, o rekordní osmý titul ale přišel v posledním kole posledního závodu sezóny v Abú Zabí, když ho v něm předjel Max Verstappen a získal tak titul pro sebe.

Z jeho pohledu je to obrovská škoda, protože v aktuální sezóně 2022 to s ním na titul nevypadá, nepovedlo se mu ještě vyhrát jediný závod. Závodům prozatím vévodí jezdci Red Bullu – Max Verstappen a Sergio Perez. Pojďme se však podívat na příběh Lewise Hamiltona od začátku. Jaká byla jeho cesta ke slávě?

Lewis Hamilton – narození, mládí a dospívání

Lewis Hamilton, celým jménem Sir Lewis Carl Davidson Hamilton, se narodil 7. ledna 1985 ve Stevenage v hrabství Hertfordshire v Spojeném království.
Jeho otec, Brit tmavé pleti s kořeny v Grenadě, Anthony Hamilton, a jeho matka Carmen Larbalestier, která se narodila v Birminghamu, se ale rozešli již za 2 roky – v roce 1987.

Lewis Hamilton má proto pouze nevlastního bratra a sestry. Jeho bratr Nicolas je synem Anthonyho Hamiltona a Lindy Hamiltonové. Jeho dvě sestry – Nicola a Samantha Lockhart, jsou dcery Carmen Larbalestier a Raymonde Lockharta.

Po rozchodu jeho rodičů, když byly Lewisovi 2 roky, vyrůstal dále Lewis Hamilton se svou matkou. Jeho otec ho ale neopustil, pravidelně ho navštěvoval a nosil mu nejrůznější dárky. Jednou mu daroval motokáru, čímž možná započal příběh sedminásobného mistra F1. Tenkrát bylo Lewisi Hamiltonovi 6 let. Dělal tehdy více sportů – karate, fotbal, motosport. Nakonec u něho zvítězila láska k rychlým vozům a začal se věnovat pouze ježdění.

Svou první cenu dokázal získat již v 10 letech – vyhrál Autosport Award, který se jel na motokárách. Závod pořádal McLaren a Lewis Hamilton se po něm setkal s Ronem Dennisem, díky kterému se o několik let později dostal do F1.

Od jeho 12 let pak Lewis Hamilton začal bydlet s jeho otcem, Lindou Hamiltonovou a s jeho nevlastním bratrem Nicolasem. V následujících letech povyhrával na motokárách vše, co šlo – stal se mistrem Evropy i světa.

Kariérní zlom přišel pro Lewise Hamiltona v 16 letech, kdy se dostal do Formule Renault UK Winter Series. V celkovém pořadí se umístil na 5. místě.
V následujícím roce 2002 se v sérii Formula Renault 2000 UK dokázal umístit ještě výše – na 3. místě celkového pořadí. Z 13 závodů vyhrál 3. V roce 2003 pak stejnou sérii dokázal už ovládnout, z 15 závodů vyhrál v 10, a svůj první velký jezdecký úspěch si tak připsal již v 18 letech.

Od roku 2004 pak Lewis Hamilton závodil již v sérii Formula 3. V jeho první sezóně se umístil na 5. místě celkového pořadí. V roce 2005 pak tuto sérii dokázal již suverénně ovládnout, kdy z 20 závodů triumfoval v 15. V další sezóně následoval přesun do GP2 Series, kterou dokázal vyhrát hned v jeho první sezóně. To už jeho ochranitel Ron Dennis, který Hamiltona sledoval již od jeho 10 let, neváhal, a vytáhl ho do Formule 1.

Lewis Hamilton – působení v F1

Lewis Hamilton začal jezdit v F1 v roce 2007 a jezdí ji dodnes. Stal se prvním pilotem tmavé pleti v nejslavnějších závodech.

Své působení odstartoval ve vozu McLaren, jeho týmovým kolegou byl Španěl Fernando Alonso. Své první pódiové umístění si připsal hned v prvním závodě na Grand Prix Austrálie 2007, kde dojel třetí za Räikkönenem a Alonsem. První triumf na sebe také nenechal dlouho čekat, dosáhl ho v 6. závodě – na GP Kanady a okruhu Gillese Villeneuvea. V sezóně 2007 pak Lewis Hamilton začal jezdit v F1 v roce 2007 a jezdí ji dodnes. Stal se prvním pilotem tmavé pleti v nejslavnějších závodech.
Ovládl také ještě Velké ceny USA, Maďarska a Japonska. V celkovém hodnocení byl velmi blízko celkovému triumfu – skončil druhý za Kimim Räikkönenem pouze o jediný bod.

V roce 2008 se stal do té doby nejmladším mistrem světa F1. Vyhrál celkem 5 závodů, ale titul Lewis Hamilton získal až v posledním kole posledního závodu sezóny na VC Brazílie. Předjel v něm Tima Glocka a dostal se na 5. místo, což mu v celkovém pořadí stačilo na to, aby o jeden bod předstihl Felipeho Massu, jenž závod v Brazílii vyhrál.

Po těchto úspěších a prvním titulu mistra světa následovalo těžší období. V letech 2009-2012 dále Lewis Hamilton závodil za McLaren, nedokázal se ale ani jednou propracovat do první trojky celkového pořadí. 2x skončil na 5. místě, 2x na 4. Během těchto 4 sezón si ale připsal 12 vítězství v jednotlivých Velkých cenách.

V roce 2012 se pak uzavřela jedna velká kapitola. Kariéru definitivně ukončil legendární Michael Schumacher, který tehdy jezdil za Mercedes. Jeho překvapivým nástupcem se stal Lewis Hamilton, který opustil McLaren. Barvy této stáje hájí dodnes.

V první sezóně v Mercedesu – 2013 – Hamilton velká očekávání nenaplnil. Vyhrál pouze 1 Velkou cenu a celkově se umístil opět na 4. místě. Jeho týmový kolega Nico Rosberg dopadl ještě hůř – na 6. místě. V této sezóně si svou soutěž jezdil Red Bull a Sebastian Vettel, který byl neporazitelný.

Velký boom pak Lewis Hamilton začal od sezóny 2014. Následujících 7 sezón lze označit za hegemonii Lewise Hamiltona, pouze s jedním přerušením. V sezóně 2014 vyhrál celkem 11 Velkých cen, ovládl celkové pořadí a svého týmového kolegu Nica Rosberga, který skončil na 2. místě, za sebou nechal o téměř 70 bodů. Sezóna 2015 byla téměř stejná – 10 vítězství, celkové prvenství, druhý Nico Rosberg ztratil na Hamiltona 59 bodů. Lewis si tak připsal svůj druhý a třetí titul mistra světa.

V sezóně 2016 Hamilton vyhrál opět 10 závodů, na prvenství to ale nestačilo. Poprvé ho v celkovém pořadí porazil jeho týmový kolega Nico Rosberg o 5 bodů a stal se tak mistrem světa.

Následující 4 sezóny však ovládl opět Hamilton. V roce 2017 vyhrál 9 závodů a v celkovém pořadí za sebou nechal Sebastiana Vettela. Rok 2018 znamenal 11 vyhraných závodů a drtivou nadvládu – druhý v celkovém pořadí skončil opět Vettel, ale s mankem 88 bodů. Sezóny 2019 a 2020 se pak nesly v znamení soubojů Hamiltona s jeho novým týmovým kolegou – Valteri Bottasem. Mercedes měl nad zbytkem pole absolutní nadvládu a jezdil si svou vlastní soutěž. V obou sezónách byl Hamilton lepší než Bottas, a připsal si tak již šestý a sedmý titul, čímž vyrovnal rekord Michaela Schumachera.

Sezóna 2021 pak přinesla snad nejpoutavější podívanou v historii F1. Před posledním závodem v Abú Zabí měli stejný počet bodů 2 jezdci na 1. místě celkového pořadí – Lewis Hamilton a Max Verstappen z Red Bullu. To pro samotný závod znamenalo jediné – kdo skončí výše, získá titul mistra světa. Celý závod jel na 1. místě Lewis Hamilton, v posledním kole ho ale Verstappen dokázal předjet a sebrat mu tak rekordní osmý titul, díky kterému se Lewis Hamilton mohl osamostatnit na čele historické tabulky v počtu titulů.

Lewis Hamilton – rekordy v F1

Lewis Hamilton je společně s Michaelem Schumacherem nejúspěšnějším jezdcem celé historie F1. Mají stejný počet 7 titulů mistra světa. V této tabulce jsou za nimi jezdci z historie – Juan Manuel Fangio (5) a Alain Prost (4). Nejbližším aktivním pronásledovatelem, který dnes F1 aktivně jezdí, je Sebastian Vettel na 5. místě, který má 4 tituly. Ten poslední je ale starý už 9 let.

Lewis Hamilton drží také rekord v počtu vyhraných Velkých cen. Celkem jich dokázal ovládnout 103. Rekordérem je také v počtu pódiových umístění do 3. místa – na bedně stál celkem 184x.
Další rekord najdeme v počtu pole positions (vítězství v kvalifikaci a následných startů do závodu z 1. místa) – má jich 103, nejvíc v historii.

Ve své dosavadní kariéře Lewis Hamilton odjel celkem 297 Velkých cen, ve kterých dokázal nasbírat neuvěřitelných 4 242.5 bodů do celkového pořadí.
Mezi rekordy lze zařadit také pasování za rytíře koncem roku 2021, díky kterému Lewis Hamilton získal titul Sir. Dostal ho za výše popsané úspěchy v F1. Je tak po Jacku Brabhamovi, Stirlingovi Mossovi a Jackiem Stewartovi čtvrtým jezdcem F1, který tento titul získal.

Lewis Hamilton – osobní život

Lewis Hamilton není ženatý, ani nemá děti. Nejblíže k tomu měl určitě ve vztahu s Nicole Scherzinger, zpěvačkou Pussycat Dolls. Mezi lety 2007 až 2015 spolu randili, neustále se ale rozcházeli a poté opět scházeli. Popsat soukromí Lewise Hamiltona proto není nic lehkého, snadno předčí známého milovníka žen z F1, Jamese Hunta.

Jeho první přítelkyní byla v jeho 17 letech Danielle Lloyd. Vztah byl velmi krátký. Pak měl Lewis Hamilton čínskou přítelkyni jménem Jodia Ma. Nakolik to ale bylo vážné není známo, jelikož ve stejných letech randil Lewis také s finskou modelkou Lottou Hintsa a s královnou krásy Grenady Vivian Burkhardt.

Poté přišlo období neustálých rozchodů a příchodů s Nicole Scherzinger. Definitivně skončilo v roce 2015. Od té doby se kolem Lewise Hamiltona vyměnila spousta žen a krátkých vztahů – Veronica Valle, Rihanna, Rita Ora, maďarská modelka Barbara Palvin, dále Winnie Harlow, Sofia Richie, Anastasia Kvitková či Nicki Minaj.

Už z tohoto popisu vyplývá, že Lewis Hamilton si svůj život rád užívá a neřídí se nějakými pravidly. Občas mu bývá vyčítáno, že je zhýralý až přes míru. Rád oslavuje, zúčastňuje se různých tahů či party. Nikdy je netají, naopak se jimi rád pochlubí na sociálních sítích.

Na druhou stránku se ale Lewis Hamilton snaží být aktivní také v jiných, záslužnějších oblastech. Má nadaci Mise 44, která si dává za úkol pomáhat dětem z určitých skupin dosáhnout vzdělání. Je také velmi známým bojovníkem proti rasismu.

Fotogalerie
Lewis Hamilton – kralevic anglický v nejrychlejším sportu na světě foto č.1Lewis Hamilton – kralevic anglický v nejrychlejším sportu na světě foto č.2Lewis Hamilton – kralevic anglický v nejrychlejším sportu na světě foto č.3Lewis Hamilton – kralevic anglický v nejrychlejším sportu na světě foto č.4Lewis Hamilton – kralevic anglický v nejrychlejším sportu na světě foto č.5
Autor: Lukáš Svítil
Hodnocení článku: 3/3 hvězdiček


Podobné články dle tagu: formule 1, grand prix, lewis hamilton, mistr světa, pilot F1

Sdílet na:  

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

E-mail:

Váš komentář:

Podobné články jako je Lewis Hamilton – kralevic anglický v nejrychlejším sportu na světě


Přestupová bomba se rýsuje ve Formuli 1. Lewis Hamilton by měl obléknout barvy Ferrari

Přestupová bomba se rýsuje ve Formuli 1. Lewis Hamilton by měl obléknout barvy Ferrari

Podle britského serveru Sky Sports by se měl několikanásobný šampion formule 1 Lewis Hamilton přesunout do Ferrari. Hvězdný transfer je prý naplánován na sezonu 2025. Lewis H...

Rallye Dakar 2023 startuje. Držte si klobouky, bude to jízda!

Rallye Dakar 2023 startuje. Držte si klobouky, bude to jízda!

Jako by se svět sportu v podstatě zastavil a celý svět nemluvil o ničem jiném. Těch sportovních událostí, které si v průběhu let získaly takové renomé, je opravdu málo. Namát...

Jak se vyznat v typech automobilových rally

Jak se vyznat v typech automobilových rally

V rámci motoristického sportu patří rally k těm nejpopulárnějším kategoriím. Jedná se však o kategorii značně širokou a tento pojem zahrnuje celou řadu různých typů závodů. J...

Michael Schumacher prý dal první interview po nehodě. Jde ale o podvod německého bulváru

Michael Schumacher prý dal první interview po nehodě. Jde ale o podvod německého bulváru

Rodina Michaela Schumachera plánuje tvrdé právní kroky proti časopisu, který zveřejnil „rozhovor“ s legendárním jezdcem formule 1, protože byl kompletně vymyšlen umělou intel...

Max Verstappen – profil mistra světa ve formuli 1

Max Verstappen – profil mistra světa ve formuli 1

Max Verstappen je pilot F1 belgického původu, který však v nejslavnějších závodech světa jezdí pod holandskou vlajkou. Je aktuálním mistrem světa F1, přičemž v aktuálním ročn...

Formule 1 zavede nový formát pro sobotní sprinty. První závod podle nových pravidel se pojede už o víkendu v Ázerbájdžánu

Formule 1 zavede nový formát pro sobotní sprinty. První závod podle nových pravidel se pojede už o víkendu v Ázerbájdžánu

Co to vlastně sprint ve formuli 1 je? Jde o kratší závod, který se koná v sobotu a jehož pořadí na startu určuje kvalifikace. V sezoně 2023 je naplánováno šest sprintů před k...

Ken Block – automobilová legenda zemřela v 55 letech pod sněžným skútrem

Ken Block – automobilová legenda zemřela v 55 letech pod sněžným skútrem

Ken Block byl hrdina spousty chlapeckých i mužských srdcí. Jako nezřízená střela převrátil automobilový sport vzhůru nohama. Místo vavřínů a nejrychlejších časů dával přednos...