Linda Fruhvirtová – česká tenisová hvězdička se silnou vůlí po úspěchu

Sdílet na:  

Publikované: 19.09.2022   Kategorie článku: Tenis, Tenisti Linda Fruhvirtová – česká tenisová hvězdička se silnou vůlí po úspěchu
Zdroj: Depositphotos, Instagram

Linda Fruhvirtová je 17letý český tenisový megatalent. I přes svůj nízký věk se v letošní sezóně stále více udomácňuje na turnajích nejvyšší kategorie WTA. Před pár dny se poprvé podívala také do hlavní soutěže některého z grandslamových turnajů. Stalo se tak na nedávném US Open 2022. Český tenis si od této hráčky v budoucnosti hodně slibuje. Pokud ale chce tyto předpoklady Linda Fruhvirtová naplnit, má před sebou ještě množství práce. K velmi úspěšné kariéře má ale nakročeno více než dobře.

Linda Fruhvirtová – narození a mládí

Linda Fruhvirtová se narodila 1. května 2005 v Praze, jejími rodiči jsou Hynek a Martina Fruhvirtovi. V tom, že bude od mala sportovat, měli rodiče jasno už před jejím narozením. Nevědělo se akorát to, jaký sport bude Lindu bavit, až povyroste.

Ve 3 letech šla na tenis, později s její mladší sestrou Brendou, která se narodila v roce 2007, ale chodila také na atletiku, gymnastiku či lyžování. Ze všeho nejvíc sestry ale bavil tenis, a proto zůstaly výhradně u něho.

Hynek a Martina Fruhvirtovi ale od začátku věděli, že chtějí vychovat vrcholové sportovkyně, a proto jejich výchovu a vlastně celý jejich život tomu začali přizpůsobovat. Postupně se proto vzdali své firmy na zařizování interiérů a začali se věnovat výchově mladých tenistek na plný úvazek.

Od útlého dětství se proto celý denní harmonogram Lindy Fruhvirtové i její sestry Brendy točil kolem tenisového tréninku. Podřízena tomu byla i škola – obě sestry do ní chodily dálkově. Linda Fruhvirtová takto vychodila ZŠ Bohumila Hrabala v Libni. Aktuálně stejným způsobem navštěvuje také 3. ročník Obchodní akademie.

Brzo se výsledky této tenisové výchovy začaly projevovat – Linda Fruhvirtová mezi tenisovými vrstevnicemi vyčnívala výkony i výsledky.

Linda Fruhvirtová – juniorská kariéra

První velké úspěchy začala mezi juniory Linda Fruhvirtová sbírat v 12 letech. V roce 2017 na Orange Bowl (pořádá ITF, jeden z největších tenisových turnajů pro juniory) vyhrála v kategorii 12letých.

V roce 2019 si pak Linda Fruhvirtová připsala ještě cennější juniorský úspěch. Vyhrála turnaj Les Petits As, který se každoročně pořádá ve francouzském Tarbes (turnaj pro hráče a hráčky ve věkovém rozmezí 12-14 let) už od roku 1983. Před mladou Češkou turnaj vyhrála taková jména, jakými jsou například Martina Hingisová, Anna Kurnikovová, Kim Clijstersová, Dinara Safinová či Jelena Ostapenková. Zajímavostí je, že šlo o druhou Češku ve finále tohoto turnaje v řadě, protože v roce 2018 zde české barvy zastupovala jiná Linda – Linda Nosková. Ve finále ale podlehla Alexandře Ealové z Filipín.

Zpátky k úspěchům Lindy Fruhvirtové – ve stejném roce 2019 se Linda blýskla také doma. Vyhrála Pardubickou juniorku (Mistrovství ČR staršího dorostu v tenise), a poté také mistrovství světa družstev do 14 let v Prostějově (spolu s Brendou Fruhvirtovou a Nikolou Bartůňkovou).

Ve hře Lindy Fruhvirtové a hře jejich vrstevnic byl znatelný velký rozdíl. Linda už ve 12 letech dokázala na pražském antukovém turnaji WTA na úrovni rozehrávat profesionální hráčky před jejich zápasy (ano, je to skutečně tak – 12letá Linda Fruhvirtová rozehrávala například Gavrilovou nebo Stosurovou, kterým ve výměnách stačila). Dalo se proto čekat, že Linda Fruhvirtová se brzo představí také ve svém prvním zápase mezi dospělými.

Linda Fruhvirtová – profesionální kariéra

S mnohem staršími hráčkami se začala Linda Fruhvirtová poměřovat v prosinci 2018 v utkáních prosincové české tenisové extraligy.

V prvním zápase porazila o 20 let starší Zuzanu Zalabskou (kariérní maximum 418. místo žebříčku WTA). V dalších zápasech podlehla Anastasii Zarytské a Jessice Malečkové. Zarytské bylo v té době 20, Malečkové 24, Lindě Fruhvirtové pouze 13! Začínala sbírat velmi cenné zkušenosti.

V roce 2019 se v červnu představila v německé Bundeslize, a v prosinci opět v české extralize. Mezitím ale stihla Linda Fruhvirtová absolvovat svou premiéru na ženském okruhu ITF. Stalo se tak na turnaji v Budapešti. V 1. kole Linda Fruhvirtová porazila Charlotte Roemerovou z Ekvádoru 6-0, 6-3, ve 2. kole ale nestačila na Slovenku Chantal Škamlovou. Přesto si ale ve 14 letech připsala úspěšnou premiéru na okruhu ITF a své premiérové vítězství.

V roce 2020 už stihla Linda Fruhvirtová absolvovat mnohem víc zápasů a na úrovni ITF už o sobě dala celkem solidně vědět. V Káhiře porazila Polku Piterovou, v Altenkirchenu Češku Kilnarovou a Němku Koelzerovou. Poté se představila na několika akcích v ČR (Barvy pro budoucnost, Tipsport Elite Trophy, Macha Lake Open) a svými výkony si vybojovala velkou odměnu – dostala divokou kartu do hlavní soutěže na Livesport Prague Open, což je turnaj nejvyšší kategorie WTA.

V pouhých 15 letech tak mohla Linda Fruhvirtová absolvovat svou premiéru na okruhu WTA. Stalo se tak 11. srpna 2020. Linda Fruhvirtová čelila krajance Kristýně Plíškové, podlehla jí ale 2-6, 5-7.

Na dalším turnaji WTA v Praze, Prague Open, opět dostala další možnost. Ještě v témže měsíci srpnu tak Linda nastoupila na další velký zápas proti Dánce Claře Tausonové. Podlehla jí 3-6, 2-6, sbírala ale nenahraditelné zkušenosti.

V Praze se poté hrál také turnaj kategorie ITF, na kterém Linda Fruhvirtová také nechyběla. Měla ale smůlu na los. Hned v 1. kole čelila krajance Barboře Krejčíkové a s turnajem se rozloučila.

V prosinci 2020 pak Linda Fruhvirtová cestovala na turnaj ITF v tuniském Monastiru. Na tomto malém turnaji s dotací 15 000 $ se jí povedl do té doby největší úspěch v její kariéře. V 15 letech dokráčela až do finále turnaje úrovně ITF, když si postupně poradila s Wagnerovou, Rushitiovou, Talbiovou i Monnetovou. Ve finále ale nestačila na Bělorusku Hatoukaovou a podlehla jí 1-6, 7-5, 3-6.

V 15 letech tak během sezóny 2020 Linda Fruhvirtová odehrála 36 profesionálních zápasů s bilancí 16-20.

Sezóna 2021 ale měla být z pohledu mladé Češky ještě úspěšnější. Hned v lednu dokráčela Linda Fruhvirtová do dalšího finále na úrovni ITF, tentokrát v Hamburku. Utkání ale opět nezvládla, Číňance Qinwen Zheng podlehla 2-6, 3-6 a na svůj první ITF titul si tak ještě musela počkat. Nebylo to ale dlouhé čekání.

V únoru 2021 se opět představila v tuniském Monastiru na 2 turnajích ITF úrovně a oba vyhrála. Finále prvního se hrálo 7. února 2021. Linda Fruhvirtová v něm porazila Francouzku Arcangioliovou 7-6, 7-5. Druhý titul přišel 14. února, tentokrát si Linda Fruhvirtová ve finále poradila s Alžířankou Ibbouovou 6-2, 6-2.

V 15 letech tak měla Linda Fruhvirtová na kontě hned 2 ITF tituly ve dvouhře. Navíc je ozdobila 2 tituly ze čtyřhry, tuto disciplínu totiž dokázala na turnajích v Monastiru ovládnout také. Na prvním z nich vytvořila úspěšnou dvojici s Ruskou Marií Timofejevovou, ten druhý vyhrála zase spolu s Polkou Falkowskou.

Po tomto úspěchu si Linda Fruhvirtová vyzkoušela kvalifikaci na turnaj úrovně MastersMiami, v 1. kole ale nestačila na Srbku Stojanovičovou. V USA pak zůstala na další turnaj pořádaný v Charlestonu.

V 1. kole svedla tuhý boj s bývalou světovou jedenáctkou Alizé Cornetovou. Francouzka musela za vyrovnaného stavu 6-2, 6-7, 4-4 Lindě zápas kvůli zdravotním problémům skrečovat. Fruhvirtová pak ve 2. kole postoupila ještě přes Američanku Navarrovou, ve 3. ale nestačila na Sharmu Astra z Austrálie.

Do konce sezóny 2021 se pak Linda Fruhvirtová představila ještě na 2 turnajích úrovně WTA – v Clevelandu a v Soulu. V Clevelandu prošla přes kvalifikaci a následně až do 2. kola, kde podlehla Polce Linettové. V Soulu se dostala až do čtvrtfinále turnaje, prohrála v něm ale s Ruskou Kazionovovou.

Celková zápasová bilance Lindy Fruhvirtové za sezónu 2021 se zastavila na číslech 27-8.

V roce 2022 se pak v 17 letech dokázala dostat do zorného pole tenisových fanoušků na té nejvyšší úrovni.

Hned v únoru ovládla další podnik ITF, tentokrát v mexickém Cancúnu. Ve finále si Linda Fruhvirtová poradila s Kanaďankou Rebeccou Marinovou v poměru 6-3, 6-4. Od té doby se jí tento úspěch zopakovat nepodařilo, v současnosti má proto na svém kontě 3 turnajové triumfy ve dvouhře na ITF okruhu.

Prorazit se jí ale povedlo na tu nejvyšší úroveň. Linda Fruhvirtová opět zkoušela kvalifikace na Masters – v Indian Wells se to ještě nepovedlo, vyřadila jí krajanka Bouzková. V Miami už ale měla více štěstí – v 1. kole hlavní soutěže smetla z kurtu Danku Koviničovou 6-0, 6-4. Šlo o vůbec první výhru Lindy Fruhvirtové nad hráčkou elitní stovky žebříčku WTA. Ale u toho se nezastavila. Ve 2. kole porazila Elise Mertensovou (aktuálně 43. příčka žebříčku) a ve 3. také bývalou světovou jedničku Viktorii Azarenkovou. V osmifinále Masters 1000 v Miami pak Linda Fruhvirtová podlehla Španělce Badosaové, ale připsala si ohromný úspěch.

Poté se na turnajích úrovně WTA začala objevovat častěji, významnější úspěch si ale nepřipsala. Poprvé se zkusila dostat také na grandslamové turnaje – v kvalifikacích na French Open a Wimbledon ale neuspěla. To se změnilo v srpnu 2022. Linda Fruhvirtová hrála kvalifikaci na US Open, postupně si poradila s In-Albonovou, Alvesovou i Paquetovou a poprvé se tak mohla představit v hlavní soutěži některého z grandslamů. V něm si poradila s hráčkou elitní stovky žebříčku WTA, Číňankou Xinyu Wang a dostala se do 2. kola. Tam sice hladce podlehla Garbine Muguruzaové, účastí v tomto zápase si ale připsala největší úspěch její dosavadní kariéry.

První titul na okruhu WTA získala Linda Fruhvirtová v indickém Čennaí, když porazila Polku Magdu Linetteovou, a to fantastickým způsobem. Za stavu 1:4 ve třetím setu zmobilizovala své psychické i fyzické síly a otočila na konečných 4:6, 6:3 a 6:4!

Díky skvělým výsledkům v roce 2022 se momentálně Linda Fruhvirtová nachází na svém žebříčkovém kariérním maximu. Je ním 74. místo v žebříčku WTA.

Fotogalerie
Linda Fruhvirtová – česká tenisová hvězdička se silnou vůlí po úspěchu foto č.1Linda Fruhvirtová – česká tenisová hvězdička se silnou vůlí po úspěchu foto č.2Linda Fruhvirtová – česká tenisová hvězdička se silnou vůlí po úspěchu foto č.3Linda Fruhvirtová – česká tenisová hvězdička se silnou vůlí po úspěchu foto č.4
Autor: Redakce
Hodnocení článku: 3/3 hvězdiček


Podobné články dle tagu: australian open, french open, grandslam, linda fruhvirtová, us open, wimbledon, wta

Sdílet na:  

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

E-mail:

Váš komentář:

Podobné článku ako je Linda Fruhvirtová – česká tenisová hvězdička se silnou vůlí po úspěchu


WTA – ženská tenisová asociace, která nabízí ten nejlepší tenis

WTA – ženská tenisová asociace, která nabízí ten nejlepší tenis

Vůbec první zmínky o tenisu přicházejí již ve 13. století. Jak šel čas, postupně se měnila pravidla hry i úroveň hráčů. Ženský tenis během 20. století zaznamenal nerovné podm...

ATP – mužská tenisová asociace slavící 50 let

ATP – mužská tenisová asociace slavící 50 let

Bílý sport, jak je přezdíváno tenisu, má dlouholetou historii, jejíž začátky nebyly úplně růžové. Na podporu rovných podmínek a sdružení všech tenistů hrajících na profesioná...

Roger Federer – elegán a gentleman světového tenisu

Roger Federer – elegán a gentleman světového tenisu

Roger Federer je švýcarský tenista, který jako profesionální hráč držel první místo v žebříčku ATP World Tour už do roku 1998. První místo obsadil na dlouhých 310 týdnů. Běhe...

Blíží se Australian Open 2023. Jaké jsou vyhlídky favoritů a kdo může překvapit?

Blíží se Australian Open 2023. Jaké jsou vyhlídky favoritů a kdo může překvapit?

Tenisový turnaj Australian Open 2023 odstartuje příští týden v pondělí 16. ledna. Do Melbourne Parku se sjede 256 nejlepších světových tenistů, aby se utkali o letošní tituly...

Sebastian Korda – super talentovaný syn českého grandslamového šampiona

Sebastian Korda – super talentovaný syn českého grandslamového šampiona

Sebastian Korda je mladý, 22letý americký tenista, který aktuálně figuruje na 52. místě žebříčku ATP. Jeho nejlepším umístěním v tomto žebříčku je pak 30. místo z 2. května 2...

Brenda Fruhvirtová – éra sester Fruhvirtových právě začíná

Brenda Fruhvirtová – éra sester Fruhvirtových právě začíná

Brenda Fruhvirtová je mladší sestrou starší a známější tenistky Lindy Fruhvirtové. Je jí 15 let a radí se k těm nejtalentovanějším českým tenistkám všech dob. V tomto nízkém ...

Rafael Nadal – tenisový virtuos a rekordní 21násobný vítěz grandslamu

Rafael Nadal – tenisový virtuos a rekordní 21násobný vítěz grandslamu

Rafael Nadal je jedním z nejúspěšnějších hráčů všech dob, ale především je známý jako Antukový král tenisového kurtu. Nadal získal celkem 83 titulů v kariéře, včetně Wimbledo...

Linda Nosková začíná nahánět strach slavnějším soupeřkám na okruhu WTA. Její hra má vynikající parametry

Linda Nosková začíná nahánět strach slavnějším soupeřkám na okruhu WTA. Její hra má vynikající parametry

Jméno, které určitě každý z nás už zaslechl v televizi nebo o ní četl v novinách, Linda Nosková. Mladá, velice talentovaná a ambiciózní tenistka, která si svými výkony podmaň...