Max Verstappen – profil mistra světa ve formuli 1

Sdílet na:  

Publikované: 23.09.2022   Kategorie článku: Motorsport, Piloti F1 Max Verstappen – profil mistra světa ve formuli 1
Zdroj: Depositphotos nebo Instagram

Max Verstappen je pilot F1 belgického původu, který však v nejslavnějších závodech světa jezdí pod holandskou vlajkou. Je aktuálním mistrem světa F1, přičemž v aktuálním ročníku to vypadá, že své prvenství dokáže obhájit. V 25 letech tak má výborně nakročeno k tomu, aby se stal již dvojnásobným mistrem světa F1. Max Verstappen ale dlouho jezdil ve stínu slavnějšího Lewise Hamiltona, zlom nastal až v roku 2021. Jaká byla jeho cesta od začátku až k motoristické slávě?

Max Verstappen – narození, mládí a dospívání

Max Emilian Verstappen se narodil 30. září 1997 v belgickém Hasseltu v provincii Limburk nedaleko holandských hranic. To, že bude závodit, mu snad bylo předurčeno už před jeho narozením – jeho otcem je holandský závodník, bývalý pilot F1 (1994-2003) Jos Verstappen, matkou zase belgická motokárová závodnice Sophie Kumpenová.

Max Verstappen tak od mala vyrůstal v závodnickém prostředí. Není proto divu, že na motokárách závodil už od jeho 4 let. Na juniorském šampionátu v jeho rodné provincii Limburk vyhrával motokárové závody dříve, než se naučil číst nebo psát.

Max Verstappen začal již velmi brzy projevovat svůj vrozený řidičský talent – první belgický motokárový šampionát dokázal vyhrát v roce 2006, když mu bylo 9 let. V roce 2007 pak zvítězil také na holandském šampionátu. V roce 2008 jeho úspěchy na belgickém i holandském šampionátu dokázal zopakovat.

Tento rok však znamenal také rozvod jeho rodičů. Od této události trávil mladý Max stále více času se svým otcem. Vyrůstal v belgickém městě Maaseik, které byste našli přímo na hranicích s Holandskem. To je také důvod, proč dnes Max Verstappen reprezentuje Holandsko přesto, že se narodil v Belgii. Vyrůstal obklopen Holanďany a víc času než se svou belgickou matkou, trávil se svým holandským otcem.

Závodnický talent mladého Verstappena byl však zřejmý. Jeho otec ho kvůli tomu, aby se tento talent mohl co nejvíce rozvíjet, také nechal doma ze školy a zařídil mu soukromého učitele. Max se tak v maximální možné míře mohl soustředit na závodění.

Během juniorských let Max Verstappen na motokárách vyhrál všechno, co mohl. Závodil na různých závodech a v různých kategoriích – minimax, KF5, KF3, KF2, KZ2, KF, KZ, KZ1.

Nejúspěšnější byla jeho poslední juniorská sezóna v roce 2013 – kromě Rotax Max Euro Challenge a Mistrovství světa CIK-FIA v kategorii KF vyhrál všechno, čeho se zúčastnil (South Garda Winter Cup v kategorii KF2, WSK Euro Series v KZ1 a WSK Master Series v KZ2, Mistrovství Evropy CIK-FIA v kategoriích KF a KZ, Mistrovství světa CIK-FIA v kategorii KZ).

Díky výsledkům Maxe Verstappena se proto očekával jeho rychlý přesun do vyšších závodnických kategorií.

Max Verstappen – závodnická kariéra

Už během sezóny 2013 začal Max Verstappen testovat formule. Během sezóny 2014 pak debutoval v nemistrovských závodech Florida Winter Series.

Svými výkony si vybojoval místo v týmu Van Amersfoort Racing, za který v roce 2014 odjezdil sezónu v F3. Zde dokázal z 33 závodů vyhrát 10, přičemž 6 z nich bylo v nepřerušené sérii po sobě. V celkovém pořadí seriálu se umístil na 3. místě. Pořád mu bylo pouze 16 let.

Talent tohoto rozměru si museli všimnout i v F1. Už během roku 2014 se Max Verstappen stal testovacím jezdcem stáje Scuderia Toro Rosso. Formule jim testoval pro závody v Japonsku, USA a Brazílii.

Jelikož Scuderia Toro Rosso nepatřila v roce 2014 ke špičce v F1, Max Verstappen měl velkou šanci se do této stáje rychle prosadit. A po skončení sezóny v Toro Rosso opravdu došlo k změnám – Jean-Éric Vergne a Daniil Kvjat odešli, a stáj mohla představit novou jezdeckou dvojici pro sezónu 2015 – Carlosa Sainze a Maxe Verstappena.

Svůj ostrý debut v F1 tak Max Verstappen absolvoval 15. března 2015 na VC Austrálie. Závod kvůli závadě na motoru nedokončil, ve věku 17 let a 166 dnů se ale stal nejmladším pilotem F1 v celé její dlouhé historii.

Své historicky první body v F1 Max Verstappen zaknihoval hned ve svém druhém závodě. V Malajsii dojel na 7. místě a připsal si tak 6 bodů do pořadí jezdců.

Přestože Max Verstappen jezdil na méně konkurenceschopném monopostu Toro Rosso, dokázal v roce 2015 celkem pravidelně bodovat. Jeho nejlepším výsledkem z tohoto roku bylo 4. místo, na které se dostal hned 2 x – na závodech v Maďarsku a USA. Celkem si v roce 2015 dokázal Max Verstappen připsat velmi solidních 49 bodů a v celkovém pořadí jezdců obsadil 12. místo (pro srovnání jeho týmový kolega Carlos Sainz se stejným autem nasbíral pouze 18 bodů).

Hned po jeho první sezóně se tak velmi hlasitě začalo šeptat o jeho případném přestupu do silnější stáje, nicméně sezónu 2016 ještě Max Verstappen odstartoval v Toro Rosso. Odjel ale pouze první 4 závody ze seriálu.

Poté přišlo to, co všichni očekávali. Verstappen z Toro Rosso odešel a upsal se stáji Red Bull, za kterou jezdí dodnes.

Svůj premiérový závod za Red Bull jel Max Verstappen 15. května 2016 na VC Španělska, a v novém týmu se uvedl ve velkém stylu. Závod totiž vyhrál před 2 monoposty Ferrari (2. a 3. místo obsadili Kimi Räikkönen a Sebastian Vettel). Připsal si tak své první pódiové umístění a zároveň i vítězství. Ve věku 18 let a 228 dnů se Max Verstappen také stal nejmladším jezdcem v historii F1, který dokázal vyhrát její závod. V této tabulce je na druhém místě Sebastian Vettel, kterému ale při jeho premiérovém vítězství (Itálie 2008) bylo 21 let a 73 dní.

V celém průběhu sezóny 2016 pak Max Verstappen vítězství na Velké ceně zopakovat nedokázal, připsal si ale 6 pódiových umístění (4 x 2. místo a 2 x 3. místo). V nové stáji ale už přes svůj velmi nízký věk naznačil jeho možnosti – nasbíral 204 bodů a v celkovém pořadí jezdců obsadil 5. místo.

V sezónách 2017 a 2018 se Max Verstappen v F1 udomácňoval a rozkoukával stále víc. V roce 2017 vyhrál 2 Velké ceny (Malajsie a Mexika), na pódiu pak stál celkem 4 x (kromě 2 vítězství také 2. a 3. místo na závodech v Japonsku a Číně). Do tabulky získal za tuto sezónu 168 bodů a v celkovém pořadí jezdců mu patřilo 6. místo. Rok 2018 znamenal další 2 vítězství na Velkých cenách Rakouska a Mexika, a celkem až 11 pódiových umístění (2 x 1. místo, 4 x 2. místo, 5 x 3. místo).

V celkovém pořadí jezdců stál Max Verstappen na konci této sezóny na 4. místě se ziskem 249 bodů. V dalších sezónách už byl připravený útočit na nejvyšší příčky.

V letech 2019 a 2020 bylo ale v celkovém pořadí jezdců F1 jasno už před začátkem sezóny. Stáj Mercedes byla v této době bezkonkurenční a její jezdci Hamilton s Bottasem si v sezónách 2019 a 2020 rozdělili první 2 místa. V obou těchto sezónách jim na pódiu v celkovém umístění sekundoval právě Max Verstappen a připsal si tak 2 celková 3. místa. V sezóně 2020 pak za druhým Valtterim Bottasem skončil pouze těsně o 9 bodů.

Do svých statistik ale Max Verstappen během těchto sezón přidal také jiné úspěchy, dokázal totiž opět vítězit. V roce 2019 vyhrál 3 Velké ceny (Rakouska, Německa a Brazílie), další 2 vítězství pak přidal v sezóně 2020 (VC 70. výročí F1, VC Abú Zabí).

Startovní pole F1 se více vyrovnalo v sezóně 2021. V celém jejím průběhu sváděli o 1. místo tuhý boj Lewis Hamilton a Max Verstappen. Tento souboj byl tak vyrovnaný, až se stalo nevídané – před posledním závodem sezóny v Abú Zabí měli tito jezdci stejný počet bodů. To znamenalo jediné, kdo se v poslední VC umístí výše, získá titul mistra světa F1. Nikdo ale netušil, jak vyrovnané to v tomto závodě bude a VC Abú Zabí 2021 se mezi fanoušky F1 stala legendární – Max Verstappen totiž předjel Lewise Hamiltona v posledním kole závodu a dostal se tak na 1. místo závodu i celkového pořadí jezdců sezóny 2021.

Max Verstappen díky manévru z posledního kola závodu získal jeho premiérový titul mistra světa F1. Během sezóny 2021 vyhrál celkem 10 Velkých cen.

V aktuální sezóně 2022 si pak Max Verstappen jede one man show – aktuálně vyhrál už 11 Velkých cen, přičemž do konce sezóny zbývá ještě dalších 6 závodů. V celkovém pořadí má Verstappen pohodlný náskok před druhým Leclercem a proto to vypadá, že po skončení sezóny bude Holanďan už dvojnásobným mistrem světa F1.

Max Verstappen na konci září 2022 oslaví 25. narozeniny, přesto už ale ve své kariéře odjel celkem 157 Velkých cen, přičemž 31 jich dokázal vyhrát. Na pódiu stál celkem 73 x.

Max Verstappen – osobní život

Max Verstappen je, stejně jako jeho otec, známý tím, že v soukromých vztazích s ženami dlouho nevydrží.

Max tak postupně tvořil pár například s automobilovými závodnicemi Sabré Cook či Mikaelou Ahlin-Kottulinsky, hokejistkou Maxime Pourquié, fotomodelkou Joyce Godefridi nebo s bloggerkou Roos van der Aa.

Aktuálně žije s dcerou bývalého pilota F1 Nelsona Piqueta Kelly Piquetovou. Zajímavostí je, že Kelly má nejspíše slabost pro závodníky z F1 – nejdříve totiž tvořila pár s Daniilem Kvjatem. Má s ním dokonce dceru Penelope Kvjatovou. Těsně po jejím narození v roce 2019 se ale s ruským závodníkem rozešli a od roku 2021 Kelly tvoří pár právě s Maxem Verstappenem.

Max Verstappen bydlí v Monaku, kromě závodění má i v soukromém životě samozřejmě rád rychlá auta, a v dobré kondici se nejraději udržuje jízdou na silničním kole.

Fotogalerie
Max Verstappen – profil mistra světa ve formuli 1 foto č.1Max Verstappen – profil mistra světa ve formuli 1 foto č.2Max Verstappen – profil mistra světa ve formuli 1 foto č.3Max Verstappen – profil mistra světa ve formuli 1 foto č.4
Autor: Lukáš Svítil
Hodnocení článku: 3/3 hvězdiček


Podobné články dle tagu: F1, formule 1, grand prix, Max Verstappen, pilot F1

Sdílet na:  

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

E-mail:

Váš komentář:

Podobné články jako je Max Verstappen – profil mistra světa ve formuli 1


Ken Block – automobilová legenda zemřela v 55 letech pod sněžným skútrem

Ken Block – automobilová legenda zemřela v 55 letech pod sněžným skútrem

Ken Block byl hrdina spousty chlapeckých i mužských srdcí. Jako nezřízená střela převrátil automobilový sport vzhůru nohama. Místo vavřínů a nejrychlejších časů dával přednos...

Formule 1 zavede nový formát pro sobotní sprinty. První závod podle nových pravidel se pojede už o víkendu v Ázerbájdžánu

Formule 1 zavede nový formát pro sobotní sprinty. První závod podle nových pravidel se pojede už o víkendu v Ázerbájdžánu

Co to vlastně sprint ve formuli 1 je? Jde o kratší závod, který se koná v sobotu a jehož pořadí na startu určuje kvalifikace. V sezoně 2023 je naplánováno šest sprintů před k...

Lewis Hamilton – kralevic anglický v nejrychlejším sportu na světě

Lewis Hamilton – kralevic anglický v nejrychlejším sportu na světě

Lewis Hamilton je velmi známý britský pilot F1, který je společně s Michaelem Schumacherem držitelem největšího počtu titulů mistra světa – má jich 7. Na konci sezóny 2021 se...

Přestupová bomba se rýsuje ve Formuli 1. Lewis Hamilton by měl obléknout barvy Ferrari

Přestupová bomba se rýsuje ve Formuli 1. Lewis Hamilton by měl obléknout barvy Ferrari

Podle britského serveru Sky Sports by se měl několikanásobný šampion formule 1 Lewis Hamilton přesunout do Ferrari. Hvězdný transfer je prý naplánován na sezonu 2025. Lewis H...

Rallye Dakar 2023 startuje. Držte si klobouky, bude to jízda!

Rallye Dakar 2023 startuje. Držte si klobouky, bude to jízda!

Jako by se svět sportu v podstatě zastavil a celý svět nemluvil o ničem jiném. Těch sportovních událostí, které si v průběhu let získaly takové renomé, je opravdu málo. Namát...

Jak se vyznat v typech automobilových rally

Jak se vyznat v typech automobilových rally

V rámci motoristického sportu patří rally k těm nejpopulárnějším kategoriím. Jedná se však o kategorii značně širokou a tento pojem zahrnuje celou řadu různých typů závodů. J...

Michael Schumacher prý dal první interview po nehodě. Jde ale o podvod německého bulváru

Michael Schumacher prý dal první interview po nehodě. Jde ale o podvod německého bulváru

Rodina Michaela Schumachera plánuje tvrdé právní kroky proti časopisu, který zveřejnil „rozhovor“ s legendárním jezdcem formule 1, protože byl kompletně vymyšlen umělou intel...