Novak Djokovič – profil tenisového bouřliváka a vítěze 20 grandslamů

Sdílet na:  

Publikované: 22.03.2022   Kategorie článku: Tenis, Tenisti Novak Djokovič – profil tenisového bouřliváka a vítěze 20 grandslamů
Zdroj: Depositphotos nebo Instagram

Novak Djokovič je jedním z nejlepších profesionálních tenistů na světě. Djokovič pochází ze srbského Bělehradu, po absolvování střední školy se nevěnoval žádnému vzdělání a místo toho začal svou tenisovou kariéru.
 
Narození, mládí a dospívání
Datum narození: 22. května 1987
Místo narození: Bělehrad, Srbsko
Otec: Srđan Djoković
Matka: Dijana Djoković
Sourozenci: Djordje a Marko
Manželka: Jelena Ristić
Výška a váha: 188 cm, 77 kg

 
Novak Djokovič se narodil 22. května 1987 v Bělehradě v Socialistické federativní republice Jugoslávie Srđanu Djokovićovi a jeho ženě Dijaně. Jeho otec byl profesionální letec a vynikal také ve fotbale.

Jeho mladší bratři Djordje a Marko hrají tenis a touží se stát profesionálními hráči. Když byly Novakovi čtyři roky, seznámil se s tenisem. V létě roku 1993 si ho v rychlém občerstvení rodičů na hoře Kopaonik všimla srbská tenistka a trenérka Jelena Genčićová. Byla ohromena jeho vynikajícími výkony v tak mladém věku. Začínající hvězdu trénovala až do roku 1999.

Pro jeho další rozvoj mu Genčićová zařídila trénink u bývalého chorvatského tenisty Nikoly Piliće. V září 1999 dvanáctiletý Novak Djokovič nastoupil do Pilićovy tenisové akademie v německém Oberschleißheimu, kde strávil čtyři roky.

Na mezinárodní scéně debutoval v roce 2001 ve 14 letech a získal zde titul mistra Evropy ve dvouhře a čtyřhře. Byl také hráčem vítězného týmu. V roce 2001 byl členem juniorského daviscupového týmu Svazové republiky Jugoslávie, který se dostal do finále. Djokovič bohužel ve své dvouhře prohrál.

Jeho juniorská kariéra byla zčásti impozantní. Bilance výher a porážek ve dvouhře činila 40-11 a ve čtyřhře 23-6. Nepodařilo se mu však získat žádný grandslamový titul. V únoru 2004 byl jeho kombinovaný světový žebříček juniorů na 24. místě.

Působení na světovém okruhu

Srbský tenista Novak Djokovič je podle Asociace tenisových profesionálů ATP současnou světovou jedničkou ve dvouhře mužů. Je považován za jednoho z nejlepších profesionálních tenistů vůbec. Na vrcholu žebříčku se drží již 270 týdnů v kuse. Djokovič má na svém kontě záviděníhodný úspěch v podobě 20 grandslamových titulů ve dvouhře, mezi něž patří rekordních devět titulů z Australian Open, šest titulů z Wimbledonu, tři tituly z US Open a dva tituly z French Open.

Jako mimořádně talentovaný hráč podal řadu rekordních a překonávajících výkonů. Je jediným hráčem, který drží rekord Otevřené éry světového tenisu, když v letech 2011 až 2013 získal tři tituly ve dvouhře na Australian Open v řadě. Je třetím hráčem, který získal čtyři grandslamové tituly v jednom kalendářním roce, což zopakoval i v roce 2015.

V roce 2015 získal Novak Djokovič celkem šest titulů, čímž překonal rekord jedné sezóny. Vyhrál čtyři po sobě jdoucí "ATP World Tour Finals", což je další rekord Otevřené éry vytvořený tímto mistrem. Je jediným hráčem, který v rámci "ATP World Tour Masters 1000" zkompletoval kariérní Golden Masters. Obdržel řadu ocenění a vyznamenání, včetně Řádu Republiky srbské, Řádu hvězdy Karadjordjevićů a Řádu svatého Sávy.

Novak Djokovič – společenské angažmá 

Nadace Novaka Djokoviče
Nadace Novaka Djokoviče byla založena v roce 2007 a je globální organizací, která podporuje a investuje do předškolního vzdělávání se zaměřením na Srbsko, zemi, kde má pouze každé druhé dítě přístup k předškolnímu vzdělávání. Byla založena na základě přesvědčení, že předškolní vzdělávání může změnit životy dětí i celých komunit. Toho je dosahováno vytvářením nejlepších programů a vzdělávacích prostředí ve své třídě v Srbsku, kde prošlo školením více než 600 učitelů. Nadace Novaka Djokoviče doposud postavila nebo přebudovala 18 škol a pomohla více než 10 000 dětí.

Po svém vítězství na Masters v Římě v roce 2014 věnoval Novak Djokovič finanční odměnu obětem povodní v Srbsku a jeho nadace vybrala dalších 600 000 dolarů. V srpnu 2015 byl jmenován velvyslancem dobré vůle UNICEF.

V roce 2016 věnoval 20 000 dolarů na program předškolního vzdělávání, který realizuje organizace "Melbourne City Mission" na pomoc znevýhodněným dětem.

V souvislosti s pandemií COVID-19 Novak Djokovič spolu s manželkou oznámili, že věnují 1 milion eur na nákup ventilátorů a zdravotnického vybavení na podporu nemocnic a dalších zdravotnických zařízení. Přispěl také na pomoc Bergamu, jedné z nejhůře postižených provincií, a také Novému Pazaru a Kosovské Mitrovici.

Novak Djokovič – osobní život 

Novak Djokovič hovoří srbsky, italsky, německy a anglicky. Jeho dva mladší bratři, Marko a Djordje, následovali jeho cestu a oba se věnovali profesionálnímu tenisu. Djokovičova lehkovážná povaha mu vynesla přezdívku "Djoker", která vznikla spojením jeho příjmení a komiksovým padouchem "Joker". Novak je totiž známý svými humornými napodobeninami spoluhráčů mimo kurt.

Novak Djokovič je členem srbské pravoslavné církve a v dubnu 2011 mu byl udělen Řád svatého Sávy I. třídy, nejvyšší udělované vyznamenání, za prokázanou lásku k církvi a srbskému lidu. Je také členem klubu Šampioni za mír, který vytvořila mezinárodní organizace Peace and Sport se sídlem v Monaku.

Novak Djokovič se se svou budoucí ženou seznámil na střední škole. V roce 2005 spolu začali chodit a v září 2013 se pár zasnoubil. 10. července 2014 se vzali v pětihvězdičkovém hotelu Sveti Stefan. Dne 12. července 2014 se konal církevní sňatek ve Svatém Štěpánu. Ještě před svatbou, 24. dubna 2014, pár oznámil, že čeká své první dítě. Dne 21. října 2014 se jim ve Francii narodil syn Stefan. Dne 2. září 2017 se manželům narodila dcera Tara. 

Jak popisuje jejich vztah manželka Novaka Djokoviče?
Jelena Rističová popsala svůj vztah s Novakem Djokovičem v dřívějších dobách jako "sci-fi", jak vysvětlil časopis Hello. Jelena řekla: "To, že jsme se dali dohromady, bylo téměř jako sci-fi. Já jsem byla studentka, která sotva přežívala, a on byl velmi mladý tenista, který také neměl peníze na drahé výlety. Letadla byla v té době něco naprosto nedostupného. Vymýšleli jsme a vymýšleli plány, jak se sejít, jak náš vztah uskutečnit."

Djokovičův vztah s Jelenou se však nezlepšil ani poté, co jeho žena získala práci v ropné společnosti. Když Jelena dokončila studium, pár se spolu přestěhoval do Monte Carla. Jelena prozradila, že kvůli práci se jejich vztah stal nemožnou misí. Jelena řekla: "V určitém okamžiku mi Novak řekl: 'Miláčku, takhle to dál nejde'. Byla jsem téměř neustále zavřená v kanceláři. Nebylo by možné, aby náš vztah vzkvétal, kdybych tam zůstala".

Novak Djokovič – úspěchy a ocenění

2003
V roce 2003 se Novak Djokovič stal profesionálem a zpočátku hrál na turnajích ATP Challenger Series a Futures, přičemž v prvních třech letech své kariéry vyhrál tři z nich.
 
2005
V roce 2005 se Novak Djokovič kvalifikoval na Australian Open, svůj první grandslamový turnaj. Bohužel byl vyřazen v prvním kole Maratem Safinem, pozdějším vítězem tohoto turnaje. 
 
2006
V roce 2006 získal Novak Djokovič své první dva tituly na okruhu ATP vítězstvím na 'Dutch Open' a 'Moselle Open'. V témže roce se poprvé v kariéře probojoval do první dvacítky žebříčku ATP.
 
2007
V roce 2007 vyhrál Novak Djokovič svůj první turnaj "Master Series", stal se šampionem akce konané v Key Biscayne a pronikl do první světové desítky. Největšího úspěchu dosáhl na Roger Cupu, kde ve čtvrtfinále, semifinále a finále porazil tři nejlepší hráče světového žebříčku - Andyho Roddicka (č. 3), Rafaela Nadala (č. 2) a Rogera Federera (č. 1). V tomto roce byl "Olympijským výborem Srbska" vyhlášen nejlepším sportovcem Srbska a obdržel také "Zlatý odznak".
 
2008
Svůj první grandslamový titul ve dvouhře získal v roce 2008 na Australian Open, kde v semifinále porazil obhájce titulu Rogera Federera a ve finále nenasazeného Jo-Wilfrieda Tsongu. V tomtéž roce získal Novak Djokovič také svůj první titul z Tennis Masters Cupu.
 
2010
V roce 2010 byl členem srbského týmu, který vyhrál Davisův pohár a porazil Francii.

2011
V roce 2011 byl Novak Djokovič v nejlepší formě a získal tři ze čtyř grandslamových titulů. Vyhrál také celkem deset turnajů, na kterých vyhrál 43 zápasů v řadě. Mezi jeho vítězství patří pět titulů z turnajů ATP World Tour Masters 1000. Vrcholu úspěchu dosáhl, když si 4. července 2011 zajistil post světové jedničky. Vytvořil také nový rekord, když v rámci "ATP World Tour" vyhrál maximální částku za jednu sezónu ve výši 12 milionů dolarů.
 
2012–2015
V letech 2012 a 2013 obhájil Novak Djokovič titul na Australian Open proti Rafaelu Nadalovi a Andymu Murraymu, ale v roce 2014 prohrál se Stanem Wawrinkou.

V roce 2015 získal titul zpět, když v semifinále porazil Wawrinku a ve finále Murrayho. Titul pak úspěšně obhájil v lednu 2016, když opět porazil Murrayho.

Další čtyři finále na okruhu "ATP World Tour" vyhrál postupně v letech 2012, 2013, 2014 a 2015.

V roce 2014 získal svůj druhý wimbledonský titul ve dvouhře, když porazil Rogera Federera. V roce 2015 jako obhájce titulu získal titul zpět a opět porazil Federera.

V roce 2015 získal Novak Djokovič svůj druhý titul ve dvouhře na US Open a zopakoval tak svůj úspěch v podobě zisku tří grandslamových titulů v jednom kalendářním roce.
 
2016–současnost
V roce 2016 Djokovič potřetí za sebou vyhrál Miami Open a to 3. dubna 2016.

V lednu 2018 zvítězil na exhibičním turnaji Kooyong Classic nad Dominicem Thiemem v přímém souboji.

V říjnu 2019 Djokovič porazil Johna Millmana v přímém souboji o vítězství na Japan Open. V roce 2019 rovněž porazil Nadala v přímém souboji o vítězství na Australian Open.

Na Wimbledon Championships 2019 úspěšně obhájil titul proti Rogeru Federerovi. Na Australian Open 2020 porazil Novak Djokovič v semifinále Rogera Federera v přímém souboji a ve finále Dominica Thiema v pěti setech a získal svůj osmý titul na Australian Open.

Fotogalerie
Novak Djokovič – profil tenisového bouřliváka a vítěze 20 grandslamů foto č.1Novak Djokovič – profil tenisového bouřliváka a vítěze 20 grandslamů foto č.2Novak Djokovič – profil tenisového bouřliváka a vítěze 20 grandslamů foto č.3Novak Djokovič – profil tenisového bouřliváka a vítěze 20 grandslamů foto č.4Novak Djokovič – profil tenisového bouřliváka a vítěze 20 grandslamů foto č.5
Autor: Lukáš Svítil
Hodnocení článku: 3/3 hvězdiček


Podobné články dle tagu: australian open, grandslam, novak djokovič, olympiáda, roland garros, tenis, us open, wimbledon

Sdílet na:  

Komentáře ke článku

Jan Vašák   2023-07-15 08:59:10

Vzpomínám na červanec 2008, když jsem v Bělehradě při návratu z Bulharska tankoval a na dmě visel veký plalat s portrétem Djokoviče, ktery byl na 2 místě žebřičku. Když jsem vyjádřil před

Tomáš   2022-09-01 12:45:44

Skvělý tenista se skvělým přístupem k životu. Ukazuje, že i s veganským stylem života se dá hrát tenis na špičkové úrovni.

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

E-mail:

Váš komentář:

Podobné články jako je Novak Djokovič – profil tenisového bouřliváka a vítěze 20 grandslamů


Novak Djokovič vyhrál Australian Open 2023 a v počtu grandslamových titulů dorovnal Rafaela Nadala

Novak Djokovič vyhrál Australian Open 2023 a v počtu grandslamových titulů dorovnal Rafaela Nadala

Novak Djokovič vyhrál letošní Australian Open a má rekordní 22. grandslamový titul. Řeka Stefanose Tsitsipase vyprovodil po setech 6:3, 7:6, 7:5. Pětatřicetiletý hráč Djokovi...

Markéta Vondroušová, česká tenisová naděje a elegantní obranářka, která svojí hrou trápí nejednu hráčku WTA

Markéta Vondroušová, česká tenisová naděje a elegantní obranářka, která svojí hrou trápí nejednu hráčku WTA

Markéta Vondroušová je jednou z nejtalentovanějších a nejvýraznějších postav českého tenisu. Tato mladá a nadějná hráčka se narodila 28. června 1999 v Sokolově a odmalička se...

Jiří Lehečka – český tenisový flegmatik dobývá svět, který ho začíná brát na vědomí

Jiří Lehečka – český tenisový flegmatik dobývá svět, který ho začíná brát na vědomí

Tenis také označovaný jako "bílý sport", je ve světě velmi populární nejen jako rekreace, ale také jako vrcholový sport jehož kořeny sahají až do středověké Francie do roku 1...

Brenda Fruhvirtová – éra sester Fruhvirtových právě začíná

Brenda Fruhvirtová – éra sester Fruhvirtových právě začíná

Brenda Fruhvirtová je mladší sestrou starší a známější tenistky Lindy Fruhvirtové. Je jí 15 let a radí se k těm nejtalentovanějším českým tenistkám všech dob. V tomto nízkém ...

Petra Kvitová – nejlepší česká tenistka poslední doby

Petra Kvitová – nejlepší česká tenistka poslední doby

Petra Kvitová chtěla být tenistkou už od malička a také se jí stala. Dokázala nesčetněkrát ovládnout Fed Cup, dvakrát vyhrát Wimbledon i porazit i nepřízeň osudu. Na kurty se...

Linda Fruhvirtová – česká tenisová hvězdička se silnou vůlí po úspěchu

Linda Fruhvirtová – česká tenisová hvězdička se silnou vůlí po úspěchu

Linda Fruhvirtová je 17letý český tenisový megatalent. I přes svůj nízký věk se v letošní sezóně stále více udomácňuje na turnajích nejvyšší kategorie WTA. Před pár dny se po...

Je považován za současnou hvězdu tenisu. Ve dvaceti letech má na kontě dva grandslamy a spoustu dalších úspěchů. Wimbledon 2023 Carlos Alcaraz ovládl. Co bude dál?

Je považován za současnou hvězdu tenisu. Ve dvaceti letech má na kontě dva grandslamy a spoustu dalších úspěchů. Wimbledon 2023 Carlos Alcaraz ovládl. Co bude dál?

Carlos Alcaraz je nyní spojován s vítězstvím nad Novakem Djokovičem ve finálové dvouhře Wimbledonu. Vyhrál ale i další grandslam. A díky svému věku dosáhl i na nejedno prvens...

Blíží se Australian Open 2023. Jaké jsou vyhlídky favoritů a kdo může překvapit?

Blíží se Australian Open 2023. Jaké jsou vyhlídky favoritů a kdo může překvapit?

Tenisový turnaj Australian Open 2023 odstartuje příští týden v pondělí 16. ledna. Do Melbourne Parku se sjede 256 nejlepších světových tenistů, aby se utkali o letošní tituly...