Ondřej Palát – skvěle bodující pracant se srdcem bojovníka

Sdílet na:  

Publikované: 25.09.2022   Kategorie článku: Hokej, Hokejisti Ondřej Palát – skvěle bodující pracant se srdcem bojovníka
Zdroj: Depositphotos, Instagram

31letý český hokejový útočník Ondřej Palát je mezi hokejovými fanoušky velmi známý díky svému dlouholetému působení v týmu NHL Tampa Bay Lightning. S tímto týmem dokázal získat 2 Stanleyho poháry. Od nové sezóny, jejíž začátek již pomalu klepe na dveře, ale poprvé mění dres – stěhuje se do klubu New Jersey Devils. Jak se tento introvertní a skromný chlapec z Frýdku-Místku dostal až do NHL? Přečtěte si jeho příběh od začátku.

Ondřej Palát – narození, mládí a dospívání

Ondřej Palát se narodil 28. března 1991 ve městě Frýdek-Místek. Pochází z běžné české rodiny patřící do střední třídy. Jeho otec Pavel Palát je hokejovým trenérem, stal se jím ale až v době, kdy jeho syn Ondřej hrál hokej v žákovských kategoriích. Předtím se živil jako elektrikář. Matka Ondřeje Paláta, Hana Palátová, je učitelkou. Mladý Ondřej Palát vyrůstal ještě s jedním sourozencem – sestrou Michaelou. Ta se později v dospělosti stala také učitelkou.

Ondřeje Paláta bavily různé sporty už od mala. Od žákovských kategorií dělal závodně fotbal i lední hokej. Kromě toho ho v dětství či mládí zajímalo také bruslení na U-rampě či stolní tenis. Celé své dětství tak trávil s hokejkou nebo míčem. S kamarády prý neustále pořádali různé sportovní turnaje.

Lední hokej a fotbal dlouho bral Ondřej Palát stejně vážně, neměl proto vyhraněný hlavní sport. V hokeji vždy hrál proti o 2 roky starším klukům. Už v 6 letech byl vybrán do sestavy 3. třídy ve frýdeckém klubu a poté se to s ním v podobném stylu vždy neslo i ve starších kategoriích. Právě po jeho vybrání do sestavy 3. třídy se začala psát také trenérská kariéra jeho otce – klub mu nabídl místo asistenta trenéra právě při třídě, ve které byl jeho syn. Později se pak Pavel PalátHC Frýdek-Místek stal trenérem mládeže. Prvním trenérem Ondřeje Paláta tak byl jeho otec.

Právě tomu, že Ondřej Palát hrál hokej vždy proti starším klukům, jsou připisovány jeho dnešní charakteristické vlastnosti – houževnatost, odolnost, nepoddajnost, které umí proměnit ve velmi efektivní napadání v pásmu soupeře.

Až do 6. třídy tedy Ondřej Palát hrál hokej i fotbal. Hokej za HC Frýdek-Místek, fotbal také za místní klub FK Válcovny plechu Frýdek-Místek. V té době ho ale fotbalový trenér postavil před ultimátum, aby si vybral svůj hlavní sport. Ondřej Palát si vybral hokej, fotbal ale nadále hrál alespoň okrajově.

Během sezóny 2005/06 pak Ondřej Palát ve 14 letech přestoupil z mládeže Frýdku-Místku do Vítkovic. V místní mládeži se Palát stal velmi rychle platným hráčem.

V sezóně 2006/07 hrál jako 15letý za výběr Vítkovic U18. Pár zápasů absolvoval dokonce už i v U20.

V sezóně 2007/08 už byl pevnou součástí tohoto výběru. Pořád mu bylo pouze 16 let. Na to, že hrál mezi staršími hráči, měl ale perfektní čísla – za Vítkovice U20 odehrál Ondřej Palát v sezóně 2007/08 42 zápasů, vstřelil v nich 19 gólů a přidal 18 asistencí.

Další juniorská sezóna, 2008/09, pak byla ještě lepší (56 kanadských bodů v 42 zápasech). Mezitím se Ondřej Palát rok co rok představoval také v českých juniorských reprezentačních výběrech. Byl součástí reprezentace U16, U17, U18 i U20. Kluka s takovými čísly a na reprezentační úrovni si všimli samozřejmě také v zámoří.

V roce 2009 Ondřeje Paláta draftovalo do kanadské juniorské QMJHL Drummondville Voltigeurs. Tuto šanci se 18letý Palát rozhodl využít a odjel do zámoří.

První sezóna v zámoří, 2009-10, mu přinesla více zklamání než úspěchů. V té následující (2010-11) se mu ale v kanadské juniorce povedlo dát o sobě vědět – v 61 zápasech nasbíral Ondřej Palát velmi solidních 96 bodů (39+57).

Při draftu 2011 proto měl Ondřej Palát malou naději, že by mohl být draftován. Jak ale sám později uvedl, velmi tomu nevěřil a draft v jeho průběhu vypl. O pár minut na to ale měl telefonát – v draftu si ho nakonec vybrala Tampa Bay v 7. kole z celkového 208. místa. Po něm byli draftováni už jen 3 hokejisté.

V té době se začal psát úspěšný zámořský příběh Ondřeje Paláta.

Ondřej Palát – kariéra v zámoří

Díky draftu mohl jít Ondřej Palát před zahájením sezóny 2011/12 na přípravný kemp pro mladé hráče Tampy Bay. Tam přesvědčil a díky tomu pokračoval na další kemp – hlavní předsezónní kemp Tampy Bay Lightning.

I když tomu ani sám Ondřej Palát v průběhu kempu nevěřil, nakonec se nemusel vracet do juniorky – Tampa Bay ho vybrala jako hráče pro Norfolk Admirals (tehdy jejich farmářský tým v AHL).

A hned první sezóna v AHL byla velmi úspěšná – Norfolk Admirals v sestavě s Ondřejem Palátem, Radko Gudasem či Slováky Richardem Pánikem a Jaroslavem Janusem v bráně vyhráli Calder Cup. Ondřej Palát se na týmovém úspěchu podílel 30 kanadskými body v základní části a 9 body v play-off.

V sezóně 2012/13 Tampa Bay měnila farmářský tým, stěhoval se proto i Palát. Začal oblékat dres týmu Syracuse Crunch. Čísla v AHL měl mnohem lepší než v předešlé sezóně (52 bodů v 56 zápasech základní části a 26 bodů v 18 zápasech play-off) a díky tomu dostal i svou první příležitost v NHL.

Ta přišla 5. března 2013 v zápase proti Pittsburghu Penguins a Ondřej Palát si při své premiéře hned připsal asistenci na gól Taylora Pyatta. Svůj první gól v NHL pak vstřelil o pár dní později – 16. března 2013 do sítě Caroliny Hurricanes.

Výkony, které předvedl v play-off AHL 2012/13, mu vynesly pevné místo v sestavě prvního týmu Tampy Bay pro následující sezónu. Tam se poté dokázal Ondřej Palát udržet dalších 9 sezón, než byl před aktuální sezónou vyměněn do New Jersey.

Od sezóny 2013/14 tak Ondřej Palát nastupoval v NHL pravidelně. Rychle se stával jedním z lídrů Tampy Bay. Ve své první celé sezóně se hned podíval i do play-off. Tampa Bay ale podlehla Montrealu 0:4 na zápasy. Na čísla byla ale Palátova sezóna úspěšná – v 81 zápasech základní části NHL si připsal 59 bodů (23+36) a ve 3 zápasech play-off měl bilanci 2+1.

V sezóně 2014/15 pak nebyl daleko od obrovského úspěchu. Tampa Bay se dostala až do finále NHL, kde ale prohrála rozhodující sérii poměrem 2:4 na zápasy proti Chicagu Blackhawks. Palát měl opět velmi slušná čísla – 63 kanadských bodů v základní části, 16 v play-off.

Během těchto sezón se Ondřej Palát vypracoval na jeden ze základních pilířů sestavy Tampy Bay. V další sezóně 2015/16 opět bodoval pravidelně, Tampa ale skončila ve finále konference na Pittsburghu, a tak tato sezóna týmový úspěch opět nepřinesla.

Sezóna 2016/17 pak byla spíše zklamáním, Tampě se nepovedl ani postup do play-off a sezóna tak pro Paláta skončila velmi brzy. Opět si ale dokázal připsat 52 bodů (17+35) v 75 zápasech.

Poté musel Ondřej Palát na týmový úspěch čekat ještě další 2 sezóny. V sezóně 2017/18 Tampu zastavil ve finále konference Washington. V sezóně 2018/19 už byla ale Tampa obrovským favoritem play-off, protože válcovala všechny ostatní týmy v průběhu celé základní části a s přehledem jí vyhrála. V 1. kole play-off ale přišel velký propadák – od Columbusu, který se dostal do vyřazovací části jen na poslední chvíli, dostala Tampa v sérii 0:4 na zápasy.

Ondřej Palát během těchto dvou sezón přidal do svých statistik 69 kanadských bodů v základní části a 13 bodů v play-off.

V sezóně 2019/20 už Tampa Bay konečně svou týmovou smůlu dokázala prolomit. Ondřej Palát k týmovému úspěchu přispěl 41 body v základní části a 18 body v play-off. Ve vyřazovačce si Tampa poradila postupně s Columbusem, Bostonem, NY Islanders a ve finále také s Dallasem. Ondřej Palát tak zvedl nad hlavu svůj první Stanleyho pohár.

Po konci následující sezóny 2020/21 pak už byl Ondřej Palát dvojnásobným držitelem Stanleyova poháru. Tampa si tentokrát ve finále poradila s Montrealem 4:1 na zápasy. Palát během základní části a play-off nasbíral celkem 59 kanadských bodů.

V sezóně 2021/22 se pak očekával útok Tampy na zlatý hattrick. Spanilá jízda ale nevyšla, Tampa se zastavila ve finále NHL na štítu Colorada. Palát byl opět platným hráčem, po sezóně ale došlo k jeho tradu. Český útočník tak poprvé v NHL změnil dres a od nové sezóny bude ďáblem z New Jersey Devils.

Ondřej Palát – reprezentační kariéra

Ondřej Palát nebyl ve většině případů reprezentačnímu týmu k dispozici na MS – Tampa Bay vždy dokráčela v play-off NHL daleko.

Jeho premiérou v národním dresu byly ZOH 2014 v ruském Soči. Česko prošlo základní skupinou a v osmifinále turnaje si poradilo i se Slovenskem, prohrálo ale ve čtvrtfinále s USA a s turnajem se rozloučilo. Palát na těchto olympijských hrách odehrál všechna 4 utkání, nedokázal v nich ale bodovat.

Poté jsme Ondřeje Paláta mohli v národním dresu vidět na Světovém poháru 2016 v Kanadě. Česko zde nedokázalo postoupit ze základní skupiny, Palát si ve 3 utkáních připsal 1 asistenci.

V dosavadní kariéře se pak Ondřej Palát mohl představit na MS pouze jednou. Stalo se tak na MS 2019 na Slovensku, kde byl součástí týmu, který prohrál zápas o bronz a s turnajem se tak rozloučil bez medaile. Palát v národním dresu opět nezářil – v 10 utkáních si připsal 2 body za gól a asistenci.

Žádný výraznější úspěch s českou reprezentací tak prozatím Ondřej Palát nemá.

Ondřej Palát – osobní život

Ondřej Palát je v soukromí údajně spíše introvertním a skromným člověkem, jehož úspěchy v NHL ani velké peníze nikdy nezměnily. Sám říká, že se pořád cítí být obyčejným chlapcem z Frýdku-Místku.
Svou manželku, Barboru Palátovou, rozenou Bártikovou, poznal již v 17 letech. V jeho zámořských začátcích v kanadské juniorce měli spíše vztah na dálku, ten jim ale přesto vydržel až do dnešních dnů. V listopadu 2018 se jim narodil také první potomek – dcera Adéla. Od té doby si Ondřej Palát maluje na hokejku písmeno A.

Dvojice měla svatbu v roce 2016 v jihomoravském Zaječí. Zúčastnili se jí známí hokejisté – Richard Pánik, Jaroslav Janus, Radko Gudas, Tyler Johnson, Alex Killorn, a také známý trenér Tampy Bay Jon Cooper.
Jelikož v dětství hrál Ondřej Palát velmi rád také fotbal, dodnes je jeho velkým fanouškem. O tom svědčí také jeho krok z roku 2022, kdy se rozhodl spolu s bývalým spoluhráčem z Tampy Bay Victorem Hedmanem investovat do fotbalového klubu Plymouth Argyle, který aktuálně hraje 3. anglickou ligu.

zdroj titulní fotografie: instagram.com

Autor: Redakce
Hodnocení článku: 3/3 hvězdiček


Podobné články dle tagu: hokej, hokejista, nhl, Ondřej Palát, stanley cup, tampa bay

Sdílet na:  

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

E-mail:

Váš komentář:

Podobné články jako je Ondřej Palát – skvěle bodující pracant se srdcem bojovníka


Přestup Filipa Hronka v NHL překvapil snad všechny, ale ve Vancouveru věří v trefu do černého. Co na to říkají čísla?

Přestup Filipa Hronka v NHL překvapil snad všechny, ale ve Vancouveru věří v trefu do černého. Co na to říkají čísla?

Trade Filipa Hronka prostě není ten typ obchodu, který dělají týmy ve spodních patrech tabulky NHL. I podle zámořských médií byla částka přestupu přemrštěná a akvizice pravor...

Plány Washingtonu Capitals v sezoně 2022/23 NHL

Plány Washingtonu Capitals v sezoně 2022/23 NHL

Jaké cíle si kladou šampioni z roku 2018? Samozřejmě, ideálně porazit Pittsburgh Penguins, který je už více než dekádu nenáviděným rivalem a postoupit alespoň do konferenčníh...

Filip Hronek – znovuvzkříšený prototyp moderního hokejového obránce

Filip Hronek – znovuvzkříšený prototyp moderního hokejového obránce

Filip Hronek je český hokejový obránce a reprezentant. Které nejzajímavější milníky kariéry i soukromého života už tento sportovec prožil? Filip Hronek – začátky  Filip Hron...

Jakub Zbořil roste v NHL do špičkového obránce, což je dobrá zpráva nejen pro českou reprezentaci

Jakub Zbořil roste v NHL do špičkového obránce, což je dobrá zpráva nejen pro českou reprezentaci

Jakub Zbořil (26 let) je jeden z nejtalentovanějších českých obránců. V současné době působí v NHL, kde reprezentuje americký klub Boston Bruins pod číslem 38. Klub si jej vy...

Češi zlato nevezou. Přesto dosáhli na juniorském mistrovství světa velkého úspěchu

Češi zlato nevezou. Přesto dosáhli na juniorském mistrovství světa velkého úspěchu

Uběhlo dlouhých 22 let a čeští fanoušci se dočkali další finálové prověrky na mistrovství světa dvacítek. S Kanadou v čele s devíti gólovým nejlepším střelcem turnaje a jedni...

V NHL padly o víkendu dva rekordy. Boston Bruins mají nejvíc vítězství a Erik Karlsson jako obránce pokořil 100 bodů v sezoně

V NHL padly o víkendu dva rekordy. Boston Bruins mají nejvíc vítězství a Erik Karlsson jako obránce pokořil 100 bodů v sezoně

Boston Bruins svým 63. vítězstvím v sezoně v neděli proti Philadelphii Flyers vytvořili rekord v počtu výher v jedné sezoně. Pokud ve zbývajících dvou zápasech získají alespo...

A je tu finále! Čeští mladíci to dokázali. Na mistrovství světa zdolali Švédsko a zahrají si o zlato

A je tu finále! Čeští mladíci to dokázali. Na mistrovství světa zdolali Švédsko a zahrají si o zlato

Čeští junioři na MS dvacítek poměřili v semifinále podruhé na turnaji síly se švédskými mladíky. První zápas Češi po dobrém výkonu prohráli po prodloužení 2:3. Týmu však nech...

Jak jsou na tom s ambicemi v Chicagu Blackhawks

Jak jsou na tom s ambicemi v Chicagu Blackhawks

Tým brzy oslaví sto let své existence, v Illinois baví diváky už od roku 1926. Indiáni z Chicaga mají na svém kontě řadu úspěchů, tituly z let 2010, 2013 a 2015 patří do nejs...

NHL – legendární severoamerická hokejová soutěž není pro měkký

NHL – legendární severoamerická hokejová soutěž není pro měkký

NHL neboli Národní hokejová liga je nejprestižnější ligou ledního hokeje na světě. Hrají ji týmy ze 2 států – USA a Kanady. Dlouhá léta jich bylo 30, v posledních letech se a...