Ondřej Palát – skvěle bodující pracant se srdcem bojovníka

Sdílet na:  

Publikované: 25.09.2022   Kategorie článku: Hokej, Hokejisti Ondřej Palát – skvěle bodující pracant se srdcem bojovníka
Zdroj: Depositphotos nebo Instagram

31letý český hokejový útočník Ondřej Palát je mezi hokejovými fanoušky velmi známý díky svému dlouholetému působení v týmu NHL Tampa Bay Lightning. S tímto týmem dokázal získat 2 Stanleyho poháry. Od nové sezóny, jejíž začátek již pomalu klepe na dveře, ale poprvé mění dres – stěhuje se do klubu New Jersey Devils. Jak se tento introvertní a skromný chlapec z Frýdku-Místku dostal až do NHL? Přečtěte si jeho příběh od začátku.

Ondřej Palát – narození, mládí a dospívání

Ondřej Palát se narodil 28. března 1991 ve městě Frýdek-Místek. Pochází z běžné české rodiny patřící do střední třídy. Jeho otec Pavel Palát je hokejovým trenérem, stal se jím ale až v době, kdy jeho syn Ondřej hrál hokej v žákovských kategoriích. Předtím se živil jako elektrikář. Matka Ondřeje Paláta, Hana Palátová, je učitelkou. Mladý Ondřej Palát vyrůstal ještě s jedním sourozencem – sestrou Michaelou. Ta se později v dospělosti stala také učitelkou.

Ondřeje Paláta bavily různé sporty už od mala. Od žákovských kategorií dělal závodně fotbal i lední hokej. Kromě toho ho v dětství či mládí zajímalo také bruslení na U-rampě či stolní tenis. Celé své dětství tak trávil s hokejkou nebo míčem. S kamarády prý neustále pořádali různé sportovní turnaje.

Lední hokej a fotbal dlouho bral Ondřej Palát stejně vážně, neměl proto vyhraněný hlavní sport. V hokeji vždy hrál proti o 2 roky starším klukům. Už v 6 letech byl vybrán do sestavy 3. třídy ve frýdeckém klubu a poté se to s ním v podobném stylu vždy neslo i ve starších kategoriích. Právě po jeho vybrání do sestavy 3. třídy se začala psát také trenérská kariéra jeho otce – klub mu nabídl místo asistenta trenéra právě při třídě, ve které byl jeho syn. Později se pak Pavel PalátHC Frýdek-Místek stal trenérem mládeže. Prvním trenérem Ondřeje Paláta tak byl jeho otec.

Právě tomu, že Ondřej Palát hrál hokej vždy proti starším klukům, jsou připisovány jeho dnešní charakteristické vlastnosti – houževnatost, odolnost, nepoddajnost, které umí proměnit ve velmi efektivní napadání v pásmu soupeře.

Až do 6. třídy tedy Ondřej Palát hrál hokej i fotbal. Hokej za HC Frýdek-Místek, fotbal také za místní klub FK Válcovny plechu Frýdek-Místek. V té době ho ale fotbalový trenér postavil před ultimátum, aby si vybral svůj hlavní sport. Ondřej Palát si vybral hokej, fotbal ale nadále hrál alespoň okrajově.

Během sezóny 2005/06 pak Ondřej Palát ve 14 letech přestoupil z mládeže Frýdku-Místku do Vítkovic. V místní mládeži se Palát stal velmi rychle platným hráčem.

V sezóně 2006/07 hrál jako 15letý za výběr Vítkovic U18. Pár zápasů absolvoval dokonce už i v U20.

V sezóně 2007/08 už byl pevnou součástí tohoto výběru. Pořád mu bylo pouze 16 let. Na to, že hrál mezi staršími hráči, měl ale perfektní čísla – za Vítkovice U20 odehrál Ondřej Palát v sezóně 2007/08 42 zápasů, vstřelil v nich 19 gólů a přidal 18 asistencí.

Další juniorská sezóna, 2008/09, pak byla ještě lepší (56 kanadských bodů v 42 zápasech). Mezitím se Ondřej Palát rok co rok představoval také v českých juniorských reprezentačních výběrech. Byl součástí reprezentace U16, U17, U18 i U20. Kluka s takovými čísly a na reprezentační úrovni si všimli samozřejmě také v zámoří.

V roce 2009 Ondřeje Paláta draftovalo do kanadské juniorské QMJHL Drummondville Voltigeurs. Tuto šanci se 18letý Palát rozhodl využít a odjel do zámoří.

První sezóna v zámoří, 2009-10, mu přinesla více zklamání než úspěchů. V té následující (2010-11) se mu ale v kanadské juniorce povedlo dát o sobě vědět – v 61 zápasech nasbíral Ondřej Palát velmi solidních 96 bodů (39+57).

Při draftu 2011 proto měl Ondřej Palát malou naději, že by mohl být draftován. Jak ale sám později uvedl, velmi tomu nevěřil a draft v jeho průběhu vypl. O pár minut na to ale měl telefonát – v draftu si ho nakonec vybrala Tampa Bay v 7. kole z celkového 208. místa. Po něm byli draftováni už jen 3 hokejisté.

V té době se začal psát úspěšný zámořský příběh Ondřeje Paláta.

Ondřej Palát – kariéra v zámoří

Díky draftu mohl jít Ondřej Palát před zahájením sezóny 2011/12 na přípravný kemp pro mladé hráče Tampy Bay. Tam přesvědčil a díky tomu pokračoval na další kemp – hlavní předsezónní kemp Tampy Bay Lightning.

I když tomu ani sám Ondřej Palát v průběhu kempu nevěřil, nakonec se nemusel vracet do juniorky – Tampa Bay ho vybrala jako hráče pro Norfolk Admirals (tehdy jejich farmářský tým v AHL).

A hned první sezóna v AHL byla velmi úspěšná – Norfolk Admirals v sestavě s Ondřejem Palátem, Radko Gudasem či Slováky Richardem Pánikem a Jaroslavem Janusem v bráně vyhráli Calder Cup. Ondřej Palát se na týmovém úspěchu podílel 30 kanadskými body v základní části a 9 body v play-off.

V sezóně 2012/13 Tampa Bay měnila farmářský tým, stěhoval se proto i Palát. Začal oblékat dres týmu Syracuse Crunch. Čísla v AHL měl mnohem lepší než v předešlé sezóně (52 bodů v 56 zápasech základní části a 26 bodů v 18 zápasech play-off) a díky tomu dostal i svou první příležitost v NHL.

Ta přišla 5. března 2013 v zápase proti Pittsburghu Penguins a Ondřej Palát si při své premiéře hned připsal asistenci na gól Taylora Pyatta. Svůj první gól v NHL pak vstřelil o pár dní později – 16. března 2013 do sítě Caroliny Hurricanes.

Výkony, které předvedl v play-off AHL 2012/13, mu vynesly pevné místo v sestavě prvního týmu Tampy Bay pro následující sezónu. Tam se poté dokázal Ondřej Palát udržet dalších 9 sezón, než byl před aktuální sezónou vyměněn do New Jersey.

Od sezóny 2013/14 tak Ondřej Palát nastupoval v NHL pravidelně. Rychle se stával jedním z lídrů Tampy Bay. Ve své první celé sezóně se hned podíval i do play-off. Tampa Bay ale podlehla Montrealu 0:4 na zápasy. Na čísla byla ale Palátova sezóna úspěšná – v 81 zápasech základní části NHL si připsal 59 bodů (23+36) a ve 3 zápasech play-off měl bilanci 2+1.

V sezóně 2014/15 pak nebyl daleko od obrovského úspěchu. Tampa Bay se dostala až do finále NHL, kde ale prohrála rozhodující sérii poměrem 2:4 na zápasy proti Chicagu Blackhawks. Palát měl opět velmi slušná čísla – 63 kanadských bodů v základní části, 16 v play-off.

Během těchto sezón se Ondřej Palát vypracoval na jeden ze základních pilířů sestavy Tampy Bay. V další sezóně 2015/16 opět bodoval pravidelně, Tampa ale skončila ve finále konference na Pittsburghu, a tak tato sezóna týmový úspěch opět nepřinesla.

Sezóna 2016/17 pak byla spíše zklamáním, Tampě se nepovedl ani postup do play-off a sezóna tak pro Paláta skončila velmi brzy. Opět si ale dokázal připsat 52 bodů (17+35) v 75 zápasech.

Poté musel Ondřej Palát na týmový úspěch čekat ještě další 2 sezóny. V sezóně 2017/18 Tampu zastavil ve finále konference Washington. V sezóně 2018/19 už byla ale Tampa obrovským favoritem play-off, protože válcovala všechny ostatní týmy v průběhu celé základní části a s přehledem jí vyhrála. V 1. kole play-off ale přišel velký propadák – od Columbusu, který se dostal do vyřazovací části jen na poslední chvíli, dostala Tampa v sérii 0:4 na zápasy.

Ondřej Palát během těchto dvou sezón přidal do svých statistik 69 kanadských bodů v základní části a 13 bodů v play-off.

V sezóně 2019/20 už Tampa Bay konečně svou týmovou smůlu dokázala prolomit. Ondřej Palát k týmovému úspěchu přispěl 41 body v základní části a 18 body v play-off. Ve vyřazovačce si Tampa poradila postupně s Columbusem, Bostonem, NY Islanders a ve finále také s Dallasem. Ondřej Palát tak zvedl nad hlavu svůj první Stanleyho pohár.

Po konci následující sezóny 2020/21 pak už byl Ondřej Palát dvojnásobným držitelem Stanleyova poháru. Tampa si tentokrát ve finále poradila s Montrealem 4:1 na zápasy. Palát během základní části a play-off nasbíral celkem 59 kanadských bodů.

V sezóně 2021/22 se pak očekával útok Tampy na zlatý hattrick. Spanilá jízda ale nevyšla, Tampa se zastavila ve finále NHL na štítu Colorada. Palát byl opět platným hráčem, po sezóně ale došlo k jeho tradu. Český útočník tak poprvé v NHL změnil dres a od nové sezóny bude ďáblem z New Jersey Devils.

Ondřej Palát – reprezentační kariéra

Ondřej Palát nebyl ve většině případů reprezentačnímu týmu k dispozici na MS – Tampa Bay vždy dokráčela v play-off NHL daleko.

Jeho premiérou v národním dresu byly ZOH 2014 v ruském Soči. Česko prošlo základní skupinou a v osmifinále turnaje si poradilo i se Slovenskem, prohrálo ale ve čtvrtfinále s USA a s turnajem se rozloučilo. Palát na těchto olympijských hrách odehrál všechna 4 utkání, nedokázal v nich ale bodovat.

Poté jsme Ondřeje Paláta mohli v národním dresu vidět na Světovém poháru 2016 v Kanadě. Česko zde nedokázalo postoupit ze základní skupiny, Palát si ve 3 utkáních připsal 1 asistenci.

V dosavadní kariéře se pak Ondřej Palát mohl představit na MS pouze jednou. Stalo se tak na MS 2019 na Slovensku, kde byl součástí týmu, který prohrál zápas o bronz a s turnajem se tak rozloučil bez medaile. Palát v národním dresu opět nezářil – v 10 utkáních si připsal 2 body za gól a asistenci.

Žádný výraznější úspěch s českou reprezentací tak prozatím Ondřej Palát nemá.

Ondřej Palát – osobní život

Ondřej Palát je v soukromí údajně spíše introvertním a skromným člověkem, jehož úspěchy v NHL ani velké peníze nikdy nezměnily. Sám říká, že se pořád cítí být obyčejným chlapcem z Frýdku-Místku.
Svou manželku, Barboru Palátovou, rozenou Bártikovou, poznal již v 17 letech. V jeho zámořských začátcích v kanadské juniorce měli spíše vztah na dálku, ten jim ale přesto vydržel až do dnešních dnů. V listopadu 2018 se jim narodil také první potomek – dcera Adéla. Od té doby si Ondřej Palát maluje na hokejku písmeno A.

Dvojice měla svatbu v roce 2016 v jihomoravském Zaječí. Zúčastnili se jí známí hokejisté – Richard Pánik, Jaroslav Janus, Radko Gudas, Tyler Johnson, Alex Killorn, a také známý trenér Tampy Bay Jon Cooper.
Jelikož v dětství hrál Ondřej Palát velmi rád také fotbal, dodnes je jeho velkým fanouškem. O tom svědčí také jeho krok z roku 2022, kdy se rozhodl spolu s bývalým spoluhráčem z Tampy Bay Victorem Hedmanem investovat do fotbalového klubu Plymouth Argyle, který aktuálně hraje 3. anglickou ligu.

zdroj titulní fotografie: instagram.com

Autor: Lukáš Svítil
Hodnocení článku: 3/3 hvězdiček


Podobné články dle tagu: hokej, hokejista, nhl, Ondřej Palát, stanley cup, tampa bay

Sdílet na:  

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

E-mail:

Váš komentář:

Podobné články jako je Ondřej Palát – skvěle bodující pracant se srdcem bojovníka


Plány Washingtonu Capitals v sezoně 2022/23 NHL

Plány Washingtonu Capitals v sezoně 2022/23 NHL

Jaké cíle si kladou šampioni z roku 2018? Samozřejmě, ideálně porazit Pittsburgh Penguins, který je už více než dekádu nenáviděným rivalem a postoupit alespoň do konferenčníh...

Los Angeles Kings a omlazování v plném proudu

Los Angeles Kings a omlazování v plném proudu

Dříve platili Králové za tým, kde se potkávají přeplacení veteráni. Podepsal Jeffa Cartera nebo Ilju Kovalčuka, jejichž přínos sestavě nebyl takový, jak se očekávalo. Je prav...

Connor McDavid – kometa z Edmontonu je nejproduktivnějším hokejistou současnosti

Connor McDavid – kometa z Edmontonu je nejproduktivnějším hokejistou současnosti

Connor McDavid je jedním z nejúspěšnějších hokejových útočníků všech dob. Za svou dosavadní kariéru byl přirovnán již k mnoha hvězdám. Vzhledem k tomu, že mu ještě nebylo ani...

Roman Červenka povede české hokejisty na mistrovství světa v hokeji tradičně jako kapitán

Roman Červenka povede české hokejisty na mistrovství světa v hokeji tradičně jako kapitán

Roman Červenka se díky svým výkonům stal významnou osobností českého hokeje. Prošel několika českými kluby, než se stal oporou týmu Avangard Omsk v KHL a získal si přízeň hok...

Predikce sezony NHL 2023/2024. Které týmy podle sázkařů budou hrát nahoře?

Predikce sezony NHL 2023/2024. Které týmy podle sázkařů budou hrát nahoře?

Již za pár dní se rozběhne další sezona nejslavnější hokejové ligy světa. Předsezonní období vybízí ke spekulacím, kdo před novou sezonou nejlépe posílil a kdo je favoritem n...

Krátká exkurze do kulinářských vod sportovních stánků. Co dostanete na stadionech o poločase k snědku?

Krátká exkurze do kulinářských vod sportovních stánků. Co dostanete na stadionech o poločase k snědku?

Podívejte se na fotky ze stadionů z celého světa, které sdílejí fanoušci zejména fotbalu na sociálních sítích. Je poměrně zajímavé, jak se liší stravovací zvyklosti v Jihočes...

5 nejproduktivnějších útočníků v historii NHL

5 nejproduktivnějších útočníků v historii NHL

Hokejový útočníci jsou hlavními hvězdami svých klubů a jsou to především oni, kteří sbírají jeden kanadský bod za druhým. Prosadit se mezi nejlepšími útočníky na světě je pěk...

David Pastrňák: jeho talent nemá limity, což potvrzuje i aktuální sezona

David Pastrňák: jeho talent nemá limity, což potvrzuje i aktuální sezona

David Pastrňák je mladý a talentovaný útočník hokejového týmu Boston Bruins v NHL. Narodil se 25. září 1996 v Havířově v České republice a už od svých mladých let prokazoval ...

Boston Bruins čekají náročnější soupeři. Jak to David Pastrňák a spol. zvládnou?

Boston Bruins čekají náročnější soupeři. Jak to David Pastrňák a spol. zvládnou?

Boston Bruins po 27 odehraných zápasech vedou svou konferenci a v celém ligovém žebříčku se před nimi nacházejí pouze Vegas Golden Knights. Boston dokázal udržet solidní výko...