Phil Foden – mladá anglická puška střílející ostrými


Publikované: 10.05.2022   Kategorie článku: Fotbal, Fotbalisti Phil Foden – mladá anglická puška střílející ostrými

Těžko přetěžko hádat z křišťálové koule, Sybilou nikdo z nás není, její bájné věštecké schopnosti zůstávají nedostižnou metou i pro kvantovou mechaniku. A proto u mladých hráčů prostě nikdy nevíte, zda se jejich potenciál rozvine naplno či nikoliv. Nástrah na cestě k fotbalové superstar je víc než dost.

Troufneme si však odhadnout, že Phil Foden nezapadne a fotbalový génius v něm nezakrní. Paradoxně díky svým zkušenostem, i když má na světě odkrouceno pouhých 22 let. Stockportský Iniesta, jak se mu někdy přezdívá, svoje výkony stabilizoval a zdá se, že pomalu míří na vrchol. Pojďme si Phila Fodena představit a z jeho začátků zjistit, čím se liší od ostatních hráčů.

Phil Foden – mládí a dospívání

Philip Walter Foden se narodil 28. května 2000 ve Stockportu, městu, které leží v metropolitním okrese Velkého Manchesteru. Clarire Fodenová a Phil Foden starší měli ještě dceru, která je o něco starší než její slavnější bratr.

Phil Foden strávil nejranější léta svého dětství v Edgeley, skromném předměstí Stockportu, což je ideální místo pro život střední třídy, do které se počítala i rodina Fodenových. Na tom by asi nebylo nic tak zajímavého, minimálně s ohledem na jeho fotbalovou kariéru, důležitější však je, že celá rodina se víkend co víkend oblékala do blankytně modrých dresů a šál, aby vyrazila na stadion Manchesteru City podpořit tým, který mají ve svém srdci.

Malý klučina Phil Foden si v obýváku přehrával situace, které viděl na stadionu, ale nebylo to stále ono. A tak si od rodičů vyžádal celou soupravu dresu Manchesteru City. Tu celé dny nesundával. Rodiče viděli, že jejich syn propadl fotbalové vášni naplno, takže se jim jako další logický krok jevilo poslat jej na zkoušku do milovaného klubu.

Phila Fodena vzali. Radost neznala mezí. U od 8 let byl Phil Foden v těch nejlepších rukách v jednom z nejlepších klubů světa. Tam věděli, jak naložit s talentem, rozvinout ho a zkultivovat. Nutno podotknout, že se vše dělo s maximální podporou milujících rodičů. Trochu cynicky by se dalo říct, že Philovi nezbývalo nic jiného, než se stát profesionálním fotbalistou a hvězdou Premier League. Tak bych takhle nechtěl mít na výběr.

Z Phila Fodena se vyklubalo zázračné dítě. Udivoval chirurgicky přesnou kontrolou míče při driblinku a schopnost soupeře ne přesprintovat, ale přeletět, jako to tehdy vypadlo. Phil Foden postupoval hierarchií akademie Manchesteru City lehkonoze stejně jako obcházel protihráče na hřišti.

Rodiče ale také na druhou stranu chtěli, aby jejich syn dostal i normální vzdělání na škole. Proto Manchester City udělil Fodenovi studijní stipendium a ten tak mohl navštěvovat soukromou St. Bede‘s College.

Phil Foden – cesta ke slávě

Jeho výkony na hřišti samozřejmě neušly ani reprezentačním trenérům, kteří Phila Fodena pozvali do výběru do 16 let. Po skvělých výkonech začal za necelý rok nastupovat za výběr do 17 let, kde hrál například s Jadonem Sanchem nebo Callumem Hudson-Odoiem. Generace to byla silná. Na mistrovství světa 17letých zvedla anglická reprezentace trofej nejcennější a Phil Foden byl vyhlášen nejlepším hráčem turnaje. V témže roce byl také zvolen televizí BBC mladou sportovní osobností roku.

Phil Foden – Manchester City a reprezentace

Poprvé za milovaný klub nastoupil Phil Foden 21. listopadu 2017. Bylo to v Lize mistrů proti Feyenoordu 15 minut před koncem a stal si tak čtvrtým nejmladším debutantem v Premier League. Když v květnu 2018 Manchester City ligu vyhrál, stal se Phil Foden nejmladším vítězem anglické soutěže všech dob. Bylo mu 17 let a 177 dní.

Na severu Anglie působí dodnes. Vydobyl si místo v základní sestavě, kdy hraje levé útočné křídlo. Pod patronátem skvělého kouče Pepa Guardioly a spoluprací se zkušenými harcovníky, jako je Kevin de Bruyne nebo Bernardo Silva se Phil Foden stále posouvá vpřed a roste v opravdovou světovou superstar. Fotbal je však i byznys, a tak zůstává otázkou, zda Phil Foden zůstane v bleděmodrém dresu, nebo se přesune na jinou fotbalovou adresu.

Phil Foden byl povolán do seniorského áčka 25. srpna 2020. Trenér Gareth Southgate jej využil v zápasech Ligy národů. Dosud stihl Phil Foden 14 zápasů a dal v nich 2 góly. Nicméně lze důvodně předpokládat, že to není konečná bilance za národní tým hrdé Anglie.

Phil Foden – soukromý život

Za každým fotbalistou hledej ženu. Nejinak tomu je u stále ještě mladíčka Phila Fodena. Jmenuje se Rebecca Cooke a znají se od střední školy. Na to, že jde o velmi mladý pár, rychle se ve svém partnerství posunuli. Už v 18 letech se totiž Phil Foden stal otcem.

24. ledna 2019 přišel na svět malý Foden. Až jeho otec bude třeba ve 36 letech končit fotbalovou kariéru, jemu bude 18 a svoji kariéru možná bude začínat. To je naprostý unikát, protože si lze dost dobře představit, že by mohli být otec a syn spolu na hřišti při vzájemném zápase. Mladým otcům však za jejich odvahu patří uznání a obdiv.

S tlakem, který jistě na Etihad Stadium panuje, se každý musí vyrovnávat po svém. Představte si, že sedíte v kabině vedle takových borců, jako je už zmiňovaný Kevin de Bruyne, Bernardo Silva, Ilkay Gundogan nebo kapitán Ruben Dias. Pro mladého kluka to musí být záhul na bednu, a proto si Phil Foden našel únikovou cestu – rybaření. S kamarády, bez nich, v létě, v zimě. Jako kontrapunkt světa vrcholového sportu je koukání do vody výborná volba.

S dobrými výkony a trochou slávy přišly i peníze. Na tomto poli však Phil Foden stojí pevně nohama na zemi. Ačkoliv z něj fotbal udělal milionáře, zdá se, že tento fakt nijak neprožívá. Mamince koupil za 2 miliony liber dům, sobě relativně normální auto a svoji alma mater podpořil finančními dary, když například nakoupil dárky svým bývalým učitelům a učitelkám.

Fotogalerie
Phil Foden – mladá anglická puška střílející ostrými foto č.1Phil Foden – mladá anglická puška střílející ostrými foto č.2Phil Foden – mladá anglická puška střílející ostrými foto č.3Phil Foden – mladá anglická puška střílející ostrými foto č.4Phil Foden – mladá anglická puška střílející ostrými foto č.5
Autor: Lukáš Svítil
Hodnocení článku: 3/3 hvězdiček


Podobné články dle tagu: fotbal, fotbalista, klub, liga mistrů, manchester city, phil foden, premier league

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

E-mail:

Váš komentář:

Podobné článku ako je Phil Foden – mladá anglická puška střílející ostrými


Liga mistrů UEFA – nejprestižnější fotbalová soutěž na světě

Liga mistrů UEFA – nejprestižnější fotbalová soutěž na světě

Liga mistrů UEFA je evropskou klubovou soutěží číslo 1. Evropská liga a Evropská konferenční liga pak představují nižší stupínky soupeření mezi evropskými kluby. Spolu s Copa...

Ansu Fati – křehký klenot v barvách FC Barcelona

Ansu Fati – křehký klenot v barvách FC Barcelona

Anssumane „Ansu“ Fati Vieira je mladý, 19letý španělský fotbalový křídelník, momentálně působící v slavném klubu FC Barcelona. Dříve nosil na dresu čísla 22 a 17, od roku 202...

Gabriel Jesus – božská samba ve fotbalovém hávu

Gabriel Jesus – božská samba ve fotbalovém hávu

Gabriel Jesus je 25letý brazilský fotbalový útočník hrající v Premier League. Dlouhá léta hájil barvy Manchestru City, nedávno však přestoupil do Arsenalu a začal tak novou k...

Premier League – nejlepší a nejbohatší fotbalová liga na světě

Premier League – nejlepší a nejbohatší fotbalová liga na světě

Premier League je nejvyšší anglická fotbalová ligová soutěž. Spolu s německou Bundesligou, španělskou La Ligou a italskou Serii A se řadí mezi 4 nejsilnější ligy v Evropě i n...

Erling Haaland – norská mašina na góly

Erling Haaland – norská mašina na góly

Věděli jste, že komety létají také v Norsku? Jedna taková fotbalová dolétla (zatím) do středního Německa do Dortmundu, kde září víc a víc, takže to vypadá na přelet do ještě ...

Patrik Schick – profil českého fotbalového snajpra

Patrik Schick – profil českého fotbalového snajpra

Jeden z nejlepších českých fotbalových útočníků je právem považovaný za nástupce úspěšných hráčů, jimiž byli například Jan Koller, Milan Baroš nebo Horst Siegl. Patrik Schick...

Tomáš Souček – motor českého fotbalu od A do Z

Tomáš Souček – motor českého fotbalu od A do Z

Tomáš Souček je jednou z největších českých fotbalových hvězd posledních let. Tento český fotbalista se narodil 27. února 1995 v Havlíčkově Brodě. Ve svých 27 letech je ženat...

Neymar da Silva Santos Junior se v rytmu samby protancoval až na fotbalový vrchol

Neymar da Silva Santos Junior se v rytmu samby protancoval až na fotbalový vrchol

Neymar da Silva Santos Junior, známý jako Neymar Jr., je brazilský profesionální fotbalista, který hraje jako útočník za francouzský klub Paris Saint-Germain a brazilskou rep...

Evropská liga – i když druhá v pořadí, tak stále nesmírně kvalitní soutěž

Evropská liga – i když druhá v pořadí, tak stále nesmírně kvalitní soutěž

Evropská liga je evropskou fotbalovou klubovou soutěží číslo 2. Prestižnější je pouze Liga mistrů. Nižší stupínek klubového evropského soupeření pak představuje Evropská konf...