Rallye Dakar 2023 startuje. Držte si klobouky, bude to jízda!

Sdílet na:  

Publikované: 03.01.2023   Kategorie článku: Aktuality, Motorsport Rallye Dakar 2023 startuje. Držte si klobouky, bude to jízda!
Zdroj: Depositphotos, Instagram

Jako by se svět sportu v podstatě zastavil a celý svět nemluvil o ničem jiném. Těch sportovních událostí, které si v průběhu let získaly takové renomé, je opravdu málo. Namátkou bychom mohli jmenovat mistrovství světa ve fotbale či hokeji, olympijské hry, případně 24 hodin Le Mans. Za všemi těmito akcemi stojí dlouhá a krásná historie, avšak ralley Dakar je skloňován i pro jiné zajímavosti, než je historie.

Dakar rok 2023

Tedy lépe řečeno konec roku 2022 a začátek roku 2023. Ralley Dakar bude opět výjimečná a zcela jistě skvělá. Zatímco se ve zbytku světa skloňuje spalovací motor jako něco sprostého, Dakar si naštěstí zachovává přirozenou tvář. Jen těžko si lze představit bezemisní závodní Kamaz, jehož vozy ale letos z důvodu politické situace neuvidíme. Jistá revoluce nás ovšem čeká. Po dlouhém vývoji a testování nasazuje německá Audi svůj hybridní prototyp, který má zcela jistě několik aspektů pro získání skvělého umístění. Minulý rok se vozům této značky poměrně dařilo, jakkoli se na začátku čtyři kruhy potýkaly se značnými problémy, všechny jejich vozy se podařilo dopravit do cíle, a obecně se Audi dařilo být konkurence schopným týmem.

Letošní trať bude opravdu velkou výzvou pro všechny jezdce. Ano, je jasné, že bychom to mohli říkat každý rok, ale podívejme se na to. Čtrnáct etap s celkovou délkou 8 549 km, z toho 4 706 km v závodním tempu. Čtvrtá největší poušť, která je jakákoliv, jen ne pohostinná, s průměrným ročním úhrnem srážek, který ani nedosáhne tří milimetrů a teploty pohybující se mezi nulou a padesáti stupni. Jako bonus ale procestujete vlastně celou Saudskou Arábii.
Jezdci se tedy všeobecně shodují na tom, že je čeká jeden z nejsložitějších ročníků vůbec.

Ralley Dakar – bez českých barev ne…

České zastoupení bude vskutku početné. Staneme se pátou nejpočetnější skupinou, která svede onen nemilosrdný boj s časem a dunami. V letošním ročníku ralley Dakar nebude naše vlajka chybět v žádné kategorii a budeme mít možnost fandit těm opravdu nejlepším.

Ralley Dakar – kategorie motocyklů

Milan Engel (KTM)
Již osmý start a dosud nejlepším výsledkem zůstává 15. místo z roku 2019. V loňském ročníku se blýskl v kategorii motocyklů bez asistence, letos ho ale v této kategorii neuvidíme.

Jan Brabec (KTM)
Bývalý a velmi úspěšný, motokrosař vyráží na Dakar již po šesté. Při posledním ročníku zajel své nejlepší umístění, a to 23. místo. Brabec se velmi intenzivně věnuje historii, a tak je i pro letošní rok jeho helma vybavena křídly RAF.

David Pabiška (KTM)
Jedna z českých dakarských legend. Na rallye vyráží počtrnácté, přičemž jeho dosavadním maximem je 18. místo z roku 2014.
 
Libor Podmol (Husqvarna)
Bývalý mistr světa ve freestyle motokrosu se vrací po roční pauze.  V letošním ročníku ho uvidíme v kategorii bez asistence. Bude se tedy muset spoléhat na své zkušenosti a dovednosti, protože nebude mít k dispozici žádného mechanika.

Ralley Dakar – čtyřkolky

Zdeněk Tůma (Yamaha)
Jediný vyslanec v této kategorii. Letošní ročník bude pro padesátiletého mazáka již pátá zkušenost. Fanoušci ho jistě zaznamenali v loňském roce, kdy si dojel pro čtvrté místo, a stal se tak nejlepším jezdcem, který ten rok hájil české barvy.

Ralley Dakar – automobily

Martin Prokop, Viktor Chytka (Ford)
Jedná se o Prokopův osmý dakarský pokus, nejlépe se umístil v roce 2019 na šestém místě. Svého milovaného Shreka, jak vozu vtipně říká, zrychlil, protože právě rychlost na dlouhých rovných úsecích ho v minulosti limitovala.

Miroslav Zapletal, Marek Sýkora (Ford)
Chlapík, původem z Přerova, má za sebou již osm Dakarů a okusil je na všech třech kontinentech. V roce 2009 skončil na skvělém sedmém místě.

Karel Trněný, Milan Horyl (Ford)
Pro tohoto jezdce bude Dakar velkou premiérou. Dakar již sice absolvoval v roce 2017, tehdy ale jen jako navigátor, potažmo mechanik. Dlouhá léta se věnoval závodům do vrchu.

Josef Macháček, David Schovánek (Can-Am)
Bezesporu velká legenda Dakaru, kterou v jeho 65 letech čeká již 17. účast. Může se pyšnit šesti tituly, z toho pětkrát v kategorii čtyřkolek. V letošním ročníku byl narychlo nasazen za zraněnou Yasmeen Kolocovou.

Aliyyah Kolocová, Stéphane Duplé (Can-Am)
Dcera majitele stáje Buggyra, která se už objevila na okruzích v rámci ME tahačů (FIA ETRC), kde ale nedosahovala žádných zásadních úspěchů. Pro osmnáctiletou jezdkyni tak bude letošní Dakar spíše o zkušenostech.

Ralley Dakar – kamiony

Martin Macík, František Tomášek, David Švanda (Iveco)
Za 33 let života se bude jednat už o jeho jedenáctý Dakar, kterého se zúčastní. Nejlépe se umístil na čtvrtém místě, nicméně letos má jedinečnou šanci dojet si pro vysněný titul, protože do závodu nezasáhne armáda ruských kamionů Kamaz.

Martin Šoltys, Roman Krejčí, David Hoffmann (Tatra)
Šoltysův v pořadí šestý Dakar, s nejlepším výsledkem 10. místa z roku 2021. Po roční pauze se vrací do ambiciózního týmu Buggyra.

Jaroslav Valtr st., René Kilián, Tomáš Šikola (Tatra)
Pošesté na Dakaru a jeho maximem zůstává osmá pozice z roku 2016. 53letý Valtr byl tehdy z týmu vyhozen pro přetrvávající neshody. Časem se ale situace uklidnila, a tak máme tohoto zkušeného temperamentního jezdce zpět v týmu Buggyra.

Aleš Loprais, Petr Pokora, Jaroslav Valtr ml. (Praga)
Dakarská značka, která se na Dakaru zavedla již od dob jeho strýce Karla Lopraise. Aleše letos čeká již sedmnáctý start, a maximem zůstává třetí příčka z afrického ročníku 2007.

Tomáš Tomeček, Niccolo Funaioli/Ita., Ard Munster/Niz. (Tatra)
Další z neodmyslitelných legend, kterou na Dakaru čeká již sedmnáctý start.  V letošním ročníku nejede na výsledek, ale jako asistence týmovým vozům v problémech.

Dušan Randýsek, Joel Darboure/, Anthony Robineau/ (MAN)
Dakar si vyzkoušel hned v několika kategoriích. V letošním roce bude zastávat stejnou pozici jako Tomáš Tomeček

Fotogalerie
Rallye Dakar 2023 startuje. Držte si klobouky, bude to jízda! foto č.1Rallye Dakar 2023 startuje. Držte si klobouky, bude to jízda! foto č.2Rallye Dakar 2023 startuje. Držte si klobouky, bude to jízda! foto č.3Rallye Dakar 2023 startuje. Držte si klobouky, bude to jízda! foto č.4Rallye Dakar 2023 startuje. Držte si klobouky, bude to jízda! foto č.5
Autor: Redakce
Hodnocení článku: 3/3 hvězdiček


Podobné články dle tagu: aleš loprais, libor podmol, martin macík, martin prokop, motorsport, rallye dakar

Sdílet na:  

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

E-mail:

Váš komentář:

Podobné články jako je Rallye Dakar 2023 startuje. Držte si klobouky, bude to jízda!


Žhavé místo trenéra Chelsea je po víkendu volné. Kdo ze špičkových manažerů nahradí Grahama Pottera?

Žhavé místo trenéra Chelsea je po víkendu volné. Kdo ze špičkových manažerů nahradí Grahama Pottera?

Chelsea má v plánu v rámci hledání nového trenéra oslovit Juliana Nagelsmanna, Mauricia Pochettina, Rúbena Amorima, Oliviera Glasnera a Luise Enriqueho. Ve hře jsou ovšem dal...

Mistrovství světa v Kataru zná své finalisty. Francie vs. Argentina nabídne třaskavý souboj

Mistrovství světa v Kataru zná své finalisty. Francie vs. Argentina nabídne třaskavý souboj

Francouzi splnili očekávání. Mušketýři galského kohouta byli lepší v duelu s marockými beduíny a zaslouženě zvítězili 2:0. Mají tak šanci jako třetí v historii obhájit mistro...

Opustí Lionel Messi Paříž Saint Germain? Spekulace o jeho přestupu sílí

Opustí Lionel Messi Paříž Saint Germain? Spekulace o jeho přestupu sílí

Lionel Messi ukázal, co umí. Dal krásný, a hlavně důležitý gól Mexiku na mistrovství světa v Kataru a také rozjel celosvětové spekulace o jeho odchodu z PSG. Lionel Messi má...

Golfový turnaj Masters 2023 začíná už zítra! Připíše si Tiger Woods šestý triumf na legendárním hřišti v americké Augustě?

Golfový turnaj Masters 2023 začíná už zítra! Připíše si Tiger Woods šestý triumf na legendárním hřišti v americké Augustě?

Sám pětinásobný šampion Tiger Woods říká, že se stále počítá k hlavním favoritům letošního Masters v Augustě, i když dodává, že jeho pohyblivost zejména kolene a zad není tam...

Zlatý návrat české snowboardcrossařky Adamczykové! Na MS v Gruzii suverénně ovládla svůj závod

Zlatý návrat české snowboardcrossařky Adamczykové! Na MS v Gruzii suverénně ovládla svůj závod

Příběhy odpradávna živí lidské životy, a krásné příběhy se vyprávějí s radostí. Po vážném zranění, které si Eva Adamczyková (dříve Samková) přivodila před olympiádou v Peking...

Derby Sparta–Slavia se blíží! Prastaré animozity vyplavou na povrch, ale přetahovaná o mistra ligy 2023 bude po víkendu jasnější

Derby Sparta–Slavia se blíží! Prastaré animozity vyplavou na povrch, ale přetahovaná o mistra ligy 2023 bude po víkendu jasnější

Tento víkend v sobotu se odehraje na sparťanském stadionu na Letné slavné derby Sparta–Slavia. Vítěz souboje výrazně nakročí k mistrovskému titulu. Kdo má větší šanci? Pohled...

Patrik Schick se vrací po vleklém zranění. Nastoupit by mohl už příští týden

Patrik Schick se vrací po vleklém zranění. Nastoupit by mohl už příští týden

Dobrá zpráva přišla z Leverkusenu. Fotbalový reprezentant Patrik Schick by se v dohledné době mohl vrátit zpátky na trávník po vleklém zranění. Povést by se to mohlo už příšt...

Blíží se Australian Open 2023. Jaké jsou vyhlídky favoritů a kdo může překvapit?

Blíží se Australian Open 2023. Jaké jsou vyhlídky favoritů a kdo může překvapit?

Tenisový turnaj Australian Open 2023 odstartuje příští týden v pondělí 16. ledna. Do Melbourne Parku se sjede 256 nejlepších světových tenistů, aby se utkali o letošní tituly...

Bombastická zpráva ze světa boxu - Tyson Fury a Alexander Usyk se dohodli na sjednocovacím duelu

Bombastická zpráva ze světa boxu - Tyson Fury a Alexander Usyk se dohodli na sjednocovacím duelu

Svět boxu čeká příští rok magnetizující souboj, který nemá obdoby. Britský boxer Tyson Fury a Ukrajinec Alexander Usyk si to rozdají o VŠECHNY mistrovské pásy VŠECH významnýc...