Robert Lewandowski – polský gólostroj bez slitování s obranou

Sdílet na:  

Publikované: 03.09.2022   Kategorie článku: Fotbal, Fotbalisti Robert Lewandowski – polský gólostroj bez slitování s obranou
Zdroj: Depositphotos nebo Instagram

Robert Lewandowski je rozhodně nejznámější a nejúspěšnější polský fotbalista. Hraje na pozici útočníka. Začátek jeho kariéry přitom nijak nenaznačoval, že by se z něho měla stát taková hvězda, jakou dnes je. V té době ho přibrzdilo také nepříjemné zranění a musel začínat takřka od začátku. Přesto je dnes hráčem španělského giganta FC Barcelona a nejlepším fotbalistou FIFA za roky 2020 a 2021. Pojďme se podívat na to, jaký byl jeho příběh od začátků a jaké překážky musel na cestě za svou slávou překonat.

Robert Lewandowski – Narození, dospívání a rodina

Robert Lewandowski se narodil ve Varšavě, hlavním městě Polska, dne 21. srpna 1988. Nedávno tak oslavil své 34. narozeniny.

Jeho otec se jmenoval Krzysztof Lewandowski. Zemřel v březnu 2005, kdy bylo Robertovi 16 let. Matka Roberta Lewandowského se jmenuje Iwona Lewandowská. Podle dostupných zdrojů mají se synem velmi dobrý vztah.

Mladý Robert Lewandowski měl odjakživa ke sportu velmi blízko, v jeho rodině totiž všichni dělali nějaký sport. Jeho matka Iwona hrála profesionálně volejbal, zatímco jeho otec Krzysztof hrál fotbal za Hutnik Varšava a dělal také judo.

Robert Lewandowski tak byl odmalička vedený k několika sportům. Velmi brzy se ale rozhodl pro fotbal, který si zamiloval.
Mladý Robert žil s rodinou v polském městě Lešno. Jeho otec ho proto začal brávat na tréninky místního klubu KSP Partizán Lešno.

Netrvalo to dlouho a Robert Lewandowski chtěl začít hrát někde ve větším městě. V 9 letech proto začal trénovat a hrát v klubu MKS Varsovia Varšava. Tenkrát se psal rok 1997.
Tréninkové podmínky v klubu MKS Varsovia nebyly nijak valné, přesto Robert Lewandowski vydržel v klubu hrát 7 let až do roku 2004.

Poté se rozhodl přejít do jiného varšavského klubu – KS Delta.
KS Delta Varšava zásobuje mladými talentovanými hráči známý polský klub - Legii Varšava. V případě, že by zde Robert Lewandowski svými výkony přesvědčil, mohl se jeho otec dožít splnění jeho velkého snu – aby jeho syn jednou hrál za Legii. Ono by se tak i stalo – Robert se stal hráčem rezervy Legie v červenci 2005. Bohužel jeho otec zemřel v březnu stejného roku a úspěchu svého syna se nedožil.

Roberta Lewandowského v 16 letech smrt jeho otce silně zasáhla. Rychle dospěl a rozhodl se své matce finančně ulevit tím, že se přestěhuje ke své sestře Mileně do Varšavy. U ní hospodařil s tou trochou peněz, kterou si vydělal v klubu KS Delta Varšava.

Netrvalo však dlouho a jak jsme zmínili již výše, talent Roberta Lewandowského si všimla Legia Varšava. Od sezóny 2005/06 byl Robert Lewandowski hráčem její rezervy. Jeho cílem ale bylo probojovat se do prvního týmu. To by se mu také povedlo – udělal dobrý dojem a později už absolvoval soustředění s A-týmem. Zastavilo ho však těžké zranění.

Jeho kariéra byla poté rapidně zbrzděna, vypadalo to, že se dokonce zastaví. Legia se Roberta rozhodla zbavit a měsíc před jeho 18. narozeninami se rozhodla prodat ho do týmu Znicz Pruszków za 15 000 €. Jak se ukázalo později, byla to obrovská chyba Legie, snad největší v celé její historii.

Robert Lewandowski – Klubová kariéra

Od sezóny 2006/07, ve které Robert Lewandowski dovršil dospělosti, byl tedy hráčem klubu Znicz Pruszków. V první sezóně hrál s klubem třetí polskou ligu. Stal se králem střelců a Znicz postoupil do druhé ligy. V té se Robert opět stal králem střelců – v sezóně 2007/08 nastřílel 21 gólů.

Tím Robert Lewandowski uzavřel ve své kariéře kapitolu nižších soutěží. Všiml si ho totiž Lech Poznaň a rozhodl se ho získat. Od sezóny 2008/09 Robert tedy hrál v Poznani, nacházející se nedaleko Lešna, ve kterém vyrůstal. Lech za něho musel zaplatit 380 000 €.

Svou premiéru za Lech absolvoval Robert Lewandowski v 1. předkole poháru UEFA. Bylo to 17. července 2008 proti klubu Chazar Lenkoran. Na hřišti soupeře vyhrála Poznaň 1:0 gólem Lewandowského ze 76. minuty.

Premiéra v Ekstraklase na sebe také nenechala dlouho čekat. 8. srpna 2008 nastoupil Robert na utkání 1. kola sezóny 2008/09 proti GKS Belchatów. Poznaň prohrála 2:3, Robert Lewandowski ale vstřelil svůj premiérový gól v polské lize. Celá sezóna 2008/09 ale byla úspěšná. S Poznaní se Lewandowski dostal až do skupiny poháru UEFA a následně i k postupu z ní. Ve vyřazovací části už ale polský klub zastavilo italské Udinese. Robert Lewandowski si v této sezóně ale připsal svou první týmovou trofej – byl jí polský pohár.

V následující sezóně 2009/10 už Poznaň ligu ovládla a Robert Lewandowski tak získal také svůj první ligový titul. Přispěl k němu 18 ligovými brankami, přičemž se stal králem střelců. Celkově za 2 sezóny v Lechu nastřílel 41 gólů a na tomto čísle se také zastavil – do Borussie Dortmund si ho totiž vyhlídl Jürgen Klopp. Německý klub musel zaplatit 4,75 milionů €.

Součástí Borussie pak byl Robert Lewandowski 4 sezóny. Šlo o dobu, ve které byl tento klub na výsluní. Bylo to nejspíše právě díky jeho působení. Tento polský fotbalista zde získal 2 německé tituly (2010/11, 2011/12), německý pohár (2011/12) i superpohár (2013) a dostal se až do finále Ligy mistrů (2012/13), kde podlehl bundesligovému rivalovi – Bayernu Mnichov.

Po uplynutí jeho kontraktu se Robert Lewandowski rozhodl nový s Borussií nepodepsat. Celkem v žlutém dortmundském dresu nastoupil k 187 utkáním, ve kterých vstřelil 103 gólů. Dalším krokem v jeho kariéře byl podpis nové smlouvy s Bayernem Mnichov.

A právě v mnichovském dresu se Robert Lewandowski v průběhu 8 sezón stal legendou světového fotbalu. Postupně nasbíral 375 startů za Bayern napříč všemi soutěžemi, ve kterých nasázel neuvěřitelných 344 branek. Období v Bayernu bylo také nejúspěšnějším, co se týče týmových trofejí –

Robert Lewandowski postupně získal dalších 8 německých ligových titulů (celkově se tak dostal na číslo 10), ke kterým přidal 3 německé poháry a 5 superpohárů. Nejcennější trofej ale přidal v sezóně 2019/20, kdy ve finále Ligy mistrů Bayern porazil PSG a získal ušatou trofej.

Bylo tedy velkým překvapením, když se po sezóně 2021/22 rozhodl Robert Lewandowski v Bayernu nepokračovat. Za 45 milionů € ho získala FC Barcelona a Robert Lewandowski se přemístil do La Ligy. Aktuálně stihl za klub z Camp Nou nastoupit k prvním 3 utkáním, ve kterých vstřelil 4 branky. Do nového dresu se tak uvedl velkolepým způsobem.

Velkolepá jsou také celková čísla klubové kariéry Roberta Lewandowského. V současné době nastoupil napříč všemi kluby a soutěžemi k 679 utkáním, ve kterých dokázal vstřelit 513 branek a přidat také 135 asistencí.

Robert Lewandowski – Reprezentační kariéra

Robert Lewandowski je samozřejmě také součástí polské fotbalové reprezentace. Hrál už za výběr U21 (absolvoval 3 utkání bez gólu).
V polském národním dresu je momentálně kapitánem. Debutoval v něm 10. září 2008 ve věku 20 let. Bylo to v kvalifikaci na MS 2010 v JAR proti San Marinu. Robert v tomto utkání hned vstřelil svůj premiérový reprezentační gól. Na mistrovství se ale s Polskem probojovat nedokázal.

Na mistrovství Evropy 2012 ale mělo Polsko vstupenku jistou, protože toto EURO pořádalo. Ve skupině mu ale v přímém souboji o postup ze skupiny vystavilo stopku Česko. Polsko skončilo poslední ve skupině, Robert Lewandowski dal na tomto EURU 1 gól.

Kvalifikaci na MS 2014 Polsko opět nezvládlo, v Brazílii se proto Lewandowski nepředstavil. Reparát na výbornou se ale Polsku povedl v kvalifikaci na ME 2016. Na EURO se probojovalo a dokázalo také postoupit ze základní skupiny. V osmifinále poté dokonce vyřadilo Švýcarsko. Stopku mu až ve čtvrtfinále vystavili Portugalci.  Jde o největší úspěch, jaký dokázal Robert Lewandowski s Polskem dosáhnout. Sice se poté ještě tato země představila na MS 2018 i na ME 2020, ani v jednom případě ale nedokázala postoupit ze skupiny.

Robert Lewandowski v polském dresu nastoupil celkem k 132 zápasům, ve kterých vstřelil 76 reprezentačních gólů. Z nejvyššího fóra má na svém kontě ale pouze 5 branek z evropských šampionátů. Na MS se gólově prosadit nedokázal.

Robert Lewandowski – Individuální ocenění a úspěchy

Kromě bohaté sbírky týmových trofejí má na svém kontě Robert Lewandowski také řadu individuálních úspěchů. K těm nejcennějším patří:
8 x ligový král střelců (7 x Bundesliga, 1 x Ekstraklasa)
• král střelců Ligy mistrů 2019/20
• nejlepší fotbalista FIFA (2020, 2021)
• 10 x polský fotbalista roku (téměř nepřetržitě od roku 2011 – nadvládu Lewandowského v Polsku přerušil pouze jednou Lukasz Fabianski v roce 2018)
• Zlatá kopačka 2020/21 za 41 gólů v dresu Bayernu

Robert Lewandowski – Osobní život

Robert Lewandowski je ženatý od roku 2013, kdy si vzal za ženu svou přítelkyni Annu Stachurskou. Dvojice se seznámila ještě v roce 2007, kdy Robert Lewandowski hrál za Znicz Pruszków. Poté spolu začali chodit, což později vyústilo až do zmíněné svatby v červnu 2013 v polském Serocku nedaleko Varšavy.

První dítě se šťastnému páru narodilo až za 4 roky po svatbě. Dcera Klara přišla na svět 4. května 2017. Téměř identický datum narození má i druhá dcera tohoto páru – Laura Lewandowská se narodila 6. května 2020.

Robertova manželka Anna Lewandowská se narodila 7. září 1988 ve městě Lodž. Stejně jako její manžel má také ráda sport a je v něm dobrá – je několikanásobnou medailistkou ze světových, evropských a polských šampionátů v karate.

Robert Lewandowski se v soukromém životě věnuje nejvíce samozřejmě rodině. Oba manželé jsou vždy a za všech okolností viděni pouze spolu. Spolu se věnují také různým charitativním činnostem.
Jedinou velkou vášní Roberta Lewandowského, která se netýká rodinného života, je jízda na motocyklech.

Fotogalerie
Robert Lewandowski – polský gólostroj bez slitování s obranou foto č.1Robert Lewandowski – polský gólostroj bez slitování s obranou foto č.2Robert Lewandowski – polský gólostroj bez slitování s obranou foto č.3Robert Lewandowski – polský gólostroj bez slitování s obranou foto č.4Robert Lewandowski – polský gólostroj bez slitování s obranou foto č.5
Autor: Redakce
Hodnocení článku: 3/3 hvězdiček


Podobné články dle tagu: bayern mnichov, fc barcelona, fotbal, fotbalista, klub, liga mistrů, robert lewandowski

Sdílet na:  

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

E-mail:

Váš komentář:

Podobné články jako je Robert Lewandowski – polský gólostroj bez slitování s obranou


FC Barcelona – katalánský klenot fotbalového univerza

FC Barcelona – katalánský klenot fotbalového univerza

Když se řekne „nejúspěšnější fotbalový klub na světě“, spoustě lidí se téměř okamžitě vybaví FC Barcelona. Jak tento globálně proslulý tým vůbec vznikl, která esa za něj v pr...

Romelu Lukaku – belgický bijec s pořádným kusem fotbalového umu

Romelu Lukaku – belgický bijec s pořádným kusem fotbalového umu

Romelu Menama Lukaku Bolingoli je belgický fotbalový útočník s rodinnými kořeny v Konžské demokratické republice, který v aktuální sezóně sice hraje za italský Inter Milán, p...

Kilian Mbappé – francouzská fotbalová raketa a příjemný chlápek

Kilian Mbappé – francouzská fotbalová raketa a příjemný chlápek

Kilian Mbappé momentálně kouzlí v Paříži. Kouzlí s míčem. Je to totiž míčový kouzelník. Fotbalista od pánaboha. Bývá považován za nástupce legendárního francouzského útočníka...

Lautaro Martínez – argentinský lev ve službách Interu Milán

Lautaro Martínez – argentinský lev ve službách Interu Milán

Lautaro Martínez (celým jménem Lautaro Javier Martínez) je argentinský fotbalový útočník momentálně hájící barvy italského velkoklubu Interu Milán. Je považován za jeden z ne...

Dobrá zpráva pro český fotbal – těsně udržel 15. příčku žebříčku FIFA zaručující poháry pěti týmům

Dobrá zpráva pro český fotbal – těsně udržel 15. příčku žebříčku FIFA zaručující poháry pěti týmům

Jde sice o nenápadnou zprávu, ale s velkým dosahem. V sezoně 2024/25 bude mít česká liga zaručené místo pro pět týmů v evropských pohárech. Zasloužilo se o to vítězství Lechu...

Něco málo z kuchyně Manchesteru United. Kdo je fit, kdo ještě ne a nový sportovní ředitel

Něco málo z kuchyně Manchesteru United. Kdo je fit, kdo ještě ne a nový sportovní ředitel

Andre Onana neutrpěl vážné zranění v reprezentačním utkání za Kamerun. Gólman už trénuje se zbytkem týmu Manchesteru United a je naprosto fit předvést se v nedělním zápase s ...

Everton přišel o 10 bodů kvůli porušení finančních pravidel. Jak se to přesně stalo?

Everton přišel o 10 bodů kvůli porušení finančních pravidel. Jak se to přesně stalo?

Museli jsme si chvíli počkat, ale teď už je jisté, že liverpoolskému Evertonu odečetlo vedení Premier League 10 bodů za porušení finančních pravidel. Důvod k této drakonické ...

Odchovanec Chelsea, dlouholetý kapitán West Hamu a začínající opora Arsenalu. To je fotbalová hvězda Declan Rice

Odchovanec Chelsea, dlouholetý kapitán West Hamu a začínající opora Arsenalu. To je fotbalová hvězda Declan Rice

Ve svých dvaceti čtyřech letech předvádí na hřišti dokonalou hru. Nejdříve jako kapitán a jeden z nejlepších hráčů New Hamu. Nyní již více než dva měsíce v dresu Arsenalu. De...

Kdo z hvězdných hráčů bude chybět na fotbalovém šampionátu v Kataru

Kdo z hvězdných hráčů bude chybět na fotbalovém šampionátu v Kataru

Důvody absencí fotbalových star jsou nejčastěji dva – zdravotní problémy a fakt, že se jejich národní týmy na mistrovství světa neprobojovaly.Takový Karim Benzema stihl vyléč...