Roger Federer – elegán a gentleman světového tenisu

Sdílet na:  

Publikované: 23.03.2022   Kategorie článku: Tenis, Tenisti Roger Federer – elegán a gentleman světového tenisu
Zdroj: Depositphotos nebo Instagram

Roger Federer je švýcarský tenista, který jako profesionální hráč držel první místo v žebříčku ATP World Tour už do roku 1998. První místo obsadil na dlouhých 310 týdnů. Během aktivních let nasbíral 237 rekordů. Kalendářní roky 2004–2007 a 2009, zakončil sezónu na prvním místě a byl korunován jako mistr světa.

Na Olympijských hrách roku 2008 v Pekingu, společně s herním partnerem Stanislasem Wawrinkou, získal zlatou medaili ve čtyřhře mužů. Následně vybojoval na Olympiádě roku 2012 v Londýně titul vicemistra ve dvouhře.

Roger Federer – Talent od narození, v mládí i dospívání

Přeskočíme všem známá a neustále opakovaná fakta a podíváme se na to, jak si opravdová tenistová hvězda, úspěšně rozjela legendární kariéru v tzv. bílém sportu.

Rodiče Rogera Federera přivedli synka na svět 8. srpna roku 1981 ve Švýcarské Basileji. Matka Lynette byla původem Jihoafričanky z Jihoafrické republiky a se svým tehdy budoucím manželem Rebertem, se setkala na služební cestě, které oba zavedla na stejné místo jejich farmaceutická firma, kde byly oba dva zaměstnáni.
Sudičky daly do vínku malému Rogerovi pořádný kus talentu.

A tak se stalo, že ve třech letech se začal zajímat o raketové pálky a také si zahrál. Stejné štěstí ale neměla jeho sestřička Diana. Ve čtrnácti letech se jeho talent rozšiřoval a zlepšoval. Aby se mohl zlepšovat nadále, odešel do Ecublensu u Lauseanne. Tam měl prostor pro rozvoj mimořádných schopností ve středisku švýcarského tenisového svazu.

Trenéry z Ecublensku o svých kvalitách Roger Federer přesvědčil hned záhy a ukázal, že nebyl ztrátou času. Povedlo se mu lehce ovládnout všechny dostupné švýcarské juniorské kategorie. Jakmile mu na domácí půdě nestačil žádný soupeř, vydal se pomalými kroky dobývat celý svět.

Přišel Orange Bowl
Orange Bowl je nejznámějším mistrostvím světe v kategorii juniorů, které se běžně koná v Americe. Ale ani tady nenašel soupeře, který by mu mohl stačit. Tehdy čtrnáctiletému kloučkovi, se podařilo zastrašit v kvalifikačním sítu všechny své protivníky. Díky tomu, že nikomu nepovolil ani jeden gam, vyhrál na plné čáře. To znamená, že ve všech výsledcích měl zapsáno dvakrát 6:0.

V sedmnácti letech se mladý Švýcar Roger Federer mohl pohodlně usadit na trůn pro nejlepšího tenistu světa v juniorské kategorii. Rok 1998 tedy přinesl skvělé zakončení a otevřel dráhu pro tuto suverénní světovou jedničku v juniorských letech a už tehdy bylo nad slunce jasné, že se klube nová stár ve světovém tenisovém odvětví.

Těm, kdo se lépe dívali, mohlo být jasné, že Roger Federer bude tím, kdo nahradí esa jako Borgova, Beckera, Edberga nebo Samprasova, kteří byli králové ve Wimbledonu.

Přechod od juniorů k dospělým
Přechod mezi kategoriemi je pro každého sportujícího znervózňujícím vlivem. I v řadách českých hráčů tento fakt působil a působí. Příkladem by mohl být David Škoch, který patřil mezi největší naděje k obsazení vítězné příčky ve Wimbledonské juniorce. Ale nikdy se mu to bohužel nepovedlo.

Příběh Rogera Federera vede ale jiným směrem. Mladičký Švýcar Roger Federer si nemusel lámat hlavu a neděla si problémy s těmito krizemi. Což konec konců předvedl už v roce 1998, kdy se v žebříčku ATP vymrštil vzhůru o úchvatných 399 příček. O rok později stačil přeskočit dalších 237 pozic. To mu zajistilo výhodnou 64. pozici mezi mužskou elitou.

Od tohoto momentu nebylo pochyb, že se rodí nová hvězda. Roku 1999 se dokázal Roger Federer probojovat až do semifinále, které se konalo ve Vídni a následně do čtvrtfinále, které se zase odehrávalo v Basilej, Rotterdamu a Marseille. Ve věku 18 let a zhruba 4 měsíců se z něj stal nejmladší hráč, který se prosadil v top 100.

Rozhodujícím Švýcarovým průlomem, který vedl mezi tenisovou smetánku, se staly následující dva roky – 2000 a 2001, kdy vybojoval svůj první titul za vítězný turnaj ATP, které bylo uspořádáno v italském Miláně. Tento turnaj nebyl jediný, kde se zúčastnil. Hned po ukončení tohoto turnaje, hrál na US Open, kde se probojoval do finále, kde prohrál. Na Australian Open se Roger Federer podíval až do semifinále.

Rozhodující bitva o vládu
Do historie se nekompromisně zapsal soubojem ve Wimbledonu, kdy došlo na pětisetovou finálovou bitvu, která se odehrála roku 2003 a sesadil dosavadního vladaře Petera Samprese.

Od Amerického idolu tedy převzal štafetu při nejslavnějším turnaji světa, ale i pomyslnou vládu nad světovým tenisem.

V roce 2004 hned v únoru usedl prvně na trůn, který je pro nejlepšího tenistu Země koule. A svou pozici si pevně držel po dobu čtyř let a dalšího půl roku. Švýcarský hráč si dokázal ulovit několik milionů nadšenců a fanoušků po celém světě. Dokázal nejen díky hře, ale i svým vystupováním, které mu vyneslo titul džentlmena.

Federer byl je a bude napořád významným hráčem pro švýcarský daviscupový tým.

Roger Federer – Působení na světovém okruhu

I přesto, že Roger Federer už nepatří mezi mladíky a jeho tenisový věk překračuje jistý limit, pořád je géniem ve svém oboru. Neustále má i na delší tenisové utkání proti mladším protihráčům. Utkání, které odehrává na maximum, jsou podle odborníků považována za opravdu precizně odehrané hry s prakticky dokonalým tenisovým představením, které obsahuje minimální množství chyb.

Bývalá světová jednička vás ještě dokáže vyřídit skvělým servisem, přesnými a rychlými údery nejen z forhendových ale i z bekhendových stran. Švýcarova hra je plná aktivity a hned od začátku si diktuje vlastní tempo. Je neustále i vynikajícím hráčem na síti, což mu přineslo zisky ve formě pěti Wimbledonských triumfů a nakonec i olympijskou medaili z Pekingských her, o kterou se dělí s Wawrinkou ve čtyřhře.

Roger Federer vše dokáže završit neuvěřitelným pohybem po kurtu a výbornou fyzickou výbavou. V neposlední řadě Federer disponuje vlastností, kterou jen tak nějaký hráč nemá a neumí ji natrénovat. Řeč je o psychické vyrovnanosti, která hraje nejdůležitější roli v rozhodujících momentech zápasu.

Roger Federer – Společenské angažmá

Nadace Rogera Federera
Roger Federer neustále věří v sílu lidí. Chce dát dětem do začátku trochu pomoci. Je si vědom, že kvalitní vzdělání dokáže dát dětem sílu. Sílu, která jim umožňuje doslova vzít svou budoucnost do vlastních rukou. K tomu se budou moct aktivně podílet na utváření jejich cesty. Má víru v rodiče, kteří, jak doufá, chtějí pro své děti to nejlepší ve všem.

Jeho nadace se proto zavázala na několik let k pomoci, jak rodičům, tak tamějším komunitám. Dětem v Africe nebo ve Švýcarsku pomáhá vytvářet příležitosti k dobrému vzdělávání. Dodnes už dokázali pomoct bezmála dvou milionům dětí.

Zaměření Nadace Rogera Federera
Strategie školní připravenosti – vzdělávání v Africe
Nadace Rogera Federera je stále oddána svým cílům a snaží se aktivně zlepšit postavení dětí, které žijí v chudobě a nemají šanci se sami postavit na nohy. Jsou přesvědčeni, že nejúčinnější pomoc je poskytovat vysoce kvalitní vzdělávání. Vzdělání je odjakživa našim právem a vlivem pro prolomení chudoby, zlepšení a udržování zdraví, posilování sociálních odpovědností a ochrany životního prostředí.
I když se považujeme za vyspělou civilizaci, tak bohužel nejsme. Naše vzdělávání upadá a je ve světové krizi. Kvůli nedostatečné kvalitě vzdělávání a nezájmu se učit, dochází neustále k předčasnému ukončení školní docházky. Pro mnoho dětí končí škola na základním stupni, někteří ukončí i střední a jen nemalé procento ukončí i vysokou.

Vzdělávání ve Švýcarsku
Švýcarský legendární tenista Roger Federer oznámil, že nadace letos dá darem 500 tisíc dolarů, na naše je to v přepočtu jedenáct milionů korun, pro ukrajinské děti, které se staly válečnými uprchlíky. Federer chce, aby všem bylo umožněno dosáhnout ke kvalitnímu vzdělání. Vše bylo oznámeno na sociálních sítích.

Roger Federer – Osobní život

Roku 2009 dne 11. dubna, se oženil s bývalou úspěšnou tenistkou Mirkou Vavrincovou. Což je Švýcarka, která se narodila na území tehdejšího Československa. Svatební obřad byl uspořádán ve vile u Basileje a proběhl pouze v kruhu rodinném a s nejbližšími přáteli. Pár se dal dohromady na letních Olympijských hrách v roce 2000, které proběhly v Sydney.

Manželka Mirka slavnému tenistovi dala nejprve jednovaječné holčičky (Charle a Mylu, v roce 2009). A v roce 2014 se jim podařila druhá várka jednovaječných dvojčátek, ale tentokrát chlapci (Lennart a Lea v roce 2014).

Někteří si z páru utahovali, že jde o dvojchyby, protože ani jedno dítě neprojevuje talent v oblasti tenisu. Federerovi na tom nesejde a jako správný otec nechal postavit vilu, aby jeho rodina měla dostatek místa. A nechává děti jít vlastní cestou.

Fotogalerie
Roger Federer – elegán a gentleman světového tenisu foto č.1Roger Federer – elegán a gentleman světového tenisu foto č.2Roger Federer – elegán a gentleman světového tenisu foto č.3Roger Federer – elegán a gentleman světového tenisu foto č.4Roger Federer – elegán a gentleman světového tenisu foto č.5
Autor: Lukáš Svítil
Hodnocení článku: 3/3 hvězdiček


Podobné články dle tagu: australian open, grandslam, roger federer, roland garros, tenis, us open, wimbledon

Sdílet na:  

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

E-mail:

Váš komentář:

Podobné články jako je Roger Federer – elegán a gentleman světového tenisu


Rafael Nadal – tenisový virtuos a rekordní 21násobný vítěz grandslamu

Rafael Nadal – tenisový virtuos a rekordní 21násobný vítěz grandslamu

Rafael Nadal je jedním z nejúspěšnějších hráčů všech dob, ale především je známý jako Antukový král tenisového kurtu. Nadal získal celkem 83 titulů v kariéře, včetně Wimbledo...

Markéta Vondroušová, česká tenisová naděje a elegantní obranářka, která svojí hrou trápí nejednu hráčku WTA

Markéta Vondroušová, česká tenisová naděje a elegantní obranářka, která svojí hrou trápí nejednu hráčku WTA

Markéta Vondroušová je jednou z nejtalentovanějších a nejvýraznějších postav českého tenisu. Tato mladá a nadějná hráčka se narodila 28. června 1999 v Sokolově a odmalička se...

WTA – ženská tenisová asociace, která nabízí ten nejlepší tenis

WTA – ženská tenisová asociace, která nabízí ten nejlepší tenis

Vůbec první zmínky o tenisu přicházejí již ve 13. století. Jak šel čas, postupně se měnila pravidla hry i úroveň hráčů. Ženský tenis během 20. století zaznamenal nerovné podm...

Karolína Muchová a její spanilá jízda skončila až ve finále French Open. Co všechno tomuto životnímu úspěchu předcházelo?

Karolína Muchová a její spanilá jízda skončila až ve finále French Open. Co všechno tomuto životnímu úspěchu předcházelo?

Kvůli psychické odolnosti, pohybu na dvorci a herní variabilitě bývá přirovnávána k vítězce Roland Garros 2021 Barboře Krejčíkové nebo bývalé světové jedničce Ashleigh Bartyo...

Jiří Lehečka senzačně přešel přes 3. kolo Australian Open 2023

Jiří Lehečka senzačně přešel přes 3. kolo Australian Open 2023

Jiří Lehečka v utkání 3. kola Australian Open 2023 porazil britského favorita Camerona Norrieho, když senzačně dovedl do vítězného konce pětisetovou bitvu. Jedenáctého nasaze...

Jiří Lehečka – český tenisový flegmatik dobývá svět, který ho začíná brát na vědomí

Jiří Lehečka – český tenisový flegmatik dobývá svět, který ho začíná brát na vědomí

Tenis také označovaný jako "bílý sport", je ve světě velmi populární nejen jako rekreace, ale také jako vrcholový sport jehož kořeny sahají až do středověké Francie do roku 1...

Linda Fruhvirtová – česká tenisová hvězdička se silnou vůlí po úspěchu

Linda Fruhvirtová – česká tenisová hvězdička se silnou vůlí po úspěchu

Linda Fruhvirtová je 17letý český tenisový megatalent. I přes svůj nízký věk se v letošní sezóně stále více udomácňuje na turnajích nejvyšší kategorie WTA. Před pár dny se po...

Boris Becker byl propuštěn z vězení, kde si odpykával trest za finanční machinace

Boris Becker byl propuštěn z vězení, kde si odpykával trest za finanční machinace

Bývalý wimbledonský šampion Boris Becker byl propuštěn z vězení poté, co si odpykal 8 měsíců ve vězení. Podle soudu totiž skrýval majetek a hotovost ve výši 2,5 milionu liber...