Sebastian Korda – super talentovaný syn českého grandslamového šampiona

Sdílet na:  

Publikované: 17.09.2022   Kategorie článku: Tenis, Tenisti Sebastian Korda – super talentovaný syn českého grandslamového šampiona
Zdroj: Depositphotos nebo Instagram

Sebastian Korda je mladý, 22letý americký tenista, který aktuálně figuruje na 52. místě žebříčku ATP. Jeho nejlepším umístěním v tomto žebříčku je pak 30. místo z 2. května 2022.

Rodinné kořeny Sebastiana Kordy bychom našli v České republice – jeho rodiče jsou čeští tenisté, kteří se natrvalo usadili v USA. Sebastian Korda je stabilním členem turnajů ATP a velmi nadějným a talentovaným hráčem. Díky tomu se v minulém roce 2021 mohl zúčastnit také turnaje Next Gen Finals, který je určený právě mladým talentům.

Sebastian Korda – narození, mládí a dospívání

Sebastian Korda se narodil 5. července 2000 v Bradentonu na Floridě. Jména jeho rodičů budou velmi známá starším fanouškům českého tenisu – jeho otcem je vítěz Australian Open 1998 Petr Korda, matkou zase tenistka, která reprezentovala Československo na LOH 1988 v jihokorejském Soulu, Regina Rajchrtová. Oba byli v hraní tenisu velmi úspěšní – rankingovým maximem Petra Kordy je 2. místo, u Reginy Rajchrtové to je pak 26. místo.

Sebastianův otec Petr Korda bydlel v Bradentonu na Floridě už během své aktivní kariéry. Natrvalo se tam i s manželkou Reginou ale usadil až poté, co jí ukončil. Sebastian Korda se už tedy narodil v USA, a proto tuto zemi také reprezentuje. To samé platí o jeho 2 starších sestrách, které jsou aktivními golfistkami – nejstarší Jessica Regina se narodila 27. února 1993, o 5 let mladší Nelly zase 28. července 1998.

Malý Sebastian Korda tak zdědil aktivní geny a od mala byl proto vedený ke sportu. Ve 3 letech začínal hraním hokeje. V 9 letech pak přesedlal na tenis poté, co viděl US Open 2009, a u něho už také zůstal.

I když je jeho trenérem až do dnešních dnů jeho otec, v této době ho ale nejvíce ovlivňovala jeho matka, se kterou trénoval nejvíce. Jeho otec se tenkrát totiž více věnoval starší sestře Sebastiana Kordy, která byla zrovna v poslední sezóně mezi juniorkami, a cestoval všude s ní.

Sebastian Korda tak postupně vyrostl v mladého a nadějného hráče. Chvíli ale trvalo, než se jeho talent projevil naplno.

Sebastian Korda – juniorská kariéra

Sebastian Korda se pohyboval vysoko už v juniorském tenisovém žebříčku, nicméně velký tenisový úspěch se mu zpočátku vyhýbal.

V letech 2015 a 2016 bojoval v zápasech na úrovni ITF. Svou premiéru absolvoval 9. května 2015 proti Arkinu Raovi a zápas dokázal vyhrát v poměru 6-3, 6-2.

Rok 2016 strávil Sebastian Korda celý na stejné ITF úrovni, přičemž žádný turnaj vyhrát nedokázal. Jeho celkové zápasové skóre z tohoto roku bylo 10-8. V 16 letech se ale utkal s hráči, jakými jsou Torpegaard nebo Kubler (výkonnostně hráči přibližně druhé stovky žebříčku ATP, kteří jsou o dost starší než Korda), a nasbíral tak velmi cenné zkušenosti.

Rok 2017 pak znamenal už určitý průlom. Sebastian Korda se v něm kromě úrovně ITF představil již také na turnajích challengerové úrovně. Konaly se v Stocktonu a Sarasotě. Premiérou na této úrovni byl pro Kordu zápas proti Slovinci Blaži Rolovi hraný dne 18. dubna 2017. Sebastian Korda ho prohrál hladce 1-6, 2-6. Celkové zápasové skóre za rok 2017 pak Korda ve srovnání s rokem 2016 dost vylepšil (21-11).

Rok 2018 pak pro Sebastiana Kordu znamenal kromě toho, že dosáhl dospělosti, také přechod k profesionálům a zlom v jeho kariéře. Úspěšný rok odstartoval velkým juniorským úspěchem – v lednu vyhrál juniorskou obdobu Australian Open. Díky tomuto vítězství se stal juniorskou jedničkou žebříčku.

Sebastian Korda – profesionální kariéra

Většinu roku 2018 sice stále trávil Sebastian Korda na okruzích ITF a Challenger, pomalu se ale začal představovat také na vyšší úrovni. Svou premiéru na okruhu ATP zažil dne 13. února 2018 na turnaji v New Yorku. Čelil o 2 roky staršímu Francesi Tiafoeovi, kterému podlehl ve 3 setech postupně 6-4, 4-6, 2-6.

V srpnu téhož roku se také poprvé představil v kvalifikaci grandslamového turnaje. Pokusil se dostat do hlavní soutěže US Open. Přes první překážku, Dennise Novikova, sice prošel, ve 2. kole kvalifikace ho ale zastavil Argentinec Facundo Bagnis a Sebastian Korda si tak na hlavní část grandslamového turnaje musel ještě počkat.

V roce 2018 Sebastian Korda také poprvé zjistil, jak chutná turnajový triumf. Šlo ale o titul ze čtyřhry, který získal na turnaji úrovně ITF. Úspěšnou dvojici vytvořil spolu s Brazilcem Orlandem Luzem.
Celková zápasová bilance Sebastiana Kordy ve dvouhře se pak v roce 2018 zastavila na negativním poměru 21-26. Bylo to ale dáno tím, že se pokoušel propracovat na vyšší úroveň z ITF, a tudíž si připisoval dost porážek.

Sezóna 2019 už byla pro Kordu, co se týče čísel, příznivější. Odstartoval jí ale neúspěšným pokusem dostat se na Australian Open – v 1. kole kvalifikace ho zastavil Japonec Go Soeda.

Během této sezóny se Sebastian Korda již úspěšně propracoval z úrovně ITF na challengerové turnaje. Kromě nich se v srpnu pokusil dostat také na ATP Cincinnati a poté i na US Open, v obou případech ale skončil hned v 1. kole kvalifikace.

Celková zápasová bilance Sebastiana Kordy ve dvouhře za rok 2019 ale už vypadala lépe. Zastavila se na poměru 41-25. Korda si navíc také připsal jeho druhý titul ve čtyřhře na úrovni ITF. Tentokrát vytvořil úspěšný pár s Kolumbijcem Nicolasem Mejiou.

Během sezóny 2020 pak konečně dokázal Sebastian Korda svůj talent ukázat naplno a dostat se tak do povědomí tenisových fanoušků. Začátek sezóny strávil na challengerech. Poté přišla covidová pauza, během které se v provozní teplotě Sebastian Korda udržoval na malých turnajích pořádaných v jeho rodném Bradentonu.

Po opětovném spuštění sezóny 2020 se v srpnu úspěšně zúčastnil kvalifikace na turnaj Masters v Cincinnati. V 1. kole si poradil s Maďarem Balazsem, načež ve 2. kole proti Francouzi Gillesi Simonovi otočil nepříznivý stav po porážce v 1. setu a vyhrál poměrem 3-6, 6-0, 6-1. V 1. kole hlavní soutěže ale Korda skončil hned na raketě Fina Emila Ruusuvuoriho.

31. srpna 2020 se pak poprvé představil v hlavní části některého z grandslamových turnajů. Stalo se tak na US Open a Sebastian Korda dokázal vzít Kanaďanovi Denisovi Shapovalovovi set, prohrál však poměrem 1-3.

Senzace se pak Kordovi povedla na odloženém French Open 2020, které se hrálo až v říjnu. V 1. i 2. kole kvalifikace byl Sebastian Korda favoritem – Kruegera i Schnura hladce porazil. Ve 3. kole už byl ale outsiderem. Dokázal však velmi překvapivě zdolat také Rusa Aslana Karatseva a dostal se tak do hlavní soutěže.

V 1. kole si Sebastian Korda poradil s Italem Seppim v poměru 3-1. V roli outsidera pak zvládl i další 2 kola – nejdříve porazil Isnera 3-1, poté hladce Pedra Martineze 3-0. V osmifinále se postavil obrovskému favoritovi a legendě světového tenisu Španělovi Rafaelovi Nadalovi. Uhrál jenom 4 gamy (1-6, 1-6, 2-6), ale tím, že se dostal až do osmifinále grandslamu, si připsal obrovský úspěch.

Úspěšnou sezónu 2020 pak Sebastian Korda podtrhnul na jejím konci v listopadu – postupně porazil Macháče, Haerteise, Popyrina, Ivashku i Ramanathana a díky těmto výhrám ovládl challengerový turnaj v německém Eckenthalu. Získal tak svůj vůbec první turnajový triumf ve dvouhře a jeho celkové zápasové skóre za rok 2020 se zastavilo na číslech 32-12.

Během sezóny 2021 se pak Sebastian Korda dokázal již natrvalo usadit na nejvyšším okruhu ATP.
Odstartoval jí na turnaji ATP v Delray Beach, kde se překvapivě dostal až do finále. Cestou si poradil s kvalitními hráči – Kwonem, Paulem, Isnerem a Norriem. Ve finále ho však zastavil Polák Hubert Hurkacz. Korda si tak na svůj první turnajový triumf z úrovně ATP musel ještě počkat.

Po Delray Beach si Sebastian Korda ještě odskočil na 2 challengery – v italské Bielle hned vypadl, ve francouzském Quimperu ale vyhrál všechny své zápasy a připsal si tak svůj druhý turnajový triumf ve dvouhře z challengerové úrovně. Ve finále porazil Slováka Filipa Horanského. Poté už Korda cestoval pouze na ATP turnaje.

Zpočátku se mu velmi nedařilo. Významnější úspěch si připsal pouze v Miami – dostal se až do čtvrtfinále, kde prohrál s Rusem Rublevem. Předtím dokázal na tomto turnaji porazit Albota, Fogniniho, Karatseva a velmi překvapivě také Schwartzmana.

V květnu 2021 si pak Sebastian Korda konečně dokázal připsat svůj první turnajový triumf na úrovni ATP – ovládl antukový podnik v italské Parmě. Postupně porazil Seppiho, Sonega, Nishioku, Paula, a ve finále poměrem 6-2, 6-4 také Cecchinata. O 2 dny poté už účinkoval také v 1. kole hlavní soutěže French Open 2021, hladce ale podlehl Pedru Martinezovi.

V červenci 2021 pak poprvé Sebastian Korda zkusil štěstí také na Wimbledonu, a vyplatilo se – dostal se do osmifinále. Postupně dokázal porazit De Minaura, Hoanga i Evanse, v osmifinále ale po velmi tuhém boji podlehl Rusovi Karenovi Khachanovovi 6-3, 4-6, 3-6, 7-5, 8-10.

V srpnu 2021 se poté opět představil také na US Open, to ho ale nezastihlo v ideálním zdraví – utkání 1. kola proti Basilashvilimu musel skrečovat. Rychle se ale stihl zotavit a během listopadu už byl zpátky ve formě – na pařížském Masters podlehl až v osmifinále Medveděvovi.

Sezónu pak končil na turnaji Next Gen ATP Finals, což je obdoba Turnaje mistrů pro hráče mladší 21 let. Účastní se ho 8 nejlepších tenistů této věkové kategorie, kteří se rozdělí do 2 skupin po 4 hráčích.
Korda svou skupinu vyhrál, když postupně porazil Musettiho, Baeze i Gastona. V semifinále si dokázal poradit také s Brandonem Nakashimou. Ve finále tohoto turnaje byl ale nad jeho síly Španěl Carlos Alcaraz. Sebastian Korda rok 2021 uzavřel pozitivní zápasovou bilancí 36-20.

V aktuální sezóně 2022 si pak Sebastian Korda významnější úspěch připsat nedokázal. Nejlepším výsledkem z grandslamových turnajů pro něho bylo 3. kolo na Australian Open a Roland Garros.

Sebastian Korda – osobní život

O osobním životě Sebastiana Kordy toho není známo mnoho. Nejspíše je to dáno tím, že osobní život profesionálního tenisty se z největší míry skládá z cestování po světě a hraní turnajů.

Dlouho nebylo známo také nic o tom, zda má Sebastian Korda nějakou přítelkyni. To se ale změnilo začátkem roku 2021, kdy tento tenista a jeho přítelkyně zveřejnili jejich vztah. Touto přítelkyní je Ivana Nedvědová, dcera slavného fotbalisty Pavla Nedvěda, která je od svého přítele starší o 3 roky. Pár spolu chodí dodnes.

Fotogalerie
Sebastian Korda – super talentovaný syn českého grandslamového šampiona foto č.1Sebastian Korda – super talentovaný syn českého grandslamového šampiona foto č.2Sebastian Korda – super talentovaný syn českého grandslamového šampiona foto č.3Sebastian Korda – super talentovaný syn českého grandslamového šampiona foto č.4
Autor: Lukáš Svítil
Hodnocení článku: 3/3 hvězdiček


Podobné články dle tagu: australian open, french open, grandslam, sebastian korda, tenis, us open, wimbledon

Sdílet na:  

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

E-mail:

Váš komentář:

Podobné články jako je Sebastian Korda – super talentovaný syn českého grandslamového šampiona


Linda Nosková začíná nahánět strach slavnějším soupeřkám na okruhu WTA. Její hra má vynikající parametry

Linda Nosková začíná nahánět strach slavnějším soupeřkám na okruhu WTA. Její hra má vynikající parametry

Jméno, které určitě každý z nás už zaslechl v televizi nebo o ní četl v novinách, Linda Nosková. Mladá, velice talentovaná a ambiciózní tenistka, která si svými výkony podmaň...

Jiří Lehečka senzačně přešel přes 3. kolo Australian Open 2023

Jiří Lehečka senzačně přešel přes 3. kolo Australian Open 2023

Jiří Lehečka v utkání 3. kola Australian Open 2023 porazil britského favorita Camerona Norrieho, když senzačně dovedl do vítězného konce pětisetovou bitvu. Jedenáctého nasaze...

Boris Becker byl propuštěn z vězení, kde si odpykával trest za finanční machinace

Boris Becker byl propuštěn z vězení, kde si odpykával trest za finanční machinace

Bývalý wimbledonský šampion Boris Becker byl propuštěn z vězení poté, co si odpykal 8 měsíců ve vězení. Podle soudu totiž skrýval majetek a hotovost ve výši 2,5 milionu liber...

ATP – mužská tenisová asociace slavící 50 let

ATP – mužská tenisová asociace slavící 50 let

Bílý sport, jak je přezdíváno tenisu, má dlouholetou historii, jejíž začátky nebyly úplně růžové. Na podporu rovných podmínek a sdružení všech tenistů hrajících na profesioná...

Petra Kvitová – nejlepší česká tenistka poslední doby

Petra Kvitová – nejlepší česká tenistka poslední doby

Petra Kvitová chtěla být tenistkou už od malička a také se jí stala. Dokázala nesčetněkrát ovládnout Fed Cup, dvakrát vyhrát Wimbledon i porazit i nepřízeň osudu. Na kurty se...

Markéta Vondroušová, česká tenisová naděje a elegantní obranářka, která svojí hrou trápí nejednu hráčku WTA

Markéta Vondroušová, česká tenisová naděje a elegantní obranářka, která svojí hrou trápí nejednu hráčku WTA

Markéta Vondroušová je jednou z nejtalentovanějších a nejvýraznějších postav českého tenisu. Tato mladá a nadějná hráčka se narodila 28. června 1999 v Sokolově a odmalička se...

Roger Federer – elegán a gentleman světového tenisu

Roger Federer – elegán a gentleman světového tenisu

Roger Federer je švýcarský tenista, který jako profesionální hráč držel první místo v žebříčku ATP World Tour už do roku 1998. První místo obsadil na dlouhých 310 týdnů. Běhe...

Novak Djokovič vyhrál Australian Open 2023 a v počtu grandslamových titulů dorovnal Rafaela Nadala

Novak Djokovič vyhrál Australian Open 2023 a v počtu grandslamových titulů dorovnal Rafaela Nadala

Novak Djokovič vyhrál letošní Australian Open a má rekordní 22. grandslamový titul. Řeka Stefanose Tsitsipase vyprovodil po setech 6:3, 7:6, 7:5. Pětatřicetiletý hráč Djokovi...