Sebastian Korda – super talentovaný syn českého grandslamového šampiona


Publikované: 17.09.2022   Kategorie článku: Tenis, Tenisti Sebastian Korda – super talentovaný syn českého grandslamového šampiona

Sebastian Korda je mladý, 22letý americký tenista, který aktuálně figuruje na 52. místě žebříčku ATP. Jeho nejlepším umístěním v tomto žebříčku je pak 30. místo z 2. května 2022.

Rodinné kořeny Sebastiana Kordy bychom našli v České republice – jeho rodiče jsou čeští tenisté, kteří se natrvalo usadili v USA. Sebastian Korda je stabilním členem turnajů ATP a velmi nadějným a talentovaným hráčem. Díky tomu se v minulém roce 2021 mohl zúčastnit také turnaje Next Gen Finals, který je určený právě mladým talentům.

Sebastian Korda – narození, mládí a dospívání

Sebastian Korda se narodil 5. července 2000 v Bradentonu na Floridě. Jména jeho rodičů budou velmi známá starším fanouškům českého tenisu – jeho otcem je vítěz Australian Open 1998 Petr Korda, matkou zase tenistka, která reprezentovala Československo na LOH 1988 v jihokorejském Soulu, Regina Rajchrtová. Oba byli v hraní tenisu velmi úspěšní – rankingovým maximem Petra Kordy je 2. místo, u Reginy Rajchrtové to je pak 26. místo.

Sebastianův otec Petr Korda bydlel v Bradentonu na Floridě už během své aktivní kariéry. Natrvalo se tam i s manželkou Reginou ale usadil až poté, co jí ukončil. Sebastian Korda se už tedy narodil v USA, a proto tuto zemi také reprezentuje. To samé platí o jeho 2 starších sestrách, které jsou aktivními golfistkami – nejstarší Jessica Regina se narodila 27. února 1993, o 5 let mladší Nelly zase 28. července 1998.

Malý Sebastian Korda tak zdědil aktivní geny a od mala byl proto vedený ke sportu. Ve 3 letech začínal hraním hokeje. V 9 letech pak přesedlal na tenis poté, co viděl US Open 2009, a u něho už také zůstal.

I když je jeho trenérem až do dnešních dnů jeho otec, v této době ho ale nejvíce ovlivňovala jeho matka, se kterou trénoval nejvíce. Jeho otec se tenkrát totiž více věnoval starší sestře Sebastiana Kordy, která byla zrovna v poslední sezóně mezi juniorkami, a cestoval všude s ní.

Sebastian Korda tak postupně vyrostl v mladého a nadějného hráče. Chvíli ale trvalo, než se jeho talent projevil naplno.

Sebastian Korda – juniorská kariéra

Sebastian Korda se pohyboval vysoko už v juniorském tenisovém žebříčku, nicméně velký tenisový úspěch se mu zpočátku vyhýbal.

V letech 2015 a 2016 bojoval v zápasech na úrovni ITF. Svou premiéru absolvoval 9. května 2015 proti Arkinu Raovi a zápas dokázal vyhrát v poměru 6-3, 6-2.

Rok 2016 strávil Sebastian Korda celý na stejné ITF úrovni, přičemž žádný turnaj vyhrát nedokázal. Jeho celkové zápasové skóre z tohoto roku bylo 10-8. V 16 letech se ale utkal s hráči, jakými jsou Torpegaard nebo Kubler (výkonnostně hráči přibližně druhé stovky žebříčku ATP, kteří jsou o dost starší než Korda), a nasbíral tak velmi cenné zkušenosti.

Rok 2017 pak znamenal už určitý průlom. Sebastian Korda se v něm kromě úrovně ITF představil již také na turnajích challengerové úrovně. Konaly se v Stocktonu a Sarasotě. Premiérou na této úrovni byl pro Kordu zápas proti Slovinci Blaži Rolovi hraný dne 18. dubna 2017. Sebastian Korda ho prohrál hladce 1-6, 2-6. Celkové zápasové skóre za rok 2017 pak Korda ve srovnání s rokem 2016 dost vylepšil (21-11).

Rok 2018 pak pro Sebastiana Kordu znamenal kromě toho, že dosáhl dospělosti, také přechod k profesionálům a zlom v jeho kariéře. Úspěšný rok odstartoval velkým juniorským úspěchem – v lednu vyhrál juniorskou obdobu Australian Open. Díky tomuto vítězství se stal juniorskou jedničkou žebříčku.

Sebastian Korda – profesionální kariéra

Většinu roku 2018 sice stále trávil Sebastian Korda na okruzích ITF a Challenger, pomalu se ale začal představovat také na vyšší úrovni. Svou premiéru na okruhu ATP zažil dne 13. února 2018 na turnaji v New Yorku. Čelil o 2 roky staršímu Francesi Tiafoeovi, kterému podlehl ve 3 setech postupně 6-4, 4-6, 2-6.

V srpnu téhož roku se také poprvé představil v kvalifikaci grandslamového turnaje. Pokusil se dostat do hlavní soutěže US Open. Přes první překážku, Dennise Novikova, sice prošel, ve 2. kole kvalifikace ho ale zastavil Argentinec Facundo Bagnis a Sebastian Korda si tak na hlavní část grandslamového turnaje musel ještě počkat.

V roce 2018 Sebastian Korda také poprvé zjistil, jak chutná turnajový triumf. Šlo ale o titul ze čtyřhry, který získal na turnaji úrovně ITF. Úspěšnou dvojici vytvořil spolu s Brazilcem Orlandem Luzem.
Celková zápasová bilance Sebastiana Kordy ve dvouhře se pak v roce 2018 zastavila na negativním poměru 21-26. Bylo to ale dáno tím, že se pokoušel propracovat na vyšší úroveň z ITF, a tudíž si připisoval dost porážek.

Sezóna 2019 už byla pro Kordu, co se týče čísel, příznivější. Odstartoval jí ale neúspěšným pokusem dostat se na Australian Open – v 1. kole kvalifikace ho zastavil Japonec Go Soeda.

Během této sezóny se Sebastian Korda již úspěšně propracoval z úrovně ITF na challengerové turnaje. Kromě nich se v srpnu pokusil dostat také na ATP Cincinnati a poté i na US Open, v obou případech ale skončil hned v 1. kole kvalifikace.

Celková zápasová bilance Sebastiana Kordy ve dvouhře za rok 2019 ale už vypadala lépe. Zastavila se na poměru 41-25. Korda si navíc také připsal jeho druhý titul ve čtyřhře na úrovni ITF. Tentokrát vytvořil úspěšný pár s Kolumbijcem Nicolasem Mejiou.

Během sezóny 2020 pak konečně dokázal Sebastian Korda svůj talent ukázat naplno a dostat se tak do povědomí tenisových fanoušků. Začátek sezóny strávil na challengerech. Poté přišla covidová pauza, během které se v provozní teplotě Sebastian Korda udržoval na malých turnajích pořádaných v jeho rodném Bradentonu.

Po opětovném spuštění sezóny 2020 se v srpnu úspěšně zúčastnil kvalifikace na turnaj Masters v Cincinnati. V 1. kole si poradil s Maďarem Balazsem, načež ve 2. kole proti Francouzi Gillesi Simonovi otočil nepříznivý stav po porážce v 1. setu a vyhrál poměrem 3-6, 6-0, 6-1. V 1. kole hlavní soutěže ale Korda skončil hned na raketě Fina Emila Ruusuvuoriho.

31. srpna 2020 se pak poprvé představil v hlavní části některého z grandslamových turnajů. Stalo se tak na US Open a Sebastian Korda dokázal vzít Kanaďanovi Denisovi Shapovalovovi set, prohrál však poměrem 1-3.

Senzace se pak Kordovi povedla na odloženém French Open 2020, které se hrálo až v říjnu. V 1. i 2. kole kvalifikace byl Sebastian Korda favoritem – Kruegera i Schnura hladce porazil. Ve 3. kole už byl ale outsiderem. Dokázal však velmi překvapivě zdolat také Rusa Aslana Karatseva a dostal se tak do hlavní soutěže.

V 1. kole si Sebastian Korda poradil s Italem Seppim v poměru 3-1. V roli outsidera pak zvládl i další 2 kola – nejdříve porazil Isnera 3-1, poté hladce Pedra Martineze 3-0. V osmifinále se postavil obrovskému favoritovi a legendě světového tenisu Španělovi Rafaelovi Nadalovi. Uhrál jenom 4 gamy (1-6, 1-6, 2-6), ale tím, že se dostal až do osmifinále grandslamu, si připsal obrovský úspěch.

Úspěšnou sezónu 2020 pak Sebastian Korda podtrhnul na jejím konci v listopadu – postupně porazil Macháče, Haerteise, Popyrina, Ivashku i Ramanathana a díky těmto výhrám ovládl challengerový turnaj v německém Eckenthalu. Získal tak svůj vůbec první turnajový triumf ve dvouhře a jeho celkové zápasové skóre za rok 2020 se zastavilo na číslech 32-12.

Během sezóny 2021 se pak Sebastian Korda dokázal již natrvalo usadit na nejvyšším okruhu ATP.
Odstartoval jí na turnaji ATP v Delray Beach, kde se překvapivě dostal až do finále. Cestou si poradil s kvalitními hráči – Kwonem, Paulem, Isnerem a Norriem. Ve finále ho však zastavil Polák Hubert Hurkacz. Korda si tak na svůj první turnajový triumf z úrovně ATP musel ještě počkat.

Po Delray Beach si Sebastian Korda ještě odskočil na 2 challengery – v italské Bielle hned vypadl, ve francouzském Quimperu ale vyhrál všechny své zápasy a připsal si tak svůj druhý turnajový triumf ve dvouhře z challengerové úrovně. Ve finále porazil Slováka Filipa Horanského. Poté už Korda cestoval pouze na ATP turnaje.

Zpočátku se mu velmi nedařilo. Významnější úspěch si připsal pouze v Miami – dostal se až do čtvrtfinále, kde prohrál s Rusem Rublevem. Předtím dokázal na tomto turnaji porazit Albota, Fogniniho, Karatseva a velmi překvapivě také Schwartzmana.

V květnu 2021 si pak Sebastian Korda konečně dokázal připsat svůj první turnajový triumf na úrovni ATP – ovládl antukový podnik v italské Parmě. Postupně porazil Seppiho, Sonega, Nishioku, Paula, a ve finále poměrem 6-2, 6-4 také Cecchinata. O 2 dny poté už účinkoval také v 1. kole hlavní soutěže French Open 2021, hladce ale podlehl Pedru Martinezovi.

V červenci 2021 pak poprvé Sebastian Korda zkusil štěstí také na Wimbledonu, a vyplatilo se – dostal se do osmifinále. Postupně dokázal porazit De Minaura, Hoanga i Evanse, v osmifinále ale po velmi tuhém boji podlehl Rusovi Karenovi Khachanovovi 6-3, 4-6, 3-6, 7-5, 8-10.

V srpnu 2021 se poté opět představil také na US Open, to ho ale nezastihlo v ideálním zdraví – utkání 1. kola proti Basilashvilimu musel skrečovat. Rychle se ale stihl zotavit a během listopadu už byl zpátky ve formě – na pařížském Masters podlehl až v osmifinále Medveděvovi.

Sezónu pak končil na turnaji Next Gen ATP Finals, což je obdoba Turnaje mistrů pro hráče mladší 21 let. Účastní se ho 8 nejlepších tenistů této věkové kategorie, kteří se rozdělí do 2 skupin po 4 hráčích.
Korda svou skupinu vyhrál, když postupně porazil Musettiho, Baeze i Gastona. V semifinále si dokázal poradit také s Brandonem Nakashimou. Ve finále tohoto turnaje byl ale nad jeho síly Španěl Carlos Alcaraz. Sebastian Korda rok 2021 uzavřel pozitivní zápasovou bilancí 36-20.

V aktuální sezóně 2022 si pak Sebastian Korda významnější úspěch připsat nedokázal. Nejlepším výsledkem z grandslamových turnajů pro něho bylo 3. kolo na Australian Open a Roland Garros.

Sebastian Korda – osobní život

O osobním životě Sebastiana Kordy toho není známo mnoho. Nejspíše je to dáno tím, že osobní život profesionálního tenisty se z největší míry skládá z cestování po světě a hraní turnajů.

Dlouho nebylo známo také nic o tom, zda má Sebastian Korda nějakou přítelkyni. To se ale změnilo začátkem roku 2021, kdy tento tenista a jeho přítelkyně zveřejnili jejich vztah. Touto přítelkyní je Ivana Nedvědová, dcera slavného fotbalisty Pavla Nedvěda, která je od svého přítele starší o 3 roky. Pár spolu chodí dodnes.

Fotogalerie
Sebastian Korda – super talentovaný syn českého grandslamového šampiona foto č.1Sebastian Korda – super talentovaný syn českého grandslamového šampiona foto č.2Sebastian Korda – super talentovaný syn českého grandslamového šampiona foto č.3Sebastian Korda – super talentovaný syn českého grandslamového šampiona foto č.4
Autor: Lukáš Svítil
Hodnocení článku: 3/3 hvězdiček


Podobné články dle tagu: australian open, french open, grandslam, sebastian korda, tenis, us open, wimbledon

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

E-mail:

Váš komentář:

Podobné článku ako je Sebastian Korda – super talentovaný syn českého grandslamového šampiona


Brenda Fruhvirtová – éra sester Fruhvirtových právě začíná

Brenda Fruhvirtová – éra sester Fruhvirtových právě začíná

Brenda Fruhvirtová je mladší sestrou starší a známější tenistky Lindy Fruhvirtové. Je jí 15 let a radí se k těm nejtalentovanějším českým tenistkám všech dob. V tomto nízkém ...

Rafael Nadal – tenisový virtuos a rekordní 21násobný vítěz grandslamu

Rafael Nadal – tenisový virtuos a rekordní 21násobný vítěz grandslamu

Rafael Nadal je jedním z nejúspěšnějších hráčů všech dob, ale především je známý jako Antukový král tenisového kurtu. Nadal získal celkem 83 titulů v kariéře, včetně Wimbledo...

Barbora Krejčíková – poctivá i kreativní česká grandslamová vítězka

Barbora Krejčíková – poctivá i kreativní česká grandslamová vítězka

Barbora Krejčíková je velmi známá a úspěšná česká tenistka. Na svém kontě má několik větších či menších úspěchů ve dvouhře i čtyřhře. V době psaní tohoto životopisu se nacház...

Linda Fruhvirtová – česká tenisová hvězdička se silnou vůlí po úspěchu

Linda Fruhvirtová – česká tenisová hvězdička se silnou vůlí po úspěchu

Linda Fruhvirtová je 17letý český tenisový megatalent. I přes svůj nízký věk se v letošní sezóně stále více udomácňuje na turnajích nejvyšší kategorie WTA. Před pár dny se po...

Roger Federer – elegán a gentleman světového tenisu

Roger Federer – elegán a gentleman světového tenisu

Roger Federer je švýcarský tenista, který jako profesionální hráč držel první místo v žebříčku ATP World Tour už do roku 1998. První místo obsadil na dlouhých 310 týdnů. Běhe...

Novak Djokovič – profil tenisového bouřliváka a vítěze 20 grandslamů

Novak Djokovič – profil tenisového bouřliváka a vítěze 20 grandslamů

Novak Djokovič je jedním z nejlepších profesionálních tenistů na světě. Djokovič pochází ze srbského Bělehradu, po absolvování střední školy se nevěnoval žádnému vzdělání a m...