Stanley Cup – ikonická trofej pro každého hokejistu na světě

Sdílet na:  

Publikované: 27.10.2022   Kategorie článku: Hokejisti, Hokejové kluby Stanley Cup – ikonická trofej pro každého hokejistu na světě
Zdroj: Depositphotos, Instagram

Stanley Cup, kterému se přezdívá také Svatý grál, je slavnou trofejí, která je každoročně udělována vítěznému týmu NHL. Nebylo tomu ale tak vždy. Stanley Cup je totiž ještě starší než samotná soutěž, ve které se o něj bojuje.

Zajímavé je, že tato trofej se nevyrábí každý rok, aby si jí vítězné týmy mohly ponechat, jak je to zvykem všude jinde, nýbrž koluje mezi vítězi NHL – tým si jí může ponechat pouze do té doby, než jí vyhraje jiný tým. Držitel se ale významně zapíše do historie této trofeje – jména týmů, hráčů a trenérů, kteří Stanley Cup vyhráli, jsou na něj vyrývána.

Původně ale tato slavná trofej nevypadala tak, jak jí známe dnes. Představoval jí pouze pohár, který je dnes doplněný o vysoký podstavec (dnešní pohár je samozřejmě replikou původního poháru).

Stanley Cup – historie

Za původem Stanley Cupu stojí Lord Frederick Arthur Stanley, známý jako Lord Stanley z Prestonu, který mezi lety 1888-1893 působil jako generální guvernér Kanady.

Během tohoto působení si Lord Stanley a jeho synové Arthur a Algernon zamilovali lední hokej, který do té doby samozřejmě nikde jinde spatřit nemohli. Jeho synové začali hokej ihned hrát a později ho přinesli také do Velké Británie. Svého otce přesvědčili k tomu, aby Kanadě věnoval trofej, o kterou budou soupeřit jednotlivé kanadské týmy mezi sebou. Ten koupil punčovou mísu vyrobenou v Sheffieldu, pojmenoval jí Dominion Hockey Challenge Cup, a její název do ní vyryl spolu s nápisem „Od Stanleyho z Prestonu“.

Tato trofej, dnes proslavená jako Stanleyho pohár, tak mohla v roce 1892 spatřit světlo světa a mohla být udělována nejlepšímu hokejovému týmu Kanady. V té době šlo samozřejmě ještě o amatérské týmy. V roce 1893 se prvním držitelem Stanleyho poháru stali hokejisté Montreal Hockey Club.

Od roku 1908 se Stanley Cup stal trofejí pro profesionální hokejové týmy. Amatérské kluby od této chvíle soutěžily už o jinou trofej. V roce 1909 vznikla liga NHA, přímý předchůdce NHL. Stanley Cup se pak až do roku 1915 uděloval za vítězství v této lize.

O Stanley Cup se později přihlásila také konkurenční liga PCHA. Od roku 1915 proto vítězové NHA a PCHA museli o Stanley Cup bojovat ještě mezi sebou. Od roku 1922 se do tohoto soupeření přidal ještě třetí tým - vítěz WCHL.

Později se PCHA a WCHL spojily do WHL, netrvalo ale dlouho, a tyto soutěže v konkurenci NHL (vznikla v roce 1917 z NHA) úplně zanikly. Od té doby patří Stanley Cup pouze NHL a je udělován přímo jejímu vítězi.

Hokejové kluby podle počtu vítězství ve Stanley Cupu

V Kanadě i USA je pro fanoušky vítězství jejich týmu ve Stanley Cupu něčím takřka svatým. Z tohoto důvodu jsou týmy, které ho dokázaly vyhrát několikrát, velmi prestižní.

I proto je tým Montreal Canadiens dodnes považován za prestižní hokejovou baštu, přestože Stanley Cup dokázal vyhrát naposledy v roce 1993. Historicky je ale co do počtu vítězství tím nejúspěšnějším týmem – Stanley Cup dokázal vyhrát celkem 24x. A to se bavíme pouze o vítězstvích od vzniku NHL (1917), týmy z Montrealu dokázaly vyhrát Stanley Cup několikrát i předtím.

S velkým odstupem je v této tabulce na 2. místě Toronto Maple Leafs (13 vítězství, poslední ale v roce 1967). 3. místo drží Detroit Red Wings s 11 vítězstvími.

Poté následují s 6 tituly Boston a Chicago, následně s 5 trofejemi Edmonton a Pittsburgh. Týmy z New Yorku – Rangers i Islanders, dokázaly získat SC shodně 4 x. 3 Stanley Cupy mají New Jersey Devils, Tampa Bay Lightning a Colorado Avalanche.

Dvěma vítězstvími v SC se pyšní Philadelphia Flyers a Los Angeles Kings. Jednou si na SC sáhli také hokejisté St. Louis, Calgary, Washingtonu, Dallasu, Caroliny a Anaheimu. Týmy, které v tomto výčtu chybí, SC nikdy získat nedokázaly.

Češi a Stanley Cup

Stanley Cupem se ale samozřejmě táhne také česká stopa. Již desítky hokejistů z ČR dokázaly tuto trofej získat. Jako prvnímu se to povedlo Jaroslavu Pouzarovi v sezóně 1983/84 v dresu Edmontonu Oilers. Tomu patří mezi českými hokejisty také dělené 1. místo v počtu vítězství ve Stanley Cupu – on i Jiří Hrdina dokázali Stanley Cup získat celkem 3x.

Mezi dvojnásobné české držitele SC pak patří Petr Sýkora, Dominik Hašek, Patrik Eliáš, Bobby Holík, Jaromír Jágr, Jiří Fischer, Michal Rozsíval, Ondřej Palát a Jan Rutta.
Posledním Čechem, který dokázal Stanley Cup získat, byl v sezóně 2021/22 v dresu Colorada Avalanche gólman Pavel Francouz.

Fotogalerie
Stanley Cup – ikonická trofej pro každého hokejistu na světě foto č.1Stanley Cup – ikonická trofej pro každého hokejistu na světě foto č.2Stanley Cup – ikonická trofej pro každého hokejistu na světě foto č.3Stanley Cup – ikonická trofej pro každého hokejistu na světě foto č.4
Autor: Redakce
Hodnocení článku: 3/3 hvězdiček


Podobné články dle tagu: david krejčí, David Pastrňák, hokej, hokejista, nhl, Ondřej Palát, stanley cup

Sdílet na:  

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

E-mail:

Váš komentář:

Podobné článku ako je Stanley Cup – ikonická trofej pro každého hokejistu na světě


Přestup Filipa Hronka v NHL překvapil snad všechny, ale ve Vancouveru věří v trefu do černého. Co na to říkají čísla?

Přestup Filipa Hronka v NHL překvapil snad všechny, ale ve Vancouveru věří v trefu do černého. Co na to říkají čísla?

Trade Filipa Hronka prostě není ten typ obchodu, který dělají týmy ve spodních patrech tabulky NHL. I podle zámořských médií byla částka přestupu přemrštěná a akvizice pravor...

Jaké ambice má v této sezoně NHL Carolina Hurricanes?

Jaké ambice má v této sezoně NHL Carolina Hurricanes?

Tento tým byl založen v roce 1997 a přelomový pro něj byl hlavně ročník 2005/2006, kdy v souboji s Edmontonem Oilers vystřelil Stanley Cup František Kaberle. Carolina Hurrica...

Jak si v sezoně 2022/23 NHL povede Edmonton Oilers?

Jak si v sezoně 2022/23 NHL povede Edmonton Oilers?

Vzpomíná na báječnou éru v osmdesátkách, ale o Stanleyův pohár si naposledy zabojoval v ročníku 2005/2006. Tehdy Olejáři podlehli ve finále Carolině Hurricanes, o gól, který ...

David Krejčí – stařík, Matrix i vítěz Stanley Cupu

David Krejčí – stařík, Matrix i vítěz Stanley Cupu

David Krejčí se narodil 28. dubna 1986 ve Šternberku v Olomouckém kraji. Tam také začal se svou hokejovou kariérou. Davidovo první setkání s ledem proběhlo ve 4 letech na zam...

NHL – legendární severoamerická hokejová soutěž není pro měkký

NHL – legendární severoamerická hokejová soutěž není pro měkký

NHL neboli Národní hokejová liga je nejprestižnější ligou ledního hokeje na světě. Hrají ji týmy ze 2 států – USA a Kanady. Dlouhá léta jich bylo 30, v posledních letech se a...

David Pastrňák – hokejový talent od pánaboha a silný charakter

David Pastrňák – hokejový talent od pánaboha a silný charakter

David Pastrňák je známá osobnost po celé České republice, a tak jej většina lidí identifikuje jako profesionálního hokejistu. Málokdo však o Davidu Pastrňákovi ví víc, třeba ...

Plány Washingtonu Capitals v sezoně 2022/23 NHL

Plány Washingtonu Capitals v sezoně 2022/23 NHL

Jaké cíle si kladou šampioni z roku 2018? Samozřejmě, ideálně porazit Pittsburgh Penguins, který je už více než dekádu nenáviděným rivalem a postoupit alespoň do konferenčníh...

Boston Bruins aneb jak si stojí Medvědi

Boston Bruins aneb jak si stojí Medvědi

Je to jeden z nejtradičnějších týmů v NHL, založení se dočkal už v roce 1924. Když se řekne Boston Bruins, všichni příznivci hokeje si jistě vybaví stylizovaného medvěda, ale...