Tadej Pogačar – mladík, který se na kole baví a zároveň poráží ostatní

Sdílet na:  

Publikované: 01.09.2022   Kategorie článku: Cyklisti, Cyklistika Tadej Pogačar – mladík, který se na kole baví a zároveň poráží ostatní
Zdroj: Depositphotos nebo Instagram

Tadej Pogačar je velmi mladý, stále pouze 23letý, velmi talentovaný slovinský silniční cyklista. Přes svůj nízký věk je již dvojnásobným celkovým vítězem nejslavnějšího cyklistického etapového závodu, Tour de France. Je také držitelem několika rekordů a také jiných, ať už celkových či etapových prvenství. V následujícím životopise Tadeje Pogačara se podíváme na to, jak se z malé slovinské vesnice s 250 obyvateli dostal až na francouzské silnice, které mu zajistily cyklistickou slávu již v mladém věku.
 

Tadej Pogačar – Narození, mládí a dospívání

Tadej Pogačar se narodil 21. září 1998 v malé slovinské vesnici Klanec, nacházející se nedaleko Domžale. Narodil se do běžné slovinské rodiny – jeho matka Marjeta Pogačarová je učitelkou francouzštiny, otec Mirko Pogačar byl v době jeho narození členem managementu továrny na židle. V roce 2021 se stal členem managementu cyklistického týmu Ljubljana Gusto Santic, bývalého týmu jeho syna Tadeje.

Tadej Pogačar projevoval zájem o sport již od útlého věku, začínal ale s jiným sportem. Hrál fotbal za malý klub NK Komenda hrající ve vesnici vzdálené od jeho rodného Klance pouze 1,5 kilometru.
Tadej má ale staršího bratra Tilena Pogačara, který se věnoval cyklistice a vždy byl Tadejovým vzorem. Poté, co se Tilen připojil k cyklistickému klubu Rog Ljubljana, Tadej Pogačar se rozhodl, že chce také vyzkoušet cyklistiku. A tam začal příběh šampiona.

S cyklistikou tedy Tadej Pogačar začal velmi brzy. Bylo to v roce 2007, bylo mu 9 let. Připojil se ke stejnému klubu, za který jezdil Tilen Pogačar – Rog Ljubljana. Zajímavostí je, že tak chtěl učinit již o rok dříve, zabránil mu v tom ale jeho velmi malý vzrůst. Jelikož tým pro něho neměl kolo tak malých rozměrů, řekli mu ať to zkusí zase za rok. Mladý Tadej tak na svou šanci musel počkat.

Netrvalo dlouho a v klubu Rog okamžitě zjistili, že získali klenot, který by v budoucnosti mohl něco dokázat. V roce 2008 jel Tadej Pogačar svůj první cyklistický závod na Trsteniku nedaleko města Kranj. První vítězství přišlo o rok později, tedy v roce 2009, ve stoupání na kopec Krvavec.

Talent těchto rozměrů musel být rozvíjen dále, v následujících letech se proto Tadejovi věnovalo hned několik trenérů. Mezi nejznámější z nich patří bývalý slovinský cyklista Andrej Hauptman.

V 16 letech si pak Tadej Pogačar sáhl na první větší úspěch mezi juniory. Vlivem okolností to bylo v etapovém Závodu míru 2015, který se uskutečnil v České republice. 16letý Tadej Pogačar skončil v etapovém závodě pro mladé jezdce do 23 let v celkovém pořadí na osmé příčce.

V roce 2016 se dokázal představit v ještě lepším světle. Vyhrál národní juniorský šampionát Slovinska v časovce a ovládl také etapový závod Giro della Lunigiana, který je mezi juniory pokládán za jeden z vrcholů. Stal se jeho celkovým vítězem, a navíc získal také trikot pro vítěze bodovací soutěže.

Rok 2017 byl výsledkově slabší, přesto už ale Tadeje Pogačara měl v hledáčku profesionální cyklistický tým UAE Emirates. Tadeje do klubu doporučil jeho bývalý trenér Andrej Hauptman.

Zlomovým pak byl rok 2018. Tadej ohromil konkurenci i svůj budoucí klub. Jednak dokázal ovládnout etapový Závod míru a také Giro della Regione Friuli. Poté do své sbírky přidal také trofej, po které mezi cyklisty touží každý junior do 23 let – celkové prvenství v etapovém závodě Tour de l´Avenir (Závodě budoucnosti). Tento závod je jakousi alternativou Tour de France pro juniory.

Ve vedení týmu UAE Emirates se proto rozhodli dát mu i přes nízký věk šanci. Od roku 2019 tak Tadej Pogačar začal jezdit na nejvyšší úrovni, ve věku 20 let.

Tadej Pogačar – Kariéra

Hned v únoru 2019 se týmu Tadej Pogačar za vloženou důvěru odvděčil. Dokázal ovládnout etapový závod Kolem Algarve, stal se jeho celkovým vítězem. V celkovém pořadí za sebou nechal mnohem zkušenější jména – Wouta Poelse, Enrica Mase nebo Čecha Zdeňka Štybara.

V dubnu se poté jel ještě známější etapák – Kolem Baskicka. Konkurence zde byla opravdu solidní, přesto Tadej Pogačar dojel na 6. místě celkového pořadí. Před ním skončila jména jako Adam Yates, Jakob Fuglsang nebo celkový vítěz Ion Izaguirre.

UAE Emirates se ho kvůli jeho výsledkům poté rozhodlo nominovat také na jeden z 5 nejslavnějších cyklistických monumentů (extrémně náročných jednodenních závodů). Na Lutych-Bastogne-Lutych dojel na 18. místě v obrovské konkurenci.

V květnu už proto tým UAE neváhal a Tadeje vyslal také na etapák Kolem Kalifornie. Udělali dobře, protože konkurence zjistila, že s Pogačarem budou muset velmi brzy počítat na té nejvyšší úrovni. Dokázal ovládnout celkové prvenství tohoto závodu o 7 etapách, stal se nejmladším vítězem závodu Kolem Kalifornie v jeho historii, a také nejmladším jezdcem, který kdy dokázal vyhrát celkové pořadí na jakémkoli závodě nejvyšší kategorie World Tour. Nechal za sebou taková jména, jakými jsou George Bennett, Richie Porte nebo Tejay Van Garderen.

V té době byl Tadej Pogačar tak mladý, že na pódiu v Americe mu ani nemohli podat šampaňské, které se vždy podává celkovému vítězi. Požívat alkohol se totiž v USA smí až od 21 let, zatímco Pogačarovi bylo teprve 20 let. Na pódiu místo toho obdržel plyšového medvěda.

Poté sice v roce 2019 Tour de France ještě nejel, UAE ho ale nominovalo na jiný slavný etapový závod, španělskou Vueltu. Zde opět zanechal výraznou stopu, když v celkovém pořadí skončil na 3. místě. Před něho se dostal pouze jeho zkušenější krajan Primož Roglič a Španěl Alejandro Valverde. Nejsilnější byl opět v těch nejnáročnějších kopcích, k čemu ho předurčuje jeho útlá atletická postava – Tadej Pogačar měří 176 cm a váží pouze 66 kg.

V roce 2020 sice dosahoval opět kvalitních výsledků, nic ale nenasvědčovalo tomu šílenství, které přišlo později na francouzských silnicích. Před Tour de France 2020 dojel Tadej Pogačar na monumentu Milán-San Remo na 12. místě, na Critérium du Dauphiné to bylo 4. místo. Poté už ale následovala Tour de France, na kterou Pogačara UAE vyslali poprvé.

Jejím největším favoritem byl v té době jiný Slovinec, Primož Roglič. Tuto úlohu také dlouho potvrzoval, žlutý trikot pro celkového vítěze držel od 9. do 19. etapy. Tadej Pogačar se celou dobu držel za Rogličem v těsném závěsu, což fanoušky cyklistiky velmi překvapilo. Do své vitríny si během těchto 19 etap dokázal také přidat první dva etapové triumfy na Tour de France, když ovládl 9. a 15. etapu.

Poté přišla na řadu 20. etapa, která byla poslední etapou rozhodující o celkovém pořadí. Byla to časovka na 41 kilometrů, do které šel Roglič s pohodlným náskokem 57 vteřin. Jenomže Tadej Pogačar předvedl svůj nelepší výkon v životě. Časovku vyhrál a Rogliče za sebou nechal téměř o 2 minuty. Kromě svého třetího etapového triumfu na TdF tak získal to nejcennější, co může cyklista získat – žlutý trikot pro celkového vítěze Tour de France.

Tadej Pogačar se tak stal druhým nejmladším jezdcem v historii, který tento etapový závod dokázal vyhrát, a také vůbec prvním cyklistou, který na TdF získal 3 dresy zároveň (Pogačar získal žlutý pro celkového vítěze, bílý pro nejlepšího jezdce do 25 let, a také puntíkovaný pro nejlepšího vrchaře).

Sezónu 2020 pak Tadej Pogačar završil 3. místem na Lutych-Bastogne-Lutych.

V sezóně 2021 opět Tadej Pogačar řádil – v březnu vyhrál Tirreno-Adriatico a v dubnu si připsal na své konto výhru prvního monumentu – Lutych-Bastogne-Lutych.

Na přelomu června a července dokázal neskutečným způsobem zopakovat svůj úspěch na Tour de France – žlutý trikot vyhrál s více než pětiminutovým náskokem na druhého Jonase Vingegaarda, připsal si další 3 etapové triumfy a opět udržel také oba další trikoty – puntíkovaný i bílý. Stal se tak nejmladším dvojnásobným vítězem Tour de France v celé její historii.

Za měsíc v červenci získal pro Slovinsko také medaili z olympiády v Tokiu – byla bronzová. V závodě ho zdolali Carapaz a van Aert. Na konci sezóny pak ještě dokázal ovládnout monument II Lombardia. Přes svůj nízký věk je tak Tadej Pogačar držitelem již 2 monumentů z 5.

V aktuální sezóně 2022 zopakoval Tadej Pogačar celkový triumf na Tirreno-Adriatico. V aktuálně probíhající edici TdF pak dokázal ovládnout prozatím 2 etapy, celkově tak má na TdF 8 etapových prvenství. V celkovém pořadí svádí tuhý boj o celkové prvenství s překvapením TdF 2022, Jonasem Vingegaardem.
 


Tadej Pogačar – Osobní život a záliby

Přítelkyně Tadeje Pogačara je také profesionální cyklistka. Jmenuje se Urška Žigartová, je o 2 roky starší než Tadej. V dětství Urška často trávila prázdniny s rodiči na dovolené v Česku. Tato rodina k nám jezdila na rafty a sjížděla Vltavu.

Samotný Tadej při svých cyklistických a vztahových povinnostech školu nestíhá. Absolvoval střední průmyslovou školu v Lublani, po maturitě se přihlásil na Fakultu sportovního managementu v Kranji. Nemohl se ale věnovat studiu a cyklistice zároveň, proto studium na výšce zanechal.

Na veřejnosti se Tadej Pogačar projevuje spíše introvertně, mluví tiše a svá slova pečlivě volí. Názory má ale vyzrálé. Disponuje ocelovými nervy, které se projevují hlavně při závodech – vždy chladnokrevně počká na tu nejlepší šanci zaútočit. Tohoto faktu si velmi cení jeho tým UAE Emirates.

Tadej Pogačar na závody často trénuje spolu se svou přítelkyní. Jak sám říká, je závislý na kávě, na kterou si na kolech s přítelkyní také rádi zajedou.

Kolo není pouze jeho prací, ale i zálibou – rád se věnuje také adrenalinovým sjezdům na horských kolech. Kromě toho rád na různých výletech zdolává hory.

Když v roce 2019 jel Vueltu, četl si při tom Kmotra. Má rád také filmy gangsterského žánru.

Autor: Lukáš Svítil
Hodnocení článku: 3/3 hvězdiček


Podobné články dle tagu: cyklista, cyklistika, tadej pogačar, tour de france

Sdílet na:  

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

E-mail:

Váš komentář:

Podobné články jako je Tadej Pogačar – mladík, který se na kole baví a zároveň poráží ostatní


Cyklistický sprinter Mark Cavendish po konci sezony uzavře svou bohatou kariéru. A že stála za to!

Cyklistický sprinter Mark Cavendish po konci sezony uzavře svou bohatou kariéru. A že stála za to!

Mark Cavendish jakožto jeden z nejúspěšnějších jezdců oznámil, že po sezoně pověsí cyklistické tretry na pomyslný hřebík. Jeho asi největším úspěchem bylo vyrovnání rekordu l...

Tour de France 2023 aneb Stará dáma už po stodvacáté. Za měsíc startuje největší cyklistická show na světě

Tour de France 2023 aneb Stará dáma už po stodvacáté. Za měsíc startuje největší cyklistická show na světě

Tour de France – nejslavnější cyklistický etapový závod, který se může navíc pyšnit více jak stoletou tradicí. Letos se přitom pojede už jubilejní stodvacátý ročník. Za tu do...

Jonas Vingegaard potvrzuje, že i letos bude nejžhavějším kandidátem na krále Tour de France 2023

Jonas Vingegaard potvrzuje, že i letos bude nejžhavějším kandidátem na krále Tour de France 2023

Dánský profesionální cyklista Jonas Vingegaard je ve svém oboru stále vycházející hvězdou, již dnes však ukazuje, čeho všeho je schopen díky svému nadšení a odhodlání dosáhno...

Cyklistická legenda Peter Sagan končí v profesionálním pelotonu. Věnovat se chce horským kolům

Cyklistická legenda Peter Sagan končí v profesionálním pelotonu. Věnovat se chce horským kolům

Peter Sagan – slovenská cyklistická legenda – v den svých 33. narozenin oznámil ukončení kariéry v silničních závodech nejvyšší kategorie WorldTour. Věnovat se chce horským k...