Tomáš Hertl – český smíšek řádí na stadionech NHL

Sdílet na:  

Publikované: 03.11.2022   Kategorie článku: Hokej, Hokejisti Tomáš Hertl – český smíšek řádí na stadionech NHL
Zdroj: Depositphotos nebo Instagram

28letý žralok ze San Jose s číslem 48 na zádech, Tomáš Hertl, je díky své poslední smlouvě s klubem Sharks jedním z nejlépe placených českých sportovců. Žralokům se upsal na příštích 8 let, přičemž každoročně si přijde na více než 8 milionů dolarů (200 milionů korun). Každoročně patří k nejlepším hráčům San Jose. Letos pokoří hranici 600 odehraných zápasů v základní části NHL, a přitom má ještě druhou polovinu kariéry před sebou. To všechno zvládl i přesto, že se během své kariéry musel potýkat s několika velmi vážnými zraněními. To nejtěžší ho potkalo téměř okamžitě po jeho začátku v NHL a způsobil mu ho Dustin Brown. Hertl ale vše překonal a dnes se řadí k elitním hokejistům NHL. Pojďme se podívat na jeho příběh od začátku.

Tomáš Hertl – narození, mládí a dospívání

Tomáš Hertl se narodil 12. listopadu 1993 v Praze. Jeho rodiče se jmenují Jaroslav Hertl a Miloslava Hertlová. Jeho život byl s hokejem provázaný již od jeho prvních dnů, a to doslova.

Jak sám o sobě s nadsázkou říká, v pražském Edenu na Slavii se takřka narodil. Jeho matka ho tam totiž brávala už v kočárku na tréninky jeho o 4 roky staršího bratra, který v té době už bruslil na ledě.

Jen co malý Tomáš Hertl trochu povyrostl, chtěl také na led za bratrem, a proto se hokeji začal věnovat již ve 3 letech. Začínal samozřejmě také na Slavii.

K hokeji oba své syny již od útlého dětství vedla matka Miloslava Hertlová. Otec Jaroslav s nimi jezdil na tréninky a zimní stadiony samozřejmě také, věnoval se jim a trénoval s nimi na zahradě či rybníku, primárním důvodem, proč oba bratři Hertlové šli v útlém dětství na hokej, byla ale jejich matka.

S náročným harmonogramem při ježdění na zápasy a tréninky jim pomáhal také děda z matčiny strany.
Oba bratři byli velmi soutěživí a mladý Tomáš Hertl se chtěl bratrovi vždy vyrovnat i přesto, že byl o 4 roky starší. To Tomáše posouvalo velmi rychle vpřed a jeho hokejový talent byl zjevný už od žákovských kategorií. Vždy hrával a trénoval se staršími kluky.

Jako na dítě na něho jen v dobrém vzpomíná trenér slávistické mládeže František Pomahač. Tomáš Hertl byl prý vždy pracovitý, tichý a usměvavý, každou kritiku vzal pozitivně, a ta ho následně posunula ještě dále. Ve škole nebyl šprtem, ale rozhodně se neučil špatně. Nikdy nevynechal žádný trénink, naopak se na něj těšil.

I přes zjevný hokejový talent se ale během žákovských kategorií potýkal s jiným problémem – byl nízký a celkově útlý a vládla obava, zda nebude později na lední hokej až příliš drobný. To se ale během dospívání také vykompenzovalo a Tomáš Hertl vyrostl i na hokejistu do úctyhodných rozměrů – měří 190 cm a váží 97 kg.

Kromě hokeje se v dětství ve volném čase Tomáš Hertl věnoval také jiným sportům – rád měl fotbal, tenis, florbal, stolní tenis, dokonce i thajský box. Závodně se ale věnoval pouze hokeji a u něho také zůstal.

Ve všech věkových kategoriích, kterými Tomáš Hertl procházel, potvrzoval svou pověst střelce. Měl standardní výkonnost a góly střílel pravidelně. Přes dorostenecké týmy Slavie se proto velmi rychle propracoval do A-týmu.

Kariéra Tomáše Hertla

Svou premiéru na českých kluzištích si mezi dospělými odbyl Tomáš Hertl dne 20. února 2011 v utkání 52. kola české Extraligy na ledě Komety Brno. Jeho tým vyhrál 5-1, pro Hertlovi je toto utkání ale pamětné z jiného důvodu – kromě toho, že to byla premiéra Tomáše Hertla, to byl také jediný zápas, který bratři Tomáš a Jaroslav Hertlové odehráli spolu ve stejném dresu. Kariéra Jaroslava Hertla se poté ze Slavie odklonila přes různá hostování po Česku až na Slovensko (HKM Zvolen) a do Polska (GKS Tychy). V obou zemích získal se svými kluby ligové tituly. V roce 2018 po působení ve druhé francouzské lize ukončil z důvodu vleklých a opakujících se zranění profesionální kariéru a stal se trenérem.

Naopak Tomáš Hertl po jejich společném utkání odstartoval svou úspěšnou kariéru. V té době už také pravidelně reprezentoval Česko v různých juniorských kategoriích (U16, U17 i U18).

Naplno se mezi muži prosadil během sezóny 2011/12 ve Slavii. Bylo mu pouze 18 let, v české Extralize ale odehrál celkem 38 utkání, ve kterých si připsal 25 kanadských bodů za 12 gólů a 13 asistencí. Nicméně Slavia úspěšná nebyla, Hertl s ní proto musel hrát skupinu o udržení se v lize, ve které vstřelil další 3 branky v 12 utkáních.

Tomáš Hertl byl během dorosteneckých let považován za velký český talent, což během své první sezóny mezi muži také potvrdil. Po skončení sezóny 2011/12 se s ním proto počítalo také na vstupním draftu NHL 2012. San Jose Sharks si ho vybralo v 1. kole z celkového 17. místa. Ve stejném roce už Hertl reprezentoval Česko také v kategorii U20.

San Jose ho ale pro sezónu 2012/13 nechalo hrát ještě ve Slavii a Tomáš Hertl svá čísla opět potvrdil – v 43 zápasech nastřílel 18 gólů a přidal také 12 asistencí. Se Slavii se po minulé neúspěšné sezóně dostal až do semifinále play-off, kde jeho tým podlehl Plzni 2-4 na zápasy. Hertl v play-off zaznamenal další 3 góly a 5 asistencí.

Přestože mu pořád po skončení sezóny bylo pouze 19 let, dostal také svou první pozvánku do české seniorské reprezentace. Odložil kvůli ní i maturitu, kterou nedodělal dodnes. Česko se ze základní skupiny ze 4. místa propracovalo do čtvrtfinále, ve kterém ale podlehlo Švýcarsku. Tomáš Hertl během 8 utkání nebodoval.

Od sezóny 2013/14 si už Tomáše Hertla povolali žraloci ze San Jose. Okamžitě mu dali také příležitost, čehož rozhodně nelitovali. Hertl ve své premiéře v NHL 4. října 2013 zaznamenal proti Vancouveru Canucks asistenci na gól Brenta Burnse. O 2 dny později, 6. října 2013, ve svém druhém utkání v NHL hraném proti Phoenixu Coyotes vstřelil 2 góly. 9. října 2013 hrálo San Jose proti NY Rangers a vyhrálo 9-2. Hertl odehrál své třetí utkání v NHL a vstřelil v něm neuvěřitelné 4 góly. Díky tomuto skvělému začátku se stal prvním hráčem v celé historii San Jose Sharks, kterému se během jeho prvních 3 utkání povedlo vstřelit 6 gólů.

V prosinci 2013 ale přišla smutná událost. Hertl do té chvíle nastřílel v NHL už 15 gólů a hrál tak dobře, že aspiroval na Calder Trophy pro nejlepšího nováčka v NHL. V utkání proti Los Angeles Kings mu ale zákeřným faulem Dustin Brown zlikvidoval koleno. Hertl se na led vrátil až v dubnu 2014 na play-off, kde v 7 utkáních vstřelil 2 góly a 3x asistoval. San Jose ale v 1. kole podlehlo Los Angeles 3-4 na zápasy. Hertlovi se ale toto staré zranění čas od času obnovuje a mívá s ním problémy dodnes.

Poté Hertl absolvoval své druhé MS v českém dresu – v 9 utkáních zaznamenal bilanci 3+3. MS ale úspěšné nebylo – Česko podlehlo v utkání o bronz Švédsku.

V sezóně 2014/15 zaostal Tomáš Hertl za očekáváním. Absolvoval všech 82 utkání základní části NHL, připsal si ale bilanci 13+18. Do třetice a naposledy na dlouhou dobu reprezentoval také Česko na MS 2015. Česko opět zaznamenalo neslavné 4. místo, Hertl vstřelil pouze 1 gól a k němu přidal 2 asistence.

Co se týče týmového úspěchu, nejúspěšnější byla pro Tomáše Hertla sezóna 2015/16. San Jose se dostalo až do finále Stanley Cupu, kde ale podlehlo Pittsburghu Penguins 2-4 na zápasy. Hertl zaznamenal bilanci 21+25 v základní části a 6+5 v play-off.

V sezóně 2016/17 Hertla limitovala zranění. Odehrál pouze 49 utkání s bilancí 10+12. V play-off přidal 2 asistence.

Sezóna 2017/18 pak opět zapadala do jeho dobrého průměru – v 79 utkáních vstřelil 22 gólů a 24x také asistoval. V play-off pak zaznamenal bilanci 6+3.

Sezóna 2018/19 pak pro Tomáše Hertla byla co do individuálních výkonů nejúspěšnější. Vytvořil svá maxima, která se nezměnila dodnes – 35 gólů, 39 asistencí, a celkem tedy 74 kanadských bodů. V play-off přidal bilanci 10+5 a San Jose dotáhl až do konferenčního finále, kde ale žraloci podlehli St. Louis.

Sezónu 2019/20 odstartoval dobře, v lednu 2020 si zahrál své jediné dosavadní utkání hvězd NHL, v únoru ale přišla další smutná událost – Tomáš Hertl si tentokrát po velmi smolném momentu a nešťastné srážce s Chrisem Tanevem zpřetrhal vazy v levém koleni. Jelikož první velké zranění bylo na pravém, dnes má slabší a ke zranění náchylnější už obě kolena. Do zranění stihl Hertl v 48 utkáních zaznamenat bilanci 16+20.

Následná pauza trvala rok. Tomáš Hertl se na led vrátil až na začátku sezóny 2020/21, která měla start posunutý až na leden 2021. V 50 utkáních vstřelil 19 gólů a přidal také 24 asistencí.

Sezónu 2021/22 už konečně absolvoval bez zdravotních problémů a odehrál všech 82 utkání základní části NHL. Atakoval svá kariérní maxima, překonat je se mu ale nepovedlo – připsal si 30 gólů a 34 asistencí.

Po této sezóně také počtvrté reprezentoval Česko na MS a připsal si konečně také reprezentační úspěch – získal bronzovou medaili. Na turnaji vstřelil 1 gól a 4x asistoval.

Tomáš Hertl – statistiky a zajímavosti

Tomáš Hertl v základní části NHL k 26. říjnu 2022 odehrál celkem 593 utkání, v nichž vstřelil 182 gólů a přidal také 208 asistencí (celkem 390 bodů). 39 z jeho vstřelených gólů nasázel v přesilovkách, 5 dokázal dát také v oslabeních. 33 z jeho gólů bylo vítězných (z toho 6x v prodloužení). Celkem na bránu soupeřů vyslal 1350 střel a zaznamenal úspěšnost 13.5 %. Na vhazováních má statistiku 52.7 %.

V play-off doteď odehrál 62 utkání, vstřelil 24 gólů a 18x asistoval. Na své góly potřeboval 177 střel, jeho střelecká úspěšnost je proto stejná – 13.6 %. 5 z jeho gólů rozhodlo utkání, z toho jeden vstřelil v prodloužení.

Tomáš Hertl – osobní život

Tomáš Hertl se oženil v roce 2019 se svou dlouholetou přítelkyní Anetou Netolickou. Seznámil se s ní už v době, kdy hrával extraligu za Slavii. Na jeho svatbě byli také jeho spoluhráči a kamarádi ze San Jose (například Radim Šimek či Logan Couture). 29. října 2020 se pak tomuto šťastnému páru narodil syn Tobias.

Aktuálně tomu není ani týden, co Aneta Hertlová zveřejnila, že s Tomášem Hertlem čekají druhé dítě. Narodit se má v březnu 2023 a podle způsobu, jakým byla zpráva zveřejněna, lze očekávat, že to bude druhý syn.

zdroj titulní fotografie: instagram.com

Autor: Lukáš Svítil
Hodnocení článku: 3/3 hvězdiček


Podobné články dle tagu: hokej, hokejista, nhl, san jose sharks, tomáš hertl

Sdílet na:  

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

E-mail:

Váš komentář:

Podobné články jako je Tomáš Hertl – český smíšek řádí na stadionech NHL


Connor McDavid – kometa z Edmontonu je nejproduktivnějším hokejistou současnosti

Connor McDavid – kometa z Edmontonu je nejproduktivnějším hokejistou současnosti

Connor McDavid je jedním z nejúspěšnějších hokejových útočníků všech dob. Za svou dosavadní kariéru byl přirovnán již k mnoha hvězdám. Vzhledem k tomu, že mu ještě nebylo ani...

Dominik Kubalík – střelec od pánaboha a teď i skvělý hráč do pole

Dominik Kubalík – střelec od pánaboha a teď i skvělý hráč do pole

Český reprezentant Dominik Kubalík před začátkem nové sezóny měnil poprvé v kariéře v NHL dres. Podepsal dvouletou smlouvu s Detroitem Red WIngs na 2,5 milionů dolarů ročně. ...

Krátká exkurze do kulinářských vod sportovních stánků. Co dostanete na stadionech o poločase k snědku?

Krátká exkurze do kulinářských vod sportovních stánků. Co dostanete na stadionech o poločase k snědku?

Podívejte se na fotky ze stadionů z celého světa, které sdílejí fanoušci zejména fotbalu na sociálních sítích. Je poměrně zajímavé, jak se liší stravovací zvyklosti v Jihočes...

Čeští junioři pokořili švýcarský tým 9:1. Galapředstavení mladého českého hokeje tak pokračuje bojem o medaile

Čeští junioři pokořili švýcarský tým 9:1. Galapředstavení mladého českého hokeje tak pokračuje bojem o medaile

Český hokejový národní tým ve čtvrtfinále mistrovství světa do 20 let deklasoval Švýcarsko 9:1 a zahraje si o medaile. Konstantně skvostné výkony překvapují celosvětovou veře...

Které fotbalové soutěže byly v sezoně 2022/23 nejnavštěvovanější? A jak je to s diváky v Americe?

Které fotbalové soutěže byly v sezoně 2022/23 nejnavštěvovanější? A jak je to s diváky v Americe?

Mezi evropskými fotbalovými soutěžemi se za ty elitní dlouhodobě považují ligy v Anglii, Itálii, Španělsku, Německu a Francii. Taková svatá pětka. V jejich návštěvnosti jsou ...

Martin Nečas – štírek z Caroliny a budoucí tahoun národního týmu

Martin Nečas – štírek z Caroliny a budoucí tahoun národního týmu

Hokejista, který během základní části 2021/22 v NHL dosáhl na ledě nejvyšší rychlosti ze všech hráčů (přes 40 km/h)? Čech z Caroliny Hurricanes Martin Nečas. V létě před začá...

Češi zlato nevezou. Přesto dosáhli na juniorském mistrovství světa velkého úspěchu

Češi zlato nevezou. Přesto dosáhli na juniorském mistrovství světa velkého úspěchu

Uběhlo dlouhých 22 let a čeští fanoušci se dočkali další finálové prověrky na mistrovství světa dvacítek. S Kanadou v čele s devíti gólovým nejlepším střelcem turnaje a jedni...

Plány Washingtonu Capitals v sezoně 2022/23 NHL

Plány Washingtonu Capitals v sezoně 2022/23 NHL

Jaké cíle si kladou šampioni z roku 2018? Samozřejmě, ideálně porazit Pittsburgh Penguins, který je už více než dekádu nenáviděným rivalem a postoupit alespoň do konferenčníh...

Lukáš Sedlák na mistrovství světa v ohrožení! Druhý nejproduktivnější hráč týmu bojuje se zraněním

Lukáš Sedlák na mistrovství světa v ohrožení! Druhý nejproduktivnější hráč týmu bojuje se zraněním

Špatná zpráva přišla z Rigy, kde se koná (spolu s finským Tampere) letošní mistrovství světa v hokeji. Lukáš Sedlák dneska nenastoupil k tréninku kvůli zdravotním problémům. ...