UFC – drsná zábava na pomezí sportu a boje

Sdílet na:  

Publikované: 01.10.2022   Kategorie článku: MMA, MMA bojovníci, MMA organizace UFC – drsná zábava na pomezí sportu a boje
Zdroj: Depositphotos nebo Instagram

UFC (Ultimate Fighting Championship) je americká organizace, která pravidelně již od roku 1993 pořádá turnaje, na kterých se bojuje pod pravidly MMA. Jde o vůbec nejprestižnější MMA ligu na světě. Jejím aktuálním prezidentem je Dana White.

Tato organizace vznikla kdysi z toho důvodu, že fanoušky bojových sportů zajímalo, který druh bojového umění je v reálném boji nejúčinnější. Jak se poté mezi sebou začaly mísit styly jednotlivých bojovníků, začalo postupně vznikat také nové sportovní odvětví – MMA neboli smíšená bojová umění. UFC tedy stálo na počátku samotného MMA.

Dnes je UFC již na úplně jiné úrovni, než tomu bylo v roce 1993. Jde o organizaci sdružující nejlepší profesionální MMA bojovníky na světě. Pod hlavičkou UFC se zápasí v 12 různých váhových kategoriích:
• muší váha mužů
• bantam mužů
• pérová váha mužů
• lehká váha mužů
• velterová váha mužů
• střední váha mužů
• polotěžká váha mužů
• těžká váha mužů
• slámová váha žen
• muší váha žen
• bantam žen

Šampioni UFC

Šampionem v muší váze mužů je aktuálně Brazilec Deiveson Figueiredo. Pás dokázal vybojovat už v minulosti, poté ho ale ztratil. Opětovně ho dokázal získat 22. ledna 2022 v titulovém zápase proti Mexičanovi Morenovi. V této váhovce má zastoupení také Česko. Na 10. místě žebříčku najdeme Davida Dvořáka.

Šampionem mužského bantamu je Aljamain Sterling. Pás dokázal sebrat Petru Yanovi a poté ho před ním v dubnu 2022 dokázal v odvetě také ubránit.
V pérové váze kraluje téměř neporazitelný Alexander Volkanovski. Titul v ní získal už v roce 2019 a drží ho doteď. Má za sebou 4 úspěšné obhajoby.

Lehká váha svého šampiona aktuálně nemá. Držitelem pásu byl naposledy Charles Oliveira, před svou titulovou obhajobou proti Gaethjemu ale do lehké váhy nenavážil, a i přes úspěšnou obhajobu mu z tohoto důvodu pás šampiona byl odebrán.

Šampionem velteru je Leon Edwards, který dokázal díky povedenému headkicku vzít titul do té doby nezastavitelnému Kamaru Usmanovi (ten ho před zápasem s Edwardsem dokázal obhájit až 5x).
Ve střední váze už od roku 2019 vládne Israel Adesanya. Polotěžká divize poznala svého nového šampiona v červnu 2022 – stal se jím Čech Jiří Procházka. V titulovém zápase porazil Brazilce Teixeiru. V těžké váze je šampionem od roku 2021 Francis Ngannou.

Třem ženským kategoriím kralují Carla Esparza (slámová váha), Valentina Shevchenko (muší váha) a Amanda Nunes (bantam).

UFC vytváří také žebříčky nejlepších bojovníků a bojovnic napříč všemi kategoriemi (tzv. P4P žebříček). Tyto žebříčky určují nejlepšího bojovníka a bojovnici na světě – aktuálně jsou to Alexander Volkanovski a Amanda Nunes. Čecha Jiřího Procházku nalezneme v tomto žebříčku aktuálně na 10. místě.

Trochu z historie UFC

Jak jsme již zmínili výše, UFC ve svém začátku rozhodně nevypadalo tak, jak jsme zvyklí dnes. Jak tedy probíhal event UFC 1?

První turnaj UFC se konal 12. listopadu 1993 v coloradském Denveru. Cílem bylo postavit proti sobě bojovníky různých stylů – fanoušky velmi zajímalo, který styl bude nejefektivnější v boji.
Proto bychom na kartě UFC 1 mohli najít 2 kickboxery (Patrick Smith, Kevin Rosier), savate fightera (Gerard Gordeau), zápasníka karate (Zane Frazier), shootfightera (Ken Shamrock), zápasníka sumo (Teila Tuli), klasického boxera (Art Jimmerson) a zápasníka s černým pásem v brazilském jiu-jitsu (Royce Gracie).

Na kartě se vytvořili dvojice, vítězové poté nastupovali do dalších zápasů proti ostatním vítězům. Cílem bylo najít fightera, který se dostane až na vrchol této pyramidy a zvládne všechny své protivníky. Stal se jím černý pás v BJJ Royce Gracie, který ukázal, že pokud chce být zápasník v kleci úspěšný, musí umět zápasit také na zemi. Všechny 3 své soupeře totiž dokázal téměř okamžitě utáhnout na některou z jeho submisí.

Nejzajímavějším střetem stylů na kartě byl ale určitě zápas savate fightera se sumo zápasníkem. Gerard Gordeau vážící kolem 100 kg dokázal za 26 vteřin svého 190 kg vážícího soupeře Teilu Tuliho ukončit povedeným kopem na hlavu.

Rekordy UFC

Rekordmanem v počtu zápasů v UFC je Jim Miller. V organizaci má za sebou již 40 zápasů. Poslední v červnu 2022, přičemž první zápas měl ještě na kartě UFC 89 v roce 2008. Tento zápasník má na svém kontě také nejvyšší počet výher v UFC (24).

Nejvíce ukončeními se může pochlubit Charles Oliveira (19). Nejvíce knockoutů rozdal během své UFC kariéry těžkotonážník Derrick Lewis (13).

Nejvíce po sobě jdoucích vítězství zaznamenal Anderson Silva. Bylo jich až 16.
Pokud vás zajímá, jak rychle lze v MMA svého soupeře porazit, zde jsou rychlostní rekordy:
• Nejrychlejší ukončení a KO vlastní Jorge Masvidal. Na to, aby na UFC 239 knockoutoval Bena Askrena, mu stačilo 5 vteřin.
• Nejrychlejší submisi dokázala nasadit Ronda Rousey. Svou soupeřku Cat Zingano na turnaji UFC 184 dokázala utáhnout za 14 vteřin.

Fotogalerie
UFC – drsná zábava na pomezí sportu a boje foto č.1UFC – drsná zábava na pomezí sportu a boje foto č.2UFC – drsná zábava na pomezí sportu a boje foto č.3UFC – drsná zábava na pomezí sportu a boje foto č.4UFC – drsná zábava na pomezí sportu a boje foto č.5
Autor: Lukáš Svítil
Hodnocení článku: 3/3 hvězdiček


Podobné články dle tagu: bojovník, francis ngannou, františek fodor, Jiří Procházka, karol ryšavý, mma, oktagon, oktagon 35, oktagon mma, patrik kincl, ufc

Sdílet na:  

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

E-mail:

Váš komentář:

Podobné články jako je UFC – drsná zábava na pomezí sportu a boje


Patrik Kincl – král střední váhy organizace Oktagon MMA

Patrik Kincl – král střední váhy organizace Oktagon MMA

Aktuálně nejlepší český MMA zápasník v kategorii do 77 kilogramů umístěný ve světovém žebříčku – to je Patrik Kincl. V Česku a na Slovensku je hvězdou už dlouhé roky, ale úsp...

Francis Ngannou – kamerunský bojovník a šampion organizace UFC

Francis Ngannou – kamerunský bojovník a šampion organizace UFC

Francis Ngannou je 36letý bojovník MMA a šampion těžké váhy UFC pocházející z Kamerunu. Proslavil se neskutečnou sílou svých úderů, kterými je schopen ukončit protivníka do p...

Šampion UFC Jiří Procházka letos nebude obhajovat titul. Stopku mu vystavilo vážné zranění

Šampion UFC Jiří Procházka letos nebude obhajovat titul. Stopku mu vystavilo vážné zranění

Z Las Vegas přišly velmi špatné zprávy. Český MMA bojovník a držitel pásu polotěžké váhy organizace UFC Jiří Procházka si vážně poranil rameno. Doba léčení se odhaduje na mi...

Jiří Procházka – pozoruhodná transformace rváče v elitního bojovníka MMA

Jiří Procházka – pozoruhodná transformace rváče v elitního bojovníka MMA

Jiří „BJP“ Procházka je aktuálně rozhodně nejlepším zápasníkem napříč celou československou MMA scénou. Před pár dny zaznamenal také velký celosvětový úspěch – stal se šampio...

Zápas Karlos Vémola vs. Patrik Kincl konec roku bohužel neozdobí

Zápas Karlos Vémola vs. Patrik Kincl konec roku bohužel neozdobí

Karlos Vémola je v nemocnici s nespecifikovaným zánětem v těle. Zápas roku, který se měl konat 30. prosince v rámci galavečera organizace Oktagon MMA v O2 areně, byl odložen....

Gábor Boráros – extravagantní potetovaný sympaťák se srdcem bojovníka

Gábor Boráros – extravagantní potetovaný sympaťák se srdcem bojovníka

Slovenský zápasník MMA maďarského původu, vítěz televizní reality show Oktagon Výzva a nositel titulu z maďarské organizace HFC – to je Gábor Boráros. Extravagantní, potetova...

Karlos Vémola – Terminátor z Oktagonu, kterého jen tak něco nezastaví

Karlos Vémola – Terminátor z Oktagonu, kterého jen tak něco nezastaví

Úspěšný zápasník MMA, hvězda Oktagonu, ale také člen Sokola a bývalý kulturista. To je Karel Karlos Vémola. Jeden z nejúspěšnějších českých MMA bojovníků, kterého pod přezdív...

Patrik Kincl obhájil titul a zvítězil nad Alexem Lohoré na Oktagonu 35 v Brně

Patrik Kincl obhájil titul a zvítězil nad Alexem Lohoré na Oktagonu 35 v Brně

V zaplněné Brněnské hale proběhl 17.9.2022 turnaj organizace Oktagon MMA. Turnaj byl plný zajímavých zápasů a rychlých a tvrdých soubojů bojovníků. Držitel titulu do 84kg Pat...