Vladimír Coufal je fyzicky nadaný bek, který se statečně pere v nejlepší lize světa Premier League

Sdílet na:  

Publikované: 03.03.2023   Kategorie článku: Fotbal, Fotbalisti Vladimír Coufal je fyzicky nadaný bek, který se statečně pere v nejlepší lize světa Premier League
Zdroj: Depositphotos, Instagram

Vladimír Coufal je český fotbalový obránce a zároveň reprezentant, který na klubové úrovni hájí barvy londýnského klubu West Ham United z anglické Premier League, kam se přesunul po předchozím úspěšném angažmá v pražské Slavii. Ceněn je především pro svůj defenzivní styl hry, kdy se nebojí ostřejších soubojů a pro svůj takřka nevyčerpatelný fyzický fond, který mu i jako obránci umožňuje, aby se často zapojoval do útočných akcí svého týmu. Často ho tak můžete vidět centrovat především z pravé strany hřiště, kam si rád sbíhá. V některých zápasech nastupuje i jako pravý krajní záložník, popřípadě plní roli defenzivního štítu. Jeho fotbalovým vzorem je pak španělský obránce Sergio Ramos.

Vladimír Coufal a  manažer West Hamu David Moyes
Vladimír Coufal a manažer West Hamu David Moyes v utkání s Wolverhamptonem - Foto: Depositphotos

Vladimír Coufal – narození, mládí a dospívání

Vladimír Coufal se narodil 22. srpna 1993 v Ludgeřovicích, což je obec o zhruba pěti tisících obyvatelích, která leží mezi Ostravou a Hlučínem. A právě v Hlučíně pak zahájil Coufal svou seniorskou fotbalovou kariéru, třebaže v mládežnických kategoriích prošel akademií ostravského Baníku. Co se týče rodiny, narodil se jako nejstarší ze tří dětí Vladimíru Coufalovi staršímu a Aleně Dřevjanové-Coufalové a patrně právě po matce zdědil sportovní geny, jelikož se sama věnovala gymnastice, a to na vrcholové úrovni. Reprezentovala Československo na celé řadě vrcholných soutěží, přičemž jejím největším úspěchem pak bylo sedmé místo v týmově soutěži na Olympijských hrách 1988 v Soulu. Díky své kariéře pak věděla, co to obnáší být vrcholovým sportovcem, a proto měl malý Vladimír již od dětství maximální podporu rodiny pro svůj fotbalový růst. Pro úplnost, Vladimír Coufal má bratra Petra a sestru Janu. Oba se mimochodem věnují krasobruslení.

Vladimír Coufal – působení na klubové úrovni

Už bylo řečeno, že Vladimír Coufal začínal v akademii Baníku Ostrava, ale na pomezí juniorského a seniorského fotbalu se přesunul do blízkého Hlučína, aby zde získával první zkušenosti se seniorským fotbalem. Hlučín hrál tehdy druhou ligu, což představovalo ideální prostředí pro to, aby se Vladimír Coufal vyhrál a otrkal.

Po návratu z hostování do Baníku Ostrava se pak prakticky okamžitě přesunul na novou adresu, jíž byl další moravský klub, a sice Opava, ale ani tam se dlouho neohřál. Díky svým skvělým výkonům si totiž vysloužil nabídku od Liberce, čímž se konečně propracoval do týmu z nejvyšší soutěže. To se stalo na začátku října 2012. Na soutěžní debut si však musel Vladimír Coufal počkat až do podzimu, jelikož se prakticky hned po podpisu smlouvy zranil a to ho na nějaký čas vyřadilo ze hry. Tak jako tak, debut za liberecký tým si pak odbyl 23. listopadu, kdy vystřídal útočníka Michaela Rabušice v zápase proti Dukle Praha. Pro úplnost, Liberec toto utkání prohrál 0:3.

Vladimír Coufal, Liberec
Vladimír Coufal, Liberec - Foto: Wikimedia

V dresu libereckého Slovanu také vůbec poprvé okusil atmosféru evropských pohárových soutěží, jelikož se tým z Podještědí kvalifikoval do základní skupiny Evropské ligy, kde posléze vypadl s nizozemským Alkmaarem. To ale nebylo vše. I v dalším ročníku české ligy se Liberec umístil na pohárových příčkách, a tak i další podzim strávil v Evropské lize. Tam se Coufalovi dokonce podařilo skórovat, když jediným gólem utkání rozhodl o vítězství nad favorizovanou Marseille.

Skvělé výkony, které v této době předváděl, na něj strhly zájem i větších klubů. Jedním z nich pak byla pražská Slavia, kam přestoupil v červnu 2018 a hned se stal základním kamenem při cestě za úspěchy v následujících letech. Se Slavii totiž hned třikrát opanoval domácí soutěž, ale zahrál si i Ligu mistrů a znovu Evropskou ligu, se kterou již měl zkušenosti. V sezóně 2020/2021 s týmem dokráčel dokonce až do čtvrtfinále této soutěže, kde Slavia vypadla až se slavným Arsenalem. Tou dobou už Vladimír Coufal platil za elitního českého obránce, jehož role nabírala důležitosti také v národním týmu, kde je nyní pevnou součástí základní sestavy. Toho si také nemohly nevšimnout kluby z prestižních fotbalových soutěží, přičemž jeden z nich – londýnský West Ham United neváhal za obránce zaplatit šest milionů euro a přivábit ho do svých řad. A tak se stal Vladimír Coufal kladivářem. V tradičním anglickém klubu v současnosti nastupuje třetím rokem a povětšinou hraje v základní sestavě. Po jeho boku je pak další český reprezentant – Tomáš Souček, se kterým se potkal již ve Slavii.

Pro zajímavost - Vladimír Coufal je nyní znám především jako velký slávista, ale mohlo to být i jinak. V létě 2012 totiž absolvoval testy u jejího největšího konkurenta – Sparty, nicméně ty se mu úplně nevydařily a nabídku smlouvy nedostal.

Vladimír Coufal – působení v reprezentaci

Debut v reprezentačním dresu si Vladimír Coufal odbyl v roce 2014, kdy se objevil ve dvou utkáních juniorského týmu do jednadvaceti let, ale důležitější je spíše moment, kdy se objevil v kádru seniorského týmu. To se stalo 11. listopadu roku 2017 během přátelského utkání proti Kataru, které český tým vyhrál výsledkem 1:0. Vladimír Coufal je obráncem, tudíž střílení branek není jeho primárním úkolem, přesto se dokázal i jednou prosadit v národním dresu, což se mu podařilo proti Slovensku v rámci Ligy národů UEFA v sezóně 2020/2021, kdy otevíral skóre utkání, jenž český tým nakonec vyhrál výsledkem 3:1. To je dosud jediný gól, který Vladimír Coufal za národní tým vsítil. Dosavadním největším reprezentačním úspěchem Vladimíra Coufala je pak účast na Mistrovství Evropy 2020 (hraném ovšem kvůli koronavirové pandemii o rok později), kde český tým dokráčel až do čtvrtfinále, kde vypadl s Dánskem po prohře 1:2. Vladimír Coufal odehrál ve všech pěti utkáních plnou porci devadesáti minut.

Vladimír Coufal – osobní život

Co se týče osobního života, Vladimír Coufal je ženatý. Jeho manželka se jmenuje Hana a vzali se v roce 2017. Pár společně vychovává dvě děti – syna a dceru.

Vladimír Coufal s manželkou
Vladimír Coufal s manželkou - Foto: Instagram

Obránce se pak nikterak netají tím, že rodina je pro něj tím nejdůležitějším, což ostatně dokládá i fakt, že rád přidává snímky ze svého soukromého života na sociální sítě. Tráví s nimi v podstatě veškerý svůj volný čas, ale mimo to se rád věnuje i sledování filmů. Tím nejoblíbenějším je pak snímek Góóól!, který známe v Čechách i pod názvem Mexická vlna. Ten vypráví o mladém mexickém útočníkovi, jenž se díky svému talentu dokáže vypracovat z absolutní chudoby až na vrchol světového fotbalu. Není to ani tak divné, že má Vladimír tenhle film natolik rád, sám se s rolí outsidera během svého kariéry často potýkal, než se mu podařilo získat angažmá v nejprestižnější fotbalové lize na světě.

Jinak žije Coufal i přes svou slávu a peníze vcelku skromným životem, dokonce si i pořídil ojetý vůz. Je také znám pro svou mimořádně přátelskou povahu a smysl pro humor, netrpí žádnými hvězdnými manýry. Oblíbený je také mezi svými spoluhráči ať už v klubu, tak v reprezentaci.

Vladimír Coufal – úspěchy a ocenění

Největšími dosavadními úspěchy Vladimíra Coufala jsou hned tři mistrovské tituly z české ligy se Slavií z let 2019 až 2021, přičemž k nim sešívaný tým v této době přidal také jedno vítězství v českém poháru. Dále musíme do výčtu zahrnout i účasti v pohárových evropských soutěžích, jako je Evropská liga a Liga mistrů a Mistrovství Evropy v národním dresu. A samo sebou, angažmá v týmu hrajícím Premier League, což se většině českých fotbalistů nepoštěstí.

Autor: Redakce
Hodnocení článku: 3/3 hvězdiček


Podobné články dle tagu: fotbal, fotbalista, klub, liga mistrů, premier league, reprezentace, slavia, Tomáš Souček, vladimír coufal, west ham

Sdílet na:  

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

E-mail:

Váš komentář:

Podobné článku ako je Vladimír Coufal je fyzicky nadaný bek, který se statečně pere v nejlepší lize světa Premier League


Mistrovství světa v Kataru zná své finalisty. Francie vs. Argentina nabídne třaskavý souboj

Mistrovství světa v Kataru zná své finalisty. Francie vs. Argentina nabídne třaskavý souboj

Francouzi splnili očekávání. Mušketýři galského kohouta byli lepší v duelu s marockými beduíny a zaslouženě zvítězili 2:0. Mají tak šanci jako třetí v historii obhájit mistro...

Francouzský útočník Karim Benzema vyhrál Zlatý míč 2022

Francouzský útočník Karim Benzema vyhrál Zlatý míč 2022

Zlatý míč roku 2022 získal předpokládaný laureát – Karim Benzema –, který s největším odstupem v 66leté historii této ankety porazil druhého Sadia Maného a třetího Kevina de ...

Pelé – Edson Arantes do Nascimento – životopis nejlepšího fotbalisty všech dob

Pelé – Edson Arantes do Nascimento – životopis nejlepšího fotbalisty všech dob

Brazilský fotbalista Edson Arantes do Nascimento, známější pod přezdívkou Pelé, bývá často označovaný za nejlepšího fotbalistu všech dob. Jeho aktivní kariéru si mohli fanouš...

Odešla trenérská legenda František Cipro. Stál za největším novodobým úspěchem Slavie

Odešla trenérská legenda František Cipro. Stál za největším novodobým úspěchem Slavie

František Cipro je slávistická legenda. Bohužel v úterý přišla smutná zpráva, že bývalý hráč a trenér Slavie Praha podlehl rakovině tlustého střeva, se kterou bojoval tři rok...

Robert Lewandowski – polský gólostroj bez slitování s obranou

Robert Lewandowski – polský gólostroj bez slitování s obranou

Robert Lewandowski je rozhodně nejznámější a nejúspěšnější polský fotbalista. Hraje na pozici útočníka. Začátek jeho kariéry přitom nijak nenaznačoval, že by se z něho měla s...

Harry Kane – anglický reprezentační kapitán bez klubových trofejí (zatím)

Harry Kane – anglický reprezentační kapitán bez klubových trofejí (zatím)

Harry Kane, celým jménem Harry Edward Kane, je anglický fotbalový útočník na klubové úrovni působící v londýnském týmu Tottenham Hotspur. Vedle toho je také členem seniorské ...

Romelu Lukaku – belgický bijec s pořádným kusem fotbalového umu

Romelu Lukaku – belgický bijec s pořádným kusem fotbalového umu

Romelu Menama Lukaku Bolingoli je belgický fotbalový útočník s rodinnými kořeny v Konžské demokratické republice, který v aktuální sezóně sice hraje za italský Inter Milán, p...

Real Madrid – královský velkoklub z Pyrenejského poloostrova

Real Madrid – královský velkoklub z Pyrenejského poloostrova

Španělský fotbalový klub Real Madrid se řadí mezi absolutní špičku světového fotbalu. Na scéně působí již více než sto let a za dobu své existence si vydobyl řadu prvenství a...

Super Bowl 2023 vyhráli hráči Kansasu. Jejich quarterback Patrick Mahomes se stal MVP.

Super Bowl 2023 vyhráli hráči Kansasu. Jejich quarterback Patrick Mahomes se stal MVP.

Kansas City Chiefs jsou podruhé za čtyři roky šampiony Super Bowlu poté, co zraněný a kulhající Patrick Mahomes zařídil výhru 38:35 nad týmem Philadelphia Eagles, který je po...