Ester Ledecká – sportovní obojživelnice a olympijská šampionka

Sdílet na:  

Publikované: 23.03.2022   Kategorie článku: Lyžaři, Lyžování Ester Ledecká – sportovní obojživelnice a olympijská šampionka
Zdroj: Depositphotos nebo Instagram

Ester Ledecká se do sportovního světa zapsala jako česká lyžařská a snowboarderská hvězda. Poprvé uchvátila svět, když roku 2018 úspěšně vybojovala nejcennější pozici na zimních Olympijských hrách v Pchjongčchangu. Zlato vyhrála hned ve dvou disciplínách – sjezd na lyžích a na snowboardu. Tímto výkonem se právem dostala mezi hvězdy sportovní historie.

Ester Ledecká se do popředí dostala už během roku 2011 na juniorských zimních olympiádách, kde se zapsala hned na start ve třech disciplínách – boardercrossu, alpské lyžování a alpské snowboardingu, který vyhrála. Ester Ledecká je zatím jedinou ženou, která kdy v historii vybojovala zlatou medaili na zimních Olympijských hrách, ve dvou odlišných disciplínách.

Vítězství z roku 2018 v superobřím slalomu na lyžích bravurně obhájila i letos, kdy v Pekingu získala zlato z paralelního obřího slalomu na snowboardu.

Ester Ledecká – Mládí a dospívání

Narodila se 23. března roku 1995.

Mládí Ester Ledecké probíhalo v Krkonoších. Už od malička ráda lyžovala a později se vzhlédla i ve snowboardech. Vzhledem k tomu, že každý sport skrývá určitou krásu, nemohla se rozhodnout, jakému sportu dá přednost, a proto reprezentuje obě varianty. Odborníci se shodují, že jde o výjimečně motivovanou osobu.

Ester Ledecká se narodila slavnému zpěvákovi Jankovi Ledeckému a jejím dědečkem je Jan Klapáč, což byl dvojnásobný olympijský medailista z hokejové kariéry. Má staršího bratra, Jonáše Ledeckého, který se vydal cestou umělce.

Nechodila normálně do školy, jako každý jiný člověk. Ale absolvovala domácí výuku a vystudovala gymnázium Bankovní akademie v Praze. Později studovala na Vysoké škole finanční a správní, kde se zaměřila na marketingovou komunikaci.

Raketový vzestup
Svůj raketový vzestup začala Ester Ledecká hned na juniorském mistrovství světa, které proběhlo 2013, kde obsadili první příčku hned ve dvou snowboardových disciplínách, paralelním obřím slalomu a paralelním slalomu. Jela na ZOH v roce 2014, kde se umístila na krásném 6. místě v paralelním slalomu a 7. místě v obřím slalomu.

V roce 2015 v MS se zasloužila o zlatou medaili v akrobatickém lyžování a snowboardingu. Od roku 2016 až do roku 2019 byla pojmem na Světovém poháru ve snowboardingu. Z této doby si Ester Ledecká vydobyla dva křišťálové glóby. V roce 2017 na MS soutěžila v paralelním obřím slalomu, kde získala zlato a v paralelním slalomu stříbro.

Prezident Miloš Zeman udělil Ester Ledecké (28. října 2018), medaili Za zásluhy I. stupně a za zásluhy o stát v oblasti sportu. Její úspěch sleduje jak její maminka Zuzana, tak i tatínek Janek. Její bratr se rozhodl ukončit kariéru profesionálního sportovce a nahradil bývalou kariéru za kresbu komiksů. Vymyslel sestře komiksovou identitu a navrhuje ji závodní kombinézu i snowboard.

Ester Ledecká – Kariéra na snowboardu

Za svou kariéru vydobyla Ester Ledecká dvakrát titul juniorská mistryně světa. V roce 2013 jela na šampionát a vyhrála závody v paralelním slalomu a obřím slalomu. Ten samý rok se zapsala v paralelním slalomu mezi 10 nejúspěšnějších žen na světě. Roku 2014 v lednu se zúčastnila slovinské Rogle, kde vyhrála závod Světového poháru.

Při olympijských hrách 2014 soutěžila se dvěma disciplínami, kdy se v paralelním obřím slalomu zhoupla na 7. místo a 6. místo si zajistila v paralelním slalomu. Při soutěži v obřím slalomu v Cortině obdržela Ester Ledecká suverénní první místo.

Vzhůru výš a výš
Připravovala se na MS, které se konalo v březnu ve slovinském středisku Rogla, ale účast musela nakonec odříct. Zdraví máme jen jedno. Po závodech v zámořských lyžařských oblastech se Ester Ledecká rychle přehoupla na prkno.

Od roku 2016 v Sovětském poháru vyhrála čtyřikrát za sebou v paralelních snowboardových disciplínách. Následovala změna a začala se více objevovat na alpském lyžování. Na snowboardu odjela pouze dvě sezóny se třemi starty na Světovém poháru. Přitom odjela dvě vítězné tratě a jednou stříbrnou. Soupeřky prý nijak neřeší.

Ester Ledecká – Kariéra na lyžích

Po lyžařské stránce Ester Ledecká velmi vyrostla a dospěla. Od doby, kdy sportu věnuje více času, se hodně projevil její um. Podle názorů druhých, by se měla věnovat pouze lyžím, protože snowboard ji brzdí v rozvoji. Podle všeho Ester Ledecká ví, co dělá, a tak můžeme sledovat její velké odhodlání stát se jedinou obojživelníci a stát se výjimečnou.

Od roku 2016 se aktivně věnuje sjezdovému lyžování, který odjela hned na Světovém poháru. Představila se na MS 2017, kde se umístila v kombinaci na 20. místě. Na ZOH 2018 byla zařazena na 23. pozici a v následujícím Super-G vybojovala zlatou. A o rok později na MS obsadila 15. pozici v kombinaci. A letos Ester Ledecká obhájila zlatou medaili na ZOH!

Ester Ledecké stačil pouze jeden týden na to, aby se zapsala do historie a lidských pamětí. Stalo se to během zimních Olympijských her roku 2018. Nejlepší alpská specialistka na snowboarding se probyla s super G, kde na plné čáře vyhrála. Vyhrát ve dvou odlišných sportech najednou je obrovský výkon, žádný podobný zatím nebyl k vidění a jen tak dlouho nebude.

Ester Ledecká se stala vítězkou ankety Král bílé stopy a Armádní sportovec roku. Díky její dřině se z ní stal sportovec roku 2018 a zároveň je i nositelkou medaile za zásluhy.
 

Fotogalerie
Ester Ledecká – sportovní obojživelnice a olympijská šampionka foto č.1Ester Ledecká – sportovní obojživelnice a olympijská šampionka foto č.2Ester Ledecká – sportovní obojživelnice a olympijská šampionka foto č.3Ester Ledecká – sportovní obojživelnice a olympijská šampionka foto č.4Ester Ledecká – sportovní obojživelnice a olympijská šampionka foto č.5
Autor: Lukáš Svítil
Hodnocení článku: 3/3 hvězdiček


Podobné články dle tagu: Ester Ledecká, lyžování, olympiáda, snowboarding

Sdílet na:  

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

E-mail:

Váš komentář:

Podobné články jako je Ester Ledecká – sportovní obojživelnice a olympijská šampionka


Mikaela Shiffrinová překonala legendárního Stenmarka a stala se nejlepší lyžařkou všech dob

Mikaela Shiffrinová překonala legendárního Stenmarka a stala se nejlepší lyžařkou všech dob

Mikaela Shiffrinová, celým jménem Mikaela Pauline Shiffrin, je americká lyžařka, která se specializuje především na dvě alpské disciplíny, jimiž jsou obří slalom a slalom. Je...