Martina Sáblíková – česká krasobruslařka a olympijská šampionka

Sdílet na:  

Publikované: 25.03.2022   Kategorie článku: Rychlobruslaři, Rychlobruslení Martina Sáblíková – česká krasobruslařka a olympijská šampionka
Zdroj: Depositphotos nebo Instagram

Martina Sáblíková je žena, která dostala do povědomí většiny Čechů rychlobruslení. Sport, ve kterém se stala českou i zahraniční hvězdou, ji vynesl na nejvyšší stupně vítězů hned několikrát ve všech světových soutěžích. Z malé holky, která se zamilovala do bruslení se stala špičkou na rychlých nožích.

A vyrostla sportovkyně… 
Martina Sáblíková se narodila 27. 5. 1987 v Novém městě na Moravě. Bydlištěm je jí prakticky po celý život Žďár nad Sázavou. Její otec se věnoval basketbalu, ke kterému zpočátku vedl i svou dceru. Matka pracovala jako účetní, díky čemuž poznala Petra Nováka, trenéra, který přivedl Martinu k rychlobruslení, když jí bylo 11 let. Trénoval s dětmi na inline bruslích a Martině se to zalíbilo. Ten se po dohodě s rodiči rozhodl v roce 1998 založit vlastní bruslařský klub Žďár, kde mimo Martiny začínalo dalších 19 dětí.

Jedním ze svěřenců byl i její bratr Milan. V dnešní době je znám jako NOVIS Team, za který Martina Sáblíková startuje. Vzhledem k tomu, že nebylo kde jinde trénovat, jezdili na dráhu ve Svratce. Ta už ale dlouhá léta není v provozu, proto se česká mistrovství konají pouze velmi sporadicky. Jiná dráha totiž ještě není v provozu i přesto, že měla dávno být postavená. Obnovu původního okruhu město Svratka do budoucna plánuje. 

Armádní klub Dukla, pro který závodila, opustila Martina Sáblíková v roce 2010 společně se svým trenérem a několika dalšími rychlobruslaři včetně jejího bratra Milana. Titulky tehdy hlásaly, že Martina Sáblíková přebíhá k policii, jelikož se rozhodla bruslit za Centrum sportu ministerstva vnitra.

Po rozvodu rodičů má ještě sourozence z otcovy strany, dvojčata Martina a Barboru, kteří se oba také věnují rychlobruslení jako jejich úspěšná sestra Martina.

Prodloužená studia... 
Po základní škole, kdy už se Martina Sáblíková věnovala rychlobruslení na poměrně vysoké úrovni, šla na Gymnázium Vincence Makovského se sportovním zaměřením. Studium si rozložila kvůli závodění do 7 let místo čtyř a v roce 2009 odmaturovala. Poté vystudovala VŠ tělesné výchovy a sportu Palestra v Praze.

Martina Sáblíková – Světový pohár 

První účast ve Světovém poháru proběhla v roce 2002, kdy ve čtyřboji dokončila všechny disciplíny a skončila na 36. místě. Následující rok v divizi B zajela 5000 m jako 3. V elitní divizi si dojela pro 18. místo na 3000 m. Pro mladou závodnici to byl skvělý start a Martina Sáblíková rychle šplhala na vyšší příčky.

V dalších letech už nastupovala jen v elitní divizi, kde se umisťovala mezi nejlepších deset závodnic. 
V sezoně 2006/2007 ovládla tři závody ze šesti a zahájila éru svých celkových vítězství Světového poháru. Každý rok vítězila.

Na začátku sezony 2010/2011 měla Martina Sáblíková zdravotní potíže, ale vždy si zajela pro umístění těsně pod vrcholem, ale stále na stupních vítězů. Ve finále Světového poháru nakonec zvítězila na prvním místě, jak už u ní bylo zvykem. 

Od roku 2012, kdy ji provázely problémy se zády, se věnovala hlavně svým oblíbeným dlouhým tratím, na kterých vždy dominovala. V těchto disciplínách dále kralovala v celkovém hodnocení Světového poháru, stejně jako další rok, kdy si zranila třísla a po celkově velmi náročné zimě opět zvítězila.

Teprve v sezoně 2015/2016 po zranění stehna, obsadila až třetí místo, jelikož vynechala finále SP, a následující rok se opět vrátila na 1. pozici.

Další zdravotní potíže se zády se přihlásily v dalším ročníku 2017/2018, kdy rychlobruslařka Martina Sáblíková opět neabsolvovala finále SP, ačkoli mohla opět zvítězit. Nakonec skončila čtvrtá. 

Celkově ve Světovém poháru zvítězila 52krát v jednotlivých soutěžích a 13krát na dlouhých tratích v celkovém hodnocení. Za poslední léta je nepřekonatelnou královnou dlouhých tratí. 

Martina Sáblíková – Olympijské hry 

• 2006 – Martina Sáblíková zažila své první Zimní olympijské hry v Turíně. Bylo jí 18 a byla českou vlajkonoškou na zahajovacím ceremoniálu. Její bramborová medaile na 5000 m byla obrovským úspěchem, stejně tak 7. místo na 3000 m.

• 2010 – Vancouver byl pro ni, co se týče drahých kovů, daleko štědřejší. Na 1500 m si dojela pro bronz, na tratích 3000 a 5000 m si vybruslila zlato a stala se tak nejúspěšnější českou reprezentantkou ZOH. 

• 2014 – ZOH v Soči přinesly obhájení zlata na 5000 m a stříbro na 3000 m. Trať 1500 m tehdy Martina Sáblíková nejela, kvůli obavám, že se jí obnoví zranění zad. Vsadila na svou lepší distanci 5000 m a vyplatilo se jí to. 

• 2018 – Pchjong-čang byl místem, kde získala Martina Sáblíková jen jednu medaili, a to stříbro na 5000 m, které jí však vrátilo náročný rok. Vzhledem ke zranění tehdy nemohla nějakou dobu vůbec trénovat, ani na ZOH nejela všechny distance.

• 2022 – ZOH v Pekingu Martinu opět potěšily, ačkoli medaile byla “jen” bronzová na její nejoblíbenější trati 5000 m. Přidala tak do své sbírky sedmou medaili z olympijských her.

Bude dráha? 
Martina Sáblíková se svými úspěchy v Turíně rozpoutala doslova boom v bruslařském sportu, a dokonce se začalo uvažovat o stavbě nové rychlobruslařské dráhy v ČR. Měla být zrealizována ve Velkém Oseku, kam se Martina Sáblíková i její trenér Petr Novák přestěhovali.

K výstavbě ale nedošlo a projekt byl v roce 2010 zastaven a Martina se vrátila zpět do Žďáru, kde získala pozemek na stavbu vlastního domu. Dráhu pro rychlobruslaře chtěli stavět i v Novém městě na Moravě nebo v Brně, nikdy se to však nepovedlo. Uvažuje se také o možnosti zbourat ovál ve Žďáře nad Sázavou a postavit nový.

Na začátku loňského roku se rozjel nový projekt na výstavbu oválu v Hlinsku, který měl i podporu hejtmana, ale pandemie vše protáhla a zkomplikovala. Zda ovál bude stát je tedy zatím ve hvězdách.

Chtěla by na LOH 
Rychlobruslení je samozřejmě zimní sport, ale Martina Sáblíková trénuje i v létě. Věnuje se silniční cyklistice, a dokonce i závodí v této disciplíně. Na Mistrovství České republiky se pravidelně od roku 2007 dostávala mezi nejlepší závodnice, nejhorší umístění do roku 2017 bylo 5. místo.

V tomto sportu by se ráda prosadila také na LOH, ale zatím jí není přáno. Na LOH 2008 v Pekingu měla v úmyslu startovat, ale nakonec k tomu nedošlo. V roce 2012 se nekvalifikovala na LOH v Londýně. Do Rio de Janeira na LOH 2016 dokonce odjela, aby zvrátila verdikt, že se nekvalifikovala kvůli nominačním kritériím. Rozhodnutí ale tehdy zůstalo platné a Martina Sáblíková závodit nemohla.

Obrovskou šancí se jí stalo Tokio 2020, které se ale vzhledem k pandemii konalo až o rok později. Martina byla mezi nominovanými českými reprezentanty cyklistického týmu, trenér Tomáš Konečný by ji bral, jelikož měla za sebou na kole velké úspěchy, ale Martina dala přednost jistotě na bruslích. Pro blížící se ZOH v Pekingu účast odmítla. Bruslení mělo vždy přednost a medaile z Pekingu potvrdila, že Martina ví, co dělá. Třeba se dočká za dva roky.

V létě kolečka 
Kromě kola Martina Sáblíková v létě trénuje na inline bruslích. A i v tomto sportu sbírá úspěchy. Mistrovství ČR v maratonu ovládla hned dvakrát v letech 2006, 2007. Roku 2013 se konalo první Mistrovství ČR v letním rychlobruslení, kde vyhrála obě distance 1000 i 3000 m. 

Na osobní život není čas 
Tréninky a závody Martině berou mnoho času, za jejími úspěchy jsou dlouhé hodiny tvrdé práce a odříkání. Na svou milovanou rodinu má pramálo času a proto je v také stále sama. V roce 2019 sice měla vztah a pomýšlela i na založení rodiny, ale nevyšlo to. Dokonce se tehdy na její ruce objevil prstýnek a spekulace o veselce na sebe nenechaly dlouho čekat. Šperk měl však naprosto jiný důvod. Martina dostává zlatý kroužek za své rekordy, kterých dosáhla. Na prstýnku nechybí vyrytý samotný rekord. Její budoucí partner bude prý muset být dostatečně tolerantní, jelikož sport a brusle ještě stále v Martiny životě hrají prim. Do konce její kariéry závodnice to s ní tedy nebude mít nikdo jednoduché.

Jejími životními vzory jsou Pechstein, Bjorndalen či van Vleuten.  
Už jako malá byla nezlomná a jezdila by i se zlomenou nohou, aby vyhrála a její motto, je tedy všeříkající. “Bolest je dočasná, ale vzdát se je navždy."

Martina Sáblíková – Sportovkyně roku 

Jako úspěšná sportovkyně se Martina Sáblíková dostala i do nominace na novinářskou cenu Sportovec roku, a to hned několikrát. Vyhrála jí hned třikrát v letech 2007, 2009 a 2010. Ten poslední rok byla odměněna ještě jednou, a to cenou Oscara Mathisena, kterou uděluje bruslařský klub v Oslu nejlepšímu světovému rychlobruslaři.

Stala se tak teprve pátou ženou v historii udělování těchto cen. Tato prestižní bruslařská cena je přitom vyhlašována již od roku 1959. Martina tak tedy opět dostala svou reprezentací Českou republiku na výsluní. V roce 2017 za své úspěchy dostala české státní vyznamenání Medaili Za zásluhy.

Rekordmanka Martina Sáblíková
Martina Sáblíková mnohokrát na rychlobruslařské dráze překonala nejen soupeřky a sebe sama, ale i rekordy minulých vítězů. V naší české kotlině je držitelkou hned čtyř rekordů (1500 m, 5000 m, stíhací závod a mini čtyřboj), ve světě je zatím nepřekonána v kategorii 5000 m juniorka a 10 000 m juniorka, ačkoli samotné závody se v těchto distancích nepořádají. Na 10 000 m se nejezdí ani ženské závody a Martině tak náleží nejlepší světový čas na této délce. Dále jí ve světě patří rekord na 3000 m, a to hned dvakrát, ten druhý je z otevřených drah, kde je nejrychlejší i v její královské disciplíně 5000 m.

Fotogalerie
Martina Sáblíková – česká krasobruslařka a olympijská šampionka foto č.1Martina Sáblíková – česká krasobruslařka a olympijská šampionka foto č.2Martina Sáblíková – česká krasobruslařka a olympijská šampionka foto č.3Martina Sáblíková – česká krasobruslařka a olympijská šampionka foto č.4Martina Sáblíková – česká krasobruslařka a olympijská šampionka foto č.5
Autor: Lukáš Svítil
Hodnocení článku: 2/3 hvězdiček


Podobné články dle tagu: kolo, Martina Sáblíková, olympiáda, rychlobruslař, rychlobruslení

Sdílet na:  

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

E-mail:

Váš komentář:

Podobné články jako je Martina Sáblíková – česká krasobruslařka a olympijská šampionka


LeBron James – basketbalový fenomén a čtyřnásobný vítěz NBA

LeBron James – basketbalový fenomén a čtyřnásobný vítěz NBA

Narození, mládí a dospívaní LeBron James se narodil 30. prosince 1984 v Akronu ve státě Ohio Glorii Marii Jamesové a Anthonymu McClellandovi, bývalému trestanci. Matka LeBron...

Karol Ryšavý – MMA bojovník a šampion s drtivým úderem

Karol Ryšavý – MMA bojovník a šampion s drtivým úderem

Karol Ryšavý je slovenský profesionální MMA bojovník. Co nejzajímavějšího o něm víme a jaká byla jeho cesta k bojovému sportu?  Karol Ryšavý – dětství a rané mládí  Karol Ryš...

Jak jsou na tom s ambicemi v Chicagu Blackhawks

Jak jsou na tom s ambicemi v Chicagu Blackhawks

Tým brzy oslaví sto let své existence, v Illinois baví diváky už od roku 1926. Indiáni z Chicaga mají na svém kontě řadu úspěchů, tituly z let 2010, 2013 a 2015 patří do nejs...

Trenér Sparty Praha, který s ní získal tři trofeje končí!  Bude trénovat v Nizozemí a co Sparta?

Trenér Sparty Praha, který s ní získal tři trofeje končí! Bude trénovat v Nizozemí a co Sparta?

Brian Priske, trenér AC Sparta Praha, je na prahu nové kariéry u nizozemského klubu Feyenoord, který mu poslal lukrativní nabídku ve výši 1,7 milionu eur. Priske, dánský kouč...

Sparťan Ladislav Krejčí zatím s nikým nejedná. Vlkanova chce z Plzně pryč a Vindahl na Letnou natrvalo?

Sparťan Ladislav Krejčí zatím s nikým nejedná. Vlkanova chce z Plzně pryč a Vindahl na Letnou natrvalo?

Když se jeho jméno začalo zmiňovat jako jedna z možných posil pražské Sparty, hodně lidí pochybovalo, protože severských hráčů už na Letnou přišla pěkná hromádka, málokdo se ...

Thiago Silva se vyjádřil ke svému uvažovanému konci kariéry. Thomas Müller končit nehodlá

Thiago Silva se vyjádřil ke svému uvažovanému konci kariéry. Thomas Müller končit nehodlá

Devětatřicetiletý Thiago Silva pro televizi Sky Italy řekl, že si uvědomuje, že se blíží konec jeho kariéry a že to pro něj není snadné. „Musíte přemýšlet o tom, kdy chcete s...

Boston Bruins čekají náročnější soupeři. Jak to David Pastrňák a spol. zvládnou?

Boston Bruins čekají náročnější soupeři. Jak to David Pastrňák a spol. zvládnou?

Boston Bruins po 27 odehraných zápasech vedou svou konferenci a v celém ligovém žebříčku se před nimi nacházejí pouze Vegas Golden Knights. Boston dokázal udržet solidní výko...

Mistrovství světa ve fotbale 2022 – praktické informace o letošním mundialu

Mistrovství světa ve fotbale 2022 – praktické informace o letošním mundialu

Mistrovství světa 2022 ve fotbale se kvapem blíží. Fotbalový svátek, který se opakuje každé čtyři roky a který patří mezi nejsledovanější sportovní akce na světě (vedle Super...

Kylian Mbappé přestoupí do Realu Madrid. Jeho prezident to už oznámil hráčům v kabině

Kylian Mbappé přestoupí do Realu Madrid. Jeho prezident to už oznámil hráčům v kabině

Kylian Mbappé a Real Madrid jsou už prý napevno dohodnutí, že jeden z nejlepších útočníků na světě přestoupí do královského klubu 1. července. Nekonečná sága tak zdá se míří ...