Pelé – Edson Arantes do Nascimento – životopis nejlepšího fotbalisty všech dob

Sdílet na:  

Publikované: 29.12.2022   Kategorie článku: Aktuality, Fotbal, Fotbalisti, Mistrovství světa Pelé – Edson Arantes do Nascimento – životopis nejlepšího fotbalisty všech dob
Zdroj: Depositephotos, Instagram

Brazilský fotbalista Edson Arantes do Nascimento, známější pod přezdívkou Pelé, bývá často označovaný za nejlepšího fotbalistu všech dob. Jeho aktivní kariéru si mohli fanouškové užívat mezi lety 1956-1977. Pelé během celé této doby působil pouze ve 2 klubech – FC Santos a New York Cosmos. V případě FC Santos je Pelé naprostou legendou klubu. Hrál zde mezi lety 1956-1975, přičemž klub v této době získal 6 ze svých celkových 8 brazilských ligových titulů. Pokud bychom chtěli spočítat Pelého góly ze všech utkání, do kterých kdy nastoupil (včetně těch přátelských a exhibičních), pak by se toto číslo zastavilo na neuvěřitelné cifře 1 284.

Pelé – narození a mládí

Pelé se narodil 23. října 1940 v brazilském Três Corações. Je to malé město nacházející se ve státu Minas Gerais.

Jeho otcem byl brazilský fotbalista João Ramos do Nascimento, známější pod přezdívkou Dondinho, který během své kariéry hrával za různé brazilské kluby (Atlético Mineiro, Fluminense SC, CR Vasco da Gama). Narodil se 2. října 1917, zemřel 16. listopadu 1996. Svému synovi Pelému byl v jeho fotbalových začátcích trenérem i mentorem.

Pelého matkou je Celeste Arantes. V začátcích svému synovi fotbal neschvalovala, přála si, aby raději studoval. Fotbal byl podle ní cestou k chudobě. Viděla totiž, že její manžel se i přes celkem úspěšnou kariéru fotbalem živit nedokázal. Rodina žila ve velké chudobě a Dondinho musel kvůli tomu, aby mohl vydělat víc peněz, brzy ukončit fotbalovou kariéru. Po jejím konci pracoval v nemocnici jako sanitář. Sama byla ženou v domácnosti, občas také pracovala jako služebná.

Pelé se do rodiny narodil jako první dítě. Jméno Edson dostal po slavném vynálezci – Thomasovi Alva Edisonovi. Jako dítě neměl ani vlastní fotbalový míč, jeho rodina si ho prostě nemohla dovolit. Často proto kopal do ponožky vycpané papírem nebo do manga.

První lekce fotbalu mu dával jeho otec Dondinho a poté i různé amatérské kluby, za které Pelé během svých mládežnických let hrával. Jeho talent na střílení branek se brzy projevil – Pelé se přes dorost lokálního Bauru Atlético Clube, ve kterém působil, dostal díky doporučení trenéra velmi rychle až do Santos FC. Bylo mu pouze 15 let. Trenérem, který ho do Santosu doporučil, byl bývalý brazilský reprezentant (hrál na MS 1934) Waldemar de Brito.

Pelé v roce 1956 na zkoušce v FC Santos okamžitě oslnil a ihned získal svou první profesionální smlouvu. Po přestupu do FC Santos jeho profesionální kariéra také okamžitě raketově odstartovala.

Pelé – profesionální kariéra

Pelé v profesionálním zápase mezi dospělými debutoval ve věku 15 let. Stalo se tak 7. září 1956 v utkání mezi FC Santos a Corinthians. Pelé při svém debutu dokázal také vstřelit branku.
Během pár zápasů se i přes nízký věk dokázal Pelé propracovat do základní sestavy klubu. Od sezóny 1956/57 už proto nastupoval pravidelně.

Velmi rychle si začal připisovat i týmové úspěchy. Jeho první velký titul přišel v roce 1958 v soutěži Campeonato Paulista, což je fotbalová liga brazilského státu São Paulo. Klub FC Santos jí vyhrál a Pelé se stal nejlepším střelcem (už podruhé, top střelcem Paulisty se poprvé Pelé stal už v roce 1957, soutěž ale tenkrát vyhrál klub São Paulo). Pelé také v roce 1957 odstartoval úžasnou šnůru. Od tohoto roku byl až do roku 1965 pokaždé nejlepším střelcem Paulisty (celkem tedy 9 x v řadě). Klubu FC Santos tak během těchto let vystřílel až 6 titulů z této soutěže.

FC Santos byl díky Pelému nezastavitelný také na nejvyšší ligové úrovni, tedy v lize Campeonato Brasileiro Série A. Během let 1961-1965 získal klub 5 brazilských titulů v řadě.

Pelého působení v FC Santos ale bylo úspěšné i po roku 1965. Paulistu klub za účasti své legendy dokázal vyhrát ještě v dalších 4 případech (1967, 1968, 1969, 1973), Campeonato Brasileiro Série A v jednom (1968). Pelé má proto celkem 10 triumfů v Paulistě a 6 v nejvyšší brazilské lize. Nejlepším střelcem Paulisty se stal celkem 11 x (šnůra 1957-1965, pak také 1969 a 1973), v případě brazilské nejvyšší ligy ovládl Pelé tuto tabulku 2 x (60/61, 63/64).

Největším klubovým úspěchem, jaký můžete ve fotbale na jihoamerickém kontinentu dosáhnout, je ale vítězství v Poháru osvoboditelů – Copa Libertadores. Jde o jihoamerickou obdobu Ligy mistrů. Pelé pomohl pro FC Santos získat také tuto trofej. Celkem se mu to povedlo 2 x – v sezónách 1961/62 a 1962/63. Bez Pelého tuto soutěž dokázal Santos vyhrát už pouze jednou v roce 2011.

Díky vítězstvím v Copa Libertadores se mohl Santos v letech 1962 a 1963 účastnit také bitvy o Interkontinentální pohár (zápasy mezi vítězem Poháru osvoboditelů a vítězem Ligy mistrů – hrály se do roku 2004, kdy je nahradilo MS klubů). V obou případech byl Pelé úspěšný – v roce 1962 si Santos poradil s Benficou Lisabon, v roce 1963 zase s AC Milán. Pelému proto nechybí ani triumf v této soutěži.
Tyto obrovské úspěchy ze 60. let se už později zopakovat nepodařilo.

V roce 1974 nakonec přišel Pelého přestup do klubu New York Cosmos, který dnes již neexistuje. Neexistuje už ani soutěž, kterou klub hrál. Jmenovala se North American Soccer League, mezi lety 1968-1984 však šlo o nejvyšší americkou ligu. Ve své třetí sezóně (poslední celkově) za americký klub získal Pelé také americký ligový titul (1977).

Pelé – reprezentační kariéra

Pelé během své bohaté kariéry samozřejmě reprezentoval také Brazílii. Pelé debutoval v roce 1957 v utkání proti Argentině.

Na svých prvních MS se představil již v roce 1958. Brazílie celý turnaj ve Švédsku vyhrála. Ve finále porazila domácí výběr 5-2, Pelé vstřelil 2 góly. Dodnes je nejmladším hráčem, který dokázal na MS vstřelit gól a zároveň získat titul. Zároveň jde také o vůbec první brazilský triumf na MS.

Pelé poté startoval také na MS 1962, 1966 a 1970. V roce 1962 Brazílie s Pelém získala svůj druhý titul, ve finále porazila Československo 3-1. Pelé byl většinu turnaje zraněný, absolvoval pouze 2 utkání.
Na MS 1966 přišlo zklamání, Pelé a Brazílie se nedostali ani ze skupiny. Úspěšný reparát ale přišel v roce 1970 v Mexiku. Ve finále Brazílie zdolala Itálii 4-1. Pelé tak získal svůj poslední, celkem třetí, triumf na MS. Byl vyhlášený hráčem turnaje.

Pelé absolvoval za Brazílii celkem 92 oficiálních utkání. Vstřelil v nich 77 gólů a dodnes je nejlepším střelcem brazilské reprezentace.

Pelé – zajímavosti a osobní život

Profesionální kariéru ukončil Pelé klubovým exhibičním utkáním dne 1. října 1977. Symbolicky se utkaly 2 jeho kluby – FC Santos a New York Cosmos.

Legendární je příběh o tom, jak byla kvůli Pelého návštěvě v Nigérii v roce 1969 na 2 dny přerušená tehdy probíhající občanská válka. Všichni totiž chtěli vidět tuto legendu v akci – v Lagosu se hrálo přátelské utkání FC Santos – Stationary Stores FC.

V osobním životě už Pelé tak úspěšný nebyl. V roce 1966 se oženil poprvé. Jeho manželkou se stala Rosemeri dos Reis Cholbi. Pár měl spolu 3 děti – dcery Jeniifer, Kelly Cristinu a syna Edsona (roku 1994 byl odsouzen na 33leté vězení). Manželství se rozpadlo v roce 1982.

Poté Pelé tvořil pár s moderátorkou Xuxou, kterou si ale nikdy nevzal. Byli spolu 5 let (jejich začátek se překrývá s posledním rokem Pelého prvního manželství).
V roce 1994 se Pelé oženil podruhé, jeho manželkou se stala Assíria Seixas Lemos. Z tohoto manželství se narodila Pelému dvojčata – Joshua a Celeste Nascimentovi. Manželství vydrželo 14 let, rozvod přišel v roce 2008.

Kromě uvedených potomků z manželských svazků měl Pelé také minimálně 2 další, nemanželské děti. Jeho nemanželská dcera Sandra Regina Arantes do Nascimento zemřela v roce 2006 ve věku 42 let. Pelé jí uznal za svou v roce 1996 po soudním procesu, který trval 5 let. Nikdy se k ní ale nijak nehlásil a nezúčastnil se ani jejího pohřbu.

Přibližně od roku 2010 byl Pelé ve vztahu s Marciou Aoki, která je od něho mladší o 30 let. V roce 2016 měl pár svatbu (Pelé se potřetí oženil v 75 letech).

V průběhu let se Pelého zdraví postupně zhoršovalo. Už před čtyřicítkou mu musela být odebrána ledvina. V pozdějších letech pak musel absolvovat několik více či méně závažných operací. V současné době je jeho zdraví již hodně podlomené a je hospitalizovaný. Trpí rakovinou tlustého střeva. Podle vyjádření různých světových médií Pelé ve věku 82 let boj s touto zákeřnou nemocí pohrál.

Autor: Redakce
Hodnocení článku: 3/3 hvězdiček


Podobné články dle tagu: brazílie, fotbal, fotbalista, klub, mistr světa, mistrovství světa, pelé

Sdílet na:  

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

E-mail:

Váš komentář:

Podobné článku ako je Pelé – Edson Arantes do Nascimento – životopis nejlepšího fotbalisty všech dob


Cristiano Ronaldo – střelec od pánaboha a skvělý fotbalový profesionál

Cristiano Ronaldo – střelec od pánaboha a skvělý fotbalový profesionál

Dnes ho všichni znají jako jednoho z nejlepších hráčů fotbalové historie. I ve svých sedmatřiceti letech předvádí na hřišti výborné výkony. Má nakročeno k tomu, aby se stal o...

Manchester City – fotbalový klub, který se vyškrábal na vrchol

Manchester City – fotbalový klub, který se vyškrábal na vrchol

Klub Manchester City lze momentálně právem pokládat za krále anglického ligového fotbalu. Z posledních 5 sezón triumfoval hned čtyřikrát, tuto hegemonii dokázal pouze jednou ...

Sadio Mané – senegalský ostrostřelec a pohodář v bavorských službách

Sadio Mané – senegalský ostrostřelec a pohodář v bavorských službách

Sadio Mané je 30letý senegalský fotbalový útočník, který aktuálně obléká dres Bayernu Mnichov. Dlouho však byl známý jako člen obávaného útočného tria FC Liverpool (Firmino, ...

Blíží se Australian Open 2023. Jaké jsou vyhlídky favoritů a kdo může překvapit?

Blíží se Australian Open 2023. Jaké jsou vyhlídky favoritů a kdo může překvapit?

Tenisový turnaj Australian Open 2023 odstartuje příští týden v pondělí 16. ledna. Do Melbourne Parku se sjede 256 nejlepších světových tenistů, aby se utkali o letošní tituly...

Boris Becker byl propuštěn z vězení, kde si odpykával trest za finanční machinace

Boris Becker byl propuštěn z vězení, kde si odpykával trest za finanční machinace

Bývalý wimbledonský šampion Boris Becker byl propuštěn z vězení poté, co si odpykal 8 měsíců ve vězení. Podle soudu totiž skrýval majetek a hotovost ve výši 2,5 milionu liber...

Premier League – nejlepší a nejbohatší fotbalová liga na světě

Premier League – nejlepší a nejbohatší fotbalová liga na světě

Premier League je nejvyšší anglická fotbalová ligová soutěž. Spolu s německou Bundesligou, španělskou La Ligou a italskou Serii A se řadí mezi 4 nejsilnější ligy v Evropě i n...

FC Barcelona v El Clásicu porazila Real Madrid. Španělský Superpohár tak míří do Katalánska

FC Barcelona v El Clásicu porazila Real Madrid. Španělský Superpohár tak míří do Katalánska

Barcelonský Xavi získal svou první trofej jako trenér a pro kouče Realu Madrid Carla Ancelottiho to byla první porážka ve finále od roku 2010. Takový rámec pro dva nejdůležit...

Jiří Lehečka – český tenisový flegmatik dobývá svět, který ho začíná brát na vědomí

Jiří Lehečka – český tenisový flegmatik dobývá svět, který ho začíná brát na vědomí

Tenis také označovaný jako "bílý sport", je ve světě velmi populární nejen jako rekreace, ale také jako vrcholový sport jehož kořeny sahají až do středověké Francie do roku 1...

Kdo z hvězdných hráčů bude chybět na fotbalovém šampionátu v Kataru

Kdo z hvězdných hráčů bude chybět na fotbalovém šampionátu v Kataru

Důvody absencí fotbalových star jsou nejčastěji dva – zdravotní problémy a fakt, že se jejich národní týmy na mistrovství světa neprobojovaly.Takový Karim Benzema stihl vyléč...