Erling Haaland – norská mašina na góly

Sdílet na:  

Publikované: 26.04.2022   Kategorie článku: Fotbal, Fotbalisti Erling Haaland – norská mašina na góly
Zdroj: Depositphotos, Instagram

Věděli jste, že komety létají také v Norsku? Jedna taková fotbalová dolétla (zatím) do středního Německa do Dortmundu, kde září víc a víc, takže to vypadá na přelet do ještě jasnějšího fotbalového nebe. No a možná ta cesta skončí nanebevzetím do fotbalového Panteonu. Trochu přeháníme, ale… Ve vápně chytrý s výborným instinktem, velký, rychlý, střela levou pravou, hodně zábavný a také trochu divný, seznamte se – Erling Haaland.

Erling Haaland – dětství a mládí

Erling Haaland se narodil 21. července 2000 v anglickém Leedsu, kde hrál jeho tatínek Alf-Inge profesionálně fotbal za Leeds United.

Jeho maminka Gry Marita se věnovala sedmiboji, což je atletická disciplína vycházející ve zredukované podobě z mužského desetiboje. Jde o nejtěžší lehkoatletickou disciplínu, kterou se sportovci mohou věnovat. Sedmibojařky musejí umět všechny atletické činnosti, musejí se našprtat celou atletickou abecedu. Technicky i kondičně představuje sedmiboj, respektive desetiboj, absolutní vrchol sportovních výkonů.

Je tedy navýsost jasné, odkud Erling Haaland čerpá sílu a um pro svoji zářivou kariéru. O jeho otci bude řeč ještě později, protože měl na britských ostrovech velmi zajímavou kariéru.

Erling Haaland je nejmladším ze tří sourozenců. S nejstarším bratrem Astorem a sestrou Gabrielle měli krásné dětství podepřené pevných poutem mezi nimi, jehož odrazy jsou vidět na starých rodinných fotografiích. Jako dítě se Erling Haaland věčně usmíval a byl plný energie.

V roce 2004 se rodina přestěhovala z Anglie zpátky do Norska do rodného města rodičů – do Bryne. To mu byly tři roky. Zbytek dětství strávil právě na jihozápadě Norska. Časy to byly naplněné sportováním s kamarády. Hrál se hlavně fotbal, ale i golf, házená a po vzoru maminky se samozřejmě dělala atletika. Asi to byla ta správná průprava, jak ukázala budoucnost.

Kariéra Alfe-Ingeho Haalanda

V krátkosti nabízíme i příběh otce Erlinga Haalanda. Alfe-Inge Haaland prošel třemi skvělými a tradičními kluby Premier League. Byly to Nottingham Forest, Leeds United a Manchester City. Hrával obránce či defenzivního záložníka. Nešlo přes něj přejít. Častokrát si vypomohl faulem, na hřišti působil trochu nemotorně, ale byl naprosto platným členem těchto týmů.

Za ty roky v první anglické lize si dokonce vysloužil kapitánskou pásku. Žádná hvězda, ale nenápadný dříč přesně tak, jak to potomci aglo-saských kmenů mají rádi. A i tak dokázal dát pár pěkných gólů. Jenže přišel osudový moment, jehož osudovost se naplno projevila až po třech letech.

V průběhu sezony 1997/98 oblékal Haaland starší bílý dres Leeds United, kteří měli v utkání s favorizovaným Manchesterem United mírnou převahu. Tentokrát se stoper Alfe-Inge Haaland na hřišti téměř nepotkával s legendárním defenzivním středopolařem Reds Royem Keanem.

Ten byl známý svou výbušnou a agresivní povahou, stejně jako fotbalovým uměním. Nicméně po průnikové přihrávce další manchesterské modly Ryana Giggse se Keane nebezpečně dostával do šestnáctky Leedsu. Haaland Giggse přesprintoval, přičemž jej hráč v červeném nejspíše z utrpené potupy a dalekosáhlé újmy, že je někdo rychlejší než on, podkopl.

Oba ještě po mokrém trávníku doklouzali pár metrů, když Haaland starší na…ný vyskočil a pěkně zblízka pronesl milá slova prosté náklonnosti směrem ke Keanovi, který se stále svíjel na pažitu. Měl k tomu „dobrý“ důvod – poraněný přední křížový sval. Avšak Norův hlasitý fén zůstal v paměti Roye Keana dlouho předlouho. Roy Keane totiž nezapomíná. První slovo, které jako malý řekl, byla prý odplata.

Na tu přišlo o tři sezony později. Jde patrně o jeden z nejbrutálnějších zákroků, které kdy byly na fotbalových trávnících spáchány.

Roy Keane měl balon na dlouhou nohu. Proti němu vyrazil obránce tehdy už Manchesteru United, takže šlo pěkně vypjaté derby. Keane zvedl nohu a pěkně napřed podrážkou s 1,5 centimetru dlouhými kovovými kolíky karatistickým kopem zamířil přesně na koleno nešťastného Haalanda.

Byla to prachsprostá hajzlovina, tento typ zákroku může fotbalistu poslat doživotně na vozíček. Naštěstí trefená noha nebyla ta stojná. Přesto po nekonečných léčebných procedurách musel otec Erlinga Haalanda pověsit kopačky na hřebík. S jeho skvělou kariérou, která ještě mohla léta pokračovat a gradovat, bylo amen.

V ten moment se hlava rodiny rozhodla pro návrat do rodného Bryne. V jejich novém domově nesměl nikdy v televizi běžet zápas Manchesteru United.

Erling Haaland – dospívání v Norsku

Roy Keane tak měl vliv i na fotbalový rozvoj Erlinga Haalanda, protože po návratu do Norska začal formovat jeho osud Alf-Inge. Jeho absolutní soustředění na vývoj svého syna samozřejmě vyvěral z pocitu nenaplněné a násilně ukončené kariéry. Fotbalový sen rodiny Haalandů však mohl žít dál.

Bryne je malé město. Má nějakých 12 000 obyvatel, ale zase je to známá fotbalová adresa malých fotbalových Vikingů. V roce 2006 byl Erling Haaland zapsán do fotbalové juniorky Bryne FK, kde vstřebal fotbalovou násobilku. Bylo mu 5 let.

O rok později také všestranně sportovně nadaný Erling Haaland ustanovil nový světový rekord ve skoku dalekém ve své věkové kategorii – 1,63 metru. Paradoxně, ale správně se tehdy rozhodl naplno věnovat fotbalu. V Bryne FK dohrával i jeho otec, který ho tak měl stále na očích. Vzpomíná první trenér Erlinga Haalanda: „Na halovém tréninku jsem viděl malého Erlinga poprvé. První dva jeho doteky s míčem skončily v síti. Erling Haaland byl lepší než ostatní a my se rozhodli vytáhnout ho k chlapcům o rok starším.“

V té době ho charakterizovaly tři věci – dával nejvíc gólů, nejvíc trénoval a stále se usmíval. Na dobových fotografiích je vidět zubící se chlapec, pusu od ucha k uchu, což tolik kontrastovalo s jeho zabijáckým instinktem uvnitř pokutového území. Už jako třináctiletý si vytyčil cíl stát se nejlepším norským fotbalistou. Pomohly tomu i pozvánky do norských mládežnických reprezentací.

Díky svému jedinečnému chápání hry v bezprostřední blízkosti branky přeskákal Erling Haaland většinu věkových kategorií v domovském Bryne FK a v 15 letech debutoval za A-tým, který v té době hrál druhou norskou ligu. Odehrál 16 utkání, po nichž se stěhoval do většího Molde FK.

Tento tradiční norský klub tehdy vedla legenda tamního fotbalu – Ole Gunnar Solskjær. Po příchodu do Molde se ale musel vyřešit ještě jeden nepříjemný problém. Zatímco jeho spoluhráči kolem 15 let rostli dál, Erling Haaland v růstu stagnoval. Chyběl mu důležitý růstový hormon. Byl však v dobrých rukách. Kuchařka klubu paní Tante se začala starat o výživu teenagera Erlinga. Chlapec jedl jako o závod, norské masové kuličky si nosil i domů a doslova rostl před očima.

To ovšem přineslo další problém. Jelikož se Erling Haaland během dvou let vytáhl o 8 centimetrů, začal trpět takzvanými růstovými bolestmi. Velkou a rychle ztěžklou kostru nesly nedovyvinuté svaly. V klubu se však objevil další kompetentní člověk – fitness trenér Børre Steenslid. Pomocí něho začal Erling Haaland mužnět. Jeho svěřenec však byl ochotný udělat téměř vše, aby si ze svých snů udělal realitu.

Nová stavba těla se najednou začala propojovat s technikou a zabijáckým myšlením. Leeds United byl první ze zahraničních klubů, který se Haalandovým ozval. Řada dalších dokonce nesla ještě slovutnější jméno. Je třeba ale poznamenat, že tehdy padlo jedno velice moudré rozhodnutí. 1. ledna 2019 se Erling Haaland připojil k týmu FC Red Bull Salzburg.

Erling Haaland a rakouská štace

Proč fotbalově průměrný Salzburg? Protože v klubu vládne vhodné a pohodové prostředí pro to stát se ještě lepším plejerem, ještě se ve vývoji posunout o kousek dál, aniž by tam panovalo opravdu tvrdé konkurenční prostředí, jako tomu je ve špičkových fotbalových klubech, které leckdy nedovoluje rozvinout veškerý hráčův potenciál. Erling Haaland bral Salzburg jako přestupní stanici na cestě ke slávě.

Erling Haaland začal novou štaci tak nějak po svém. Okamžitě začal v rakouské Bundeslize střílet góly, které sem tam rozmnožil až na hattrick – červenec, srpen, září, září… Za půl roku se v Red Bull Areně gólově radoval v 28 případech, a to v pouhých 22 zápasech. Při svém debutu v Lize mistrů se uvedl jak jinak než – hattrickem, díky čemuž se stal třetím nejmladším střelcem v této elitní soutěži, a to po legendách světového fotbalu Raúlovi a Rooneym.

Další dva góly proti Neapoli a gól proti Liverpoolu znamenaly, že se Erling Haaland dostal do hledáčku špičkových klubů z celé Evropy. Pomohla tomu i skvostná statistika v Lize mistrů 19 zápasů a 23 gólů.

A vybral si zase takovou chytrou přestupní stanici – Borussii Dortmund, kam se stěhoval za 20 milionů eur.

Erling Haaland – Borussie Dortmund

První zápas a jak jinak první hattrick. Erlingovi se povedlo vstřelit v premiérovém zápase tři góly jako třetímu hráči v historii (jedním z nich byl i náš Martin Fenin). Erling Haaland v Bundeslize dává góly dál.

Za 84 zápasů stihl ve žlutočerném dresu 80 gólů. A střílí mu to nejen v lize, ale i v Lize mistrů, kde se stal v sezoně 2020/21 s 10 góly nejlepším střelcem. Zprávy z poslední doby mluví o tom, že má Erling Haaland namířeno do Manchesteru City (přestup uskutečněn, pozn. red.), kteří jsou ochotni zaplatit Dortmundu výstupní klauzuli 75 milionů eur. Uvidíme, kam bude směřovat další vývoj tohoto norského bohatýra, na každý pád ale půjde o atraktivní představení.

Erling Haaland – soukromý život

Přítelkyně Erlinga Haalanda se jmenuje míč. A nejlépe ten, kterým zaznamenal hattrick. S tím míčem pod hlavou se mu prý zdají skvělé sny. Aby také ne, že jo? Ale teď vážně. Ano, Erling Haaland jakožto velmi mladý muž měl nějaké svoje holky, ale žádný z těch vztahů nepřerostl v něco víc, a tak se může soustředit jenom na fotbal, což vždycky chtěl.

Mezi jeho velké lásky patří také motorová pila. Norský zálesák Erling Haaland se velmi rád toulá se svým otcem po lesích. Sekání a řezání dřeva je prý skvělé cvičení na paže, záda a kardiovaskulární systém.

Erling Haaland také nesnáší rozhovory s novináři, přesně tak jak se sluší a patří na introvertního Seveřana. Nabízíme přepis typického interview ve dvou provedeních, abyste se na konci povídání o Erlingu Haalandovi taky trochu pobavili.

 • Co stojí za vaším úspěchem?
 • Tvrdá práce.
 • A co dalšího vás posunulo na trajektorii fotbalové superstar?
 • Tvrdá práce.
 • Máte nějaký oblíbený motivační citát?
 • Tvrdá práce.

-----------------------------------------------------------------------------

 • Erlingu, kdy jste se narodil?
 • Na moje narozeniny.
 • Kdy máte narozeniny?
 • A který rok?
 • Každý rok.
Fotogalerie
Erling Haaland – norská mašina na góly foto č.1Erling Haaland – norská mašina na góly foto č.2Erling Haaland – norská mašina na góly foto č.3Erling Haaland – norská mašina na góly foto č.4Erling Haaland – norská mašina na góly foto č.5
Autor: Redakce
Hodnocení článku: 3/3 hvězdiček


Podobné články dle tagu: bundesliga, erling haaland, fotbal, fotbalista, klub, liga mistrů, premier league

Sdílet na:  

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

E-mail:

Váš komentář:

Podobné článku ako je Erling Haaland – norská mašina na góly


Karim Benzema – čím starší, tím lepší prvotřídní francouzský útočník

Karim Benzema – čím starší, tím lepší prvotřídní francouzský útočník

Francouzský reprezentační útočník alžírského původu s číslem 9 na zádech, Karim Benzema, je již dnes hrající legendou klubu Real Madrid. Za bílý balet nastupuje už od roku 20...

Jamal Musiala – mládí vpřed aneb nejlepší hráč německého národního týmu

Jamal Musiala – mládí vpřed aneb nejlepší hráč německého národního týmu

V roce 2022 ještě stále náctiletý sportovní talent Jamal Musiala toho za svou krátkou fotbalovou kariéru stihnul už docela dost. Nejenom, že je ofenzivním záložníkem německéh...

Vladimír Coufal je fyzicky nadaný bek, který se statečně pere v nejlepší lize světa Premier League

Vladimír Coufal je fyzicky nadaný bek, který se statečně pere v nejlepší lize světa Premier League

Vladimír Coufal je český fotbalový obránce a zároveň reprezentant, který na klubové úrovni hájí barvy londýnského klubu West Ham United z anglické Premier League, kam se přes...

David Moyes čelí rostoucí nespokojenosti v kabině kvůli defenzivní taktice West Hamu

David Moyes čelí rostoucí nespokojenosti v kabině kvůli defenzivní taktice West Hamu

David Moyes si musí poradit s rostoucí nespokojeností svých hráčů poté, co se obavy ze sestupu po prohře 4:0 v Brightonu prohloubily. Správní rada West Hamu, kde sedí i český...

Vinícius Júnior – mladý talent s povahou suveréna válí v Realu Madrid

Vinícius Júnior – mladý talent s povahou suveréna válí v Realu Madrid

Vinícius Júnior (celým jménem Vinícius Jose Paixao de Olivera Júnior) je brazilský fotbalista momentálně působící v kádru slavného španělského Realu Madrid a brazilského náro...

Jakub Jankto – jsem homosexuál a nechci se dál skrývat

Jakub Jankto – jsem homosexuál a nechci se dál skrývat

Českým fotbalovým zákulisím rezonuje pikantní zpráva, že reprezentační a momentálně sparťanský záložník Jakub Jankto je homosexuál. Jankto na sociální síti v prohlášení uvedl...

Phil Foden – mladá anglická puška střílející ostrými

Phil Foden – mladá anglická puška střílející ostrými

Těžko přetěžko hádat z křišťálové koule, Sybilou nikdo z nás není, její bájné věštecké schopnosti zůstávají nedostižnou metou i pro kvantovou mechaniku. A proto u mladých hrá...

Opustí Lionel Messi Paříž Saint Germain? Spekulace o jeho přestupu sílí

Opustí Lionel Messi Paříž Saint Germain? Spekulace o jeho přestupu sílí

Lionel Messi ukázal, co umí. Dal krásný, a hlavně důležitý gól Mexiku na mistrovství světa v Kataru a také rozjel celosvětové spekulace o jeho odchodu z PSG. Lionel Messi má...

Ansu Fati – křehký klenot v barvách FC Barcelona

Ansu Fati – křehký klenot v barvách FC Barcelona

Anssumane „Ansu“ Fati Vieira je mladý, 19letý španělský fotbalový křídelník, momentálně působící v slavném klubu FC Barcelona. Dříve nosil na dresu čísla 22 a 17, od roku 202...