Romelu Lukaku – belgický bijec s pořádným kusem fotbalového umu

Sdílet na:  

Publikované: 06.09.2022   Kategorie článku: Fotbal, Fotbalisti Romelu Lukaku – belgický bijec s pořádným kusem fotbalového umu
Zdroj: Depositphotos nebo Instagram

Romelu Menama Lukaku Bolingoli je belgický fotbalový útočník s rodinnými kořeny v Konžské demokratické republice, který v aktuální sezóně sice hraje za italský Inter Milán, patří ale anglickému týmu FC Chelsea. Známý je svou specifickou silovou hrou, díky které dostal přezdívku Tank.

Tak tomu bylo i v jeho mládí. Romelu Lukaku byl vždy mnohem větší než jeho vrstevníci, díky čemu býval také terčem posměšků. Dnes už ho ale fanouškové fotbalu pouze obdivují. Pojďme se tedy podívat, jaká byla jeho cesta za vrcholovým fotbalem od útlého mládí.

Romelu Lukaku – narození, mládí a dospívání

Romelu Lukaku se narodil 13. května 1993 v belgických Antverpách rodičům, jejichž původ bychom našli v Demokratické republice Kongo. Do Belgie tehdy prchali před krizí a válkou. Lukakův otec, Roger Lukaku, vždy hrál fotbal na nižších úrovních. Hrál už v DR Kongo, později také v Pobřeží Slonoviny, načež to v Belgii zkoušel taky. Prosadil se ale pouze do nejnižších tříd. Jeho matka, Adolphine Bolingoli, byla ženou v domácnosti na plný úvazek.

Romelu Lukaku vyrůstal spolu se svým jediným, mladším bratrem Jordanem. Ten se narodil 25. července 1994, a stal se také profesionálním fotbalistou. V současnosti obléká dres druholigové španělské Ponferradiny.

Jelikož oba bratři byli velmi podobného věku, byli to nejlepší kamarádi a vždy a všude chodili i hráli spolu. Tuto dětskou partu nejlepších kamarádů dále doplňovali také Lukakův bratranec Boli Bolingoli-Mbombo a soused Vinnie Frans (toho Lukaku dodnes pokládá za svého dalšího bratra). Romelu Lukaku v partě svých vrstevníků vypadal, jako kdyby byl starší o 5 let. Vždy byl totiž mnohem větší než ostatní děti ve stejném věku.

Ale dětství Romelua a Jordana nebylo pouze růžové. Pocházeli z hodně chudé rodiny. Sám Romelu Lukaku v několika rozhovorech uvedl, že jeho matka si musela brát chléb na dluh z nedaleké pekárny nebo ředit mléko vodou. Jeho rodina bývala také celé týdny bez elektrického proudu a netekla u nich teplá voda. Mladý Romelu Lukaku údajně také nikdy nesnídal. Jeho prvním denním jídlem býval oběd po návratu ze školy – zmiňovaný chléb s ředěným mlékem. V domácnosti nefungovalo ani topení, Romeluova matka proto topila svépomocně s pomocí plynu a hrnce s vodou.

V těchto beznadějných časech prý nikdo ze sousedů nebyl ochoten pomoci rodině Rogera Lukakua. Naštěstí, s výjimkou jedné osoby – matky Vinnieho Franse, nejlepšího Romeluova kamaráda. I tak to ale nebylo dost a rodina trpěla.

Tato zoufalá situace v rodině Lukakuových se zlepšila až ve chvíli, kdy Roger Lukaku dostal malé zaměstnání v místním fotbalovém klubu FC Boom. Pokryly se alespoň základní potřeby a Lukakuovi měli opět elektřinu.

Do školy nastoupil Romelu Lukaku v 6 letech a necítil se v ní dobře. Čelil posměškům, protože byl ve srovnání s ostatními dětmi obrovský, a také rasismu. V očích učitelů byl okamžitě příčinou všech rvaček (kvůli jeho vzrůstu). Abychom popsali, čím si Romelu Lukaku musel ve škole projít, pomůžeme si slovy jeho nejlepšího kamaráda Vinnieho Franse, které uvedl v jednom rozhovoru: „Belgická hvězda Romelu Lukaku bojoval proti rasismu ve škole. Vždy byl odsuzován jako viník, protože byl ten velký černý kluk.
Ve skutečnosti to byl nejlépe vychovaný chlapec, jakého jsem znal, někdo, kdo by nikdy neublížil ani mouše. Vždycky to byli jiní, kdo si začali, často rasistickými urážkami.“

K fotbalu měl Romelu Lukaku vždy blízko, měl ho raději než školu. Před nástupem do ní často hrával s Jordanem a Vinniem. V 6 letech se po nástupu do školy připojil k místnímu klubu Rupel Boom. Hrál tam 4 roky až do roku 2003. Poté přešel do KFC WIntam, ve kterém strávil pouze sezónu, protože si ho všimli skauti z klubu vyšší úrovně – SK Liérse. Mladý Romelu neváhal, tento klub už měl také svou juniorskou akademii. Zde Romelu Lukaku vynikal a sázel spoustu mládežnických gólů.

SK Lierse ale v sezóně 2006/07 sestoupil do druhé belgické ligy. 13 z jeho juniorů vzal pod svá křídla Anderlecht, mezi nimi také 13letého Lukakua. Ten byl v tomto klubu stejně gólový jako předtím v Lierse a v jeho mládeži hrál až do roku 2009, kdy se Anderlecht rozhodl dát 16letému mladíkovi šanci mezi dospělými v A-týmu.

Romelu Lukaku – klubová kariéra

Svůj debut v profesionálním fotbale absolvoval Romelu Lukaku 24. května 2009, těsně po dovršení 16 let. O titule v Belgii musel v sezóně 2008/09 rozhodnout dodatečný play-off dvojzápas mezi Anderlechtem a Standardem Lutych. Tyto týmy totiž získaly stejný počet bodů. Lukaku zasáhl do odvety, odehrál 25 minut a porážce v zápase i dvojzápase nezabránil. Titul si tak připsal Standard Lutych.

Od následující sezóny 2009/10 pak začal Romelu Lukaku dostávat více příležitostí, které využil vcelku dobře. Premiérový gól mezi dospělými vstřelil 22. srpna 2009 v utkání belgické ligy proti Zulte Waregem, čímž uzavíral vítězství svého týmu na 2:0. Celkem ve stejné sezóně nastřílel 15 branek a stal se pořád v mládeneckém věku králem střelců belgické Jupiler League. Anderlecht navíc získal titul, Romelu Lukaku tak dosáhl i na svou první týmovou trofej.

V následující sezóně 2010/11 dokázal opět nastřílet 16 gólů v belgické lize a za své dosavadní výkony v ní získal ocenění Ebonová kopačka (uděluje se nejlepšímu Afričanovi nebo hráči s africkými kořeny z belgické ligy). Na konci sezóny Romelu Lukaku teprve dovršil dospělost, šilhaly už po něm ale top kluby na světě.

Sezónu 2011/12 začal ještě v Anderlechtu, po chvíli ale přišel velký přestup – Romelu Lukaku se za 15 milionů € stěhoval do FC Chelsea. V dresu Anderlechtu tento hráč nastoupil celkem k 98 utkáním, ve kterých nastřílel 41 gólů.

V Anglii si od něj slibovali hodně, nicméně pořádnou šanci mu nedali. V průběhu sezóny 2011/12 odehrál Romelu Lukaku za Chelsea pouze 21 utkání (včetně 9 zápasů za rezervu), ve kterých dal 7 gólů (všechny v rezervě). Následně odešel na hostování do West Bromwiche.

V tomto klubu během sezóny 2012/13 trochu pookřál. V Premier League dostal příležitost v 35 utkáních a za důvěru se odměnil 17 brankami.

Po tomto úspěšném působení se od sezóny 2013/14 vrátil do Chelsea, opět však Romelu Lukaku dostal příležitost pouze ve 3 zápasech a následně šel na další hostování, tentokrát do Evertonu. Za tento klub nastoupil v Premier League během sezóny 2013/14 na 31 zápasů, ve kterých nastřílel 15 gólů. Po skončení sezóny se měl vrátit do Chelsea, Everton se ale rozhodl si ho koupit – do Londýna museli zástupci tohoto klubu poslat více než 35 milionů €.

V Evertonu se natrvalo usadil v základní sestavě. Pravidelně proto nastupoval v Premier League a trenérovi se odvděčoval spoustou gólů. Během sezóny 2013/14 a následujících 3 (2014/15, 2015/16, 2016/17) nastoupil Romelu Lukaku za Everton celkem 166x, přičemž 87x skóroval. Očekával se megapřestup, který zanedlouho také přišel.

Manchester United vysázel na stůl 84,7 milionů € a Romelu Lukaku putoval k rudým ďáblům. Během sezóny 2017/18 v týmu z Old Traffordu odehrál v Premier League 34 zápasů a vstřelil 16 gólů. Pravidelně nastupoval i střílel góly také v následující sezóně 2018/19, nicméně po jejím skončení stejně následoval další přestup. Tentokrát do Interu Milán, který musel zaplatit 74 milionů €.

V Itálii začalo nejúspěšnější období v kariéře Romelua Lukakua. Během sezón 2019/20 a 2020/21 absolvoval za tento klub Romelu Lukaku 95 utkání, vstřelil 64 gólů a přidal 16 asistencí. Interu pomohl k vítězství v Serii A a po Belgii se tak Romelu Lukaku stal mistrem také v Itálii.

Poté udělal asi největší chybu v kariéře. Zřejmě chtěl Londýňanům dokázat, že mu v minulosti měli dát víc příležitostí, protože za 113 milionů € přestoupil zpátky do Chelsea. Tento klub ale nadále pro něho zůstává zakletý, protože během celé sezóny 2021/22 byl v modrém dresu The Blues velmi nevýrazný. Vedení klubu ho od sezóny 2022/23 poslalo na hostování zpátky do Serie A. V staronovém dresu Interu aktuálně v této sezóně naskočil do 3 utkání, ve kterých vstřelil 1 gól.

Romelu Lukaku – reprezentační kariéra

Romelu Lukaku je samozřejmě také aktivním reprezentantem Belgie. V jejím dresu začal již druhou stovku startů (102). Je také historicky nejlepším střelcem belgické fotbalové reprezentace (68 gólů).
Za Belgii debutoval 3. března 2010 pod trenérem Dickem Advocaatem ve věku 16 let. Bylo to v přátelském utkání proti Chorvatsku, které Belgie prohrála.

První zápis do listiny střelců Lukakuovi netrval dlouho. 2 góly zařídil výhru Belgie v přátelském utkání proti Rusku v poměru 2:0 (17. listopadu 2010).

První velké reprezentační akce se Romelu Lukaku zúčastnil v roce 2014, kdy Belgie hrála na MS v Brazílii. Se svým týmem se dostal až do čtvrtfinále, přičemž k tomuto úspěchu přispěl vítězným gólem v osmifinálovém utkání proti USA.

Čtvrtfinále znamenalo pro Lukakua konečnou také na EURU 2016. Belgie tehdy skončila na štítu Walesu.

Další velkou akcí bylo MS 2018 v Rusku a na něm Romelu Lukaku zaknihoval svůj největší reprezentační úspěch. Belgie sice prohrála v semifinále s Francií, v zápase o 3. místo ale porazila Anglii a Romelu Lukaku se spoluhráči získali bronzové medaile.

Na EURU 2020 pak Belgie opět nedokázala překročit svůj čtvrtfinálový stín, a po porážce s Itálii se rozloučila s turnajem bez výraznějšího úspěchu.

Romelu Lukaku – osobní život

Okolo přítelkyň Romelua Lukakua jsou známá 3 jména – v minulosti chodil s Julií Vandenweghe a měl dlouhodobý, přibližně 5letý vztah s modelkou Sarah Mens. Před pár měsíci se rozpadl jeho vztah se Shani Jamilah. V aktuální době, pokud nějakou přítelkyni má, není její jméno známé.

Přestože Romelu Lukaku nebyl ve škole zrovna nejlepším žákem, dnes by vás možná překvapil jazykovými znalostmi. Mluví anglicky, francouzsky, portugalsky, holandsky, španělsky, ovládá také konžsko-svahilský dialekt. Dále rozumí německy i ngalsky, což je jazyk používaný v částech DR Kongo, Angoly a Středoafrické republiky.

Jeho fotbalovým vzorem byl vždy Didier Drogba. Lukaku si ale kromě fotbalu, který ho živí, rád zahraje také basketbal.

Romelu Lukaku si rád odpočine také u hraní playstationu. Na této aktivitě je údajně téměř závislý.

Fotogalerie
Romelu Lukaku – belgický bijec s pořádným kusem fotbalového umu foto č.1Romelu Lukaku – belgický bijec s pořádným kusem fotbalového umu foto č.2Romelu Lukaku – belgický bijec s pořádným kusem fotbalového umu foto č.3Romelu Lukaku – belgický bijec s pořádným kusem fotbalového umu foto č.4Romelu Lukaku – belgický bijec s pořádným kusem fotbalového umu foto č.5
Autor: Redakce
Hodnocení článku: 3/3 hvězdiček


Podobné články dle tagu: fc chelsea, fotbal, fotbalista, inter milán, klub, liga mistrů, premier league, romelu lukaku

Sdílet na:  

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

E-mail:

Váš komentář:

Podobné články jako je Romelu Lukaku – belgický bijec s pořádným kusem fotbalového umu


Bayern Mnichov – bavorský gigant spoluvládne fotbalové Evropě

Bayern Mnichov – bavorský gigant spoluvládne fotbalové Evropě

Mluvíme-li o evropských fotbalových velkoklubech, nebudou v jejich výčtu chybět zástupci fotbalových lig z Anglie, Španělska nebo Itálie. Jedno z předních míst bude ale nepoc...

Marcus Rashford – fotbalový útočník oceněný Řádem britského impéria

Marcus Rashford – fotbalový útočník oceněný Řádem britského impéria

Marcus Rashford je anglický fotbalový reprezentant a zároveň hráč slavného fotbalového klubu Manchester United hrající nejvyšší tamní soutěž známou jako Premier League, kde n...

Zlatan Ibrahimovič se v 41 letech loučí s kariérou. Fotbalová extratřída a originální osobnost bude na trávnících chybět

Zlatan Ibrahimovič se v 41 letech loučí s kariérou. Fotbalová extratřída a originální osobnost bude na trávnících chybět

Švédský útočník je dnes právem označován za jednoho z nejúspěšnějších fotbalistů novodobé historie. Životní cesta Zlatana Ibrahimoviče je přitom stejně pestrá jako celá jeho ...

Erling Haaland – norská mašina na góly

Erling Haaland – norská mašina na góly

Věděli jste, že komety létají také v Norsku? Jedna taková fotbalová dolétla (zatím) do středního Německa do Dortmundu, kde září víc a víc, takže to vypadá na přelet do ještě ...

Everton přišel o 10 bodů kvůli porušení finančních pravidel. Jak se to přesně stalo?

Everton přišel o 10 bodů kvůli porušení finančních pravidel. Jak se to přesně stalo?

Museli jsme si chvíli počkat, ale teď už je jisté, že liverpoolskému Evertonu odečetlo vedení Premier League 10 bodů za porušení finančních pravidel. Důvod k této drakonické ...

Jamal Musiala – mládí vpřed aneb nejlepší hráč německého národního týmu

Jamal Musiala – mládí vpřed aneb nejlepší hráč německého národního týmu

V roce 2022 ještě stále náctiletý sportovní talent Jamal Musiala toho za svou krátkou fotbalovou kariéru stihnul už docela dost. Nejenom, že je ofenzivním záložníkem německéh...

Cristiano Ronaldo – střelec od pánaboha a skvělý fotbalový profesionál

Cristiano Ronaldo – střelec od pánaboha a skvělý fotbalový profesionál

Dnes ho všichni znají jako jednoho z nejlepších hráčů fotbalové historie. I ve svých sedmatřiceti letech předvádí na hřišti výborné výkony. Má nakročeno k tomu, aby se stal o...

10 nejlepších fotbalistů devadesátých let, na které by se nemělo zapomenout

10 nejlepších fotbalistů devadesátých let, na které by se nemělo zapomenout

Zinedine Zidane - francouzský záložník, který hrál za Juventus, Real Madrid a Francii, vyhrál Zlatý míč v roce 1998. Jako trenér stál za triumfy v Lize mistrů v letech 2015-2...

Kylian Mbappé do Realu Madrid? Začíná poslední kapitola. A Suárez do Miami k Messimu? Zdá se, že jo

Kylian Mbappé do Realu Madrid? Začíná poslední kapitola. A Suárez do Miami k Messimu? Zdá se, že jo

Námluvy pětadvacetiletého Kyliana Mbappého s Realem Madrid stále pokračují a tato sága už chutná jako dvakrát použitý lógr. Zdá se ale, že před sebou máme poslední dějství. Š...