Lionel Messi – životopis jednoho z nejlepších fotbalistů planety

Sdílet na:  

Publikované: 24.03.2022   Kategorie článku: Fotbal, Fotbalisti Lionel Messi – životopis jednoho z nejlepších fotbalistů planety
Zdroj: Depositphotos nebo Instagram

Lionel Messi – Narození, mládí a dospívaní

Lionel Messi se narodil 24. června 1987 v argentinském Rosariu. Jako malý chlapec se Messi přidával ke svým dvěma starším bratrům, když hráli fotbal se svými kamarády, a nezalekl se větších chlapců. V osmi letech byl přijat do mládežnického systému Newell's Old Boys, klubu z Rosaria.

Lionel Messi byl o poznání menší než většina dětí v jeho věkové skupině a lékaři mu nakonec diagnostikovali nedostatek hormonů, který omezoval jeho růst. Messiho rodiče Jorge a Ceclia se rozhodli, že svému synovi budou na noc podávat injekce růstového hormonu, i když se brzy ukázalo, že není možné platit za léky několik set dolarů měsíčně.

Messiho fenomenální schopnosti si získaly pozornost prestižních klubů na obou stranách Atlantiku. Když tedy Lionel Messi ve svých 13 letech dostal nabídku trénovat v mládežnické akademii fotbalové velmoci FC Barcelona La Masia a tým mu hradil účty za léčbu, Messiho rodina se sebrala a přestěhovala se za Atlantik, aby si ve Španělsku vytvořila nový domov. Za juniorský tým vstřelil ve 14 zápasech 21 gólů a rychle prošel týmy vyšší soutěže, až v 16 letech v přátelském zápase neformálně debutoval v dresu FC Barcelona.

Přestože se mu v nové zemi často stýskalo, Messi rychle prošel řadami juniorského systému.
Nakonec malý vzrůst Lionela Messiho (170 cm) v kombinaci s jeho rychlostí a neúnavným útočným stylem vyvolal srovnání s jiným slavným argentinským fotbalistou, Diegem Maradonou.

Lionel Messi – Působení na klubové úrovni 

V sezóně 2004-05 se Lionel Messi, tehdy sedmnáctiletý, stal nejmladším oficiálním hráčem a střelcem španělské La Ligy (nejvyšší fotbalové soutěže v zemi). Ačkoli Lionel Messi měřil pouhých 1,7 metru a vážil 67 kg, byl silný, dobře vyvážený a na hřišti všestranný. Messi byl přirozeně levonohý, rychlý a přesný v ovládání míče, byl nadšeným rozdělovačem přihrávek a dokázal si snadno proklestit cestu skrz zhuštěnou obranu. V roce 2005 mu bylo uděleno španělské občanství, což příznivci katalánské Barcelony přijali se smíšenými pocity. V následujícím roce Messi s Barcelonou vyhrál Ligu mistrů (evropské klubové mistrovství).

Messiho hra se v průběhu let stále rapidně zlepšovala a v roce 2008 se stal jedním z nejdominantnějších hráčů na světě a v hlasování o nejlepšího hráče světa podle FIFA za rok 2008 skončil druhý za Cristianem Ronaldem z Manchesteru United.

Na začátku roku 2009 Messi završil velkolepou sezónu 2008-09 tím, že pomohl klubu FC Barcelona získat první "treble" (zisk tří hlavních evropských klubových titulů v jedné sezóně): tým získal mistrovský titul v La Lize, Copa del Rey (hlavní španělský domácí pohár) a titul v Lize mistrů.

V této sezóně vstřelil v 51 zápasech 38 gólů a v hlasování o ocenění FIFA pro nejlepšího hráče světa překonal Ronalda rekordním rozdílem. V sezóně 2009/10 vstřelil Messi v domácích zápasech 34 gólů, když Barcelona zopakovala titul mistra La Ligy.

V následující sezóně Lionel Messi dovedl Barcelonu k titulům v La Lize a Lize mistrů, což mu pomohlo získat bezprecedentní třetí ocenění nejlepšího světového hráče roku v řadě. V březnu 2012 vstřelil svůj 233. gól za Barcelonu a stal se tak v pouhých 24 letech nejlepším střelcem klubu v La Lize. Sezonu 2011/12 (v níž Barcelona opět vyhrála Copa del Rey) zakončil se 73 góly ve všech soutěžích, čímž překonal 39 let starý rekord Gerda Müllera v počtu gólů v jedné sezoně v hlavní evropské fotbalové lize.

Jeho přelomová sezóna vedla k tomu, že byl vyhlášen světovým hráčem roku 2012, čímž se Messi stal prvním hráčem, který toto ocenění získal čtyřikrát. Jeho 46 gólů v La Lize v sezóně 2012/13 vedlo ligu a Barcelona v té sezóně získala další titul mistra domácí nejvyšší soutěže. V roce 2014 vytvořil celkový rekord Barcelony, když vstřelil svůj 370. gól jako člen týmu. V témže roce Lionel Messi také překonal rekordy v počtu branek v kariéře jak v Lize mistrů (72 gólů), tak v La Lize (253 gólů).

Lionel Messi pomohl Barceloně v sezóně 2014-15 získat další treble, když v průběhu vedl tým se 43 vstřelenými góly, což mu vyneslo páté ocenění pro nejlepšího hráče světa. V sezóně 2015-16 nastřílel za Barcelonu 41 gólů ve všech soutěžích a klub v této sezóně získal titul v La Lize a Copa del Rey. V sezoně 2016-17 Messi tuto bilanci završil 53 góly za Barcelonu a dovedl tým k dalšímu titulu v Copa del Rey.

V ročníku 2017-18 nastřílel 45 gólů a Barcelona opět získala double La Liga-Copa del Rey. V sezóně 2018-19 vstřelil Messi 51 gólů ve všech domácích soutěžích, když Barcelona získala další mistrovský titul v La Lize. V prosinci 2019 získal Lionel Messi svůj šestý Zlatý míč v kariéře.

V sezóně 2020-21 získala Barcelona titul v Copa del Rey, sedmý v Messiho kariéře. V roce 2021 se stal volným hráčem a finanční problémy - z nichž některé byly důsledkem pravidel La Ligy - mu z velké části zabránily znovu podepsat smlouvu s Barcelonou. Klub opustil po vytvoření řady rekordů; zejména byl nejlepším střelcem v historii ligy (474 gólů). Později v roce 2021 podepsal smlouvu s Paris St-Germain.

Lionel Messi – Působení v reprezentaci

I přes dvojí občanství a profesionální úspěchy ve Španělsku zůstaly Messiho vazby na rodnou zemi silné a od roku 2005 byl klíčovým členem různých argentinských národních týmů. Hrál ve vítězném týmu Argentiny na mistrovství světa mládeže 2005, reprezentoval zemi na mistrovství světa 2006 a v pěti zápasech vstřelil dva góly, když Argentina získala zlatou medaili na olympijských hrách v Pekingu 2008. Lionel Messi pomohl Argentině dostat se do čtvrtfinále mistrovství světa 2010, kde tým podruhé za sebou na mistrovství světa vyřadilo Německo.

Na mistrovství světa 2014 Messi předvedl oslnivý výkon, vstřelil čtyři góly a téměř sám posunul útočně slabý argentinský tým přes skupinovou fázi do vyřazovacích bojů, kde Argentina poprvé po 24 letech postoupila do finále mistrovství světa. Argentina v něm prohrála s Německem 1:0, ale Lionel Messi přesto získal Zlatý míč jako nejlepší hráč turnaje.

Během turnaje Copa América Centenario 2016 vstřelil svůj 55. mezinárodní gól a překonal tak argentinský střelecký rekord Gabriela Batistuty. Po porážce Argentiny ve finále Copa - třetí finálové prohře týmu na velkém turnaji v řadě - Messi prohlásil, že v národním týmu končí, ale jeho krátkodobý "odchod do důchodu" trval necelé dva měsíce, než oznámil svůj návrat do argentinského týmu.

Na mistrovství světa ve fotbale 2018 pomohl přetěžkému argentinskému týmu dostat se do vyřazovací fáze, kde ho hned v prvním zápase vyřadil pozdější šampion Francie. Po třetím místě na Copa América 2019 dovedl Lionel Messi Argentinu k vítězství na turnaji o dva roky později a získal ocenění Zlatý míč.

Lionel Messi – Osobní život

Než se Lionel Messi dal dohromady se svou manželkou Antonellou Roccuzzo, měl za sebou několik romantických vztahů. Poprvé byl spojován s Macarenou Lemosovou, rodačkou z rodného Rosaria, kterou Messimu představil její otec, když se zotavoval ze zranění před mistrovstvím světa 2006. Milostné pouto prý sdílel i s argentinskou modelkou Lucianou Salazarovou.

Vztah s manželkou, kterou znal od svých pěti let, navázal ve dvaceti letech. Lionel Messi byl poprvé spatřen se svou ženou Roccuzzo na karnevalu v Sitges po derby Barcelona-Espanyol. Roccuzzo, rodačka z Rosaria, jim 2. listopadu 2012 porodila první dítě Thiaga a 11. září 2015 druhé dítě Matea.
Po několikaletém vztahu s Roccuzzo se 30. června 2017 oženil. Jejich svatba se konala v luxusním hotelu s názvem Hotel City Center v Rosariu.

Messi a Roccuzzo přivítali v roce 2018 své třetí dítě, syna Cira Messiho Roccuzza.
Messi má pevný vztah se svou matkou Celií, jejíž tvář si nechal vytetovat na ruku. Messiho otec je od jeho 14 let jeho agentem, zatímco jeho starší bratr se stará o jeho každodenní program a propagaci, matka a bratr Matias vedou jeho charitativní organizaci The Lionel Messi Foundation. Od roku 2010 je Messi vyslancem dobré vůle pro UNICEF.

Messi byl také obviněn z daňových úniků. V roce 2013 byl vyšetřován kvůli tomu, že využíval síť offshorových společností k daňovým únikům. Přestože se Messi k obvinění z daňových úniků přiznal, byl spolu se svým otcem shledán vinným z daňových úniků a odsouzen k podmíněnému trestu odnětí svobody v délce 21 měsíců a k pokutě 1,7 milionu eur a 1,4 milionu eur.

Lionel Messi – Úspěchy a ocenění

Messiho výjimečnost na hřišti ocenil celý svět mnoha cenami, vyznamenáními a úspěchy, kterých se mu dostalo.

• Lionel Messi získal pětkrát prestižní Zlatý míč. Získal ho v letech 2009, 2010, 2011, 2012 a 2015.

• Několikrát získal ocenění v kategorii mladý hráč roku. Mezi ně patří například Mladý fotbalista roku, Mladý hráč roku FIFPro a Mladý hráč turnaje Copa America.

• Messi má ve své sbírce 20 ocenění pro hráče roku, včetně ocenění FIFA World Player of the Year, World Soccer Player of the Year, Goal.com Player of the Year, UEFA Best Player in Europe Award, UEFA Club Footballer of the Year, FIFA U-20 World Cup Player of the Tournament, La Liga Player of the Year, La Liga Foreign Player of the Year a La Liga Ibero-American Player of the Year.

• Za svůj talent dopravit míč do branky byl Messi mnohokrát oceněn jako nejlepší střelec. Mezi ně patří například titul nejlepšího střelce nejvyšší divize světa IFFHS, nejlepšího střelce světa IFFHS, nejlepšího střelce Ligy mistrů UEFA, nejlepšího střelce mistrovství světa FIFA do 20 let a nejlepšího střelce Copa del Rey.

• Messi byl třikrát oceněn evropskou Zlatou kopačkou v letech 2010, 2011 a 2012. Dvakrát získal Zlatý míč FIFA pro nejlepšího hráče mistrovství světa klubů v letech 2009 a 2011. V roce 2005 byl označen za Zlatého chlapce Evropy.

• Byl členem argentinské fotbalové reprezentace, která v roce 2008 získala zlatou medaili na letních olympijských hrách.

10 faktů o životě Lionela Messiho, které jste nevěděli

1. Navzdory své slávě stále udržuje úzké vztahy s obyvateli Rosaria, svého rodného města. Je také mezinárodním velvyslancem Rosaria.
2. Messi má svou vlastní verzi gólu Ruka Boží. Dne 4. října 2006 v zápase proti Recreativo de Huelva vstřelil gól rukou.
3. Od roku 2010 ho každoročně uvádí 'SportsPro' jako jednoho z nejprodávanějších sportovců na světě.
4. Je jedním z nejlépe placených fotbalistů světa, jako první hráč překročil hranici 40 milionů eur.
5. Na levém rameni má vytetovanou tvář své matky.
6. Je jediným hráčem se čtyřmi oceněními Zlatý míč FIFA a třemi oceněními Zlatá kopačka Evropy. Kromě toho dvakrát získal ocenění Zlatý míč a jednou cenu Zlatý evropský míč.
7. Messi je rekordmanem v počtu vstřelených hattricků (celkem čtyři) v Lize mistrů.
8. Je známý svou nadměrnou láskou k jídlu a jeho nejoblíbenějším pokrmem je escalope Milanese.
9. Přestože má Lionel Messi španělské občanství, je italského původu. Jeho rodina z otcovy strany pochází z italského města Ancona v regionu Marche.
10. S argentinským revolucionářem Che Guev
arou sdílí stejné rodiště, Rosario.

Fotogalerie
Lionel Messi – životopis jednoho z nejlepších fotbalistů planety foto č.1Lionel Messi – životopis jednoho z nejlepších fotbalistů planety foto č.2Lionel Messi – životopis jednoho z nejlepších fotbalistů planety foto č.3Lionel Messi – životopis jednoho z nejlepších fotbalistů planety foto č.4Lionel Messi – životopis jednoho z nejlepších fotbalistů planety foto č.5
Autor: Lukáš Svítil
Hodnocení článku: 3/3 hvězdiček


Podobné články dle tagu: argentina, fc barcelona, fotbal, fotbalista, klub, lionel messi

Sdílet na:  

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

E-mail:

Váš komentář:

Podobné články jako je Lionel Messi – životopis jednoho z nejlepších fotbalistů planety


Manchester United chystá pod vedením nového generálního ředitele velkou čistku v kádru

Manchester United chystá pod vedením nového generálního ředitele velkou čistku v kádru

Nový generální ředitel Manchesteru United Omar Berrada nastínil svůj záměr rychle se zbavovat hráčů, kteří podávají špatné výkony, což by mohla být Achillova pata hrdého klub...

Seznam hostů na utkání Inter Miami vs. LA Galaxy: Jedna velká paráda

Seznam hostů na utkání Inter Miami vs. LA Galaxy: Jedna velká paráda

Z hlubin sociálních sítí na nás vykoukl zajímavý artefakt. Jde o obyčejnou A4 s neobyčejným seznamem. Lionel Messi a jeho tým tentokrát přijel do kolébky Hollywoodu, aby se p...

Bayern Mnichov – bavorský gigant spoluvládne fotbalové Evropě

Bayern Mnichov – bavorský gigant spoluvládne fotbalové Evropě

Mluvíme-li o evropských fotbalových velkoklubech, nebudou v jejich výčtu chybět zástupci fotbalových lig z Anglie, Španělska nebo Itálie. Jedno z předních míst bude ale nepoc...

Romelu Lukaku – belgický bijec s pořádným kusem fotbalového umu

Romelu Lukaku – belgický bijec s pořádným kusem fotbalového umu

Romelu Menama Lukaku Bolingoli je belgický fotbalový útočník s rodinnými kořeny v Konžské demokratické republice, který v aktuální sezóně sice hraje za italský Inter Milán, p...

Sparťan Ladislav Krejčí zatím s nikým nejedná. Vlkanova chce z Plzně pryč a Vindahl na Letnou natrvalo?

Sparťan Ladislav Krejčí zatím s nikým nejedná. Vlkanova chce z Plzně pryč a Vindahl na Letnou natrvalo?

Když se jeho jméno začalo zmiňovat jako jedna z možných posil pražské Sparty, hodně lidí pochybovalo, protože severských hráčů už na Letnou přišla pěkná hromádka, málokdo se ...

Václav Sejk jde na hostování do druhé nizozemské ligy. Který klub si ho vybral?

Václav Sejk jde na hostování do druhé nizozemské ligy. Který klub si ho vybral?

Václav Sejk bude na jaře hostovat v nizozemském klubu Roda JC Kerkrade. Momentálně druhý tým druhé nizozemské ligy se bude rvát o postup do Eredivisie. Jednadvacetiletý Václa...

Ředitel Barcelony Deco dává nahlédnout do uvažování lidí v nejvyšších fotbalových patrech

Ředitel Barcelony Deco dává nahlédnout do uvažování lidí v nejvyšších fotbalových patrech

Jaká je budoucnost některých hráčů v Barceloně, která stále hledá svoji tvář? Ředitel katalánského klubu a jeho legenda Deco se zajímavě rozhovořil o jejich dalším působení i...

Tomáš Souček – motor českého fotbalu od A do Z

Tomáš Souček – motor českého fotbalu od A do Z

Tomáš Souček je jednou z největších českých fotbalových hvězd posledních let. Tento český fotbalista se narodil 27. února 1995 v Havlíčkově Brodě. Ve svých 27 letech je ženat...

Díky Jindřichu Trpišovskému je Slavia už několik sezon na vrcholu. Jeho běhavé a moderní pojetí fotbalu přináší úspěchy i baví

Díky Jindřichu Trpišovskému je Slavia už několik sezon na vrcholu. Jeho běhavé a moderní pojetí fotbalu přináší úspěchy i baví

Coby dítě se Jindřich Trpišovský proháněl za balonem. Jeho fotbalovou kariéru však zastavily především zdravotní problémy. U fotbalu ale zůstal a dnes se může pyšnit nejedním...