Tiger Woods – legenda golfu, pětinásobný vítěz turnaje Masters

Sdílet na:  

Publikované: 24.03.2022   Kategorie článku: Golf, Golfisti Tiger Woods – legenda golfu, pětinásobný vítěz turnaje Masters
Zdroj: Depositphotos nebo Instagram

Jméno Tiger Woods zná i široká veřejnost mimo golfové kruhy. Jaké úspěchy a pády v osobním a profesním životě má tento muž za sebou?

Tiger Woods – Dětství a dospívání
 

Původním jménem Eldrick Tont Woods se narodil 30. dubna 1975 v Kalifornii. Na svět přišel Tiger Woods jako jediné dítě do rodiny Earla a Kutildy Woodsových. Z otcovy strany má ještě dva bratry a sestru, které si bývalý poručík americké armády pořídil v předchozím vztahu.

Po rodičích podědil Tiger Woods multietnický původ. Otec byl Afroameričan, matka je Thajka. Po matce má čínské a holandské kořeny, u otce se uvádělo, že měl evropské, indiánské a zřejmě i čínské předky.

Přezdívku „Tiger“ mu dal otec, a to po jednom svém příteli z armády, Woods si ji v dospělosti nechal úředně zapsat coby jméno.

Právě otec byl tím, kdo měl lví podíl na budoucí zářné kariéře malého Eldericka. Sám Earl Woods byl vynikajícím atletem i baseballistou, hrál i golf a se synkem měl nemalé sportovní ambice. Malý Tiger Woods navíc získal do vínku nejen talent, ale po otci rovněž maximální píli.

Dětství však pozdější slavný sportovec idylické neměl, uvádí se, že otec se k matce choval hrubě a velmi často ji podváděl. Tiger Woods však později na svého otce, který zemřel v roce 2006, vzpomínal s láskou a o matce v rozhovorech prohlásil, že ona byla do jisté míry tvrdší a řídila rodinu.

Tiger Woods – Golfová kariéra

O úspěšném golfistovi se tvrdí, že je pravým talentem od Boha, který se naučil dřív švihat golfovou holí než chodit. Golfovou hůl mu rodiče do rukou dali údajně už coby devítiměsíčnímu dítěti.

Ostatně dodnes se traduje ještě jiná historka o jeho začátcích. Byly mu teprve dva roky, když jej otec přivedl do televizního studia KYW-TV ve Philadelphii do oblíbené show Mika Douglase. Roztomilý klouček Tiger Woods před zraky diváků suverénním odpalem poslal míček až do zadní opony.
Publikum bylo v úžasu a bylo jasné, zrodil se mimořádný golfový talent. To se v následujících letech mnohonásobně potvrdilo.

Už jako pětiletému mu stačilo pouhých 48 úderů na to, aby zahrál devítijamkové hřiště. Jde přitom o věk, kdy se děti běžně základy tohoto sportu teprve učí. O malém talentu tehdy psal i magazín Golf Digest. Coby osmiletý exceloval na Optimist International Junior Tounament.

Matka Kutilda však v jednom z rozhovorů vysvětlovala, že z malého Tigera se nemělo zcela určitě stát zázračné dítě, které předvádí svůj um před diváky coby pouhou exhibici, ale ani stroj na vydělávání peněz. Rodiče se jednoduše snažili, aby se jejich syn mohl věnovat tomu, co ho skutečně naplňuje. A pokud by se rozhodl, že golf to není, podpořili by ho.

Nestalo se tak, Tiger Woods do golfového světa skočil doslova rovnýma nohama. Už coby šestnáctiletý amatér předvedl první drive mezi profesionálními golfisty. Stalo se tak na Nissan Open na hřišti Riviera na losangeleském předměstí Pacific Palisade.
Do světa profesionálního golfu vstoupil Tiger Woods v roce 1996.

Odstartovala tím série nebývalých sportovních úspěchů. Hned během následujících tří měsíců vyhrál dva turnaje. Jeho doménou se stala zejména krátká hra. Woods se rychle propracoval mezi golfovou elitu a stal zároveň jedním golfistou tmavé pleti, kterému se něco podobného povedlo.

„Zázračné dítě“ Tiger Woods svou kariérou jednoznačně upřelo pozornost světa nejen na sebe, ale i na golf jako takový. Podařilo se mu pojetí golfu změnit, veřejnost naučil vnímat jej mnohem více jako sport, nikoli jako zábavu usedlých pánů v letech.

Tiger Woods – Největší úspěchy

Už rok po začátku profesionální kariéry se Tigeru Woodsovi povedlo s rekordním výsledkem vyhrát Masters Tournament.
Tiger Woods se tak v pouhých v 21 letech stal vítězem prestižního turnaje, který je jeden ze čtyř hlavních golfových turnajů mužského okruhu PGA Tour, organizace která zaštiťuje hlavní profesionální golfové tour v USA a Severní Americe.

Zároveň mu bylo stále teprve 21 a za sebou měl jen 42 týdnů profesionální kariéry, ale už se stal světovou jedničkou. Když Tiger Woods triumfoval v celkem 14 profesionálních majorech, byl to už tehdy celosvětově druhý nejlepší výsledek v mužském golfu. Slavný golfista však ještě jednou přepisoval historii, nyní má na kontě majorů dokonce 15.

Jakožto vůbec nejmladšímu hráči se mu podařilo vyhrát čtveřici nejdůležitějších turnajů Masters, US Open, British Open a USPGA Championship. Kariérního Grand Slamu se přitom vedle Woodse podařilo dosáhnout pouze čtyřem dalším hráčům. V pomyslné golfové síni slávy jsou Gene Sarazen, Ben Hogan, Gary Player a Jack Nicklaus. Byť tituly ze tří majorů právě Woods získal v roce 2000 a čtvrtý k nim přidal až rok na to, stále se jedná o historický úspěch.

Zároveň Tiger Woods jako nejmladší vyhrál nejrychleji 50 turnajů na tour. Do čtyřiceti slavil triumf v celkem 79 turnajích PGA Tour, momentálně jich má na kontě 82. Na PGA Tour Tiger Woods exceloval i v absolutním měřítku, podařilo se mu zde vyhrát víc turnajů a majorů než jakémukoli jinému aktivnímu hráči.

Považován je obecně za jednoho nejvýznamnějších golfistů, ale i za jednoho z nejslavnějších sportovců v historii. Americký časopis Forbes ho zařadil do výčtu nejvlivnějších celebrit.
Tiger Woods je díky sportu nejen celosvětově známý, ale také si jím dokázal velmi dobře vydělat. V roce 2007 se dokonce stal nejlépe placeným sportovcem světa, když se mu podařilo vydělat úctyhodných 122 milionů dolarů.

Tiger Woods – Osobní život

Tiger Woods je aktuálně rozvedený. Za sebou má manželství s bývalou švédskou modelkou Elin Nordegren.

Manželství trvalo šest let, pár si ve vztahu pořídil dceru a syna. S exmanželkou dnes sportovec udržuje přátelské vztahy. Až děti byly podle Woodse tím, co mu do značné míry změnilo život, neboť začal mít po jejich narození méně času na golf.

Podle vlastních slov toho však rozhodně nelituje. Ostatně syn Charlie již úspěšně kráčí v otcových šlépějích a rovněž se věnuje golfu. Odborníci o něm tvrdí, že je velký talent. Je tedy možné, že slavný tatínek má velmi důstojného nástupce.

Po rozvodu golfista chodil i se slavnou lyžařskou hvězdou Lindsey Vonn. Slavný pár společně ovšem vydržel pouze necelé tři roky.

Momentálně žije Tiger Woods s Ericou Herman, která pracuje jako manažerka restaurace. Brunetka bývá často viděna, jak svého muže podporuje, fotografům se ji daří pravidelně zachytávat na všech hlavních soutěžích. Poprvé společně byli společně spatřeni na Presidents Cup v prosinci 2017.

V roce 2021 se sportovec stal obětí hrozivě vypadající autonehody. V současné době se z těžkého zranění stále zotavuje a trénuje, aby se ještě mohl vrátit na green.

V kariéře si Woods už několik přestávek zažil. Na čas ze hřiště zmizel například když mu zemřel otec.

Pauza byla následně na jeho výkonu sice znát, ale tehdy se golfový fenomén ještě dokázal vyšvihnout zpět na vrchol. Stačilo mu k tomu přitom pouze několik týdnů.
Aktuálně už sám Tiger Woods připouští, že se na PGA Tour už plnohodnotně nevrátí. Rád by si však ještě zahrál na vybraných turnajích.

Tiger Woods – Charitativní aktivity

Mohlo by se zdát, že Tiger Woods, který během kariéry vydělal miliony dolarů, má k dispozici dostatek prostředků, aby si mohl koupit téměř cokoli. Američan však výrazně rozmařilým životem plným luxusu nehýří.

Naopak je znám jako filantrop, který se věnuje charitě. Stal se zakladatelem nadace TGR Foundation. Ta podporuje různým způsobem znevýhodněné studenty včetně příslušníků menšin.
Pod záštitou této organizace tak například v roce 2006 v Kalifornii vzniklo Tiger Woods Learning Centre, které je zaměřeno na interaktivní vyučováním matematiky, vědy a technologie. Klade si za cíl rozvíjet studentům myšlení, a to jinou formou než tradiční memorování z učebnic.

Tím však výčet dobročinných aktivit nekončí. V minulosti se rovněž sportovec například i rozhodl podpořit částkou 3 miliony dolarů nadaci haitského zpěváka Wyclefa Jeana a přispět tak k pomoci lidem postiženým ničivým zemětřesením na Haiti, které zemi zasáhlo v lednu 2010.
Tiger Woods se nechal slyšet, že filantropie je pro něj dokonce mnohem důležitější než golf.

Tiger Woods – Skandály

Život Tigera Woodse se však nenesl vždy jen ve znamení golfových úspěchů a dobročinných aktivit. Dlouhou dobu to sice vypadalo, že dělá golfu, o němž se říká, že se jedná o sport gentlemanů, skutečnou čest

Golfista žil ve spokojeném stálém vztahu a působil jako vzorný otec od rodiny. Manželství Tigera Woodse skončilo za poměrně dramatických okolností. Woods svou dnes již exmanželku Elin podváděl. To, co vypadalo jako „obyčejná“ nevěra, vygradovalo v sexuální skandál.

Slavný sportovec měl pletky s poměrně pestrou plejádou žen, mezi nimiž nechyběly ani pornoherečky. Divoký soukromý život ho stál v roce 2009, kdy se na čas stáhl ze sportovního světa ve snaze situaci urovnat.

Dokonce se musel léčit ze závislosti na sexu a veřejně o svém problému hovořil. Woods si tehdy sypal popel na hlavu a zdálo se, že se ponaučil, ale šušká se, že i půvabná exlyžařka Lindsey Vonn dala sportovci vale, když ho načapala s jinou.

Zapleten byl Tiger Woods i do drogového skandálu. Právě v souvislosti s dopravní nehodou z roku 2021 se okamžitě vyrojily spekulace, zda za tím nebyly návykové látky, s jejichž užíváním měl již v roce 2017 Tiger Woods rovněž problémy, to se ale neprokázalo. Sportovec neměl v krvi ani alkohol.

Milostné aféry slavnému golfistovi nejen převrátily naruby soukromý život, ale pošramotily kariéru a odvrátilo se od něj i několik sponzorů. Vale Woodsovi daly v té době značky Accenture, Gillette a Gatorade, omezená spolupráce mu zůstala se švýcarským výrobcem hodinek Tag Heuer.

Fotogalerie
Tiger Woods – legenda golfu, pětinásobný vítěz turnaje Masters foto č.1Tiger Woods – legenda golfu, pětinásobný vítěz turnaje Masters foto č.2Tiger Woods – legenda golfu, pětinásobný vítěz turnaje Masters foto č.3Tiger Woods – legenda golfu, pětinásobný vítěz turnaje Masters foto č.4Tiger Woods – legenda golfu, pětinásobný vítěz turnaje Masters foto č.5
Autor: Lukáš Svítil
Hodnocení článku: 3/3 hvězdiček


Podobné články dle tagu: golf, golfista, grandslam, pga tour, tiger woods

Sdílet na:  

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

E-mail:

Váš komentář:

Podobné články jako je Tiger Woods – legenda golfu, pětinásobný vítěz turnaje Masters


Golfový turnaj Masters 2023 začíná už zítra! Připíše si Tiger Woods šestý triumf na legendárním hřišti v americké Augustě?

Golfový turnaj Masters 2023 začíná už zítra! Připíše si Tiger Woods šestý triumf na legendárním hřišti v americké Augustě?

Sám pětinásobný šampion Tiger Woods říká, že se stále počítá k hlavním favoritům letošního Masters v Augustě, i když dodává, že jeho pohyblivost zejména kolene a zad není tam...

Tiger Woods po odstoupení z letošního Masters úspěšně absolvoval operaci kotníku

Tiger Woods po odstoupení z letošního Masters úspěšně absolvoval operaci kotníku

Patnáctinásobný násobný vítěz turnajů kategorie Major Tiger Woods podstoupil ve středu operaci zraněného kotníku. Golfová megastar odstoupila během třetího kola turnaje Maste...