Český basketbalista s láskou k Srbsku. To je Jan Veselý

Sdílet na:  

Publikované: 09.01.2023   Kategorie článku: Basketbal, Basketbalisti Český basketbalista s láskou k Srbsku. To je Jan Veselý
Zdroj: Depositphotos nebo Instagram

Jeden z nejúspěšnějších českých basketbalových hráčů všech dob. 213 centimetrů vysoký Jan Veselý nejen svou výškou dokazuje, že má v tomto míčovém sportu oprávněně své místo.

Jan Veselý – ostravská sportovní rodina

Jan Veselý se narodil v Ostravě v roce 1990. V Příboře, kde strávil dětství, žil ve sportovně založené rodině, ve které byly oblíbenými míčovými sporty volejbal a basketbal. I přesto, že si maminka přála, aby její syn hrál volejbal, volba padla na basketbal. Právě v Ostravě začalo také jeho první seznamování s tímto sportem. Na pozici pivota hrál za juniory pod týmem BK Snakes Ostrava. Byť ještě neplnoletý, sezónu 2007 -2008 prožil již ve slovinském dresu, kde hrál pod křídly KD Slovan Ljubljana.

Jan Veselý – odhodlání mu změnilo život

Jan Veselý mohl zůstat v Česku, v Ostravě. Přesto se coby teenager rozhodl přesunout právě do Slovanu. Jeho začátky ale nebyly vůbec jednoduché. Neuměl řeč a přeci jen byl v mladém věku 800 kilometrů od domova úplně sám. Ani ne po roce ale uměl plynně slovinsky. Díky svým jazykovým schopnostem a skvělé hře, kterou na hřišti předváděl, si tak Jan Veselý získal srdce svých fanoušků.

Jan Veselý – láska k Srbsku

Jeho kariéra se nezadržitelně rozjela až v dresu BC Partizan Bělehrad. S tímto týmem dokázal třikrát vyhrát Jadranskou ligu, srbskou nejvyšší soutěž i tamní pohár. Sám toto období považoval za jedno z nejšťastnějších. Plynně se naučil srbsky a sliboval, že svou kariéru ukončí právě v Srbsku, které si zamiloval.
To, že má tuto zemi opravdu rád, dokázal potvrdit i výběrem své životní partnerky. Jan Veselý je ženatý se Srbkou Natalií Miladinovičovou, se kterou mají syna Liama.

Jan Veselý – draftován už jako šestý v pořadí

V roce 2011 se na něj usmálo štěstí a byl jako šestý v pořadí draftován do NBA týmem Washington Wizards. Při ohlášení si získal srdce fanoušků polibkem se svou tehdejší přítelkyní. Samotnému draftu předcházelo jeho vyhlášení v anketě FIBA, coby nejlepšího hráče Evropy 2010. Z týmu Washington Wizards v roce 2014 výměnou za rozehrávače Andrého Millera přestoupil do Denver Nuggets. Ještě v témže roce ale Jan Veselý NBA opustil. Nechal za sebou americké trápení a opět se plně vrhl do své skvěle rozjeté kariéry.

Washington s Veselým podepsal smlouvu na necelých 10 milionů amerických dolarů na dobu tří let. Během prvních dvou sezon ale nepodával takové výsledky, jaké by ho ve hře dokázaly udržet. Průměry bodů a doskoků nebyly dostačující, a tak se tým rozhodl k jeho výměně.

I přesto, že Jan Veselý opustil NBA v roce 2014, dokázal odehrát 162 zápasů a nasbírat 590 bodů. Jak ale sám uvádí, NBA pro něj nebyla šťastnou životní etapou. Velmi rád naopak vzpomíná na pobyt v BC Partizan Belgrade. Po odchodu z NBA se přesunul do Fenerbahce Instanbul, kde opět dokázal předvést své schopnosti.

Jan Veselý – úspěch za úspěchem v Turecku

To, že se mu v klubu Fenerbahce Instanbul skutečně dařilo, dokazují jeho skvělé výsledky. S tureckým klubem dokázal v roce 2017 vyhrát Evropsku ligu. V roce 2019 byl Jan Veselý v rámci Evropské ligy vyhlášen nejlepším hráčem sezóny. Turecký titul získal v letech 2016, 2017, 2018 a také v roce 2022. Kdy tak úspěšně ukončil své několikaleté turecké působení.

Do severoamerické NBA se probojoval coby třetí Čech. Následoval Jiřího Zídka a Jiřího Welsche. Není tak asi žádným překvapením, že v letech 2012, 2016 a 2017 dokázal Jan Veselý vyhrát anketu o nejlepšího českého basketbalistu. Tím byl vyhlášen hned čtyřikrát. Po pěti letech kralování Tomáše Satoranského byl opět zvolen v roce 2022.

Protože se jednalo již o jeho čtvrtou výhru, dokázal vyrovnat v historickém žebříčku basketbalisty Františka Konvičku, Zdeňka Kose a Jana Svobodu. Aby se mohl stát rekordmanem ve výhrách, musel by přeskočit Tomáše Satoranského, který má ale momentálně o tři vítězství více.

Jan Veselý s oblibou reprezentuje Českou republiku

Jan Veselý se netají tím, že se při hrách pod českými barvami snaží urvat každý bod. A tak pro něj pomyslnou třešničkou na dortu v jeho kariéře kromě vyhraných titulů může být také účast českých basketbalistů na olympijských hrách v Tokiu 2020, kde měla Česká republika vůbec poprvé v basketbalu své samostatné zastoupení. Dalším úspěchem je pak probojování se českého týmu do čtvrtfinále. A to na evropském šampionátu v roce 2015. Sám ale doufá, že ve hře v národním týmu bude mít ještě prostor něco dokázat.

Jan Veselý – jeden z nejbohatších sportovců

V roce 2020 se Jan Veselý objevil také v časopisu Forbes. A to u příležitosti vyhlášení nejlépe placených českých sportovců. Na 8. příčku se dostal s výdělkem 89 milionů korun. A to i díky kontraktu, který dokázal podepsat v NBA.

Ani Jan Veselý není bez zranění  

Janu Veselému se během jeho kariéry nevyhnula ani zranění. K tomu nejvíce smutnému došlo v roce 2019. Tento rok pro něj nebyl příliš šťastný. Nepříjemné bylo nejenom pro samotného Veselého, ale také pro český národ. Jan Veselý se kvůli svému zranění kolene nemohl připojit k české reprezentaci na mistrovství světa. Přestože byl na hru po operaci připraven, na květnovém Final Four Evropské ligy si zranění kolena obnovil. Kvůli zranění kotníku pak na více než měsíc musel odejít ze hry i na konci roku 2021.

Jan Veselý – spoluhráč Satoranského v FC Barcelona

Od léta roku 2022 se Jan Veselý pohybuje v týmu FC Barcelona. S katalánským klubem podepsal smlouvu na tři roky. V týmu se mu stejně jako v Turecku daří. Navíc se zde setkal s jedním z dalších úspěšných Čechů, který hrával v NBA. A sice s Tomášem Satoranským. S tím tvoří na hřišti úspěšnou dvojku, která svému týmu již nejednou dopomohla k výhře.

zdroj titulní fotografie: instagram.com

Autor: Lukáš Svítil
Hodnocení článku: 3/3 hvězdiček


Podobné články dle tagu: fc barcelona, jan veselý, nba, partizan bělehrad

Sdílet na:  

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

E-mail:

Váš komentář:

Podobné články jako je Český basketbalista s láskou k Srbsku. To je Jan Veselý


Nikola Jokič, dvojnásobný nejužitečnější hráč NBA s rekordní smlouvou na 264 milionů dolarů

Nikola Jokič, dvojnásobný nejužitečnější hráč NBA s rekordní smlouvou na 264 milionů dolarů

Svět basketbalu oplývá talentovanými hráči, kteří zanechají svou stopu v historii. Jedním z takových hráčů je i výjimečný srbský hráč Nikola Jokič. S jeho neuvěřitelnými dove...

Michael Jordan je bůh mezi námi. Jak jinak si vysvětlit, že se jeho tenisky prodaly za 2,2 milionu dolarů?

Michael Jordan je bůh mezi námi. Jak jinak si vysvětlit, že se jeho tenisky prodaly za 2,2 milionu dolarů?

Pár tenisek, v nichž se kdysi proháněla po palubovkách basketbalová legenda Michael Jordan, se v aukci prodaly za 2,2 milionu dolarů (47 milionu korun). Tím se staly nejdražš...

LeBron James – basketbalový fenomén a čtyřnásobný vítěz NBA

LeBron James – basketbalový fenomén a čtyřnásobný vítěz NBA

Narození, mládí a dospívaní LeBron James se narodil 30. prosince 1984 v Akronu ve státě Ohio Glorii Marii Jamesové a Anthonymu McClellandovi, bývalému trestanci. Matka LeBron...

Tomáš Satoranský – míčový kouzelník i týmový dříč

Tomáš Satoranský – míčový kouzelník i týmový dříč

Tomáš Satoranský býval hráčem slavné basketbalové NBA. Dostat se do této soutěže vyžaduje usilovnou a tvrdou práci, kterou není ochoten každý podstoupit. Dokazuje to nízký po...

Které fotbalové soutěže byly v sezoně 2022/23 nejnavštěvovanější? A jak je to s diváky v Americe?

Které fotbalové soutěže byly v sezoně 2022/23 nejnavštěvovanější? A jak je to s diváky v Americe?

Mezi evropskými fotbalovými soutěžemi se za ty elitní dlouhodobě považují ligy v Anglii, Itálii, Španělsku, Německu a Francii. Taková svatá pětka. V jejich návštěvnosti jsou ...

Vít Krejčí – teprve pátý Čech, který hraje slavnou NBA

Vít Krejčí – teprve pátý Čech, který hraje slavnou NBA

Vít Krejčí je zástupcem nastupující basketbalové generace. Které nejzajímavější kariérní mezníky už má tento talentovaný mladík za sebou a jaká byla vlastně jeho cesta k bask...

Populární severoamerické ligy podle tržeb. Zajímavé srovnání!

Populární severoamerické ligy podle tržeb. Zajímavé srovnání!

Na nejbonitnějším trhu na světě působí silná čtyřka lig, které každoročně vykazují vynikající obchodní výsledky - americký fotbal, baseball, basketball a hokej. Tady je srovn...

NBA – basketbalová liga milionářských kouzelníků

NBA – basketbalová liga milionářských kouzelníků

NBA neboli Národní basketbalová asociace je nejprestižnější basketbalovou ligou na světě. Až na jednu výjimku (Toronto Raptors) jí hrají pouze týmy z USA. Celkem 30 týmů je v...