Nikola Jokič, dvojnásobný nejužitečnější hráč NBA s rekordní smlouvou na 264 milionů dolarů

Sdílet na:  

Publikované: 09.06.2023   Kategorie článku: Basketbal, Basketbalisti Nikola Jokič, dvojnásobný nejužitečnější hráč NBA s rekordní smlouvou na 264 milionů dolarů
Zdroj: Depositphotos nebo Instagram

Svět basketbalu oplývá talentovanými hráči, kteří zanechají svou stopu v historii. Jedním z takových hráčů je i výjimečný srbský hráč Nikola Jokič. S jeho neuvěřitelnými dovednostmi a přístupem ke hře není divu, že se stal jednou z nejvýraznějších postav NBA v posledních letech. Jak ale tento fenomenální basketbalista vyrůstal, jak se dostal k basketbalu a jaký je vlastně jeho život? 

Skromný srbský chlapec

Nikola Jokič se narodil 19. února v roce 1995 ve městě Sobor v Srbsku, které bylo v té době součástí bývalé Jugoslávie. Byl nejmladší ze tří sourozenců. Jeho otec Branislav Jokič byl profesí zemědělský inženýr a jeho matka pracovala jako ekonomka. Všichni žili spolu s babičkou v malém, skromném, stísněném dvoupokojovém bytě v Soboru. Jeho starší bratři Strahinja a Nemanja byli basketbaloví hráči na profesionální úrovni, což Nikolu v budoucnosti razantně ovlivnilo.

Jako malý byl Nikola pěkně oplácaný cvalík, který ke sportu neměl žádný kladný vztah. V té době by málokdo řekl, že z něj jednou bude tak perfektní basketbalový hráč, který bude lámat basketbalové rekordy. Svou výškou přerůstal většinu dětí ve třídě, miloval matematiku, dějepis, koňské dostihy a nesnášel jakoukoliv fyzickou aktivitu.

Počátek basketbalové hvězdy

Ve 13 letech, se po vzoru svých dvou bratrů, přidal k mládežnickému basketbalovému týmu, kde začal intenzivně trénovat. Jeho bratři, kteří se v té době naplno věnovali basketbalu, si vzali Nikolu do svých rukou a začali s ním tvrdě trénovat. V 16 letech se Nikola Jokič připojil do basketbalového týmu Mega Bemax a poprvé se objevil v Jadranské a Srbské lize. V roce 2005 byl oceněn jako nejlepší hráč Jadranské ligy.

Vstup do NBA

Nikola na sobě tvrdě makal a na první pohled bylo znát, že pro basketbal má přirozený talent. Jeho schopnosti si všiml agent Miško Ražnatović, který se rozhodl Nikolu zastupovat a pomoci mu s kariérou. V roce 2014 byl Nikola Jokič draftován týmem Denver Nuggets jako celková 41. volba. V té době se jednalo o relativně nízké postavení pro tak mladého hráče, což dokazuje, jak moc se musel Nikola v NBA prosadit. Po draftu strávil Nikola ještě jeden rok v Megalexu, aby nabral zkušenosti a zlepšil svou fyzickou kondici.

V létě 2015 se pak přesunul do Spojených států, kde začal trénovat s Denver Nuggets. S každou odehranou minutou na hřišti bylo vidět, jak se zdokonaluje a jeho sebevědomí roste. A právě to mu pomohlo k tomu, aby nakonec zazářil jako jedna z hlavních hvězd celé basketbalové sezóny. Jeho statistiky hovořily jasnou řečí: skvělé střelecké výkony, impozantní obranné akce, nesporná touha po vítězství a chytrost.

Díky těmto úspěchům na hřišti dokázal Nikola Jokič překonat očekávání fanoušků i trenérů a zaslouženě si tak zajistil titul NBA All-Rookie First Team (nejlepší nováček roku). Tato prestižní ocenění byla odměnou nejen za jeho práci a úsilí, ale také za skvělé momenty, které přinesl fanouškům i celému týmu Denver Nuggets.

Od té doby se Nikola stal jedním z klíčových hráčů Denver Nuggets a jeho jméno je často spojováno s úspěchy tohoto týmu. Jeho vliv na hřišti i mimo něj je stále silnější a díky svým schopnostem dokáže držet krok s nejlepšími hráči soutěže. Fanoušci si ho oblíbili nejen pro jeho charisma a skromnost, ale také pro jeho obrovskou touhu být stále lepším.

Nikola Jokič se tak z nováčka, který teprve objevoval krásy profesionálního basketbalu, vypracoval v jednu z opor svého týmu a hvězdu NBA.

Rodinný život

Nikola Jokič je známý tím, že si velmi rád chrání své soukromí. O jeho rodičích moc zmínky na internetu nenajdeme. O trochu lepší je to s informacemi o jeho manželce. Natalija Jokič, která taktéž pochází ze Soboru, se znala s Nikolou již od jejich studijních let. V roce 2020 uspořádali skromnou svatbu a poté se jim narodila dcerka Ognjena, která jim oběma dělá radost. Natalija podporuje svého manžela na každém kroku jeho kariéry. S dcerou Ognjenou ho obě chodí podporovat na zápasy, kde mu z tribuny drží palce. 

Profesní úspěchy

První triple-double a historické zápasy (2016-2017)

V únoru 2017 dosáhl Jokič svého prvního nejrychlejšího triple-double proti Milwaukee Bucks, Nikolovi k tomu stačilo pouhých 14 minut a 33 sekund. Překonal tak rekord Jima Tuckera z roku 1995, který měl hodnotu 17 minut.  V průběhu dalších dvou měsíců si připsal další čtyři triple-doubles a ukázal své univerzální schopnosti na hřišti.

All-Star Game a rekordy Denver Nuggets (2018-2020)

V roce 2019 se Nikola Jokič poprvé dostal do prestižního utkání NBA All-Star Game. Tento úspěch zopakoval i v následujících dvou letech. Navíc v roce 2020 překonal rekord Denver Nuggets pro nejvíce triple-doubles v historii týmu.

MVP sezóny (2020-2021)

Bez pochyby největším úspěchem Jokiče je zisk ceny pro nejužitečnějšího hráče (MVP) NBA za sezónu 2020-2021. Stal se tak prvním hráčem Denver Nuggets, který tuto prestižní cenu získal, a také prvním srbským hráčem v historii NBA s titulem MVP.

Úspěchy na mezinárodní scéně

Nikola Jokič také reprezentoval Srbsko na mezinárodních akcích, jako jsou Mistrovství světa FIBA 2019 nebo Olympijské hry v Riu 2016. I když se mu zatím nepodařilo získat zlatou medaili, jeho přínos v týmu je nesporný a bude zajímavé sledovat, jak dalece dokáže vést srbskou reprezentaci do budoucna.

Nikola Jokič od svého příchodu do NBA dokázal dosáhnout úctyhodných úspěchů a stát se jedním z nejlepších hráčů ligy. Jeho cesta k MVP a mnoha dalším oceněním je důkazem jeho neuvěřitelného talentu, pracovní morálky a touhy po vítězství. S napětím jen můžeme očekávat, co dalšího nám tato hvězda předvede. 

Autor: Lukáš Svítil
Hodnocení článku: 3/3 hvězdiček


Podobné články dle tagu: nba, nikola jokič, plat, rekord, výška, wikipedia

Sdílet na:  

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

E-mail:

Váš komentář:

Podobné články jako je Nikola Jokič, dvojnásobný nejužitečnější hráč NBA s rekordní smlouvou na 264 milionů dolarů


LeBron James – basketbalový fenomén a čtyřnásobný vítěz NBA

LeBron James – basketbalový fenomén a čtyřnásobný vítěz NBA

Narození, mládí a dospívaní LeBron James se narodil 30. prosince 1984 v Akronu ve státě Ohio Glorii Marii Jamesové a Anthonymu McClellandovi, bývalému trestanci. Matka LeBron...

Tomáš Satoranský – míčový kouzelník i týmový dříč

Tomáš Satoranský – míčový kouzelník i týmový dříč

Tomáš Satoranský býval hráčem slavné basketbalové NBA. Dostat se do této soutěže vyžaduje usilovnou a tvrdou práci, kterou není ochoten každý podstoupit. Dokazuje to nízký po...

NBA – basketbalová liga milionářských kouzelníků

NBA – basketbalová liga milionářských kouzelníků

NBA neboli Národní basketbalová asociace je nejprestižnější basketbalovou ligou na světě. Až na jednu výjimku (Toronto Raptors) jí hrají pouze týmy z USA. Celkem 30 týmů je v...

Michael Jordan je bůh mezi námi. Jak jinak si vysvětlit, že se jeho tenisky prodaly za 2,2 milionu dolarů?

Michael Jordan je bůh mezi námi. Jak jinak si vysvětlit, že se jeho tenisky prodaly za 2,2 milionu dolarů?

Pár tenisek, v nichž se kdysi proháněla po palubovkách basketbalová legenda Michael Jordan, se v aukci prodaly za 2,2 milionu dolarů (47 milionu korun). Tím se staly nejdražš...

Populární severoamerické ligy podle tržeb. Zajímavé srovnání!

Populární severoamerické ligy podle tržeb. Zajímavé srovnání!

Na nejbonitnějším trhu na světě působí silná čtyřka lig, které každoročně vykazují vynikající obchodní výsledky - americký fotbal, baseball, basketball a hokej. Tady je srovn...

Které fotbalové soutěže byly v sezoně 2022/23 nejnavštěvovanější? A jak je to s diváky v Americe?

Které fotbalové soutěže byly v sezoně 2022/23 nejnavštěvovanější? A jak je to s diváky v Americe?

Mezi evropskými fotbalovými soutěžemi se za ty elitní dlouhodobě považují ligy v Anglii, Itálii, Španělsku, Německu a Francii. Taková svatá pětka. V jejich návštěvnosti jsou ...

Vít Krejčí – teprve pátý Čech, který hraje slavnou NBA

Vít Krejčí – teprve pátý Čech, který hraje slavnou NBA

Vít Krejčí je zástupcem nastupující basketbalové generace. Které nejzajímavější kariérní mezníky už má tento talentovaný mladík za sebou a jaká byla vlastně jeho cesta k bask...

Český basketbalista s láskou k Srbsku. To je Jan Veselý

Český basketbalista s láskou k Srbsku. To je Jan Veselý

Jeden z nejúspěšnějších českých basketbalových hráčů všech dob. 213 centimetrů vysoký Jan Veselý nejen svou výškou dokazuje, že má v tomto míčovém sportu oprávněně své místo....