František Fodor – všestranný MMA bojovník ze Slovenska

Sdílet na:  

Publikované: 15.09.2022   Kategorie článku: MMA, MMA bojovníci František Fodor – všestranný MMA bojovník ze Slovenska
Zdroj: Depositphotos, Instagram

František Fodor je profesionálním slovenským MMA bojovníkem. Co víme o jeho životě a jaká byla cesta tohoto zápasníka, která ho zavedla až do klece?

 
František Fodor – cesta k profesionální dráze
 

František Fodor se narodil 21. ledna 1991 ve slovenském městě Nové Zámky. Podobně jako mnoho jiných malých chlapců v tomto období nadšeně sledoval nejrůznější filmy a seriály, v nichž hlavní roli hráli bojovníci.

Našel v nich výraznou inspiraci a k bojovým sportům tak inklinoval od dětství. Už ve věku 10 let tak František Fodor poctivě piloval bojové techniky i fyzickou zdatnost. Vzorem mu byl v tomto směru otec, který učil právě bojová umění.

Nejprve v domovských Nových Zámkoch začal boxovat. Jak ale sám uvedl v jednom z rozhovorů, v průběhu studia vysoké školy v Nitře ho více začala zajímat všestrannost. Boj v postoji už měl v té době úspěšně zvládnutý, svou pozornost tak zaměřil na boj na zemi. František Fodor trénoval i ve vynikajícím nitranském jiu-jitsu klubu.

V roce 2010 vstoupil František Fodor mezi MMA amatéry. První amatérský zápas mu nabídl trenér, který povšiml, že jeho svěřenec je šikovný v postoji i na zemi. Teprve v té době se Fodor dostal k profesionálním MMA tréninkům. Prostor na ně však neměl velký, trvaly pouze dva měsíce.

První profesionální zápas absolvoval František Fodor už 4. května 2014. Do klece se postavil proti Petrovi Mészárosovi a povedlo se mu hned vyhrát. Vítězná série pokračovala, v RSC Cage Fight se mu v létě 2014 podařilo převálcovat Jana Magdalíka.

František Fodor – nejdůležitější zápasy kariéry

Ač bylo celé MMA jakožto sportovní odvětví v této době v Česku i na Slovensku v začátcích a celková úroveň byla nízká, už se formovalo pozdější úspěšné zápasnické podhoubí. A František Fodor nechyběl přímo u toho. Vyhrál hned první tři souboje pod profesionálními pravidly. Do třetice si připisoval výhru nad Ľudovítem Szellem.

Následně se mu v kleci přestalo dařit. Přemožitele v roce 2015 našel ve Stanislavovi Futerovi a nestačil ani na ruského borce Magomeda Nurova. Reputaci si František Fodor nenapravil ani v duelu s předním slovenským fighterem Milanem Ďatelinou. Ďatelinka ho na Diamonds Explosion 4 v Čadci vyřídil technickým knockoutem.

Pomyslnou chuť si spravil až v boji proti Petrovi Križanovičovi, kterého dokázal udolat. Do zápasu se přitom dostal na poslední chvíli, když Križanovičovi nenastoupil původní soupeř. František Fodor navíc nenavážil požadovaných 77 kg a jeho soupeř tak odsouhlasil nástup ve vyšší váhové kategorii.

Veřejnost ho zaznamenala v show Oktagon Výzva. Stal se jedním z účastníků první série reality show, která odstartovala působení organizace Oktagon MMA.

Začátky v Oktagonu byly slibné. V kvalifikaci na první díl Oktagonu František Fodor nejprve vyřídil Petra Nováka. Vítězně ukončil i zpočátku nepříznivě se vyvíjející zápas s Jakubem Bahníkem. Ve druhém Oktagonu síly Františka Fodora naopak nestačily na Jaroslava Poborského. Utkání dokonce skončilo po submisi po pouhých 27 vteřinách.

V desátém pokračování následovala další porážka. Slovák si neporadil s Michalem Konrádem, který vyhrál zaslouženě na body díky svému taktickému a kontrolovanému výkonu.

František Fodor a jeho aktuální působiště

Aktuálně trénuje František Fodor v Octagon Fighting Academy v lehké váze. Předtím nastupoval 175 cm vysoký zápasník v kategorii váhy velterové. V gymu se podle vlastních slov cítí jako doma a našel tu druhou rodinu.

Až s příchodem do Octagon Fighting Academy navíc, jak prohlásil, skutečně začal s MMA. Doma v nových Zámkoch už se neměl jak dále posouvat, navíc v Bratislavě našel skutečné profesionální zázemí a odborníky. V rozhovoru pro slovenský deník Nový čas ocenil v tomto gymu především logicky vystavěné tréninky i přítomnost expertů, na box, thaibox i olympionika, který se mu věnuje během zápasení.

A co bude dál? Experti mu předpovídají, že toho má před sebou v profesionální zápasnické kariéře ještě dost. Aktuálně by se měl František Fodor představit na turnají Oktagon 35 v Brně, kde vyzve svého slovenského rivala Karola Ryšavého. A to už podruhé. Původní zápas na galavečeru Oktagon Prime 5 v Šamoríně se neuskutečníl kvůli tomu, že Fodor měl pozitivní test na koronavirus.

Oktagon 35 nabídl elektrizující zážitek. Pro Františka Fodora však se špatným koncem. V závěru 1. kola ho Karol Ryšavý poslal k zemi, ze které vstal František Fodor až po ukončení zápasu na TKO.

Samotný Fodor zatím prý v hlavě nemá konkrétní jména, s nimiž by se chtěl utkat. Hodlá se momentálně jednoduše soustředit na vítězství. A samozřejmě nechybí ani nejvyšší ambice na UFC a Bellator.

Nebránil by se ani dalším výzvám. Když se ho novináři otázali, zda by si stále ještě troufl na boxerský nebo jiu-jitsu zápas, nechal se slovenský bijec slyšet, že grapplingové turnaje absolvuje běžně a upozornil na to, že MMA bojovníci jsou poměrně všestranní.

Zároveň však otevřel téma, které je stále poměrně palčivé: Že sám patří k těm, kteří se na Slovensku nejsou dosud schopni plnohodnotně MMA uživit jako profesionální sportovec. Svoje profesní portfolio tak František Fodor prozatím doplňuje trénováním ostatních sportovců v Octagon Fighting Academy.

František Fodor – soukromý život

V soukromém životě už je František Fodor rovněž otcem syna, který dostal jméno Oliver. Potomka mu porodila přítelkyně Alena Halušková. A jak se rovněž veřejně vyjádřil, dokáže představit, že by dosud jeho jediný potomek kráčel v jeho šlépějích.

V soukromí známého zápasníka vše na rozdíl od klece poměrně přímočaře směřuje k happy endu. Už v roce 2017 se před narozením miminka chlubil, že se s přítelkyní stěhují do vlastního bydlení a promluvil také o svatbě.

František Fodor tak patří ve svém osobním životě k bojovníkům, kteří se vyhýbají skandálům i excentrickému vystupování. Ostatně soukromí si tento sympatický mladý muž víceméně střeží. Svou rodinou se čas od času pochlubí, ale na Instagramu povětšinou prezentuje jen jako MMA zápasník.

zdroj titulní fotografie: instagram.com

Autor: Redakce
Hodnocení článku: 3/3 hvězdiček


Podobné články dle tagu: bojovník, františek fodor, mma, oktagon, ufc

Sdílet na:  

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

E-mail:

Váš komentář:

Podobné články jako je František Fodor – všestranný MMA bojovník ze Slovenska


Gábor Boráros – extravagantní potetovaný sympaťák se srdcem bojovníka

Gábor Boráros – extravagantní potetovaný sympaťák se srdcem bojovníka

Slovenský zápasník MMA maďarského původu, vítěz televizní reality show Oktagon Výzva a nositel titulu z maďarské organizace HFC – to je Gábor Boráros. Extravagantní, potetova...

Tereza Bledá i Lucie Pudilová jsou české hvězdy MMA, které již měly čest utkat se proti sobě. Překvapivě vyhrála ta mladší, bez pochyb jsou ale úspěšné obě dvě

Tereza Bledá i Lucie Pudilová jsou české hvězdy MMA, které již měly čest utkat se proti sobě. Překvapivě vyhrála ta mladší, bez pochyb jsou ale úspěšné obě dvě

Kontaktní bojový sport MMA v České republice již několik let nabírá na popularitě. Své zastoupení zde mají jak muži, tak také ženy. Mezi ty nejvýraznější Česky bez diskuzí pa...

A je to tady! Nejlepší bojovníci MMA se sejdou v Ostravě, aby bojovali o milion eur

A je to tady! Nejlepší bojovníci MMA se sejdou v Ostravě, aby bojovali o milion eur

Unikátní projekt česko-slovenské organizace MMA Oktagon spojí elitní zápasníky welterové váhy z celé Evropy. Borci si rozdělí milion eur, přičemž vítěz bere 300 000 eur (7 mi...

Oktagon 37 z Ostravy. Kozma prohrál v tvrdé bitvě obhajobu titulu. Kait Brito je nový šampion

Oktagon 37 z Ostravy. Kozma prohrál v tvrdé bitvě obhajobu titulu. Kait Brito je nový šampion

V Ostravě v Ostravar Aréně se 3.prosince 2022 odehrál turnaj MMA Oktagon 37. Na turnaji, ve kterém proběhli dvě titulové bitvy, jste mohli vidět velké hvězdy Českého i Evrops...

Karlos Vémola bude mít těžký zápasnický rok. Jeho soupeři budou Patrik Kincl, Al Matavao a starý známý Attila Végh

Karlos Vémola bude mít těžký zápasnický rok. Jeho soupeři budou Patrik Kincl, Al Matavao a starý známý Attila Végh

Karlos Vémola a Patrik Kincl se v kleci poperou už příští víkend 20. května během galavečera organizace Oktagon. Půjde o odvetu pět let starého zápasu, který pro sebe vybojov...

Patrik Kincl obhájil titul a zvítězil nad Alexem Lohoré na Oktagonu 35 v Brně

Patrik Kincl obhájil titul a zvítězil nad Alexem Lohoré na Oktagonu 35 v Brně

V zaplněné Brněnské hale proběhl 17.9.2022 turnaj organizace Oktagon MMA. Turnaj byl plný zajímavých zápasů a rychlých a tvrdých soubojů bojovníků. Držitel titulu do 84kg Pat...

David Kozma – šampion velterové divize organizace Oktagon MMA

David Kozma – šampion velterové divize organizace Oktagon MMA

David Kozma je 30letý MMA zápasník a patří k nejlepším a nejoblíbenějším bojovníkům organizace. Je to typ bojovníka, kterých je na československé i světové scéně málo – vystu...

Zdeněk Polívka – český top bojovník organizace OKTAGON MMA

Zdeněk Polívka – český top bojovník organizace OKTAGON MMA

Zdeněk „Gameover“ Polívka je mladý, 24letý český MMA bojovník, který aktuálně zápasí pod nejznámější československou MMA organizací Oktagon MMA. Debutoval v ní 16. května 202...

Karol Ryšavý – MMA bojovník a šampion s drtivým úderem

Karol Ryšavý – MMA bojovník a šampion s drtivým úderem

Karol Ryšavý je slovenský profesionální MMA bojovník. Co nejzajímavějšího o něm víme a jaká byla jeho cesta k bojovému sportu?  Karol Ryšavý – dětství a rané mládí  Karol Ryš...