David Kozma – šampion velterové divize organizace Oktagon MMA

Sdílet na:  

Publikované: 14.09.2022   Kategorie článku: MMA, MMA bojovníci David Kozma – šampion velterové divize organizace Oktagon MMA
Zdroj: Depositphotos nebo Instagram

David Kozma je 30letý MMA zápasník a patří k nejlepším a nejoblíbenějším bojovníkům organizace. Je to typ bojovníka, kterých je na československé i světové scéně málo – vystupuje slušně a při svých vyjádřeních nepoužívá trash talk.

Aktuálně je David Kozma nejdéle panujícím šampionem Oktagonu – titul ve velterové váze drží od roku 2018, přičemž ho už 5x úspěšně obhájil. Jeho začátky na MMA scéně ale nebyly vůbec snadné a ani jeho výsledky v kleci nenapovídaly tomu, jaký šampion se z Davida Kozmy později stane.

David Kozma – narození, mládí a dospívání

David Kozma se narodil 13. srpna 1992 v Karviné. Nedávno tak oslavil jubilejní 30. narozeniny. S bojovými sporty vyrůstal už od mala – rodiče ho v 6 letech dali na judo. Chtěli, aby se ve škole uměl bránit a nestal se tak terčem šikany. Jak v jednom rozhovoru uvedl sám David Kozma, tento úmysl jim vyšel. Přesto, že byl v dětství tichým nenápadným klukem, který rád seděl v zadní lavici, se šikanou se nikdy nesetkal.

Při vzpomínkách na období puberty a dospívání zase David Kozma sám sebe označuje za tzv. „šampóna“. V 14-15 letech se rád oblékal do růžova, potrpěl si na svůj zevnějšek a žehlil si vlasy. Růžovou má rád dodnes, právě ze záliby v této barvě vznikla také jeho zápasnická přezdívka – Pink Panther.

U juda, na které ho dali rodiče, vydržel nakonec David Kozma celé dětství a pubertu. Dělal ho až do 17 let. Poté přišlo v tomto sportu k radikální změně pravidel, která se Davidovi nelíbila, a ten se proto začal ohlížet po jiných sportech. Chtěl však zůstat u těch bojových a přes kamaráda se tak David Kozma dostal až k MMA.

David Kozma – začátky v MMA

V tréninku MMADavid Kozma neměl takovou podporu rodičů, jako tomu bylo v případě juda. Jeho otec ho v MMA ale údajně tajně podporoval. Tajně to bylo z toho důvodu, že matka Davida Kozmy si tenkrát nepřála, aby její syn dělal MMA. Bála se o něho. O jeho prvních zápasech v kleci proto ani nevěděla.

Zpočátku u Davida Kozmy ani nic nenasvědčovalo tomu, že by se v MMA vůbec měl prosadit. Svůj první profesionální zápas absolvoval na akci GCF 1 – Judgement Day 5. prosince 2010. Zajímavostí je, že zde své profesionální kariéry začínalo hned několik zajímavých jmen – již zmíněný David Kozma zde absolvoval svůj první zápas, stejné tvrzení platí o Viktorovi Peštovi, který zde absolvoval také svou MMA premiéru, David Dvořák (aktuálně zápasník UFC) měl na této kartě svůj druhý profesionální zápas, a navíc se zde ve svém čtvrtém MMA zápase představil také Filip Macek. Karta na GCF 1 tak byla nabitá zápasníky, kteří se měli později prosadit na československé i světové MMA scéně.

Nicméně premiéra Davida Kozmy úspěšná nebyla. Richard Andrs ho dokázal utáhnout na RNC (škrcení) ve 2. kole. Jde přitom o zápasníka, jehož profesionální skóre je 1-1. Po výhře nad Davidem Kozmou v roce 2010 dál v MMA nepokračoval.

Do druhého zápasu šel David Kozma hned 30. prosince 2010. V Ostravě dokázal porazit Tomáše Kudryho (opět neznámý zápasník, profesionální skóre 1-2). Stačilo mu na to 41 vteřin 1. kola, kdy soupeře dokázal utáhnout na armbar.

13. února 2011 měl pak David Kozma první zápas v zahraničí. V polských Katovicích si připsal svou druhou porážku. Jeho soupeřem byl Adam Golonkiewicz. Polákovy údery ve 2. kole vedly k tomu, že David Kozma zápas vzdal. Jak uvedl David v jednom z jeho pozdějších rozhovorů, po tomto zápase se už o jeho působení v MMA dozvěděla také jeho máma. Vrátil se totiž po něm domů velmi dobitý.

Začátky v MMA tedy pro Davida Kozmu nevypadaly nijak nadějně – po prvních 3 zápasech měl negativní skóre 1-2.

David Kozma – zápasnická kariéra

Na začátku své kariéry bral David Kozma zápasy ve velmi rychlém sledu. Proto už 12. března 2011 opět stál v kleci. Zdržel se v ní pouze 39 vteřin. Přesně tolik mu trvalo, aby porazil soupeře Viktora Poláška na úspěšné škrcení (RNC). David Kozma tak své skóre upravil na 2-2.

Za měsíc poté David Kozma nastoupil do dalších 2 zápasů. 23. dubna 2011 byl na Hamr Night 2011 v Ostravě jeho soupeřem Martin Kufel. David Kozma opět předvedl úspěšnou submisi, tentokrát armbar, a Kufela ukončil už v 1. kole v čase 4:48. O týden později, 30. dubna 2011, už připisoval další výhru. Za 1 minutu a 17 vteřin sestřelil Michala Boldyho a připsal si tak svou první výhru na TKO. Své skóre tak upravil na 4-2.

Poté se vrátil do organizace GCF a na akci GCF 4 se představil v souboji proti Václavu Přibylovi. Ukončil ho ve 3. kole, opět úspěšnou submisí. V následujícím zápase pod hlavičkou GCF už pak dostal titulovou šanci. Na souboj přišlo 3. prosince 2011 a soupeřem Davida Kozmy na kartě GCF 7 byl Norbert Pozarek.
David Kozma tentokrát předvedl úspěšný triangl, své profesionální skóre upravil na 6-2 a získal titul GCF v lehké váze.

Další zápas pak stihl ještě do konce roku 2011 – 30. prosince ukončil Mareka Mucku za 41 vteřin 1. kola armbarem. Skóre si tak David Kozma vylepšil již na 7-2.

Poté nejspíše trochu přecenil své síly a na zápas šel do ruské organizace M1. 16. března 2012 v Petrohradu ho porazil Rus Marat Gafurov díky úspěšnému RNC ve 2. kole. Skóre Davida Kozmy tak kleslo na 7-3.

Chuť si pak David Kozma napravil doma v Hlučíně, kde 1. dubna 2012 porazil Petra Zelinu již po 29 vteřinách 1. kola. Další akci mu pak opět nabídlo také GCF – na kartě GCF 13 David Kozma 20. května 2012 porazil Jaroslava Poborského. Ukončil ho ve 3. kole armbarem. Profesionální skóre Davida Kozmy bylo v té chvíli 9-3. Přijít ale měly 2 porážky.

12. října 2012 David Kozma vůbec poprvé v zápasnické kariéře zažil bodové rozhodnutí. Stalo se tak až v jeho 13. zápase. S Francouzem Mamourem Fallem u bodových rozhodčích ale Kozma jednomyslně prohrál. 1. prosince 2012 pak Kozma prohrál i v GCF. Na kartě GCF 18 ho Josef Král ukončil gilotinou v 1. kole. Skóre Davida Kozmy tak kleslo již na 9-5.

V následujícím zápase už si Kozma nemohl dovolit zaváhat – na akci GCF 21 26. dubna 2013 obhajoval titul lehké váhy GCF proti Václavu Přibylovi. Titul obhájil po výhře na body.

Další výhru si pak David Kozma připsal hned v červnu. V CMTA porazil Romana Vanického a své skóre tak upravil na 11-5.

V říjnu 2013 pak musel opět obhajovat titul lehké váhy GCF. Jeho soupeřem byl tentokrát Jaroslav Pokorný, přičemž Kozma díky úspěšnému armbaru obhajobu opět zvládl. Jeho skóre sice narostlo na 12-5, po tomto zápase ale přišlo nejtěžší období jeho kariéry.

Postupně si proti Shimonu Goshovi, Miroslavu Štrbákovi, Jaroslavu Poborskému a Sauliusi Buciusovi připsal 4 porážky v řadě, přičemž v zápase proti Štrbákovi ztratil také titul lehké váhy GCF. Jeho skóre tak kleslo již na 12-9.

Po této vlně proher se ale dokázal zvednout a udělat naopak vlnu 7 výher. David Kozma postupně porazil Marka Bartla, Emina Sefu, Michala Vostrého, Johannese Michalíka, Lovra Vrkiče, Zorana Doda a Adama Horvátha. 6 z těchto zápasů zvládl ukončit – 4 na submisi, 2 na TKO. Pouze souboj s Eminem Sefou dospěl až k bodovému verdiktu. David Kozma tak touto sérií výher dal o sobě opět vědět a své skóre upravil na pěkných 19-9.

Následovalo ale velké sousto – legenda československé MMA scény Petr „Monster“ Kníže, se kterým se Kozma utkal na kartě XFN 6. Kníže vyhrál jednomyslným bodovým rozhodnutím a skóre Kozmy kleslo na 19-10.

Po tomto zápase začal David Kozma bojovat v Oktagon MMA. První zápas absolvoval 17. března 2018 na kartě Oktagon 5 proti Polákovi Rafalu Lewonovi. Kozma vyhrál v 1. kole na TKO. Poté si Kozma v Oktagonu dokázal postupně připsat další 3 výhry (Valivakhin – TKO, Wiencek – TKO, Kertész – body), načež dostal od této organizace titulovou šanci.

17. listopadu 2018 byl v souboji o titul ve velterové váze jeho soupeřem Gábor Boráros. Ten musel po zranění kolene ve 2. kole souboj vzdát a David Kozma tak získal titul, který drží dodnes.

V současné době má za sebou 5 úspěšných obhajob, ve kterých byli jeho soupeři Samuel „Pirát“ Krištofič, Maté Kertész, Leandro „Apollo“ Silva, Bojan Veličkovič a naposled také Petr „Monster“ Kníže, kterému tak v odvetě David Kozma vrátil porážku z roku 2017. Šestá obhajoba pak Davida Kozmu čeká 3. prosince 2022. Jeho soupeřem bude Brazilec Kaik Brito.

Oktagonu si David Kozma v roce 2019 odskočil na 2 zápasy také do ruské organizace RCC. Alexeje Shurkeviche dokázal porazit, s Romanem Mukhamedshinem ale prohrál na RNC. V RCC měl pak mít také další zápas, ten byl ale zrušený kvůli koronaviru a poté se už David Kozma do této organizace nevrátil.
Jeho aktuální skóre je proto 30 výher a 11 porážek.

David Kozma – osobní život

David Kozma vyrůstal a dospíval v Karviné. V roce 2012, když mu bylo 20 let, se rozhodl přestěhovat do Prahy.

To ale znamenalo také to, že už se musel postarat sám o sebe. Jelikož v té době ho MMA ještě neuživilo, musel si najít práci. Jeho prvním zaměstnáním byla práce v KFC na Václavském náměstí v Praze, kde smažil kuřata a uklízel kuchyni. Kromě toho pracoval také například pro poskytovatele elektřiny – dělal domovního prodejce.

Život mu změnila až nabídka trénovat v PriMMAt Gymu. V něm je David Kozma dodnes a díky němu se dostal až na vrchol československé MMA scény.

Kozma si ale stejně při MMA přivydělával až do roku 2019 (byl nočním hlídačem vily), kdy sekl s prací nadobro a začal se věnovat pouze MMA a tréninku. Dnes ho živí Instagram, zápasy a soukromé tréninky boje či hubnutí.

Soukromý život pak David Kozma tráví s jeho dlouholetou přítelkyní Sarah Tadesseovou. Plánují spolu svatbu, v roce 2021 se jim narodila také dcera Stella.

Jinak mimo tělocvičnu a klece je prý David Kozma vždy maximálně klidný, často až flegmatický. Na ulici nikdy nepoužil pěsti a s nikým se nikdy neporval.

zdroj úvodní fotografie: instagram.com

Autor: Lukáš Svítil
Hodnocení článku: 3/3 hvězdiček


Podobné články dle tagu: bojovník, david kozma, mma, oktagon, ufc

Sdílet na:  

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

E-mail:

Váš komentář:

Podobné články jako je David Kozma – šampion velterové divize organizace Oktagon MMA


František Fodor – všestranný MMA bojovník ze Slovenska

František Fodor – všestranný MMA bojovník ze Slovenska

František Fodor je profesionálním slovenským MMA bojovníkem. Co víme o jeho životě a jaká byla cesta tohoto zápasníka, která ho zavedla až do klece?  František Fodor – cesta ...

Karlos Vémola – Terminátor z Oktagonu, kterého jen tak něco nezastaví

Karlos Vémola – Terminátor z Oktagonu, kterého jen tak něco nezastaví

Úspěšný zápasník MMA, hvězda Oktagonu, ale také člen Sokola a bývalý kulturista. To je Karel Karlos Vémola. Jeden z nejúspěšnějších českých MMA bojovníků, kterého pod přezdív...

David Kozma je zpět ve vítězném tažení po Oktagonu 40 Ostrava v Projektu Gamechanger o 1 milion EURO

David Kozma je zpět ve vítězném tažení po Oktagonu 40 Ostrava v Projektu Gamechanger o 1 milion EURO

Tentokrát se sešli zápasníci 4. 3. 2023 v Ostravě na turnaji organizace Oktagon 40. Kromě jednoho zápasu se všechny zapojili do speciální dlouhodobé pyramidy turnaje Gamechan...

Karlos Vémola bude mít těžký zápasnický rok. Jeho soupeři budou Patrik Kincl, Al Matavao a starý známý Attila Végh

Karlos Vémola bude mít těžký zápasnický rok. Jeho soupeři budou Patrik Kincl, Al Matavao a starý známý Attila Végh

Karlos Vémola a Patrik Kincl se v kleci poperou už příští víkend 20. května během galavečera organizace Oktagon. Půjde o odvetu pět let starého zápasu, který pro sebe vybojov...

Gábor Boráros – extravagantní potetovaný sympaťák se srdcem bojovníka

Gábor Boráros – extravagantní potetovaný sympaťák se srdcem bojovníka

Slovenský zápasník MMA maďarského původu, vítěz televizní reality show Oktagon Výzva a nositel titulu z maďarské organizace HFC – to je Gábor Boráros. Extravagantní, potetova...

A je to tady! Nejlepší bojovníci MMA se sejdou v Ostravě, aby bojovali o milion eur

A je to tady! Nejlepší bojovníci MMA se sejdou v Ostravě, aby bojovali o milion eur

Unikátní projekt česko-slovenské organizace MMA Oktagon spojí elitní zápasníky welterové váhy z celé Evropy. Borci si rozdělí milion eur, přičemž vítěz bere 300 000 eur (7 mi...

Francis Ngannou – kamerunský bojovník a šampion organizace UFC

Francis Ngannou – kamerunský bojovník a šampion organizace UFC

Francis Ngannou je 36letý bojovník MMA a šampion těžké váhy UFC pocházející z Kamerunu. Proslavil se neskutečnou sílou svých úderů, kterými je schopen ukončit protivníka do p...

Alex Lohoré – postrach pro protivníky, zážitek pro diváky

Alex Lohoré – postrach pro protivníky, zážitek pro diváky

Pětinásobný světový šampion MMA, umístěný v TOP 100 světového žebříčku bojovníků střední váhy – to je francouzský bojovník tmavé pleti Alex Lohoré. Pro mnohé protivníky je to...

Tereza Bledá i Lucie Pudilová jsou české hvězdy MMA, které již měly čest utkat se proti sobě. Překvapivě vyhrála ta mladší, bez pochyb jsou ale úspěšné obě dvě

Tereza Bledá i Lucie Pudilová jsou české hvězdy MMA, které již měly čest utkat se proti sobě. Překvapivě vyhrála ta mladší, bez pochyb jsou ale úspěšné obě dvě

Kontaktní bojový sport MMA v České republice již několik let nabírá na popularitě. Své zastoupení zde mají jak muži, tak také ženy. Mezi ty nejvýraznější Česky bez diskuzí pa...