David Kozma – šampion velterové divize organizace Oktagon MMA

Sdílet na:  

Publikované: 14.09.2022   Kategorie článku: MMA, MMA bojovníci David Kozma – šampion velterové divize organizace Oktagon MMA
Zdroj: Depositphotos, Instagram

David Kozma je 30letý MMA zápasník a patří k nejlepším a nejoblíbenějším bojovníkům organizace. Je to typ bojovníka, kterých je na československé i světové scéně málo – vystupuje slušně a při svých vyjádřeních nepoužívá trash talk.

Aktuálně je David Kozma nejdéle panujícím šampionem Oktagonu – titul ve velterové váze drží od roku 2018, přičemž ho už 5x úspěšně obhájil. Jeho začátky na MMA scéně ale nebyly vůbec snadné a ani jeho výsledky v kleci nenapovídaly tomu, jaký šampion se z Davida Kozmy později stane.

David Kozma – narození, mládí a dospívání

David Kozma se narodil 13. srpna 1992 v Karviné. Nedávno tak oslavil jubilejní 30. narozeniny. S bojovými sporty vyrůstal už od mala – rodiče ho v 6 letech dali na judo. Chtěli, aby se ve škole uměl bránit a nestal se tak terčem šikany. Jak v jednom rozhovoru uvedl sám David Kozma, tento úmysl jim vyšel. Přesto, že byl v dětství tichým nenápadným klukem, který rád seděl v zadní lavici, se šikanou se nikdy nesetkal.

Při vzpomínkách na období puberty a dospívání zase David Kozma sám sebe označuje za tzv. „šampóna“. V 14-15 letech se rád oblékal do růžova, potrpěl si na svůj zevnějšek a žehlil si vlasy. Růžovou má rád dodnes, právě ze záliby v této barvě vznikla také jeho zápasnická přezdívka – Pink Panther.

U juda, na které ho dali rodiče, vydržel nakonec David Kozma celé dětství a pubertu. Dělal ho až do 17 let. Poté přišlo v tomto sportu k radikální změně pravidel, která se Davidovi nelíbila, a ten se proto začal ohlížet po jiných sportech. Chtěl však zůstat u těch bojových a přes kamaráda se tak David Kozma dostal až k MMA.

David Kozma – začátky v MMA

V tréninku MMADavid Kozma neměl takovou podporu rodičů, jako tomu bylo v případě juda. Jeho otec ho v MMA ale údajně tajně podporoval. Tajně to bylo z toho důvodu, že matka Davida Kozmy si tenkrát nepřála, aby její syn dělal MMA. Bála se o něho. O jeho prvních zápasech v kleci proto ani nevěděla.

Zpočátku u Davida Kozmy ani nic nenasvědčovalo tomu, že by se v MMA vůbec měl prosadit. Svůj první profesionální zápas absolvoval na akci GCF 1 – Judgement Day 5. prosince 2010. Zajímavostí je, že zde své profesionální kariéry začínalo hned několik zajímavých jmen – již zmíněný David Kozma zde absolvoval svůj první zápas, stejné tvrzení platí o Viktorovi Peštovi, který zde absolvoval také svou MMA premiéru, David Dvořák (aktuálně zápasník UFC) měl na této kartě svůj druhý profesionální zápas, a navíc se zde ve svém čtvrtém MMA zápase představil také Filip Macek. Karta na GCF 1 tak byla nabitá zápasníky, kteří se měli později prosadit na československé i světové MMA scéně.

Nicméně premiéra Davida Kozmy úspěšná nebyla. Richard Andrs ho dokázal utáhnout na RNC (škrcení) ve 2. kole. Jde přitom o zápasníka, jehož profesionální skóre je 1-1. Po výhře nad Davidem Kozmou v roce 2010 dál v MMA nepokračoval.

Do druhého zápasu šel David Kozma hned 30. prosince 2010. V Ostravě dokázal porazit Tomáše Kudryho (opět neznámý zápasník, profesionální skóre 1-2). Stačilo mu na to 41 vteřin 1. kola, kdy soupeře dokázal utáhnout na armbar.

13. února 2011 měl pak David Kozma první zápas v zahraničí. V polských Katovicích si připsal svou druhou porážku. Jeho soupeřem byl Adam Golonkiewicz. Polákovy údery ve 2. kole vedly k tomu, že David Kozma zápas vzdal. Jak uvedl David v jednom z jeho pozdějších rozhovorů, po tomto zápase se už o jeho působení v MMA dozvěděla také jeho máma. Vrátil se totiž po něm domů velmi dobitý.

Začátky v MMA tedy pro Davida Kozmu nevypadaly nijak nadějně – po prvních 3 zápasech měl negativní skóre 1-2.

David Kozma – zápasnická kariéra

Na začátku své kariéry bral David Kozma zápasy ve velmi rychlém sledu. Proto už 12. března 2011 opět stál v kleci. Zdržel se v ní pouze 39 vteřin. Přesně tolik mu trvalo, aby porazil soupeře Viktora Poláška na úspěšné škrcení (RNC). David Kozma tak své skóre upravil na 2-2.

Za měsíc poté David Kozma nastoupil do dalších 2 zápasů. 23. dubna 2011 byl na Hamr Night 2011 v Ostravě jeho soupeřem Martin Kufel. David Kozma opět předvedl úspěšnou submisi, tentokrát armbar, a Kufela ukončil už v 1. kole v čase 4:48. O týden později, 30. dubna 2011, už připisoval další výhru. Za 1 minutu a 17 vteřin sestřelil Michala Boldyho a připsal si tak svou první výhru na TKO. Své skóre tak upravil na 4-2.

Poté se vrátil do organizace GCF a na akci GCF 4 se představil v souboji proti Václavu Přibylovi. Ukončil ho ve 3. kole, opět úspěšnou submisí. V následujícím zápase pod hlavičkou GCF už pak dostal titulovou šanci. Na souboj přišlo 3. prosince 2011 a soupeřem Davida Kozmy na kartě GCF 7 byl Norbert Pozarek.
David Kozma tentokrát předvedl úspěšný triangl, své profesionální skóre upravil na 6-2 a získal titul GCF v lehké váze.

Další zápas pak stihl ještě do konce roku 2011 – 30. prosince ukončil Mareka Mucku za 41 vteřin 1. kola armbarem. Skóre si tak David Kozma vylepšil již na 7-2.

Poté nejspíše trochu přecenil své síly a na zápas šel do ruské organizace M1. 16. března 2012 v Petrohradu ho porazil Rus Marat Gafurov díky úspěšnému RNC ve 2. kole. Skóre Davida Kozmy tak kleslo na 7-3.

Chuť si pak David Kozma napravil doma v Hlučíně, kde 1. dubna 2012 porazil Petra Zelinu již po 29 vteřinách 1. kola. Další akci mu pak opět nabídlo také GCF – na kartě GCF 13 David Kozma 20. května 2012 porazil Jaroslava Poborského. Ukončil ho ve 3. kole armbarem. Profesionální skóre Davida Kozmy bylo v té chvíli 9-3. Přijít ale měly 2 porážky.

12. října 2012 David Kozma vůbec poprvé v zápasnické kariéře zažil bodové rozhodnutí. Stalo se tak až v jeho 13. zápase. S Francouzem Mamourem Fallem u bodových rozhodčích ale Kozma jednomyslně prohrál. 1. prosince 2012 pak Kozma prohrál i v GCF. Na kartě GCF 18 ho Josef Král ukončil gilotinou v 1. kole. Skóre Davida Kozmy tak kleslo již na 9-5.

V následujícím zápase už si Kozma nemohl dovolit zaváhat – na akci GCF 21 26. dubna 2013 obhajoval titul lehké váhy GCF proti Václavu Přibylovi. Titul obhájil po výhře na body.

Další výhru si pak David Kozma připsal hned v červnu. V CMTA porazil Romana Vanického a své skóre tak upravil na 11-5.

V říjnu 2013 pak musel opět obhajovat titul lehké váhy GCF. Jeho soupeřem byl tentokrát Jaroslav Pokorný, přičemž Kozma díky úspěšnému armbaru obhajobu opět zvládl. Jeho skóre sice narostlo na 12-5, po tomto zápase ale přišlo nejtěžší období jeho kariéry.

Postupně si proti Shimonu Goshovi, Miroslavu Štrbákovi, Jaroslavu Poborskému a Sauliusi Buciusovi připsal 4 porážky v řadě, přičemž v zápase proti Štrbákovi ztratil také titul lehké váhy GCF. Jeho skóre tak kleslo již na 12-9.

Po této vlně proher se ale dokázal zvednout a udělat naopak vlnu 7 výher. David Kozma postupně porazil Marka Bartla, Emina Sefu, Michala Vostrého, Johannese Michalíka, Lovra Vrkiče, Zorana Doda a Adama Horvátha. 6 z těchto zápasů zvládl ukončit – 4 na submisi, 2 na TKO. Pouze souboj s Eminem Sefou dospěl až k bodovému verdiktu. David Kozma tak touto sérií výher dal o sobě opět vědět a své skóre upravil na pěkných 19-9.

Následovalo ale velké sousto – legenda československé MMA scény Petr „Monster“ Kníže, se kterým se Kozma utkal na kartě XFN 6. Kníže vyhrál jednomyslným bodovým rozhodnutím a skóre Kozmy kleslo na 19-10.

Po tomto zápase začal David Kozma bojovat v Oktagon MMA. První zápas absolvoval 17. března 2018 na kartě Oktagon 5 proti Polákovi Rafalu Lewonovi. Kozma vyhrál v 1. kole na TKO. Poté si Kozma v Oktagonu dokázal postupně připsat další 3 výhry (Valivakhin – TKO, Wiencek – TKO, Kertész – body), načež dostal od této organizace titulovou šanci.

17. listopadu 2018 byl v souboji o titul ve velterové váze jeho soupeřem Gábor Boráros. Ten musel po zranění kolene ve 2. kole souboj vzdát a David Kozma tak získal titul, který drží dodnes.

V současné době má za sebou 5 úspěšných obhajob, ve kterých byli jeho soupeři Samuel „Pirát“ Krištofič, Maté Kertész, Leandro „Apollo“ Silva, Bojan Veličkovič a naposled také Petr „Monster“ Kníže, kterému tak v odvetě David Kozma vrátil porážku z roku 2017. Šestá obhajoba pak Davida Kozmu čeká 3. prosince 2022. Jeho soupeřem bude Brazilec Kaik Brito.

Oktagonu si David Kozma v roce 2019 odskočil na 2 zápasy také do ruské organizace RCC. Alexeje Shurkeviche dokázal porazit, s Romanem Mukhamedshinem ale prohrál na RNC. V RCC měl pak mít také další zápas, ten byl ale zrušený kvůli koronaviru a poté se už David Kozma do této organizace nevrátil.
Jeho aktuální skóre je proto 30 výher a 11 porážek.

David Kozma – osobní život

David Kozma vyrůstal a dospíval v Karviné. V roce 2012, když mu bylo 20 let, se rozhodl přestěhovat do Prahy.

To ale znamenalo také to, že už se musel postarat sám o sebe. Jelikož v té době ho MMA ještě neuživilo, musel si najít práci. Jeho prvním zaměstnáním byla práce v KFC na Václavském náměstí v Praze, kde smažil kuřata a uklízel kuchyni. Kromě toho pracoval také například pro poskytovatele elektřiny – dělal domovního prodejce.

Život mu změnila až nabídka trénovat v PriMMAt Gymu. V něm je David Kozma dodnes a díky němu se dostal až na vrchol československé MMA scény.

Kozma si ale stejně při MMA přivydělával až do roku 2019 (byl nočním hlídačem vily), kdy sekl s prací nadobro a začal se věnovat pouze MMA a tréninku. Dnes ho živí Instagram, zápasy a soukromé tréninky boje či hubnutí.

Soukromý život pak David Kozma tráví s jeho dlouholetou přítelkyní Sarah Tadesseovou. Plánují spolu svatbu, v roce 2021 se jim narodila také dcera Stella.

Jinak mimo tělocvičnu a klece je prý David Kozma vždy maximálně klidný, často až flegmatický. Na ulici nikdy nepoužil pěsti a s nikým se nikdy neporval.

zdroj úvodní fotografie: instagram.com

Autor: Redakce
Hodnocení článku: 3/3 hvězdiček


Podobné články dle tagu: bojovník, david kozma, mma, oktagon, ufc

Sdílet na:  

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

E-mail:

Váš komentář:

Podobné články jako je David Kozma – šampion velterové divize organizace Oktagon MMA


Patrik Kincl obhájil titul a zvítězil nad Alexem Lohoré na Oktagonu 35 v Brně

Patrik Kincl obhájil titul a zvítězil nad Alexem Lohoré na Oktagonu 35 v Brně

V zaplněné Brněnské hale proběhl 17.9.2022 turnaj organizace Oktagon MMA. Turnaj byl plný zajímavých zápasů a rychlých a tvrdých soubojů bojovníků. Držitel titulu do 84kg Pat...

Francis Ngannou – kamerunský bojovník a šampion organizace UFC

Francis Ngannou – kamerunský bojovník a šampion organizace UFC

Francis Ngannou je 36letý bojovník MMA a šampion těžké váhy UFC pocházející z Kamerunu. Proslavil se neskutečnou sílou svých úderů, kterými je schopen ukončit protivníka do p...

Alex Lohoré – postrach pro protivníky, zážitek pro diváky

Alex Lohoré – postrach pro protivníky, zážitek pro diváky

Pětinásobný světový šampion MMA, umístěný v TOP 100 světového žebříčku bojovníků střední váhy – to je francouzský bojovník tmavé pleti Alex Lohoré. Pro mnohé protivníky je to...

Oktagon 37 z Ostravy. Kozma prohrál v tvrdé bitvě obhajobu titulu. Kait Brito je nový šampion

Oktagon 37 z Ostravy. Kozma prohrál v tvrdé bitvě obhajobu titulu. Kait Brito je nový šampion

V Ostravě v Ostravar Aréně se 3.prosince 2022 odehrál turnaj MMA Oktagon 37. Na turnaji, ve kterém proběhli dvě titulové bitvy, jste mohli vidět velké hvězdy Českého i Evrops...

A je to tady! Nejlepší bojovníci MMA se sejdou v Ostravě, aby bojovali o milion eur

A je to tady! Nejlepší bojovníci MMA se sejdou v Ostravě, aby bojovali o milion eur

Unikátní projekt česko-slovenské organizace MMA Oktagon spojí elitní zápasníky welterové váhy z celé Evropy. Borci si rozdělí milion eur, přičemž vítěz bere 300 000 eur (7 mi...

David Kozma je zpět ve vítězném tažení po Oktagonu 40 Ostrava v Projektu Gamechanger o 1 milion EURO

David Kozma je zpět ve vítězném tažení po Oktagonu 40 Ostrava v Projektu Gamechanger o 1 milion EURO

Tentokrát se sešli zápasníci 4. 3. 2023 v Ostravě na turnaji organizace Oktagon 40. Kromě jednoho zápasu se všechny zapojili do speciální dlouhodobé pyramidy turnaje Gamechan...

Gábor Boráros – extravagantní potetovaný sympaťák se srdcem bojovníka

Gábor Boráros – extravagantní potetovaný sympaťák se srdcem bojovníka

Slovenský zápasník MMA maďarského původu, vítěz televizní reality show Oktagon Výzva a nositel titulu z maďarské organizace HFC – to je Gábor Boráros. Extravagantní, potetova...

František Fodor – všestranný MMA bojovník ze Slovenska

František Fodor – všestranný MMA bojovník ze Slovenska

František Fodor je profesionálním slovenským MMA bojovníkem. Co víme o jeho životě a jaká byla cesta tohoto zápasníka, která ho zavedla až do klece?  František Fodor – cesta ...