Vít Krejčí – teprve pátý Čech, který hraje slavnou NBA

Sdílet na:  

Publikované: 27.12.2022   Kategorie článku: Basketbal, Basketbalisti Vít Krejčí – teprve pátý Čech, který hraje slavnou NBA
Zdroj: Depositphotos nebo Instagram

Vít Krejčí je zástupcem nastupující basketbalové generace. Které nejzajímavější kariérní mezníky už má tento talentovaný mladík za sebou a jaká byla vlastně jeho cesta k basketbalu?

Vít Krejčí – první sportovní kroky

Vít Krejčí se narodil 19. června 2000 v jihočeských Strakonicích. Dnes dva metry vysoký mladík byl pro sportovní kariéru přímo předurčen. I když jak později přidal k dobru jako vtipnou perličku, coby dítě trénoval s dívčím týmem.

Narodil se doslova do basketbalové rodiny. Otec byl sám aktivním hráčem a malého Víta později osobně trénoval. Tomuto sportu se věnovala i jeho sestra. Matka pak mnoho let působila jako organizační pracovník BK Strakonice.

Jak rovněž vyprávěl v jednom z rozhovorů, prakticky od dětství měl v roce míč, ale rodiče ho ke sportu nikterak netlačili. První sportovní kroky ho zavedly do Písku, kde byl oporou všech týmů v mini i v žactvu. Vít Krejčí se tak stal odchovancem úspěšné písecké basketbalové školy. Českou republiku také několikrát reprezentoval v mládežnické kategorii.

Ve 14 letech posbíral sportovní ostruhy za hranicemi rodné země. Vstoupil do basketbalového klubu Zaragoza ve Španělsku. Už v té době se o něm říkalo, že na svou výšku je mimořádně pohyblivý a technicky vyspělý. Vít Krejčí začínal na pozici rozehrávače nebo křídla.

Vít Krejčí – basketbalové začátky

V sezóně 2016-17 začal Vít Krejčí hrát za Anagan Olivar, rezervní tým Zaragozy. Ještě v roce 2017 stihl v Zaragoze profesionální debut proti Fuenlabradě. To mu bylo teprve 16. stále zřetelněji se ale ukazovalo, že před českou basketbalovou kometou se otevírá mnohem slibnější sportovní budoucnost.
V únoru 2019 se Vít Krejčí poprvé předvedl v seniorském národním týmu během kvalifikační fáze mistrovství světa v basketbalu.

Na Mistrovství Evropy FIBA U20 divize B 2019 v portugalském Matosinhosu byl zařazen do All-Star Five poté, co s průměrem 14,9 bodu, 5,1 doskoku a 5,1 asistence dovedl Vít Krejčí svůj tým až k zisku stříbrné medaile.

V sezoně 2019/20 český basketbalista za Zaragozu ve španělské lize, španělském poháru a Lize mistrů odehrál celkem 37 zápasů. Chlubit se mohl průměrem 3,2 bodu a 1,2 doskoku, úspěšností střelby 55,4 % a průměrně odehrál 9,2 minuty na zápas.

Vít Krejčí – první profesionální kroky v NBA

Momentálně je po odchodu Tomáše Satoranského do Barcelony jediným Čechem v NBA. Nadraftován byl do NBA Washingtonem v roce 2020. Odcházel ale jako dlouhodobě zraněný. V duelu španělské ligy Zaragozy proti Realu Madrid, který se odehrával na podzim, si zranil koleno, přetrhl si přední zkřížený vaz. Operace navíc odhalila i poškozené oba menisky.

Během rehabilitace se jméno českého reprezentanta ocitlo na soupisce záložního týmu Oklahoma City Blue hrajícího G-League. Zdravotní problémy však český talent žádným zásadním způsobem neohrozily a Vít Krejčí se dokázal k basketbalu naplno vrátit.

Nicméně v domovském klubu dlouho nezůstal. Vzápětí se totiž přesouval do Oklahomy. S tamním klubem se od sezóny 2021 dohodl na víceletém kontraktu, tuzemská média informovala o čtyřech letech.

Důvod odchodu byl jednoduchý: v zámoří dokázal Vít Krejčí udělat takový pokrok, až si ho všiml přímo Sam Presti, generální manažer Oklahoma City Thunder. Ten platí za mocného muže, který do prestižní ligy dokázal nadraftovat jména jako Kevin Durant, James Harden nebo Russell Westbrook.

Vít Krejčí – přesun z Oklahomy do Atlanty

Ani v kádru Oklahoma City Thunder se Vít Krejčí do sportovních statistik svými výkony nezapsal vůbec špatně. Zvládl tu sezónu, v níž absolvoval 30 zápasů. Trenér Mark Daigneault mu více příležitostí poskytl především na konci sezóny. Česká basketbalová naděje dostala v tomto týmu dostatek prostoru na to, aby se mohla měřit s nejlepšími basketbalisty světa. A to je něco, co už Vítovi jednoduše nikdo nevezme.

Ani v Oklahomě však dlouho nevydržel. Aktuální kariérní posun prožil na podzim letošního roku. Nyní hájí barvy Atlanty Hawks, a to výměnou za Maurice Harklesse. To dává tušit, že mužstvo z Georgie o českého mladíka nejspíš velmi stálo.

Na začátku mu mnozí věštili, že v tomto týmu nebude mít příliš snadnou pozici. Bylo poměrně jasné, že český začínající basketbalový profesionál si ve svém novém působišti bude muset vlastní pozici obhájit. Zvláště pak sportovní komentátoři zmiňovali nejzvučnější jména v podobě Trae Younga, dalšího účastníka letošního Utkání All Star Dejounteho Murrayho či srbského hráče Bogdana Bogdanoviče.

To ostatně přiznal i sám Vít Krejčí, který pro média otevřeně pohovořil o tom, že v atlantském mužstvu vládne zcela odlišná atmosféra než v Oklahomě. Na svém stávajícím klubu ocenil především výraznější profesionalitu.


 
Jak to bude s Vítem Krejčím dál
 

Na setkání konkrétně s Youngem se ovšem Vít Krejčí těšil a plánoval od něj sbírat zkušenosti. Sám ostatně dobře ví, že píle je ve sportu základ a že v NBA jednoznačně nemá nic jisté. Nicméně se podle vlastních slov plánuje v této prestižní soutěži jednoduše udržet co nejdéle.

Jak to bude s nadaným rozehrávačem dál, to je zatím obtížné predikovat. Podle basketbalových expertů má před sebou tento sportovec budoucnost, která může být zářivá. Určitě se v něm ukrývá výrazný potenciál. V basketbalovém prostředí se mluví i o tom, že disponuje nebývalou pracovitostí a nasazením. Musí ale samozřejmě dostat šanci a hrát.

Co se týče soukromí rodáka ze Strakonic, také to dává tušit, že se zatím chce v největší míře soustředit na sport. Aktuálně žije bez jakýchkoli skandálů a není ani známo, zda například má vážný vztah.
Se svými fanoušky sdílí Vít Krejčí život na Instagramu, nicméně jde především o příspěvky se sportovní tématikou. O osobním životě si tak můžeme poskládat pouze kusé střípky z několika rozhovorů.

zdroj titulní fotografie: instagram.com

Autor: Lukáš Svítil
Hodnocení článku: 3/3 hvězdiček


Podobné články dle tagu: atlanta hawks, basketbal, basketbalista, nba, Tomáš Satoranský, vít krejčí

Sdílet na:  

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

E-mail:

Váš komentář:

Podobné články jako je Vít Krejčí – teprve pátý Čech, který hraje slavnou NBA


Které fotbalové soutěže byly v sezoně 2022/23 nejnavštěvovanější? A jak je to s diváky v Americe?

Které fotbalové soutěže byly v sezoně 2022/23 nejnavštěvovanější? A jak je to s diváky v Americe?

Mezi evropskými fotbalovými soutěžemi se za ty elitní dlouhodobě považují ligy v Anglii, Itálii, Španělsku, Německu a Francii. Taková svatá pětka. V jejich návštěvnosti jsou ...

NBA – basketbalová liga milionářských kouzelníků

NBA – basketbalová liga milionářských kouzelníků

NBA neboli Národní basketbalová asociace je nejprestižnější basketbalovou ligou na světě. Až na jednu výjimku (Toronto Raptors) jí hrají pouze týmy z USA. Celkem 30 týmů je v...

LeBron James – basketbalový fenomén a čtyřnásobný vítěz NBA

LeBron James – basketbalový fenomén a čtyřnásobný vítěz NBA

Narození, mládí a dospívaní LeBron James se narodil 30. prosince 1984 v Akronu ve státě Ohio Glorii Marii Jamesové a Anthonymu McClellandovi, bývalému trestanci. Matka LeBron...

Populární severoamerické ligy podle tržeb. Zajímavé srovnání!

Populární severoamerické ligy podle tržeb. Zajímavé srovnání!

Na nejbonitnějším trhu na světě působí silná čtyřka lig, které každoročně vykazují vynikající obchodní výsledky - americký fotbal, baseball, basketball a hokej. Tady je srovn...

Tomáš Satoranský – míčový kouzelník i týmový dříč

Tomáš Satoranský – míčový kouzelník i týmový dříč

Tomáš Satoranský býval hráčem slavné basketbalové NBA. Dostat se do této soutěže vyžaduje usilovnou a tvrdou práci, kterou není ochoten každý podstoupit. Dokazuje to nízký po...

Nikola Jokič, dvojnásobný nejužitečnější hráč NBA s rekordní smlouvou na 264 milionů dolarů

Nikola Jokič, dvojnásobný nejužitečnější hráč NBA s rekordní smlouvou na 264 milionů dolarů

Svět basketbalu oplývá talentovanými hráči, kteří zanechají svou stopu v historii. Jedním z takových hráčů je i výjimečný srbský hráč Nikola Jokič. S jeho neuvěřitelnými dove...

Michael Jordan je bůh mezi námi. Jak jinak si vysvětlit, že se jeho tenisky prodaly za 2,2 milionu dolarů?

Michael Jordan je bůh mezi námi. Jak jinak si vysvětlit, že se jeho tenisky prodaly za 2,2 milionu dolarů?

Pár tenisek, v nichž se kdysi proháněla po palubovkách basketbalová legenda Michael Jordan, se v aukci prodaly za 2,2 milionu dolarů (47 milionu korun). Tím se staly nejdražš...

Český basketbalista s láskou k Srbsku. To je Jan Veselý

Český basketbalista s láskou k Srbsku. To je Jan Veselý

Jeden z nejúspěšnějších českých basketbalových hráčů všech dob. 213 centimetrů vysoký Jan Veselý nejen svou výškou dokazuje, že má v tomto míčovém sportu oprávněně své místo....