Tomáš Satoranský – míčový kouzelník i týmový dříč

Sdílet na:  

Publikované: 11.04.2022   Kategorie článku: Basketbal, Basketbalisti Tomáš Satoranský – míčový kouzelník i týmový dříč
Zdroj: Depositphotos nebo Instagram

Tomáš Satoranský býval hráčem slavné basketbalové NBA. Dostat se do této soutěže vyžaduje usilovnou a tvrdou práci, kterou není ochoten každý podstoupit. Dokazuje to nízký počet českých hráčů, kteří se do NBA dostali. Tomáš Satoranský však už od roku 2016 potvrzuje, že on si tu šanci zasloužil. Pojďme si představit nejlepšího českého basketbalistu současnosti.

Tomáš Satoranský – narození, mládí a dospívání

Tomáš Satoranský se narodil 30. října 1991 v Praze. Vyrůstal na rozhraní Vinohrad a Vršovic. První basketbalové krůčky dělal na hřišti na pražské Floře. Svoji vášeň dále prohluboval na Folimance v hale USK Praha, kde během dětství trávil pilováním driblinku každé odpoledne.

Už v 15 letech Tomáš Satoranský debutoval v nejvyšší české soutěži. A kdo by čekal vyjukaného zajíce, ten se šeredně spletl. První minuty na palubovkách první ligy sbíral bez bázně a hany, s patřičnou dávkou drzosti, která mu zůstala doteď. Rok po svém prvním vystoupení mezi tuzemskou basketbalovou elitou se z pozice rozehrávače v pouhých 16 letech stal Tomáš Satoranský vítězem smečařské soutěže na All-star-game v rámci Mattoni NBL.

Už od svých dětských let naplněných basketbalem Tomáš Satoranský snil o tom, že si někdy zahraje NBA – nejproslulejší basketbalovou adresu na světě. Malý Tomáš byl často přilepený k televizní obrazovce, kde sledoval výkony fenomenálního Michaela Jordana. Nicméně pro jeho okolí to byla tak vysoká a vzdálená meta, že mu zdráhalo uvěřit. Zarputilost, píle a pro něj typická drzost ale udělaly své. V 18 letech se Tomáš Satoranský přemístil do slunného Španělska.

Tomáš Satoranský – sedmileté španělské intermezzo

V roce 2009 si jej vybral tým první španělské basketbalové ligy CB Sevilla, za kterou odehrál 5 celých sezon. V průběhu nich Tomáš Satoranský získával tolik potřebné ostruhy a návyky, které se mu v další kariéře velice hodily. Během těchto pěti sezon Tomáš Satoranský pořádně okusil, jak že se to hraje basket na nejvyšší úrovni. A díky svým individuálním i týmovým úspěchům si ho vybrala do svého týmu slavná Barcelona. V červenci 2014 tam podepsal dvouletou smlouvu a pokračoval ve svých kvalitních výkonech. Stal se hvězdou.

Španělsko se nakonec stalo jeho druhým domovem, naučil se jazyk a jeho manželce se tam velmi líbilo. Nicméně i přes silné vazby na Pyrenejský poloostrov Tomáš Satoranský ani chvíli neváhal, když si ozvala NBA.

Tomáš Satoranský a NBA

Prvním krokem k angažmá v NBA je takzvaný draft, který bývá velkým okamžikem v kariéře všech basketbalistů. Jedenadvacetiletého Tomáše Satoranského si vybral tým Washington Wizards, a to ve druhém kole jako 32. v pořadí.

Byl nejlépe postaveným hráčem, který neprošel americkými univerzitními týmy, a přímá cesta z evropských soutěží do NBA se nepovede jen tak někomu.
Tomáši Satoranskému se to podařilo i díky svým charakterovým vlastnostem. Tou ve světě vrcholového sportu nejžádanější je touha vyhrávat a nechuť k porážkám, a také drzost, která tolik chybí současným mladým hráčům.

Podle svých vlastních slov se ale Tomáš Satoranský naučil umět prohrávat, protože v NBA jdou zápasy jeden za druhým, a tak i vítězství a porážky jdou jedna za druhou.

Tomáš Satoranský – Washington Wizards

226 – přesně tolik zápasů odehrál za tým z hlavního města Spojených států. Jeho úspěšné působení lze vyjádřit čísly, která v jeho statistikách stoupala úměrně k tomu, jak se Tomáš Satoranský v NBA průběžně etabloval.

V sezoně 2016/17 odehrál na pozici rozehrávače za zápas průměrně 12,6 minut a zaznamenal 2,7 bodu, 1,5 doskoku a 1,6 asistence. Ve druhé sezoně 2017/18 už to bylo 22,5 minuty, 7,2 bodu, 3,2 doskoku a 3,9 asistence za zápas.

V poslední sezoně za Wizards se jeho čísla zlepšila na 8,9 bodu, 3,5 doskoku a 5 asistencí za zápas, což už jsou velice solidní čísla. Jeho osobní střelecký rekord má hodnotu 27 bodů, jimiž se Tomáš Satoranský stal nejlepším střelcem zápasu proti Atlanta Hawks. Možná ještě větší zářez se datuje do 11. ledna 2019. Tehdy jako první český hráč zaznamenal triple-double – hodnota bodů, doskoků a asistencí je dvouciferná. Jeho 18 bodů, 12 doskoků a 10 asistencí znamenalo vítězství nad Milwaukee Bucks.

Tomáš Satoranský – Chicago Bulls

Není tedy divu, že si Tomáš Satoranský mohl vybírat z několika nabídek, které přiletěly ze slavnějších adres. Nakonec kývl na nabídku slavných Chicago Bulls, které navěky proslavil fenomén Michael Jordan, vzor Tomáše Satoranského. Angažmá na severu Ameriky mu ale tolik nevyšlo. Zčásti to bylo zapříčiněné vnějšími vlivy v podobě pandemie koronaviru, když se chvíli hrálo a chvíli ne. Bez postupu do play-off Tomáš Satoranský opustil Chicago Bulls po 123 odehraných utkáních.

Tomáš Satoranský – obloukem zpátky do Washingtonu

V létě 2021 jeho kontrakt převzali Pelikáni z New Orleans. Šlo však o další podivnou štaci. V dresu Pelicans odehrál Tomáš Satoranský 32 zápasů, během nichž mu do sportovního života opět vpadl covid. I kvůli tomu byl v únoru 2022 součástí velké výměny v rámci klubů NBA. Tomáš Satoranský se přes Portland Trail Blazers dostal do slavných San Antonio Spurs, kde ale odehrál pouze jeden zápas, aby se vrátil „domů“ do Washingtonu Wizards, jejichž organizaci znal a cítil se tam dobře.

Nyní tedy Tomáš Satoranský hraje opět v hlavním městě Spojených států, kde se zdá být spokojený a spokojenost panuje také s ním. Může hrát svoji hru, která je založená na týmovosti a organizaci hry celého týmu. Tyto dovednosti z NBA téměř vymizely, a proto je Tomáš tak ceněným plejerem. Nehledě na osobní statistiky hledá cesty, jak pomoci týmu vítězit. Minutáž na palubovce se mu zvyšuje, i nastřílené body za zápas se pomalu zlepšují.

Tak doufejme, že je Tomáš Satoranský spokojený stejně jako v dresu českého národního týmu, který si bez něj už několik let nedovedeme představit.

V létě 2022 se Tomáš Satoranský vrátil do klubu, ze kterého zamířil za moře. Od sezony 2022/23 bude opět po 6 letech hájit dres katalánského klubu FC Barcelona.

Tomáš Satoranský – reprezentace

Předem je třeba říct, že Tomáš Satoranský plní reprezentační úkoly naprosto spolehlivě a obětavě. Vždy když může na reprezentační sraz přijet, neváhá. Hrát za Českou republiku je prostě čest a výjimečná příležitost.

Zcela ojedinělého úspěchu dosáhl český tým na mistrovství světa 2019. V ohromné konkurenci špičkových družstev skončili naši basketbalisté na vynikajícím 6. místě a Tomáš Satoranský na tomto turnaji odehrál průměrně 33,2 minut a zaznamenal 15,5 bodu, 5,6 doskoku a 8,5 asistencí. Spolu s Janem Veselým byl ústřední postavou českého národního týmu. V hlasování fanoušků byl zvolen nejužitečnějším hráčem turnaje.

Tomáš Satoranský – soukromý život

Tomáš Satoranský má sport v genech. Jeho maminka, i když byla celý život učitelkou v mateřské škole, hrála volejbal. Ovšem byl to dědeček, který vzal malého Tomáše poprvé na basketbal a který je také dodnes jeho oddaným fanouškem. Skrze něj je rovněž v příbuzenském vztahu s hercem Jaroslavem Satoranským. Ženatý je Tomáš Satoranský s manželkou Annou, dříve Maurerovou, která je dcerou gastronomického experta a popularizátora dobrého jídla Pavla Maurera. Dvojnásobný otec si ale dobře a zcela pochopitelně střeží své soukromí, takže není například známo pohlaví druhého dítěte.

Fotogalerie
Tomáš Satoranský – míčový kouzelník i týmový dříč foto č.1Tomáš Satoranský – míčový kouzelník i týmový dříč foto č.2Tomáš Satoranský – míčový kouzelník i týmový dříč foto č.3Tomáš Satoranský – míčový kouzelník i týmový dříč foto č.4Tomáš Satoranský – míčový kouzelník i týmový dříč foto č.5
Autor: Lukáš Svítil
Hodnocení článku: 3/3 hvězdiček


Podobné články dle tagu: basketbal, basketbalista, nba, reprezentace, Tomáš Satoranský

Sdílet na:  

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

E-mail:

Váš komentář:

Podobné články jako je Tomáš Satoranský – míčový kouzelník i týmový dříč


Populární severoamerické ligy podle tržeb. Zajímavé srovnání!

Populární severoamerické ligy podle tržeb. Zajímavé srovnání!

Na nejbonitnějším trhu na světě působí silná čtyřka lig, které každoročně vykazují vynikající obchodní výsledky - americký fotbal, baseball, basketball a hokej. Tady je srovn...

Vít Krejčí – teprve pátý Čech, který hraje slavnou NBA

Vít Krejčí – teprve pátý Čech, který hraje slavnou NBA

Vít Krejčí je zástupcem nastupující basketbalové generace. Které nejzajímavější kariérní mezníky už má tento talentovaný mladík za sebou a jaká byla vlastně jeho cesta k bask...

NBA – basketbalová liga milionářských kouzelníků

NBA – basketbalová liga milionářských kouzelníků

NBA neboli Národní basketbalová asociace je nejprestižnější basketbalovou ligou na světě. Až na jednu výjimku (Toronto Raptors) jí hrají pouze týmy z USA. Celkem 30 týmů je v...

Nikola Jokič, dvojnásobný nejužitečnější hráč NBA s rekordní smlouvou na 264 milionů dolarů

Nikola Jokič, dvojnásobný nejužitečnější hráč NBA s rekordní smlouvou na 264 milionů dolarů

Svět basketbalu oplývá talentovanými hráči, kteří zanechají svou stopu v historii. Jedním z takových hráčů je i výjimečný srbský hráč Nikola Jokič. S jeho neuvěřitelnými dove...

Které fotbalové soutěže byly v sezoně 2022/23 nejnavštěvovanější? A jak je to s diváky v Americe?

Které fotbalové soutěže byly v sezoně 2022/23 nejnavštěvovanější? A jak je to s diváky v Americe?

Mezi evropskými fotbalovými soutěžemi se za ty elitní dlouhodobě považují ligy v Anglii, Itálii, Španělsku, Německu a Francii. Taková svatá pětka. V jejich návštěvnosti jsou ...

Český basketbalista s láskou k Srbsku. To je Jan Veselý

Český basketbalista s láskou k Srbsku. To je Jan Veselý

Jeden z nejúspěšnějších českých basketbalových hráčů všech dob. 213 centimetrů vysoký Jan Veselý nejen svou výškou dokazuje, že má v tomto míčovém sportu oprávněně své místo....

Michael Jordan je bůh mezi námi. Jak jinak si vysvětlit, že se jeho tenisky prodaly za 2,2 milionu dolarů?

Michael Jordan je bůh mezi námi. Jak jinak si vysvětlit, že se jeho tenisky prodaly za 2,2 milionu dolarů?

Pár tenisek, v nichž se kdysi proháněla po palubovkách basketbalová legenda Michael Jordan, se v aukci prodaly za 2,2 milionu dolarů (47 milionu korun). Tím se staly nejdražš...

LeBron James – basketbalový fenomén a čtyřnásobný vítěz NBA

LeBron James – basketbalový fenomén a čtyřnásobný vítěz NBA

Narození, mládí a dospívaní LeBron James se narodil 30. prosince 1984 v Akronu ve státě Ohio Glorii Marii Jamesové a Anthonymu McClellandovi, bývalému trestanci. Matka LeBron...