Vinícius Júnior – mladý talent s povahou suveréna válí v Realu Madrid

Sdílet na:  

Publikované: 16.05.2022   Kategorie článku: Fotbal, Fotbalisti Vinícius Júnior – mladý talent s povahou suveréna válí v Realu Madrid
Zdroj: Depositphotos, Instagram

Vinícius Júnior (celým jménem Vinícius Jose Paixao de Olivera Júnior) je brazilský fotbalista momentálně působící v kádru slavného španělského Realu Madrid a brazilského národního týmu. Vinícius Júnior je považován za jednoho z nejtalentovanějších mladých hráčů současnosti, přičemž se očekává, že se brzy zařadí mezi ty absolutně nejlepší hráče, které budeme moci v následujících letech sledovat na fotbalových pažitech. Svým herním stylem bývá Vinícius Júnior často přirovnáván k Neymarovi, případně také k Robinhovi, který je shodou okolností jeho velkým fotbalovým vzorem.

Vinícius Júnior – narození, mládí a dospívání

Vinícius Júnior se narodil 12. července roku 2000 v brazilském Rio de Janeiru do rodiny Viníciuse Jose Paixaa de Oliveiry a Tatiany Vinícius. Má tři sourozence – dva bratry a sestru. Nutno podotknout, že rodina byla chudá a finančně značně strádala, což je něco, co dokázala kariéra jednoho z potomků vcelku rychle změnit, jelikož Vinícius Júnior začal podepisovat lukrativní smlouvy už v teenagerovském věku.

Podobně jako spousta jiných brazilských hráčů strávil i Vinícius Júnior nespočet hodin hraním fotbalu na ulici, což mu dodalo nejenom spoustu zkušeností v konfrontaci se staršími chlapci, ale i fotbalovou lehkost. Již od počátku byl pak zcela zřejmý jeho fotbalový talent, který se nedal přehlédnout. Již od dětství vynikal díky své technice a driblingu. Ostatně kličky a rychlost jsou něčím, čím uchvacuje fotbalové fanoušky až do dnešních dní. K tomu mu pomohlo také hraní futsalu, jemuž se v dětství hodně věnoval. Tato průprava je mimochodem pro brazilské hráče velice typická. Podobným způsobem pak začínal kupříkladu i slavný Ronaldinho.

Tím, že mladého hráče zajímal pouze a jen fotbal, na školu už tolik energie nezbývalo, což vyvrcholilo tím, že se mladík rozhodl v patnácti letech odejít ze školy definitivně a naplno se věnovat svému největšímu snu – stát se profesionálním fotbalistou. Tomu Vinícius Júnior poté podřídil vše.

První fotbalové krůčky pak zaznamenal coby žáček v brazilském klubu Flamengo FC, kam byl přiveden svým strýcem již v devíti letech. Poté, co se do té doby Vinícius Júnior věnoval zejména futsalu, o němž již byla řeč. Tam poté strávil celé své dětství a velkou část dospívání. Po celou dobu vyčníval nad svými vrstevníky a i proto prošel všemi mládežnickými reprezentačními výběry. Předurčovala se mu velká fotbalová budoucnost, což posléze také naplnil.

Vinícius Júnior – působení na klubové úrovni

Vinícius Júnior zahájil svou seniorskou kariéru v dresu profesionálního brazilského týmu Flamengo FC, který ho zároveň vychoval, a jenž je pravidelným účastníkem brazilské nejvyšší soutěže Serie A, přičemž se mu to povedlo ve věku sedmnácti let v zápase proti Atleticu Mineiro hraného 13. května roku 2017.

Na svůj první gól si však Vinícius Júnior musel počkat až do 10. srpna téhož roku, kdy se prosadil v rámci pohárového zápasu CONCACAF (jihoamerická obdoba evropské Ligy mistrů) proti chilskému Palestinu. Zajímavé je, že branku Vinícius Júnior zaznamenal zhruba po třiceti vteřinách svého pobytu na hřišti, jelikož do hry nastoupil z lavičky až ve dvaasedmdesáté minutě. Jeho tým pak tento zápas ovládl poměrem 5:0. První dva ligové góly pak vstřelil prakticky hned vzápětí v rámci utkání brazilské ligy proti Atlétiku Goianiense. Nutno podotknout, že to byly jediné dvě branky, které v tomto zápase byly k vidění.

Už v té době svým talentem Vinícius Júnior upoutal zájem největších klubů na světě, přičemž nakonec zamířil do slavného Realu Madrid, kde působí až do dnešních dní. Mohlo to ovšem být údajně jinak. Stejně tak projevovala zájem třeba i Barcelona, ale i přední anglické týmy. Vinícius Júnior se však po poradě s rodinou rozhodl, že jeho novou fotbalovou adresou bude věhlasný stadión Santiaga Bernabeua, kde bílý balet hraje své domácí zápasy.

Tím kapitola působení v kádru brazilského Flamenga skončila. Alespoň pro nejbližší roky. Hráč se však netají myšlenkou, že by se do svého mateřského klubu jednou rád vrátil. Na to má nicméně spoustu času. Jeho kariéra je totiž prakticky stále ještě na začátku.

Real Madrid za něj nakonec zaplatil 46 milionů eur, což z něj udělalo nejdražšího mladého hráče, kterého si klub kdy pořídil. Hned s ním podepsal smlouvu na pět let a oznámil, že na něj do budoucna hodlá hodně sázet, jelikož v něm vidí nesmírný potenciál a dokáže si dost snadno představit, že se Vinícius Júnior jednoho dne zařadí mezi nejlepší světové fotbalisty.

Po přestupu do Realu Madrid se nicméně Vinícius Júnior hned nepřidal k prvnímu týmu, nýbrž do toho juniorského, jenž se označuje jako Real Madrid Castilla. Ten je součástí akademie královského klubu a de facto tak vychovává budoucí hvězdy nejen pro první tým, ale i pro celý fotbalový svět. Tam mladý Brazilec nastřílel své první góly v bílém dresu, získával zkušenosti a aklimatizoval se s prostředím i s celým španělským fotbalem.

Po většinu doby však Vinícius Júnior s prvním týmem trénoval. Takové tréninky kupříkladu s Cristianem Ronaldem, Lukou Modričem či Sergiem Ramosem mu daly bezesporu mnohé. Od roku 2018 se pak již natrvalo stal hráčem prvního týmu. Debutoval v zápase proti Atleticu Madrid 29. září. 

Mimochodem debut v Lize mistrů si odbyl proti plzeňské Viktorii v zápase hraném ve Štruncových sadech, který Real vyhrál rozdílem třídy 5:0. Vinícius Junior v tomto zápase zaznamenal asistenci.

Ve své první sezóně pak zaznamenal i svůj první gól. To se stalo v zápase španělské ligy proti Realu Valladolid, kdy z lavičky Vinícius Júnior pečetil vítězství Realu 2:0. To byl v této sezóně jediný gól, co hráč vstřelil. V dalších dvou sezónách se poté trefil ve třech případech a jeho důležitost pro mužstvo stoupala. Přesto se od něj čekalo více. Bylo mu také často vytýkáno, že je v zakončení zbrklý a zahazuje šance. To se nicméně změnilo příchodem trenéra Carla Ancelottiho, který věděl, jak s hráčem pracovat.

To vyústilo až v to, že se Vinícius Júnior stal vedle Karima Benzemy nejdůležitějším hráčem týmu. Jejich současná spolupráce z nich pak dělá nejnebezpečnější útočné duo nejen ve španělském, ale dost možná i evropském fotbale. Statistiky obou hráčů o tom ostatně dost jasně vypovídají. V sezóně 2021/2022 se tedy Vinícius Júnior definitivně zařadil mezi nejlepší hráče na světě, což mu bylo předpovídáno již dávno předtím. Jeho hodnota také poskočila na uváděných sto milionů eur, přičemž pravděpodobně nebude zdaleka konečná. Po světových hřištích v tuto chvíli moc lepších křídelích hráčů neběhá, pokud vůbec nějaký.

Vinícius Júnior – působení v reprezentaci

Jak již bylo řečeno, Vinícius Júnior prošel všemi mládežnickými reprezentačními výběry a všude byl stěžejním hráčem. Nejlepších výsledků pak dosáhl na kontinentálních turnajích, přičemž se mu podařilo vyhrát mistrovství Jižní Ameriky do patnácti i sedmnácti let. V druhém případě byl dokonce zvolen nejlepším hráčem turnaje.

Za celou svou juniorskou reprezentační kariéru pak Vinícius Júnior nastřílel hned třiadvacet branek v pětadvaceti utkáních. Čtyřikrát také nastoupil za reprezentační devatenáctku, nicméně poté už se přesunul definitivně do seniorské reprezentace. Zúčastnil se poté i Copa América v roce 2021, kde Brazílie doputovala až do finále, které však prohrála s Argentinou. Vinícius Júnior naskočil do čtyř zápasů, pokaždé však z lavičky a gólově se neprosadil.

Samotný reprezentační debut v seniorském A týmu si připsal v utkání proti Peru hraném 10. září 2019. Brazílie tehdy zvítězila nejtěsnějším gólovým rozdílem 1:0. První branku pak zaznamenal 24. března 2022, kdy se prosadil v kvalifikačním utkání o postup na Mistrovství světa do sítě Chile.

Vinícius Júnior – osobní život

O osobním životě Viníciuse Júniora se toho zase tak moc neví. Patří totiž mezi hráče, kteří si bedlivě střeží své soukromí. Kromě členů rodiny nejsou veřejně známá žádná jiná jména, ke kterým by měl mladý fotbalista blízko. Obdobné je to i v případě partnerských vztahů. Údajně má však přítelkyni, jíž by měla být brazilská blogerka Maria Julia Mazali. Ta je v zemi známá především díky moderování televizního pořadu. Děti zatím nemají.

Ve volném čase se Vinícius Júnior rád věnuje cestování, případně hraje videohry, přičemž tou nejoblíbenější je samozřejmě fotbalový simulátor FIFA. Během dětství a dospívání hrál trochu paradoxně prakticky pouze za Barcelonu, jelikož obdivoval slavného Lionela Messiho, ovšem nyní, když je sám hvězdou největšího rivala – Realu Madrid, je otázkou, zda tomu tak stále je. Koneckonců, může ve hře střílet góly i sám za sebe.

Vinícius Júnior – úspěchy a ocenění

Třebaže je Vinícius Junior velice mladým hráčem, dosáhl již na celou řadu úspěchů, které se nepodaří jiným hráčům za celou kariéru. S Realem Madrid už dvakrát ovládl španělskou ligu a jedno prvenství pak také zaznamenal v rámci Mistrovství světa klubů, kam se kvalifikují vítězové nejprestižnější klubové soutěže jednotlivých světadílů. V kádru Realu Madrid, který ovládl předchozí ročník Ligy mistrů však ještě nefiguroval. K tomu musíme zmínit ještě zisk španělského superpoháru z roku 2019.

Na větší individuální ocenění Vinícius Júnior prozatím čeká, nicméně při jeho současných výkonech a vyhlídkách do budoucna, je to jen otázka času. Koneckonců, předpokládá se, že by se jednoho dne mohl stát držitelem prestižního Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu na světě.

Fotogalerie
Vinícius Júnior – mladý talent s povahou suveréna válí v Realu Madrid foto č.1Vinícius Júnior – mladý talent s povahou suveréna válí v Realu Madrid foto č.2Vinícius Júnior – mladý talent s povahou suveréna válí v Realu Madrid foto č.3Vinícius Júnior – mladý talent s povahou suveréna válí v Realu Madrid foto č.4Vinícius Júnior – mladý talent s povahou suveréna válí v Realu Madrid foto č.5
Autor: Redakce
Hodnocení článku: 3/3 hvězdiček


Podobné články dle tagu: fotbal, fotbalista, klub, liga mistrů, vinicius junior

Sdílet na:  

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

E-mail:

Váš komentář:

Podobné články jako je Vinícius Júnior – mladý talent s povahou suveréna válí v Realu Madrid


Romelu Lukaku – belgický bijec s pořádným kusem fotbalového umu

Romelu Lukaku – belgický bijec s pořádným kusem fotbalového umu

Romelu Menama Lukaku Bolingoli je belgický fotbalový útočník s rodinnými kořeny v Konžské demokratické republice, který v aktuální sezóně sice hraje za italský Inter Milán, p...

Odešla trenérská legenda František Cipro. Stál za největším novodobým úspěchem Slavie

Odešla trenérská legenda František Cipro. Stál za největším novodobým úspěchem Slavie

František Cipro je slávistická legenda. Bohužel v úterý přišla smutná zpráva, že bývalý hráč a trenér Slavie Praha podlehl rakovině tlustého střeva, se kterou bojoval tři rok...

Liga mistrů UEFA – nejprestižnější fotbalová soutěž na světě

Liga mistrů UEFA – nejprestižnější fotbalová soutěž na světě

Liga mistrů UEFA je evropskou klubovou soutěží číslo 1. Evropská liga a Evropská konferenční liga pak představují nižší stupínky soupeření mezi evropskými kluby. Spolu s Copa...

Derby Sparta–Slavia se blíží! Prastaré animozity vyplavou na povrch, ale přetahovaná o mistra ligy 2023 bude po víkendu jasnější

Derby Sparta–Slavia se blíží! Prastaré animozity vyplavou na povrch, ale přetahovaná o mistra ligy 2023 bude po víkendu jasnější

Tento víkend v sobotu se odehraje na sparťanském stadionu na Letné slavné derby Sparta–Slavia. Vítěz souboje výrazně nakročí k mistrovskému titulu. Kdo má větší šanci? Pohled...

Zlatan Ibrahimovič se v 41 letech loučí s kariérou. Fotbalová extratřída a originální osobnost bude na trávnících chybět

Zlatan Ibrahimovič se v 41 letech loučí s kariérou. Fotbalová extratřída a originální osobnost bude na trávnících chybět

Švédský útočník je dnes právem označován za jednoho z nejúspěšnějších fotbalistů novodobé historie. Životní cesta Zlatana Ibrahimoviče je přitom stejně pestrá jako celá jeho ...

Jamal Musiala – mládí vpřed aneb nejlepší hráč německého národního týmu

Jamal Musiala – mládí vpřed aneb nejlepší hráč německého národního týmu

V roce 2022 ještě stále náctiletý sportovní talent Jamal Musiala toho za svou krátkou fotbalovou kariéru stihnul už docela dost. Nejenom, že je ofenzivním záložníkem německéh...

Francouzský útočník Karim Benzema vyhrál Zlatý míč 2022

Francouzský útočník Karim Benzema vyhrál Zlatý míč 2022

Zlatý míč roku 2022 získal předpokládaný laureát – Karim Benzema –, který s největším odstupem v 66leté historii této ankety porazil druhého Sadia Maného a třetího Kevina de ...

Harry Kane – anglický reprezentační kapitán bez klubových trofejí (zatím)

Harry Kane – anglický reprezentační kapitán bez klubových trofejí (zatím)

Harry Kane, celým jménem Harry Edward Kane, je anglický fotbalový útočník na klubové úrovni působící v londýnském týmu Tottenham Hotspur. Vedle toho je také členem seniorské ...

Cristiano Ronaldo další trofej do své bohaté sbírky nezíská. Rozesmutnil ho explzeňský Jean-David Beauguel

Cristiano Ronaldo další trofej do své bohaté sbírky nezíská. Rozesmutnil ho explzeňský Jean-David Beauguel

O saúdskoarabské lize se nepsalo moc často, což změnil příchod Cristiana Ronalda do týmu an-Nasr. Tam čekali, že přijdou trofejní hody, leč nestalo se tak. Jeho klub včera vy...