Filip Hronek – znovuvzkříšený prototyp moderního hokejového obránce

Sdílet na:  

Publikované: 25.11.2022   Kategorie článku: Hokej, Hokejisti Filip Hronek – znovuvzkříšený prototyp moderního hokejového obránce
Zdroj: Depositphotos nebo Instagram

Filip Hronek je český hokejový obránce a reprezentant. Které nejzajímavější milníky kariéry i soukromého života už tento sportovec prožil?

Filip Hronek – začátky

Filip Hronek se narodil 2. listopadu 1997. K hokeji inklinoval už od dětství a s nadsázkou bychom mohli říci, že téměř vyrostl na zimním stadionu. K hokeji tehdy čtyřletého Filipa přivedli rodiče, kteří ho už v takto útlém věku pravidelně vozili na tréninky.

Na konto začátků své kariéry ovšem samotný Hronek s úsměvem prohlásil, že na vyloženě první zápas už si nevzpomíná. Z hlediska prvních pomyslných krůčků na ledě se tak musíme opřít o oficiální informace zaznamenané v životopisu Filipa Hronka.

Filip Hronek, rodák z Hradce Králové, ostatně první hokejové ostruhy začal sbírat v místním klubu HC VCES Hradec Králové, kde hrál za mladší dorost. Už v této kategorii začaly jeho sportovní kvality vynikat. S hokejovými juniory se dostal do extraligy a v sezóně 2014/2015 si tak zároveň odbyl debut v dresu „áčka“.

Postupem času se také z útočníka vyprofiloval v ofenzivního obránce. Tím je nadějný Východočech mezi současnými hráči poměrně specifický, podobných moderních obránců, jako je Filip Hronek, v jeho generaci česká hokejová základna vychováno rozhodně nemá mnoho.

 
Filip Hronek – první kariérní úspěchy

V tuzemsku jednoznačně chybí hráči schopní skloubit obrannou činnost s jistotou na puku, kteří umí zakládat protiútoky, určovat tempo hry, dirigovat přesilovky. Filip Hronek si se všemi těmito aspekty hry dokáže hravě poradit a jistě to není příliš nadnesené, pokud bývá označován za svého druhu přírodní úkaz. Rovněž je odborníky hodnocen jako hráč, který je velmi chytrý a je mu vlastní technická hra.

Od července 2016 je Filip Hronek posilou amerického klubu Detroit Red Wings. Hokejoví experti pak s nadšením o tehdy ani ne dvacetiletém talentu z Čech referovali, že americký klub se díky němu stal doslova neporazitelným.

Po nadraftování Detroit Red Wings se hokejový zázrak přesunul do týmu Saginaw Spirit, kde strávil v OHL celý první rok za mořem. Tady se mu hned podařilo v plné síle ukázat své schopnosti, když si na 59 zápasech připsal hned 61 bodů a stal se lídrem mužstva.

V zámoří ovšem Filip Hronek rozhodně neměl jen status hokejové komety, která bezvýhradně září. Česká naděje měla svoje rezervy. Zástupce mladé hokejové generace si tak například vyslechl, že potřebuje vypilovat hru dozadu. O svých limitech ovšem tušil a tuzemské hokejové superstar tak rozhodně nechyběla pokora a vůle na sobě intenzivně pracovat.

Hned v prvních startech v seniorské reprezentaci už dostal tento hráč šanci ukázat, co umí, také na světových šampionátech.

 
Filip Hronek – současná kariéra

Hned ve svých jednadvaceti letech se také v roce 2019 stal zářivou „ledovou“ hvězdou na tehdejším mistrovství světa. To o něm sportovní rubriky nadšeně referovaly, že pro trenéra Miloše Říhu je nepostradatelným prvkem týmu.

V sezóně 2019/2020 už Filip Hronek patřil k hlavním tvářím klubu Red Wings, což se odráželo i ve statistikách. Ofenzívě pomohl 31 body. V roce 2021 byl následně označován za nejproduktivnějšího muže Detroitu, připsal si 2 góly a 24 asistencí.

Na kontě však má už Filip Hronek i některé drobné škraloupy. Ve třetím zápase play off série mezi Grand Rapids a Manitoba Moose došlo na šarvátku. Hronek si z ní odnesl přímou vstupenku na trestnou lavici.

Novináři pak s jistou škodolibostí citovali jeho slova, v nichž se dušoval, že bitky nevyhledává. Celá situace byla navíc o to paradoxnější, že Hronek se do hromadné rvačky zapletl i s útočníkem Manitoby, Michaelem Špačkem, který je v „civilu“ jeho kamarádem.

Kromě těchto výkyvů však kariéra Filipa Hronka je stále zářivější. Jednoznačně však právě nyní zažívá nejlepší období na své dosavadní profesionální dráze. Vůbec poprvé se prosadil v hned 5 zápasech v řadě. Bodový zisk se mu podařilo rozšířit na 5 gólů a 11 asistencí. Z hlediska poočtu branek se mu již po 19 zápasech povedlo vyrovnat loňskému ročníku.

Loňská sezóna přitom z pohledu mladého sportovce nebyla úplně ideální a do médií pronikly informace, že ani tým s jeho výkony nebyl vysloveně spokojen. Filip Hronek si tak letos napravuje reputaci a předvádí takové výkony, které od něj jsou očekávány. A které od sebe bezesporu může očekávat i on sám.

Nic ovšem výše uvedené nemění na obecném faktu, že se sympatický muž, proslulý výraznou image s vousy, hokejem dávno víc než úspěšně živí. Časopis Forbes ho dokonce zařadil mezi nejlépe vydělávající sportovce u nás.


Filip Hronek – soukromý život

V soukromí je Filip Hronek znám především jako milovník rybaření. A jak na sebe prozradil, na ryby chodí s další sportovní celebritou – Patrikem Kinclem. Se slavným bitkařem se mladý český obránce spřátelil a pronikl díky němu hlouběji i do světa MMA.

Jak se svěřil taktéž v jednom z rozhovorů, má rád kromě ryb i auta, společně se svým bratrem sdílí zálibu v lovu a také si ve volném čase zahraje golf.

Kromě notoricky známých informací o tom, jak tráví svůj čas, pokud zrovna neobouvá brusle, se na talentovaného mladíka ví i to, že je hradeckým patriotem a ke svému rodnému městu má kladný vztah. Na další informace je však i v oficiálních rozhovorech poměrně skoupý.

Ale novinářům se přece jen nakonec podařilo objevit jednu zajímavost: Filip Hronek randí s půvabnou Dominikou Benákovou, která se pyšní titulem II. vicemiss České republiky za rok 2019.

Hokejista ovšem žije zcela bez skandálů a v plné míře se soustředí na kariéru. Která mimochodem má potenciál být skutečně velkolepá. Už nyní se ho mnozí nebojí označit za nejlepšího obránce českého hokeje současnosti. Velká budoucnost se navíc před ním vzhledem k jeho věku teprve otvírá.

Autor: Redakce
Hodnocení článku: 3/3 hvězdiček


Podobné články dle tagu: detroit red wings, filip hronek, hokej, hokejista, nhl, stanley cup

Sdílet na:  

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

E-mail:

Váš komentář:

Podobné články jako je Filip Hronek – znovuvzkříšený prototyp moderního hokejového obránce


Los Angeles Kings a omlazování v plném proudu

Los Angeles Kings a omlazování v plném proudu

Dříve platili Králové za tým, kde se potkávají přeplacení veteráni. Podepsal Jeffa Cartera nebo Ilju Kovalčuka, jejichž přínos sestavě nebyl takový, jak se očekávalo. Je prav...

Tomáš Hertl – český smíšek řádí na stadionech NHL

Tomáš Hertl – český smíšek řádí na stadionech NHL

28letý žralok ze San Jose s číslem 48 na zádech, Tomáš Hertl, je díky své poslední smlouvě s klubem Sharks jedním z nejlépe placených českých sportovců. Žralokům se upsal na ...

Češi zlato nevezou. Přesto dosáhli na juniorském mistrovství světa velkého úspěchu

Češi zlato nevezou. Přesto dosáhli na juniorském mistrovství světa velkého úspěchu

Uběhlo dlouhých 22 let a čeští fanoušci se dočkali další finálové prověrky na mistrovství světa dvacítek. S Kanadou v čele s devíti gólovým nejlepším střelcem turnaje a jedni...

Stanley Cup – ikonická trofej pro každého hokejistu na světě

Stanley Cup – ikonická trofej pro každého hokejistu na světě

Stanley Cup, kterému se přezdívá také Svatý grál, je slavnou trofejí, která je každoročně udělována vítěznému týmu NHL. Nebylo tomu ale tak vždy. Stanley Cup je totiž ještě s...

Kari Jalonen by měl zítra po valné hromadě hokejového velitelstva skončit. Kdo ho nahradí?

Kari Jalonen by měl zítra po valné hromadě hokejového velitelstva skončit. Kdo ho nahradí?

Sociálními sítěmi rezonuje zpráva, že Kari Jalonen, toho času kouč českého národního týmu ledního hokeje, by se měl zítra ze své pozice poroučet. Na jeho místo by měl přijít ...

A je tu finále! Čeští mladíci to dokázali. Na mistrovství světa zdolali Švédsko a zahrají si o zlato

A je tu finále! Čeští mladíci to dokázali. Na mistrovství světa zdolali Švédsko a zahrají si o zlato

Čeští junioři na MS dvacítek poměřili v semifinále podruhé na turnaji síly se švédskými mladíky. První zápas Češi po dobrém výkonu prohráli po prodloužení 2:3. Týmu však nech...

David Krejčí – stařík, Matrix i vítěz Stanley Cupu

David Krejčí – stařík, Matrix i vítěz Stanley Cupu

David Krejčí se narodil 28. dubna 1986 ve Šternberku v Olomouckém kraji. Tam také začal se svou hokejovou kariérou. Davidovo první setkání s ledem proběhlo ve 4 letech na zam...

5 nejproduktivnějších útočníků v historii NHL

5 nejproduktivnějších útočníků v historii NHL

Hokejový útočníci jsou hlavními hvězdami svých klubů a jsou to především oni, kteří sbírají jeden kanadský bod za druhým. Prosadit se mezi nejlepšími útočníky na světě je pěk...