Giorgio Chiellini končí fotbalovou kariéru. O tomto vzdělaném a inteligentním hráči ale ještě uslyšíme

Sdílet na:  

Publikované: 12.12.2023   Kategorie článku: Aktuality, Fotbal, Fotbalisti Giorgio Chiellini končí fotbalovou kariéru. O tomto vzdělaném a inteligentním hráči ale ještě uslyšíme
Zdroj: Depositphotos

Italský obránce Giorgio Chiellini se podle italských médií loučí se svojí hráčskou kariérou. Naprostá legenda světového fotbalu a věčně usměvavý "strejda" bude mnoha lidem chybět.

V sobotu kolem 18 hodin večer se Giorgio Chiellini ocitl na křižovatce, které se žádný profesionální sportovec nemůže vyhnout.

Devětatřicetiletý střední obránce, který hraje za Los Angeles FC v Major League Soccer od července 2022, se nyní musí rozhodnout, zda bude pokračovat v kariéře, která mu přinesla mnoho týmových i individuálních ocenění za Juventus i italský národní tým.

Chielliniho smlouva skončila poté, co Columbus Crew porazili LAFC 2:1 a stali se vítězi MLS Cup 2023. Výhra by veteránovi přinesla druhý po sobě jdoucí titul MLS Cupu, ke kterému by přidal devět titulů ze Serie A za Juventus a titul evropských šampionů z roku 2020 s Itálií.

"Klub je ke mně vstřícný a dal mi úplnou svobodu rozhodnout se, ale stále mám pochybnosti. Musím porozmět tomu, co dělat dál, zda následovat hlavu, srdce nebo nohy," říká Chiellini, který odkazuje na přetržení předního zkříženého vazu v pravém koleni, které si přivodil v roce 2018. "Potřebuji si udělat malou pauzu a na dva nebo tři dny si užít rodinu. Pak se vrátím do Itálie a udělám finální rozhodnutí."

Giorgio Chiellini jako pilný student

Pokud se Giorgio Chiellini nerozhodne pro návrat do 25. profesionální sezóny, může stavět na základech, které začal budovat, když přijel do Kalifornie. Chiellini chce svou vášeň pro fotbal přenést z hřiště do vedení klubů. Tento cíl mu dal hlavní motivaci, když přišel do MLS a připojil se k LAFC.

"Samozřejmě, fotbal je můj svět a moje budoucnost," říká Giorgio Chiellini. "Upřímně řečeno nikdy nepřemýšlím o životě bez něčeho, co by nebylo spojené s fotbalem. Zároveň mě zajímá sportovní podnikání a pohled na věc z druhé strany."

V roce 2010 získal Giorgio Chiellini bakalářský titul v ekonomii a obchodě na Turínské univerzitě a v roce 2017 tam také s vyznamenáním obhájil magisterský titul v obchodní administrativě.

"Vyrůstal jsem s myšlenkou jít na univerzitu," říká Chiellini, který chtěl studovat medicínu jako jeho otec, než se fotbal stal jeho plnohodnotnou prací. "Byl jsem sám. Hodně jsem četl knihy. Trávil jsem hodně času hraním na PlayStationu nebo odpoledním odpočinkem. Proč bych nemohl využít tohoto času k dalšímu studiu?"

Giorgio Chiellini - Zdroj: Depositphotos
Giorgio Chiellini - Zdroj: Depositphotos

Ale Chiellini musel svůj akademický program včetně zkoušek skloubit s věcmi kolem tréninku a hraní fotbalu na nejvyšší úrovni. Když nemohl chodit na přednášky, univerzita mu poskytla soukromé učitele. Obránce dokonce studoval v letadlech během přesunů týmu, což vzbuzovalo zvědavost jeho spoluhráčů.

"Na začátku kolem mě lidé říkali: 'Co to děláš?'" říká Chiellini. "Ale potom už si zvykli."

V roce, kdy Chiellini dokončil magisterský titul, dal jeho bratr Claudio najevo, že obránce chce hrát ve Spojených státech. Claudio, který pracuje jako finanční koordinátor v Juventusu, se setkal s Willem Kuntzem, asistentem generálního ředitele LAFC. Kuntz se tehdy připravoval na první sezónu LAFC.

"Myslel jsem si, že je to skvělý způsob, jak přivést některé italské naděje, které chtějí s námi rozvíjet klub a prošlapávat cestu," říká Kuntz, nyní generální ředitel Los Angeles Galaxy. "Claudio tehdy řekl: 'Myslím, že můj bratr by mohl chtít hrát za váš klub, až skončí v Evropě.' Myslel jsem si: 'No, to bude za dlouho.'"

Giorgio Chiellini a lekce Amerika

Když v březnu 2022 Severní Makedonie vyřadila Itálii z kvalifikace na mistrovství světa, přišel ten správný čas. Kuntz uspořádal videokonferenci s Johnem Thorringtonem, viceprezidentem fotbalových operací LAFC, a Stevem Cherundolou, fotbalovým manažerem.

"Šel jsem ke Stevovi a Johnovi a řekl: 'Poslouchejte, kluci, nevím, jestli je to uskutečnitelné, ale pojďme to zkusit," říká Kuntz. "Steve řekl: 'OK, musíme to prověřit.'"

Claudio Chiellini dal Cherundolovi kontakt na svého bratra, který sledoval zápasy LAFC a posílal Cherundolovi o nich textové zprávy. Členové týmu Los Angeles Galaxy reagovali tím, že sledovali poslední zápasy Chielliniho s Juventusem a Itálií. "Giorgio byl velmi jasný ohledně toho, co hledal," říká Kuntz. "S ohledem na jeho postavení v klubu a jeho postavení v italské reprezentaci to byla relativně snadná dohoda ohledně jeho vyvázání ze jeho smlouvy."

Ani platový strop MLS zkušeného obránce neodradil. "Řekli jsme: 'Máme jen tolik a je to zlomek toho, co jste za celou kariéru vydělal,'" říká Kuntz. "Řekl: 'Ne, to je skvělé.' Byla to opravdu zvláštní situace, kdy se všechno sešlo."

LAFC nezískal pouze obránce světové extratřídy, ale také vášnivého studenta, jehož schopnosti v oblasti sportovního byznysu byly mimořádné. Byl velmi uvědomělý nejen ve všem, co dělal, ale i v tom, jak mluvil o fotbale a fotbalovém byznysu, jeho porozumění tomu, jak fungují smlouvy, jak je liga strukturována. Dal najevo, že chce pracovat v klubu, až skončí.

To znamenalo diskuse s členy vedení klubu a členy velké vlastnické skupiny LAFC, kam patří zakladatel Alibaba Joseph Tsai, generální ředitel Mandalay Entertainment Peter Guber a člen Síně slávy NBA Magic Johnson.

Giorgio Chiellini - Zdroj: Depositphotos
Giorgio Chiellini - Zdroj: Depositphotos

Giorgio Chiellini jako zvědavý obchodník

Giorgio Chiellini chtěl vědět "proč lidé před deseti lety investovali do fotbalu, jak se rozhodnout postavit stadion nebo jiné zařízení, jak investovat 15 milionů dolarů, jak udělat tato důležitá rozhodnutí." Také chtěl "vědět, co majitelé dělali ve svých předešlých kariérách … Pouhé znalosti o těchto lidech vám mohou pomoci otevřít mysl pro některé nápady do budoucnosti. Nakonec vám dostatek informací pomáhá mít nové nápady, ne jen kopírovat někoho jiného."

Chiellini rychle zjistil rozdíl mezi americkým a evropským přístupem ke sportovnímu byznysu. "Především je to mnohem více zábavy," říká Giorgio Chiellini. "Pro rodinu tu existuje spousta věcí. Nejste tam jen na 90 minut. Můžete tam být tři hodiny, šest hodin. Můžete strávit celý den poblíž stadionu nebo arény, abyste prožili nějaké zážitky. To je největší rozdíl oproti Itálii."

"Je zřejmé, že má intelektuální kapacitu a kapacitu, která může být pro jakýkoli klub po skončení kariéry velkou hodnotou.," říká John Thorrington.

Tato intelektuální síla měla také zásadní dopady na hřišti. "Analyzuje všechno pořád," říká pravý obránce LAFC Ryan Hollingshead. "Vidí hru tak unikátním způsobem, že vždycky má nějaký nápad. Získáte tolik drobných nuancí. Ty malé detaily se jen hromadí během každého zápasu během celé sezóny."

Chiellini dokonce zásadně změnil přístup Hollingsheada. "Dříve byla každá akce buď a nebo," říká. "Když postavím nohu o krok doprava nebo doleva, koho to zajímá? Ale když začnete analyzovat hru, způsobí to, že budete ve správném okamžiku na správném místě. Celá hra se mění kvůli jediné malé akci, jednomu malému kroku."

Cherundolo, který hrál 15 sezón za Hannover 96 a reprezentoval Spojené státy na dvou mistrovstvích světa, si všiml vlivu Chielliniho i mimo technickou analýzu. "Najde v tom velmi dobrou rovnováhu, v pravý čas najde správná slova a komunikuje s týmem, ať už verbálně nebo neverbálně," říká Cherundolo. "Je to přirozený vůdce."

Skončí Giorgio Chiellini v Americe nebo v Evropě?

Chiellini věří, že MLS má slibnou budoucnost zejména poté, co se k Interu Miami připojil Lionel Messi. "Smlouva s Messim byla, myslím, obrovskou změnou a velkým impulsem pro fotbal ve Spojených státech," říká Giorgio Chiellini. "Je to něco, co byste mohli srovnat s příchodem [Davida] Beckhama. Všechny stadiony jsou plné, téměř 20 000, 25 000 lidí na zápas. Ještě to nedosáhlo úrovně amerického fotbalu nebo jiných sportů nebo sportů v Evropě, kde se v návštěvnosti dostáváte na čísla 40 000, 50 000, 70 000. Ale popularita fotbalu roste udržitelným a pevným způsobem. To je důležité."

I když se Chiellini rozhodne hrát i příští sezónu, pozice v představenstvu se zdá nevyhnutelná. "Vím, že Juventus ho chce," říká Hollingshead. "Vím, že se pokusí dát mu nabídku, aby se vrátil do Itálie. Nevím, v jaké roli. Ale aby nebyl někde ve funkci trenéra, generálního ředitele, skauta nebo něčeho podobného, je velmi, velmi nepravděpodobné. Vím, že to je jeho přání. Vím, že se na to těší a bude to opravdu zábava sledovat."

"Ale prozatím stále hraje na velmi vysoké úrovni a je pro náš tým tak zásadní, že ho nemůžeme ještě pustit."

Autor: Lukáš Svítil
Hodnocení článku: 3/3 hvězdiček


Podobné články dle tagu: giorgio chiellini, konec kariéry

Sdílet na:  

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

E-mail:

Váš komentář:

Podobné články jako je Giorgio Chiellini končí fotbalovou kariéru. O tomto vzdělaném a inteligentním hráči ale ještě uslyšíme


Radoslav Kováč si s vedením Pardubic vše vyříkali a Sparta zahájila přípravu i s novými jmény

Radoslav Kováč si s vedením Pardubic vše vyříkali a Sparta zahájila přípravu i s novými jmény

Tak jak už to bývá, člověk míní, život mění. Radoslav Kováč se dohodl s pardubickým vedením na pokračování, jeho rezignace tedy neproběhla, jak jsme psali zde. Sparta Praha z...

Trenér Sparty Praha, který s ní získal tři trofeje končí!  Bude trénovat v Nizozemí a co Sparta?

Trenér Sparty Praha, který s ní získal tři trofeje končí! Bude trénovat v Nizozemí a co Sparta?

Brian Priske, trenér AC Sparta Praha, je na prahu nové kariéry u nizozemského klubu Feyenoord, který mu poslal lukrativní nabídku ve výši 1,7 milionu eur. Priske, dánský kouč...

Karim Benzema do Chelsea? Jisté je, že v Saúdské Arábii mu pšenka nekvete

Karim Benzema do Chelsea? Jisté je, že v Saúdské Arábii mu pšenka nekvete

Loňský exodus špičkových hráčů z Evropy do Saúdské Arábie dostává trhliny. Řada fotbalových hvězd tam není spokojená jak s životem obecně, tak s kvalitou saúdskoarabské ligy....

Nekonečné možnosti a výzvy: Šachy proti počítači nebo šachy online vás budou královsky bavit

Nekonečné možnosti a výzvy: Šachy proti počítači nebo šachy online vás budou královsky bavit

Hledání optimálního způsobu hraní šachů Když hrajete šachy proti počítači, máte k dispozici nejmodernější algoritmy a strojové učení, které vám pomohou zlepšit své taktické a...

Erling Haaland není jediným hráčem Manchesteru City, kterého chce Real Madrid podepsat

Erling Haaland není jediným hráčem Manchesteru City, kterého chce Real Madrid podepsat

Kromě Erlinga Haalanda se Real Madrid údajně zajímá také o Yana Couta, působivého mladého obránce Manchesteru City. Španělský tým je již dlouho spojován s váhajícím Kylianem ...

Thiago Silva se vyjádřil ke svému uvažovanému konci kariéry. Thomas Müller končit nehodlá

Thiago Silva se vyjádřil ke svému uvažovanému konci kariéry. Thomas Müller končit nehodlá

Devětatřicetiletý Thiago Silva pro televizi Sky Italy řekl, že si uvědomuje, že se blíží konec jeho kariéry a že to pro něj není snadné. „Musíte přemýšlet o tom, kdy chcete s...

Jordan Henderson by se mohl v lednu vrátit do Evropy. Stojí za tím prý rodinné důvody

Jordan Henderson by se mohl v lednu vrátit do Evropy. Stojí za tím prý rodinné důvody

Bývalý kapitán Liverpoolu Jordan Henderson by se podle experta na přestupy novináře Fabrizia Romana mohl v lednu vrátit zpět do Evropy. Zde je vysvětlení, proč chce anglický ...

Jakub Jankto – jsem homosexuál a nechci se dál skrývat

Jakub Jankto – jsem homosexuál a nechci se dál skrývat

Českým fotbalovým zákulisím rezonuje pikantní zpráva, že reprezentační a momentálně sparťanský záložník Jakub Jankto je homosexuál. Jankto na sociální síti v prohlášení uvedl...

Rozvášněné fanoušky a policisty musel na Maracaná uklidňovat Lionel Messi i Marquinhos

Rozvášněné fanoušky a policisty musel na Maracaná uklidňovat Lionel Messi i Marquinhos

Včera večer se na legendárním Maracaná staly dvě nezapomenutelné věci. Za prvé – Brazílie poprvé prohrála domácí kvalifikační utkání na mistrovství světa. Argentina v čele s ...