Sadio Mané – senegalský ostrostřelec a pohodář v bavorských službách


Publikované: 04.09.2022   Kategorie článku: Fotbal, Fotbalisti Sadio Mané – senegalský ostrostřelec a pohodář v bavorských službách

Sadio Mané je 30letý senegalský fotbalový útočník, který aktuálně obléká dres Bayernu Mnichov. Dlouho však byl známý jako člen obávaného útočného tria FC Liverpool (Firmino, Salah, Mané). Před začátkem sezóny 2022/23 ho ale získal právě bavorský klub. Zaplatit musel 32 milionů €. Maného cesta z jižního Senegalu, kde se narodil, až do bavorského hlavního města ale vůbec nebyla jednoduchá. V hraní fotbalu ho velmi nepodporovala ani jeho rodina. Jak se tedy tento útočník s číslem 17 na zádech dostal až tak daleko?

Sadio Mané – Narození, dospívání a cesta do Evropy

Sadio Mané se narodil 10. dubna 1992, momentálně mu tedy je 30 let. Narodil se ve městě Sédhiou, vyrůstal ale v malé vesnici Bambali, která má kolem 2 000 obyvatel. Na mapě ji najdete v regionu Casamance, který je od zbytku Senegalu oddělený územím státu Gambie. Vesnice leží přímo na břehu stejnojmenné řeky – Casamance.

Sadio Mané se narodil do početné rodiny a měl spoustu sourozenců. Jejich přesný počet ani jméno jeho otce se nám dohledat nepodařilo (umřel, když bylo mladému Manému 7 let). Jeho matka se jmenuje Satou Toure.

Maného rodina byla velmi chudá, v dětství proto nikdy nechodil do školy a vyrůstal s jeho strýcem. Dokud žil jeho otec, Sadio nesměl ani hrát fotbal. Jeho otec totiž byl imámem (muslimský duchovní) a hraní fotbalu bylo podle něho světskou zbytečností. I přesto si ale Sadio Mané v dětství našel chvilky, kdy hrál fotbal v ulicích se svými kamarády.

Více začal Sadio Mané hrát po smrti jeho otce. Skutečný zlom ale přišel, když mu bylo 10 let. V roce 2002 se v Jižní Korey a Japonsku hrálo MS ve fotbale. A poprvé v historii se na něm představila také senegalská fotbalová reprezentace, která se jako zázrakem dostala až do čtvrtfinále, kde vypadla s Tureckem (cestou Senegal postoupil ze skupiny smrti, kde se nacházel ve společnosti Uruguaye (remíza 3:3), Francie (výhra 1:0) a Dánska (remíza 1:1), a v osmifinále vyřadil Švédy). Podle vyjádření samotného Maného je výhra Senegalu nad Francií v jeho úvodním zápase na těchto MS zázrakem, na který nikdy nezapomněl.

Úspěch Senegalu na MS rezonoval zemí a spustil se fotbalový boom, jehož součástí byl také Sadio Mané a parta malých chlapců z vesnice Bambali, kteří začali fotbal brát vážněji, protože viděli, že i Senegalci mohou hrát na té nejvyšší úrovni. Začali si ve vesnici pořádat turnaje.

Brzo celá vesnice viděla, že malý Mané je nejlepší a mohl by mít na víc. Podpořit ho ale odmítala jeho rodina, která byla hodně nábožensky založená a jeho budoucnost viděla jinak. Chtěli ho dostat do školy a mít z něho učitele. Sadio Mané si ale šel za svým. Snažil se je vehementně přesvědčit, že on chce hrát pouze fotbal, že ten je jeho osudem.

Postupně je Sadio Mané dokázal přesvědčit. Jeho rodina prodala, co vypěstovala, a dala mu dohromady nějaké peníze. Nejvíc mu přispěl strýc. Na sbírku mu ale přispěli i ostatní vesničané, nejenom rodina.

Sadio Mané se poté potřeboval dostat někam do většího města. Přes různé prostředníky se dostal až na předměstí Dakaru (hlavní město Senegalu, které je od Bambali vzdáleno 400 km), kde žil u rodiny, kterou ani neznal.

Poté šel na test do místního klubu – v roztrhaných a starých botách. Výkonem ohromil natolik, že ho okamžitě vzali. Na předměstí Dakaru hrával Sadio Mané další 2 roky až do jeho 17 let, načež si ho všimli francouzští skauti, kteří hledali talenty v Senegalu. Ti ho poslali dále rozvíjet jeho talent do senegalského klubu Génération Foot. Z akademie stejného klubu se do velkého fotbalu dostal například také fotbalista Watfordu Ismaila Sarr.

V Génération Foot mu stačili 2 roky (2009-2011) aby o svém velkém talentu přesvědčil. Stejní francouzští skauti se rozhodli vytáhnout si ho do francouzské ligy do klubu FC Méty. A tímto způsobem se 19letý Sadio Mané dostal do Evropy, přičemž o jeho odjezdu nevěděla ani jeho rodina, která si myslela, že je pořád v Dakaru. Mané volal své matce až později už z Francie, a ta nevěřila tomu, co slyší.

Sadio Mané – Klubová kariéra

Svůj profesionální debut si Sadio Mané odbyl ve francouzské Ligue 2 v jeho 19 letech. Bylo to 14. ledna 2012 v utkání proti týmu SC Bastia. Mané naskočil do zápasu na posledních 15 minut a porážce 0:1 nezabránil.

Celkově v týmu FC Méty ale Sadio Mané ještě tak gólový nebyl. Za tento tým absolvoval celkem 23 utkání, ve kterých vstřelil 2 góly. Poté následoval přestup do Red Bull Salzburg, který je známý tím, že si talenty Manéova rozměru rád rozvíjí. Rozhodl se mu proto dát větší šanci. Při Maného tehdejší tržní hodnotě 500 000 € ale za něho musel zaplatit vysoké 4 miliony €. Nicméně v Rakousku měli dobrý čich, jak se později ukázalo (Sadia prodali za 23 milionů €).

Za rakouský klub Sadio Mané debutoval 15. září 2012 v utkání proti SV Ried. Gólově se pak poprvé prosadil hned 30. září, kdy při vítězství nad Sturmem Graz 3:2 vstřelil 2 góly. V Salzburgu také poprvé nakoukl do utkání na evropské scéně – RB Salzburg se v sezóně 2013/14 dostal do skupiny Evropské ligy.

Svou skupinu vyhrál, poté prošel přes Ajax Amsterdam a jeho cesta se zastavila až v osmifinále této soutěže ve dvojzápase proti FC Bazilej. Mané k tomuto úspěchu přispěl svými prvními 5 góly v EL.

V Rakousku se začal konečně více gólově prosazovat. Celkem za RB Salzburg nastoupil Sadio Mané k 87 utkáním ve všech soutěžích, ve kterých nastřílel 45 gólů a přidal také 32 asistencí. Tímto výkonem si vystřílel přestup do Premier League, o které vždy snil. Koupil ho Southampton za 23 milionů €.

V Anglii je střílení branek náročnější než v Rakousku, nicméně Sadio Mané opět dokázal přesvědčit. V Southamptonu se ohřál pouze 2 sezóny, během kterých absolvoval 75 utkání, nastřílel 25 gólů a na dalších 14 přihrál.

To už si ho totiž všimli v nejvyšší patrech. Po 2 úspěšných sezónách v Southamptonu byl FC Liverpool připravený za senegalského útočníka zaplatit 41 milionů €. Nabídce nejspíše nešlo odolat ani v klubu, a tak se Sadio Mané mohl úspěšně přemístit do Liverpoolu.

S ním se prozatím váže nejúspěšnější část jeho kariéry. V průběhu let se v tomto anglickém klubu vykrystalizoval jeden z nejobávanějších útočných trojlístků na světě – Mané, Salah, Firmino. Tato trojice také položila základ týmových úspěchů klubu. Sadio Mané si tak zde mohl připsat anglický ligový titul (2019/20), vítězství v Lize mistrů (2018/19), a získat trofeje za Mistrovství světa klubů či za vítězství v Superpoháru UEFA. Pověst obávaného střelce zde opět potvrdil. V 269 utkáních, které v dresu FC Liverpool odehrál, vstřelil 120 branek. Po 6 úspěšných sezónách se však rozhodl Anglii opustit.

Od sezóny 2022/23 se upsal bundesligovému Bayernu Mnichov. Bavorové za něho museli do Anglie poslat 32 milionů €.

Sadio Mané poté v Německu debutoval 30. července 2022 v utkání o německý Superpohár proti RB Lipsku. Bayern vyhrál 5:3, Mané dal gól a hned si tak připsal i svou první týmovou trofej v Německu. Okamžitě také začal potvrzovat pověst střelce – v prvních 7 utkáních za Bayern nasázel celkem 5 branek.

Celková čísla Sadio Maného za celou jeho kariéru pak aktuálně vypadají takto: 461 zápasů, 197 gólů a 95 asistencí.

Sadio Mané – Reprezentační kariéra

Sadio Mané v národním dresu Senegalu debutoval 25. května 2012 v přátelském utkání proti Maroku, které skončilo vítězstvím Maného týmu 1:0. Sadio odehrál 79 minut a asistoval na jediný gól utkání.

Poté se v reprezentaci Senegalu představil také na LOH 2012 v Londýně, kde se se svým týmem dostal do čtvrtfinále (vyřazení s Mexikem). Mané ve 4 utkáních absolvoval plnou minutáž, gólově se ale neprosadil.

Další velkou akcí, kam se Senegal s Maném dostal, bylo až MS 2018. Tam už Sadio Mané hrál s kapitánskou páskou na ruce. Jeho tým ale ze skupiny postoupit nedokázal, zůstal na nepostupové 3. příčce za Japonskem (celý Senegal smutnil, protože o nepostupu rozhodlo pravidlo fair play – Japonsko a Senegal měly totiž stejný počet bodů, remízový vzájemný zápas a na vlas stejné skóre, Senegal měl ale více žlutých karet a musel domů). Sadio Mané na MS vstřelil 1 gól.

Velký reprezentační úspěch pak přišel v roce 2019, kdy se Senegal dostal až do finále Afrického poháru národů. Tam ale podlehl Alžírsku 0:1 a musel se tak spokojit pouze s 2. místem.

Úspěšný reparát a největší Maného reprezentační úspěch pak přišel na APN 2021 (hrálo se až v roce 2022). Senegal se opět dostal do finále, kde se proti sobě postavili 2 spoluhráči z Liverpoolu – Sadio Mané za Senegal a Mohammed Salah za Egypt. Šťastnější byl po vítězném penaltovém rozstřelu (4:2) Senegalec a připsal si tak svou první reprezentační trofej.

Další šanci na reprezentační úspěch bude mít Sadio Mané na konci roku 2022, kdy se uskuteční MS v Kataru, na které se se svým týmem dokázal probojovat.

Sadio Mané – Osobní život

Sadio Mané je na svůj osobní život velmi přísný, a proto toho o něm není známo mnoho. Neví se, zda má nějakou přítelkyni či nikoli. Nebývá spatřován v žádné ženské společnosti. Dostatečně se mu daří tajit také jeho záliby.

Co už se o něm ví je fakt, že je přesvědčený muslim, který své náboženství dodržuje do puntíku. V Bayernu Mnichov je zvykem, že na začátku nové sezóny probíhá týmové focení v bavorském kroji s pivem v ruce. Hráči podle libovůle pivo při focení i popíjí. Letos se tohoto focení zúčastnil i Sadio Mané jakožto čerstvá posila Bayernu. Pivo odmítl na fotografii byť jen držet, natož ho pít. Pařby a party tak nejspíše nebudou jeho zálibou.

Ví se o něm také to, že je velmi skromný a snaží se svými penězi pomáhat lidem doma v Senegalu. Jednou za jeho působeni v FC Liverpool byl vyfocen, jak kráčí s iPhonem, který měl rozbité sklo. V té době vydělával kolem 10 milionů dolarů ročně a všichni se ptali proč si nekoupí nový mobil. Když byl poté v rozhovoru tázán, jeho odpověď zněla přesně takto: „Proč bych měl chtít 10 Ferrari, 20 diamantových hodinek a 2 proudové letouny? Jak by to prospělo světu? Hladověl jsem, pracoval na polích, hrával jsem bosý a nechodil jsem do školy. Teď můžu pomáhat lidem. Raději stavím školy a dávám chudým lidem jídlo a oblečení. Dávám také 70 € měsíčně každému obyvateli chudého senegalského regionu s cílem přispět k jejich rodinnému hospodářství. Nepotřebuji mít luxusní auta, luxusní domy nebo výlety. Dávám přednost tomu, aby mí lidé měli alespoň malý kousek z toho, co dal život mně.“

Tato výpověď řekne o jeho povaze vše, co je potřebné vědět. Navíc ani ten drahý iPhone si Sadio Mané nekoupil sám. Vlastnil ho proto, že ho dostal jako dárek od tehdejšího spoluhráče z Liverpoolu Wijnalduma.

Fotogalerie
Sadio Mané – senegalský ostrostřelec a pohodář v bavorských službách foto č.1Sadio Mané – senegalský ostrostřelec a pohodář v bavorských službách foto č.2Sadio Mané – senegalský ostrostřelec a pohodář v bavorských službách foto č.3Sadio Mané – senegalský ostrostřelec a pohodář v bavorských službách foto č.4Sadio Mané – senegalský ostrostřelec a pohodář v bavorských službách foto č.5
Autor: Lukáš Svítil
Hodnocení článku: 3/3 hvězdiček


Podobné články dle tagu: bayern mnichov, fc liverpool, fotbal, fotbalista, klub, liga mistrů, premier league, sadio mané

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

E-mail:

Váš komentář:

Podobné článku ako je Sadio Mané – senegalský ostrostřelec a pohodář v bavorských službách


SK Slavia Praha - Fotbalový klub

SK Slavia Praha - Fotbalový klub

Sídlo: Vladivostocká 1460/2, 100 05 Praha 10, Česká republikaStručná historie:  SK Slavia Praha je přední a tradiční profesionální fotbalový klub, který své domácí zápasy hra...

Kilian Mbappé – francouzská fotbalová raketa a příjemný chlápek

Kilian Mbappé – francouzská fotbalová raketa a příjemný chlápek

Kilian Mbappé momentálně kouzlí v Paříži. Kouzlí s míčem. Je to totiž míčový kouzelník. Fotbalista od pánaboha. Bývá považován za nástupce legendárního francouzského útočníka...

Evropská liga – i když druhá v pořadí, tak stále nesmírně kvalitní soutěž

Evropská liga – i když druhá v pořadí, tak stále nesmírně kvalitní soutěž

Evropská liga je evropskou fotbalovou klubovou soutěží číslo 2. Prestižnější je pouze Liga mistrů. Nižší stupínek klubového evropského soupeření pak představuje Evropská konf...

Phil Foden – mladá anglická puška střílející ostrými

Phil Foden – mladá anglická puška střílející ostrými

Těžko přetěžko hádat z křišťálové koule, Sybilou nikdo z nás není, její bájné věštecké schopnosti zůstávají nedostižnou metou i pro kvantovou mechaniku. A proto u mladých hrá...

Mohamed Salah – egyptský faraon oslňuje sever Anglie

Mohamed Salah – egyptský faraon oslňuje sever Anglie

Mohamed „Mo“ Salah, celým jménem Mohamed Salah Hamed Mahrous Ghaly, patří k nejlepším africkým fotbalistům všech dob. Tento egyptský kanonýr momentálně hraje v anglické Premi...

Vinícius Júnior – mladý talent s povahou suveréna válí v Realu Madrid

Vinícius Júnior – mladý talent s povahou suveréna válí v Realu Madrid

Vinícius Júnior (celým jménem Vinícius Jose Paixao de Olivera Júnior) je brazilský fotbalista momentálně působící v kádru slavného španělského Realu Madrid a brazilského náro...

Tomáš Souček – motor českého fotbalu od A do Z

Tomáš Souček – motor českého fotbalu od A do Z

Tomáš Souček je jednou z největších českých fotbalových hvězd posledních let. Tento český fotbalista se narodil 27. února 1995 v Havlíčkově Brodě. Ve svých 27 letech je ženat...

AC Sparta Praha - Fotbalový klub

AC Sparta Praha - Fotbalový klub

AC Sparta Praha – Sídlo: Milady Horákové 1066/98, 170 82 Praha 7 – Letná, Česká republikaStručná historie:  AC Sparta Praha je tradiční český profesionální fotbalový klub, kt...

Kevin de Bruyne – fotbalový mozek i motor Manchesteru City a belgické reprezentace

Kevin de Bruyne – fotbalový mozek i motor Manchesteru City a belgické reprezentace

Kevin de Bruyne je známý belgický fotbalový záložník, momentálně oblékající barvy anglického týmu Manchester City, kde nosí číslo 17. Je také známý pod přezdívkou KDB. Až do ...