Brenda Fruhvirtová – éra sester Fruhvirtových právě začíná

Sdílet na:  

Publikované: 24.09.2022   Kategorie článku: Tenis, Tenisti Brenda Fruhvirtová – éra sester Fruhvirtových právě začíná
Zdroj: Depositphotos nebo Instagram

Brenda Fruhvirtová je mladší sestrou starší a známější tenistky Lindy Fruhvirtové. Je jí 15 let a radí se k těm nejtalentovanějším českým tenistkám všech dob. V tomto nízkém věku je držitelkou až neuvěřitelných 6 titulů z ženského okruhu ITF.

Její o 2 roky starší sestra Linda Fruhvirtová má takové tituly pouze 3. Brenda Fruhvirtová všechny tyto tituly posbírala v aktuálně probíhající sezóně 2022, její kariéra proto již v 15 letech stoupá strmě vzhůru. Letos jsme jí mohli vidět dokonce už také v hlavní soutěži turnaje na nejvyšší úrovni WTA. Nejvíce zarážejícím faktem je, že této 15leté holce aktuálně patří již 192. místo mezi ženami na světě.

Brenda Fruhvirtová – narození a mládí

Brenda Fruhvirtová se narodila 2. dubna 2007 v Praze. Její rodiče se jmenují Hynek a Martina Fruhvirtovi, a kromě Brendy mají také starší dceru Lindu.

Fruhvirtovi už před narozením svých dcer věděli, že chtějí, aby jejich děti sportovaly. Nevěděli pouze to, na jaký je dají sport. Starší Linda začala chodit na tenis ve 3 letech, později se k ní připojila i mladší Brenda a spolu chodily na tenis, atletiku, gymnastiku či lyžování. Holky ale nejvíc oslovil právě tenis, a proto nakonec zůstaly pouze u něho.

Hynek Fruhvirt a jeho manželka ale ze svých dcer chtěli vychovat úspěšné tenistky, proto tomuto cíli podřídili celé jejich dětství a vlastně také celý jejich život. Postupně omezovali provoz svého rodinného podnikání (měli firmu na zařizování interiérů), až se ho nakonec úplně vzdali a začali se naplno věnovat sportovní výchově jejich dcer.

Dětství Brendy Fruhvirtové bylo proto už od útlého věku spojeno se sportem, zejména pak tenisovým tréninkem. Tomuto cíli byla podřízena i škola, kterou proto navštěvovala pouze dálkově. V letošním roce takto úspěšně absolvovala poslední 9. ročník ZŠ Bohumila Hrabala v Libni a aktuálně přechází ke studiu na střední škole.

Jelikož všechno bylo v životě Brendy Fruhvirtové podřízeno jedinému cíli – uspět na tenisovém kurtu, její výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat.

Brenda Fruhvirtová – juniorská kariéra

Nad vrstevnicemi vyčnívala Brenda Fruhvirtová vždy, přehrávala však i starší hráčky. Na turnaji Eddie Herr International v roce 2017, který pořádala IMG akademie v Bradentonu na Floridě, vyhrála jako 10letá kategorii do 12 let. Ve finále tohoto turnaje porazila Američanku Tsehay Driscollovou 6-4, 6-1.
Na stejném turnaji se představila i o rok později. Jako 11letá si ale věřila na kategorii do 14 let, a opravdu jí dokázala vyhrát. Ve finále porazila Američanku Clervie Ngounoue 6-2, 6-4.

Stejný postup zopakovala opět i v roce 2019 – na stejném turnaji v Bradentonu nastupovala ve 12 letech do kategorie do 16 let. Brenda Fruhvirtová se probojovala se až do semifinále, kde prohrála s Američankou Ashlyn Kruegerovou.

Ve stejném roce dokázala také spolu se sestrou Lindou a Nikolou Bartůňkovou vyhrát také mistrovství světa družstev do 14 let v Prostějově. Aby toho nebylo málo, spolu s Lindou vyhrála také čtyřhru na prestižním Les Petits As (juniorský turnaj v kategorii 12-14 let každoročně pořádaný ve francouzském Tarbes). Linda kromě toho v roce 2019 vyhrála také dvouhru.

V roce 2020 ale na ní dokázala navázat Brenda Fruhvirtová a Les Petits As si do své vitríny přidala také. Sestry Fruhvirtovy se díky tomu staly prvními příbuznými hráčkami, které dokázaly tento prestižní juniorský turnaj vyhrát ve dvou letech po sobě. Byl to druhý titul a třetí finále na Les Petits As pro ČR v řadě (2018 Linda Nosková prohrála finále).

V roce 2020 si pak díky svým výsledkům vysloužila divokou kartu od francouzského tenisového svazu a mohla se zúčastnit juniorského French Open. Vypadla v 1. kole, ve 13 letech Brenda Fruhvirtová ale byla nejmladší hráčkou celého pavouku.

Už ve velmi nízkém věku se proto daly očekávat první profesionální zápasy Brendy Fruhvirtové mezi dospělými.

Brenda Fruhvirtová – profesionální kariéra

Poprvé se Brenda Fruhvirtová představila mezi dospělými v prosincové české tenisové extralize 2019. Bylo jí 12 let, ale čelila v té době 22leté Vlkovské, 23leté Siniakové a 25leté Martincové. Vlkovskou Brenda Fruhvirtová porazila, Martincové i SIniakové dokázala vzít set. Hlavně zápas se Siniakovou byl obzvlášť vyrovnaný, což je při rozdílu 11 let mezi hráčkami až neuvěřitelné (Brenda Fruhvirtová prohrála 6-3, 2-6, 5-7).

V roce 2020 se Brenda Fruhvirtová účastnila několika domácích akcí – Barvy pro budoucnost, Macha Lake Open, Moravia Open. Na Moravia Open se jí povedlo oplatit prohru Siniakové! Přestože šlo pouze o exhibici v době koronaviru, překvapil tento výsledek všechny. 13letá Brenda Fruhvirtová porazila 24letou Siniakovou (v té době 54. místo žebříčku WTA) 7-6, 6-1.

Díky tomuto počinu obdržela poté Brenda Fruhvirtová pozvánku na exhibici Ultimate Tennis Showdown pořádanou v tenisové akademii Patricka Mouratogloua v Nice. Čelila tam Francouzce Alizé Cornetové (bývalá jedenáctka žebříčku WTA), která je starší o 17 let a podlehla jí jen těsně.

V sezóně 2021 začala Brenda Fruhvirtová hrát ve 14 letech také německou tenisovou Bundesligu. Připsala si v ní 2 výhry proti mnohem starším soupeřkám. Ve stejném roce jí Český tenisový svaz ocenil cenou Talent roku 2021 v anketě Zlatý kanár.

Na konci roku 2021 pak poprvé nakoukla do mezinárodního tenisu – na turnaji nižší úrovně WTA 125K v jihokorejském Soulu porazila v 1. kole domácí Jeong Moon poměrem 6-0, 6-1. Ve druhém kole vypadla s Japonkou Yuki Naito.

Od sezóny 2022 začala Brenda Fruhvirtová pak hrát také turnaje na okruhu ITF. Tato sezóna vypadá také na její přelomovou, protože se jí nesmírně daří.

Na ITF okruhu debutovala Brenda Fruhvirtová hned v lednu 2021, kdy cestovala na turnaj do tuniského Monastiru. Svou premiéru absolvovala proti o 6 let starší Yasmine Mansouri v kvalifikaci a souboj zvládla. Poté se z kvalifikace dostala až do hlavní soutěže, kde ale vypadla v 1. kole.

V únoru už si ale na své konto začala připisovat dokonce trofeje. Cestovala na navazující turnaje do argentinského Tucumánu. V tom prvním dokázala během 5 dnů přehrát 5 soupeřek a ve 14 letech tak získala svůj první turnajový triumf na okruhu ITF.

Za zmínku stojí semifinále a finále – Brenda Fruhvirtová porazila Paulu Ormaecheaovou (třetí stovka žebříčku) a Carolinu Alvesovou (druhá stovka žebříčku). Druhý turnaj začínal po skončení prvního a Fruhvirtová opět nenašla přemožitelku. Ve finále zdolala Paulu Ormaecheaovou i podruhé a připsala si tak svůj druhý titul na okruhu ITF. Díky těmto úspěchům se v žebříčku WTA posunula o 600 míst do páté stovky.

Její výkony v Jižní Americe nezůstaly nepovšimnuty a Brenda Fruhvirtová dostala divokou kartu do kvalifikace na turnaj nejvyšší úrovně WTA v Guadalajaře. Šanci, kterou dostala, využila nejlépe, jak mohla. V kvalifikaci si poradila se Sarou Erraniovou (bývalá pětka žebříčku WTA) i s Leonií Kungovou. Odměnou za její výkony jí byla účast v 1. kole, kde se na kurtu postavila Sloane Stephensové (vítězce US Open 2017). Brenda Fruhvirtová sice hladce prohrála, stala se ale nejmladší hráčkou od čas Madison Keysové v Ponte Vedra Beach 2009, která odehrála zápas na úrovni WTA 250.

Další úspěch Brendy Fruhvirtové pak přišel v červnu 2022 a odstartoval úžasnou sérii. Začalo to ve švýcarském Klostersu, kde Brenda Fruhvirtová vyhrála další turnaj a připsala si už třetí turnajový triumf z okruhu ITF. Své působení ve Švýcarsku kromě dvouhry ozdobila také čtyřhrou – v Klostersu si dokázala připsat její jediný dosavadní turnajový triumf v této disciplíně. Úspěšnou dvojici vytvořila s Rumunkou Biancou Miriam Bulgaruovou.

Na další turnaje pak cestovala v srpnu. Nejdříve hrála ve švédském Danderydu, kde opět nenašla přemožitelku a ve finále si poradila se známou Monou Barthelovou (někdejší 23. místo žebříčku WTA) 6-1, 6-3. To byl čtvrtý titul Brendy Fruhvirtové z okruhu ITF.

Už za další 3 dny ale startovala v maďarském Mogyoródu. Opět si postupně poradila se všemi soupeřkami a finále ovládla neskutečným výsledkem 6-0, 6-0 v souboji s 20letou Němkou Luisou Meyer auf der Heide.

Poté měla Brenda Fruhvirtová volno opět pouze 3 dny. Po této pauze už zase startovala na turnaji ITF, tentokrát v německém Braunschweigu. Bez ztráty setu si poradila postupně s Buchwaldovou (6-1, 6-1), Brancacciovou (6-2, 6-1), Falkowskou (6-4, 6-2), Middendorfovou (6-2, 6-0), a ve finále také s Nomou Noha Akugue (6-3, 6-1). Brendě Fruhvirtové se tak povedlo získat v pořadí již šestý titul z okruhu ITF.

K dnešnímu dni tak Brenda Fruhvirtová tahá aktivní sérii 20 vyhraných zápasů na okruhu ITF v řadě, přičemž během jedné sezóny dokázala vyhrát 6 ITF titulů. A to jí je pořád 15 let. V tomto věku nikdy žádná hráčka takové množství titulů z okruhu ITF neměla.

Dalším neskutečným faktem je, že v 20 zápasech její vítězné série ztratila Brenda Fruhvirtová pouze jediný set. 40 jich dokázala vyhrát. Aktuálně je Brenda Fruhvirtová přihlášená na další ITF podnik v Santa Margherita Di Pula, uvidíme tedy, zda se jí její úspěšnou sérii povede ještě natáhnout.

Její úspěchy jí ale už teď rychle katapultovaly žebříčkem WTA až do jeho druhé stovky na její aktuální kariérní maximum – 192. místo. Takové postavení znamená to, že tuto hráčku bychom v jejích 15 letech mohli vidět už v kvalifikaci na ženské Australian Open 2023, což by bylo velkou událostí. Když se k tomu připočte fakt, že by tam nejspíše účinkovala také spolu s její starší sestrou Lindou, které je 17 let, zdá se to ještě neuvěřitelnější.

zdroj titulní fotografie: instagram.com

Autor: Lukáš Svítil
Hodnocení článku: 3/3 hvězdiček


Podobné články dle tagu: brenda fruhvirtová, linda fruhvirtová, tenis, turnaj, wta

Sdílet na:  

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

E-mail:

Váš komentář:

Podobné články jako je Brenda Fruhvirtová – éra sester Fruhvirtových právě začíná


Jiří Lehečka senzačně přešel přes 3. kolo Australian Open 2023

Jiří Lehečka senzačně přešel přes 3. kolo Australian Open 2023

Jiří Lehečka v utkání 3. kola Australian Open 2023 porazil britského favorita Camerona Norrieho, když senzačně dovedl do vítězného konce pětisetovou bitvu. Jedenáctého nasaze...

Sebastian Korda – super talentovaný syn českého grandslamového šampiona

Sebastian Korda – super talentovaný syn českého grandslamového šampiona

Sebastian Korda je mladý, 22letý americký tenista, který aktuálně figuruje na 52. místě žebříčku ATP. Jeho nejlepším umístěním v tomto žebříčku je pak 30. místo z 2. května 2...

WTA – ženská tenisová asociace, která nabízí ten nejlepší tenis

WTA – ženská tenisová asociace, která nabízí ten nejlepší tenis

Vůbec první zmínky o tenisu přicházejí již ve 13. století. Jak šel čas, postupně se měnila pravidla hry i úroveň hráčů. Ženský tenis během 20. století zaznamenal nerovné podm...

ATP – mužská tenisová asociace slavící 50 let

ATP – mužská tenisová asociace slavící 50 let

Bílý sport, jak je přezdíváno tenisu, má dlouholetou historii, jejíž začátky nebyly úplně růžové. Na podporu rovných podmínek a sdružení všech tenistů hrajících na profesioná...

Roger Federer – elegán a gentleman světového tenisu

Roger Federer – elegán a gentleman světového tenisu

Roger Federer je švýcarský tenista, který jako profesionální hráč držel první místo v žebříčku ATP World Tour už do roku 1998. První místo obsadil na dlouhých 310 týdnů. Běhe...

Markéta Vondroušová, česká tenisová naděje a elegantní obranářka, která svojí hrou trápí nejednu hráčku WTA

Markéta Vondroušová, česká tenisová naděje a elegantní obranářka, která svojí hrou trápí nejednu hráčku WTA

Markéta Vondroušová je jednou z nejtalentovanějších a nejvýraznějších postav českého tenisu. Tato mladá a nadějná hráčka se narodila 28. června 1999 v Sokolově a odmalička se...

Blíží se Australian Open 2023. Jaké jsou vyhlídky favoritů a kdo může překvapit?

Blíží se Australian Open 2023. Jaké jsou vyhlídky favoritů a kdo může překvapit?

Tenisový turnaj Australian Open 2023 odstartuje příští týden v pondělí 16. ledna. Do Melbourne Parku se sjede 256 nejlepších světových tenistů, aby se utkali o letošní tituly...

Linda Fruhvirtová – česká tenisová hvězdička se silnou vůlí po úspěchu

Linda Fruhvirtová – česká tenisová hvězdička se silnou vůlí po úspěchu

Linda Fruhvirtová je 17letý český tenisový megatalent. I přes svůj nízký věk se v letošní sezóně stále více udomácňuje na turnajích nejvyšší kategorie WTA. Před pár dny se po...

Barbora Krejčíková – poctivá i kreativní česká grandslamová vítězka

Barbora Krejčíková – poctivá i kreativní česká grandslamová vítězka

Barbora Krejčíková je velmi známá a úspěšná česká tenistka. Na svém kontě má několik větších či menších úspěchů ve dvouhře i čtyřhře. V době psaní tohoto životopisu se nacház...