Barbora Krejčíková – poctivá i kreativní česká grandslamová vítězka

Sdílet na:  

Publikované: 05.09.2022   Kategorie článku: Tenis, Tenisti Barbora Krejčíková – poctivá i kreativní česká grandslamová vítězka
Zdroj: Depositphotos nebo Instagram

Barbora Krejčíková je velmi známá a úspěšná česká tenistka. Na svém kontě má několik větších či menších úspěchů ve dvouhře i čtyřhře. V době psaní tohoto životopisu se nachází na 23. místě žebříčku WTA, co z ní dělá aktuálně třetí nejlepší českou tenistku (za Petrou Kvitovou a Karolínou Plíškovou).

Nejvýše se Barbora Krejčíková během své kariéry nacházela na 2. místě na světě. Na tato popřední místa jí vystřelil zejména úspěšný rok 2021, ve kterém dokázala z pozice nenasazené tenistky ovládnout French Open a získala tak svůj první grandslamový titul ve dvouhře v kariéře.

Barbora Krejčíková – narození, dospívání a cesta k profesionálnímu tenisu

Barbora Krejčíková se narodila 18. prosince 1995, dnes jí tedy je pořád teprve 26 let. Narodila se v Brně, vyrůstala ale v nedalekých Ivančicích, odkud pochází také fotbalista Leverkusenu Adam Hložek nebo hokejista Komety Brno Radek Koblížek.

Dnes už jsou její rodiče v důchodu, v té době ale byl její otec učitelem a matka doktorkou. Barbora Krejčíková má také 2 starší bratry Petra a Martina. Hlavním důvodem, který Barboru Krejčíkovou a jednoho z jejich starších bratrů přivedl k hraní tenisu, byla jejich matka, která tenis milovala. Vždy, když měla čas, dívala se údajně na tenisové zápasy a spolu s mladou Barborou obdivovaly sestry Williamsové, Justine Heninovou nebo Amélii Mauresmovou.

Poprvé se proto do prostředí tenisových kurtů malá Barbora Krejčíková podívala ve chvílích, kdy spolu se svou matkou doprovázely staršího bratra na trénink. Netrvalo však dlouho a prkýnko dostala do ruky také Barbora. Jejím úkolem bylo trénovat pinkáním o tenisovou zeď. Tenkrát jí byly 3 roky a byly to její první údery.

Barboru od té chvíle tenis začal velmi bavit a vždy se na jeho hraní těšila. Jednoho dne se proto její matka rozhodla oslovit správce tenisových kurtů v Ivančicích Antonína Ondru s otázkou, zda by nechtěl rozvíjet Barbořin talent. Ten se tohoto úkolu zhostil a stal se tak prvním trenérem 6leté Barbory Krejčíkové. Rozvíjel její tenisovou techniku, dbal ale také na fyzickou kondici a posílal jí běhat po místních stezkách.

Netrvalo dlouho a Barbořin tenisový talent se projevil. Stalo se tak už v žákovských a juniorských kategoriích. Barbora Krejčíková překvapila například vítězstvím na Kid´s Cup v Paříži.

Od jejich 12 let (2007) také studovala na osmiletém gymnáziu v Ivančicích. Skloubit tenis s učením určitě nebylo nic jednoduché, nicméně Barbora Krejčíková to úspěšně dokázala – v roce 2011 jí Tenisový svaz ČR ocenil v kategorii Talent roku mezi ostatními úspěšnými juniorkami. Na Pardubické juniorce (Mistrovství republiky staršího dorostu) ve stejném roce se dostala až do semifinále, kde podlehla Jessice Malečkové.

Mezitím se v roce 2010 stihla poprvé představit také na okruhu ITF mezi ženami. Bylo to na Slovensku v Piešťanech, kde Barbora Krejčíková úspěšně zvládla kvalifikaci na tento turnaj. Poté však vypadla v 1. kole hlavní soutěže. Bylo jí teprve 14 let.

Na úrovni ITF se poté začala Barbora Krejčíková představovat pravidelněji, vítězství si ale připisovala pouze v kvalifikacích. První vítězství v hlavních soutěžích ITF turnajů pak přišlo v květnu 2011 v německém Wiesbadenu. Už v září 2011 pak byla hodně blízko svému prvnímu celkovému vítězství turnaje na úrovni ITF – na turnaji v Osijeku prohrála až ve finále. Pořád jí bylo pouze 15 let.

Během juniorských let ale kromě dvouhry hrála Barbora Krejčíková také čtyřhru, a v ní si připisovala mnohem větší úspěchy. Spolu s Kateřinou Siniakovou získaly 3 deblové grandslamové tituly – French Open, Wimbledon i US Open, všechny v roce 2013. Na Australian Open ve stejném roce hrála Barbora Krejčíková čtyřhru ještě po boku Ukrajinky Olexandry Korašviliové, a nebyla daleko od toho, aby měla kompletní sbírku grandslamů z tohoto roku. Tato dvojice totiž prohrála až ve finále turnaje.

Aby toho nebylo málo, během úspěšného roku 2013 Barbora Krejčíková ovládla také dvouhru i čtyřhru na Evropském juniorském šampionátu do 18 let v Klostersu ve Švýcarsku.

Barbora Krejčíková tedy postupně dospívala na tenisových kurtech – odmala pravidelně objížděla juniorské turnaje po Evropě a od roku 2010 také ITF turnaje. Na těch se držela až do roku 2015, což byl její záměr – ve stejném roce maturovala na gymnáziu a po úspěšném složení zkoušky se začala tenisu věnovat naplno.

Barbora Krejčíková – kariéra

Barboru Krejčíkovou od roku 2014 trénovala vítězka Wimbledonu 1998 Jana Novotná, což se na její hře rychle projevilo.

Už v roce 2015 si připsala v té době nejcennější úspěch její kariéry – ovládla turnaj úrovně ITF v Olomouci. Ve finále porazila Petru Cetkovskou.

Ve dvouhře se ale dlouho nemohla prosadit. Pokud se pokoušela o účast na turnajích nejvyšší úrovně (WTA), většinou končila v kvalifikacích. V případě postupu si nikde větší úspěch nepřipsala.
Během následujících let jí proto do úspěchů ve dvouhře lze zařadit pouze vyhrané ITF turnaje. Po Olomouci 2015 musela ale i na ty Barbora Krejčíková dlouho čekat.

Další přišel až v polské Toruni 2018.

Následující rok 2019 už pro ni byl úspěšnější a připsala si celkem 4 celková vítězství na ITF turnajích. Ovládla podniky ve Wiesbadenu, Pelhamu, Starých Splavech a Palm Harbor. Sezónu 2019 Barbora Krejčíková završila s vynikající zápasovou bilancí 27/8 (vítězství/porážky na všech površích).

V sezóně 2020 si pak připsala další 2 celkové výhry na turnajích nízké kategorie (Moravia Open, Macha Lake Open).

Její působení ve dvouhře tak v průběhu těchto let určitě nebylo takové, jaké si Barbora Krejčíková přála. Mnohem úspěšnější ale byla ve čtyřhře, a proto si také až do roku 2021 udržovala nálepku deblové specialistky.

Po spoustě titulů ze čtyřhry z turnajů kategorie ITF přišly obrovské úspěchy v roce 2018. Barbora Krejčíková spolu s Kateřinou Siniakovou vyhrály čtyřhru na French Open, Wimbledonu, dostaly se do semifinále US Open a na konci roku 2018 se staly světovými jedničkami ve čtyřhře žen.

Další velké úspěchy Barbory Krejčíkové přišly také ve čtyřhře. V roce 2019 dokázala vyhrát na Australian Open v mixu, když vytvořila úspěšnou dvojici s Rajeevem Ramem. V roce 2020 pak dokázala toto prvenství obhájit, tentokrát vytvořila dvojici s Nikolou Mektičem.

Opravdový zlom v její kariéře přišel ale pro Barboru Krejčíkovou v roce 2021. Začala ho další úspěšnou obhajobou v disciplíně mix na Australian Open. Síly spojila stejně jako v roce 2019 s Rajeevem Ramem a znamenalo to pro ni již třetí celkový triumf v mixu v Austrálii.

Poté si v květnu 2021 Barbora Krejčíková dokázala připsat také první vyhraný turnaj na úrovni WTA. Ve francouzském Štrasburku si 29. května dokázala ve finále poradit s Rumunkou Soranou Cirsteaovou v poměru 6:3, 6:3.

Den poté začínalo French Open 2021. Před jeho začátkem byla Barbora Krejčíková na 33. místě žebříčku WTA a v pavouku této soutěže figurovala jako nenasazená hráčka. Nic nenasvědčovalo její spanilé jízdě, která měla přijít.

V 1. kole se utkala s krajankou Kristýnou Plíškovou, kterou vyřadila výsledkem 5:7, 6:4 a 6:2. V dalším kole si pak hladce poradila s Ruskou Jekatěrinou Alexandrovou. Překvapivě hladkými výsledky prošla následně Barbora také přes Elinu Svitolinovou (6:3, 6:2) a Sloane Stephensovou (6:2, 6:0).

Ve čtvrtfinále pak čelila mladé talentované Američance Cori Gauffové. Domů jí poslala výsledkem 7:6, 6:3. V další fázi už měla být Bára největší outsiderkou. V semifinále si ale Bára Krejčíková po tuhém boji poradila s Řekyní Marií Sakkariovou (7:5, 4:6, 9:7) a ve finále také s Ruskou Anastasijí Pavlyuchenkovou (6:1, 2:6, 6:4).

Barbora Krejčíková tak dokázala ovládnout dvouhru na French Open a připsat si svůj první grandslamový singlový titul v kariéře. Aby podškrtla svůj obrovský úspěch, den poté s Kateřinou Siniakovou na stejném turnaji ovládla také finále ve čtyřhře a tato dvojice si díky tomu připsala další z řady deblových grandslamových titulů.

Přitom poslední Češka, která dokázala French Open vyhrát, byla ještě Hana Mandlíková v roce 1981. Další zajímavostí pak je, že poslední hráčkou, která dokázala na French Open vyhrát dvouhru i čtyřhru v jednom roce, byla před Bárou Krejčíkovou ještě v roce 2000 Mary Pierceová.

Barbora Krejčíková se ale nezastavila a rok 2021 završila tak dobře, jak jen mohla. Hned po úspěšném French Open, v červenci 2021, dokázala ovládnout také podnik Livesport Prague Open a díky tomu si připsala svůj 3. turnajový triumf na úrovni WTA. Na tomto čísle je i aktuálně, od té doby žádný singlový titul nepřidala.

Přidala ale úspěch z olympiády, který slavilo celé Česko – Barbora Krejčíková ve dvojici opět s Kateřinou Siniakovou získala olympijské zlato ve čtyřhře na LOH 2021 v Tokiu, kdy ve finále Češky porazily Švýcarky (Benčičová, Golubičová). Na konci veleúspěšného roku 2021 pak ještě Barbora a Kateřina vyhrály čtyřhru také na prestižním Turnaji mistryň.

V aktuálním roce 2022 se pak Barbora Krejčíková herně ve dvouhře spíše trápí. Čtyřhra ale zůstává nadále velmi silnou disciplínou – s Kateřinou Siniakovou letos opět ovládly turnaje na té nejvyšší úrovni (Australian Open, Wimbledon). Celkem má tato dvojice na svém kontě již 5 grandslamových deblových titulů. Barbora Krejčíková pak má grandslamů dohromady 9 (5 x čtyřhra, 1 x dvouhra, 3 x smíšená čtyřhra).

Barbora Krejčíková – úspěchy v reprezentační kariéře

Barbora Krejčíková má ne svém kontě také úspěchy v národních barvách. Kromě zmiňovaného olympijského zlata ze čtyřhry byla také součástí družstva, které v roce 2018 dokázalo vyhrát FED Cup.
Reprezentační tým Česka si postupně poradil se Švýcarkami, Němkami a ve finále také s USA. Barbora Krejčíková se tak podílela na 11. celkovém triumfu ve FED Cupu pro Českou republiku, které je prozatím také jejím posledním.

zdroj úvodního fota facebook.com

Autor: Lukáš Svítil
Hodnocení článku: 3/3 hvězdiček


Podobné články dle tagu: barbora krejčíková, french open, grandslam, olympiáda, tenis

Sdílet na:  

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

E-mail:

Váš komentář:

Podobné články jako je Barbora Krejčíková – poctivá i kreativní česká grandslamová vítězka


Zásadní otočka. Ruští a běloruští tenisté se za určitých podmínek budou moct zúčastnit letošního Wimbledonu

Zásadní otočka. Ruští a běloruští tenisté se za určitých podmínek budou moct zúčastnit letošního Wimbledonu

Ruští a běloruští tenisté mají povolenou účast na letošním Wimbledonu. All England Club tak zrušil svůj loňský zákaz, který byl reakcí na ruskou invazi na Ukrajinu a bělorusk...

Linda Fruhvirtová – česká tenisová hvězdička se silnou vůlí po úspěchu

Linda Fruhvirtová – česká tenisová hvězdička se silnou vůlí po úspěchu

Linda Fruhvirtová je 17letý český tenisový megatalent. I přes svůj nízký věk se v letošní sezóně stále více udomácňuje na turnajích nejvyšší kategorie WTA. Před pár dny se po...

Rafael Nadal – tenisový virtuos a rekordní 21násobný vítěz grandslamu

Rafael Nadal – tenisový virtuos a rekordní 21násobný vítěz grandslamu

Rafael Nadal je jedním z nejúspěšnějších hráčů všech dob, ale především je známý jako Antukový král tenisového kurtu. Nadal získal celkem 83 titulů v kariéře, včetně Wimbledo...

Roger Federer – elegán a gentleman světového tenisu

Roger Federer – elegán a gentleman světového tenisu

Roger Federer je švýcarský tenista, který jako profesionální hráč držel první místo v žebříčku ATP World Tour už do roku 1998. První místo obsadil na dlouhých 310 týdnů. Běhe...

Je považován za současnou hvězdu tenisu. Ve dvaceti letech má na kontě dva grandslamy a spoustu dalších úspěchů. Wimbledon 2023 Carlos Alcaraz ovládl. Co bude dál?

Je považován za současnou hvězdu tenisu. Ve dvaceti letech má na kontě dva grandslamy a spoustu dalších úspěchů. Wimbledon 2023 Carlos Alcaraz ovládl. Co bude dál?

Carlos Alcaraz je nyní spojován s vítězstvím nad Novakem Djokovičem ve finálové dvouhře Wimbledonu. Vyhrál ale i další grandslam. A díky svému věku dosáhl i na nejedno prvens...

Boris Becker byl propuštěn z vězení, kde si odpykával trest za finanční machinace

Boris Becker byl propuštěn z vězení, kde si odpykával trest za finanční machinace

Bývalý wimbledonský šampion Boris Becker byl propuštěn z vězení poté, co si odpykal 8 měsíců ve vězení. Podle soudu totiž skrýval majetek a hotovost ve výši 2,5 milionu liber...

Novak Djokovič vyhrál Australian Open 2023 a v počtu grandslamových titulů dorovnal Rafaela Nadala

Novak Djokovič vyhrál Australian Open 2023 a v počtu grandslamových titulů dorovnal Rafaela Nadala

Novak Djokovič vyhrál letošní Australian Open a má rekordní 22. grandslamový titul. Řeka Stefanose Tsitsipase vyprovodil po setech 6:3, 7:6, 7:5. Pětatřicetiletý hráč Djokovi...

Karolína Muchová a její spanilá jízda skončila až ve finále French Open. Co všechno tomuto životnímu úspěchu předcházelo?

Karolína Muchová a její spanilá jízda skončila až ve finále French Open. Co všechno tomuto životnímu úspěchu předcházelo?

Kvůli psychické odolnosti, pohybu na dvorci a herní variabilitě bývá přirovnávána k vítězce Roland Garros 2021 Barboře Krejčíkové nebo bývalé světové jedničce Ashleigh Bartyo...

WTA – ženská tenisová asociace, která nabízí ten nejlepší tenis

WTA – ženská tenisová asociace, která nabízí ten nejlepší tenis

Vůbec první zmínky o tenisu přicházejí již ve 13. století. Jak šel čas, postupně se měnila pravidla hry i úroveň hráčů. Ženský tenis během 20. století zaznamenal nerovné podm...