ATP – mužská tenisová asociace slavící 50 let

Sdílet na:  

Publikované: 23.10.2022   Kategorie článku: Tenis, Tenisti ATP – mužská tenisová asociace slavící 50 let
Zdroj: Depositphotos nebo Instagram

Bílý sport, jak je přezdíváno tenisu, má dlouholetou historii, jejíž začátky nebyly úplně růžové. Na podporu rovných podmínek a sdružení všech tenistů hrajících na profesionální úrovni byla v roce 1972 založena The Association of Tennis Professionals, která je známá pod zkratkou ATP.

Tři muži a svaz tenistů

Za vznikem takzvaného Sdružení tenisových profesionálů stojí hned tři známí tenisoví hráči. Američan Jack Kramer, jihoafrický tenista Eric Clifford Drysdale a Donald L. Dell, který je známý nejenom jako tenista, ale také spisovatel či sportovní komentátor.

Skandální bojkot Wimbledonu

Svou popularitu a místo na výslunní sdružení tenistů nabylo především díku roku 1973. Ještě než skandální bojkotování jednoho z grandslamových turnajů vůbec začalo, předcházela všemu kauza jugoslávského tenisty Niki Piliče. Ten byl nařčen z nedodržení dohody o své účasti na květnovém utkání Davisova poháru proti Novému Zélandu. Na základě toho následovalo jeho potrestání ve formě zakázání účasti na turnajích.

Proti tomuto udělenému distanci, který byl mimo jiné schválen také Mezinárodní tenisovou organizací, se ohradilo právě ATP. A jako důkaz nesouhlasu dobrovolně, či pod pohrůžkou trestu k zápasům nenastoupilo 81 členů ATP.

Kvalita a spravedlnost

Zakladatelé i budoucí členové organizace ATP měli jeden hlavní cíl. A sice změnit hru na ještě lepší a spravedlivější. Díky tomu začali využívat tehdy moderní technologie, které, jak věřili, jim pomohou spravedlivě analyzovat výkony a hodnotit dosažené úspěchy.

Žebříček hráčů ATP

Asociace tenisových profesionálů na základě výsledků hráčů sestavuje žebříček tenistů. Ten zrcadlí dlouhodobé výsledky z maximálně devatenácti turnajů, které hráč odehraje během posledních padesáti dvou týdnů. Vůbec první žebříček ATP v singlu byl zveřejněn v srpnu roku 1973. V deblu se fanoušci mužského tenisu žebříčku dočkali až v roce 1976.

Rekordní světové jedničky

Sedm sezón na postu světové jedničky. To je rekord, kterého za svou grandslamovými vítězstvími ověnčenou kariéru, dosáhl srbský tenista Novak Djokovič. Podobného triumfu se dočkal také Američan Pete Sampras. Srb jej sice dokázal o jednu sezónu předběhnout, Pete Sampras ale dokázal to, co před ním ani po něm zatím nikdo jiný. V pozici světové jedničky se bez přerušení udržel šest sezón.
Také čeští tenisté se za své výsledky nemusí stydět.

Světovou jedničkou byl například tehdy ještě za Československo hrající Ivan Lendl. Tomášovi Berdychovi se v singlu prvenství získat nikdy nepodařilo, svými výsledky se ale dokázal stát světovou čtyřkou, což se v roce 1998 povedlo také Petru Kordovi. Skvělé výsledky v žebříčku ATP měl také Radek Štěpánek. Tomu se dařilo jak ve dvouhře, kde byl nejlépe na osmém místě, tak také ve čtyřhře, kdy se na konci roku 2012 dokázal probojovat na čtvrtou příčku.

Ani ATP není bez poskvrnky

Jako každé organizaci, také ATP se nevyhýbají skandály. Tím pravděpodobně posledním zveřejněným bylo znepokojení a nespokojenost tenisty Alexandera Zvereva v květnu roku 2022. Právě tehdy došlo k jeho veřejné kritice na rozpis zápasů na Madrid Open. Tehdejší světová trojka striktně nesouhlasila s tím, že jeho prohranému zápasu s tenistou Alcarazem předcházely dva zápasy, které trvaly dlouho přes půlnoc. Mezi jeho posledním a tímto osudným zápasem pak bylo pouhých 17 hodin.

Skandální sázky na okruhu ATP

FBI i evropské úřady měly v roce 2019 plné ruce práce také s podvody, ke kterým v mužském tenisu došlo. Do tenisových sázek mělo být zapleteno na 135 osob, mezi kterými byl mimo jiné také hráč světové třicítky. Různými sportovními podvody je ale propletena prakticky celá existence ATP. Ani rok 2022 není výjimkou.

ATP je organizací, která sdružuje profesionální mužské tenisty. A i přesto, že není bez skandálů,tak  je nutno říct, že zlepšuje kvalitu profesionálního tenisu.

Autor: Redakce
Hodnocení článku: 3/3 hvězdiček


Podobné články dle tagu: atp, australian open, roland garros, tenis, tenisti, us open, wimbledon

Sdílet na:  

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

E-mail:

Váš komentář:

Podobné články jako je ATP – mužská tenisová asociace slavící 50 let


O finále Australian Open si Jiří Lehečka nezahraje. Spanilou jízdu utnul Tsitsipas

O finále Australian Open si Jiří Lehečka nezahraje. Spanilou jízdu utnul Tsitsipas

Jiří Lehečka se spolehlivým tenisem dostal až do čtvrtfinále tenisového Australian Open 2023. Tam na něj čekal třetí nasazený Řek Stefanos Tsitsipas. Už postup do druhého týd...

Sebastian Korda – super talentovaný syn českého grandslamového šampiona

Sebastian Korda – super talentovaný syn českého grandslamového šampiona

Sebastian Korda je mladý, 22letý americký tenista, který aktuálně figuruje na 52. místě žebříčku ATP. Jeho nejlepším umístěním v tomto žebříčku je pak 30. místo z 2. května 2...

Jiří Lehečka – český tenisový flegmatik dobývá svět, který ho začíná brát na vědomí

Jiří Lehečka – český tenisový flegmatik dobývá svět, který ho začíná brát na vědomí

Tenis také označovaný jako "bílý sport", je ve světě velmi populární nejen jako rekreace, ale také jako vrcholový sport jehož kořeny sahají až do středověké Francie do roku 1...

Linda Nosková začíná nahánět strach slavnějším soupeřkám na okruhu WTA. Její hra má vynikající parametry

Linda Nosková začíná nahánět strach slavnějším soupeřkám na okruhu WTA. Její hra má vynikající parametry

Jméno, které určitě každý z nás už zaslechl v televizi nebo o ní četl v novinách, Linda Nosková. Mladá, velice talentovaná a ambiciózní tenistka, která si svými výkony podmaň...

Karolína Muchová a její spanilá jízda skončila až ve finále French Open. Co všechno tomuto životnímu úspěchu předcházelo?

Karolína Muchová a její spanilá jízda skončila až ve finále French Open. Co všechno tomuto životnímu úspěchu předcházelo?

Kvůli psychické odolnosti, pohybu na dvorci a herní variabilitě bývá přirovnávána k vítězce Roland Garros 2021 Barboře Krejčíkové nebo bývalé světové jedničce Ashleigh Bartyo...

WTA – ženská tenisová asociace, která nabízí ten nejlepší tenis

WTA – ženská tenisová asociace, která nabízí ten nejlepší tenis

Vůbec první zmínky o tenisu přicházejí již ve 13. století. Jak šel čas, postupně se měnila pravidla hry i úroveň hráčů. Ženský tenis během 20. století zaznamenal nerovné podm...

Roger Federer – elegán a gentleman světového tenisu

Roger Federer – elegán a gentleman světového tenisu

Roger Federer je švýcarský tenista, který jako profesionální hráč držel první místo v žebříčku ATP World Tour už do roku 1998. První místo obsadil na dlouhých 310 týdnů. Běhe...

Zásadní otočka. Ruští a běloruští tenisté se za určitých podmínek budou moct zúčastnit letošního Wimbledonu

Zásadní otočka. Ruští a běloruští tenisté se za určitých podmínek budou moct zúčastnit letošního Wimbledonu

Ruští a běloruští tenisté mají povolenou účast na letošním Wimbledonu. All England Club tak zrušil svůj loňský zákaz, který byl reakcí na ruskou invazi na Ukrajinu a bělorusk...