Rafael Nadal – tenisový virtuos a rekordní 21násobný vítěz grandslamu

Sdílet na:  

Publikované: 22.03.2022   Kategorie článku: Tenis, Tenisti Rafael Nadal – tenisový virtuos a rekordní 21násobný vítěz grandslamu
Zdroj: Depositphotos nebo Instagram

Rafael Nadal je jedním z nejúspěšnějších hráčů všech dob, ale především je známý jako Antukový král tenisového kurtu. Nadal získal celkem 83 titulů v kariéře, včetně Wimbledonu, French Open a US Open.

Narození, mládí a dospívání
Celé jméno: Rafael Nadal Parera
Přezdívky: Rafael Nadal, El Nino, Rafa, Rafi
Datum narození: 3. června 1986
Místo narození: Manacor, Mallorca, Španělsko
Výška a váha: 185 cm a 85 kg
Rodiče: Sebastian Nadal (otec), Ana Maria Parera (matka)
Sourozenci: Maria Isabel 
Manželka: Maria Francisca Perello

 
Rafael Nadal se narodil na Baleárských ostrovech ve Španělsku. Jeho otec byl podnikatel, který spravoval firmy a restauraci. K tenisu Nadala přivedl ve třech letech jeho strýc Toni Nadal.  V osmi letech začal Nadal vyhrávat tenisová mistrovství. Nadalova rodina odmítla pozvání španělské federace, aby se přestěhovala do Barcelony a pokračovala v jeho tréninku. Po jeho odmítnutí sponzoroval jeho výdaje jeho otec v důsledku snížení sponzorských příspěvků ze strany federace.

Mladý Rafael Nadal se stal profesionálem v 15 letech a po svém nástupu se zúčastnil dvou turnajů na juniorském okruhu ITF. Svůj první vyhraný zápas na okruhu ATP zaznamenal Nadal v dubnu 2002, kdy byl na žebříčku na 762. místě. V 16 letech se Nadal dostal do semifinále wimbledonské dvouhry chlapců, což byl jeho první juniorský turnaj ITF. Rafael Nadal také ve stejném roce vedl Španělsko k triumfálnímu vítězství nad soupeři z USA v Davies Cupu.

Rafael Nadal – Působení na světovém okruhu

Nováček roku ATP
Nadalovo zlepšení v tenisové hře se dostalo do popředí, když v roce 2003 získal dva tituly na challengerech. Na konci sezony byl Nadal na 49. místě žebříčku. Rafeal Nadal rovněž získal ocenění ATP Nováček roku. Ve stejném roce Nadal debutoval také ve Wimbledonu, kde vypadl ve třetím kole. V roce 2003 Nadal také získal svůj první titul na okruhu ATP.
 
Rafael Nadal se dva roky po sobě udržel na 2. místě světového žebříčku
V důsledku zranění nohy se Nadal nezúčastnil Australian Open 2006. Po návratu po zranění Nadal vypadl v semifinále turnaje Open 13. Ve finále turnaje Dubai Duty-Free Men's Open pak porazil Rogera Federera. Poté byl poražen v semifinále Pacific Life Open a ve druhém kole Miami Masters 2006. Rafael Nadal triumfoval na všech čtyřech antukových turnajích, kterých se zúčastnil, a připsal si 24 vítězství v řadě.
 
Třetí titul na French Open
V roce 2007 Nadal vypadl ve čtvrtfinále Australian Open a ve čtvrtfinále tenisového mistrovství v Dubaji, ale v roce 2007 vyhrál Indian Well Master a poté utrpěl porážku od Novaka Djokoviče na Miami Masters 2007. Nadal vyhrál také turnaje série Master, Monte Carlo, Open Sabadell Atlantico a Internazionali BNL d'Italia v Římě. Ve finále turnaje série Masters v Hamburku prohrál Rafael Nadal s Rogerem Federerem, ale dokonale se mu odvděčil, když ho porazil ve finále French Open a potřetí tento turnaj vyhrál. 

Nadal ukončil kralování svého rivala Federera na pozici světové jedničky
Nadalovo tažení v roce 2008 začalo porážkou ve finále Chennai Open v Indii, poté pokračoval na Australian Open, kde poprvé postoupil do semifinále. Nadal se rovněž probojoval do finále turnaje Masters v Miami. Četné úspěchy zaznamenal Rafael Nadal také v antukové sezóně na jaře 2008, kdy ve třech z těchto finále porazil Federera.  

Nadal dále startoval na French Open, které vyhrál. Poté se Nadal potřetí v řadě utkal s rivalem Federerem ve finále Wimbledonu. Před finále Nadal držel sérii 23 zápasů a byl považován za favorita na vítězství. Nadal ve Wimbledonu zvítězil a stal se třetím mužem, který v otevřené éře vyhrál Wimbledon a French Open ve stejném roce

Olympijské zlato z Pekingu 2008
Na olympijských hrách v Pekingu v roce 2008 získal olympijské zlato. Na US Open postoupil do semifinále, kde ho porazil Andy Murray. Pomohl také Španělsku porazit USA v semifinále Davies Cupu. Rafael Nadal odstoupil z Tennis Masters Cupu a finále Davisova poháru.
 
Pokles na 2. místo
V roce 2009 získal Nadal první vítězství poté, co porazil soupeře Federera a získal svůj první titul na Australian Open. Ve finále světového tenisového turnaje ABN AMRO prohrál také s Andym Murraym. Porazil Murrayho a získal své 13. vítězství v sérii Masters 1000. Ve své antukové sezóně Rafael Nadal porazil Djokoviče a vyhrál Masters v Monte Carlu, stejně jako získal tituly v Barceloně a na Masters v Římě. Na turnaji Madrid Open prohrál ve čtvrtfinále s Federerem. Nadal neobhájil titul na French Open a prohrál také na Roland Garros. Rafa Nadal se však v důsledku zranění kolena odhlásil z AEGON Championship i z Wimbledonu.  
 
French Open a US Open, Wimbledon a 1. místo v žebříčku
Rok 2010 zahájil Nadal vítězstvím na turnaji Capitala World Tennis Championship. Na Australian Open vypadl Nadal ve čtvrtfinále. Nadal byl úspěšný také na French Open, US Open i ve Wimbledonu. Rok zakončil na pozici č. 1.
 
Rafael Nadal získává svůj sedmý titul na French Open
V roce 2012 utrpěl Nadal porážku ve finále Australian Open v nejdelším grandslamovém finále všech dob. Na French Open Nadal dokázal zvítězit a získal svůj sedmý titul z French Open. Ve Wimbledonu vypadl ve druhém kole a odstoupil z olympijských her. V důsledku zánětu šlach v koleni. V roce 2013 Rafael Nadal odstoupil z Australian Open a jako důvod uvedl žaludeční virózu.
 
Brazílie, Barcelona a Madrid Open a první místo na světě
Nadal vyhrál Brasil Open, Barcelona Open, Mutua Madrid Open a Rome Masters 2013. Ke své plejádě titulů přidal Nadal také titul z French Open. V říjnu se po dosažení na China Open dostal až na první místo žebříčku. 1 místo.

V roce 2014 Nadal vyhrál Qatar Open, na Australian Open vypadl ve finále a pokračoval vítězstvím na Rio Open, ale prohrál ve finále Indian Wells Masters a Miami Masters. Nadal byl úspěšný také na Madrid Open i French Open.
 
Nadalův pokles v žebříčku
Rok 2015 se pro Nadala ukázal jako rok bojů, neboť se mu nepodařilo získat žádný titul.

V roce 2016 zahájil sezónu ziskem titulu na turnaji Mubadala, ale na Australian Open vypadl Rafael Nadal hned v prvním kole. Z Roland Garros Nadal odstoupil po zranění levého zápěstí. Odstoupil také z French Open a Wimbledonu. Na olympijských hrách 2016 získal Nadal zlato.
 
Grandslamový titul a návrat na první místo žebříčku ATP
V roce 2017 Nadal po vypadnutí ve čtvrtfinále turnaje Brisbane International postoupil do finále Australian Open, kde prohrál s Federerem. Nadal rovněž zaznamenal první grandslamové vítězství od roku 2014 poté, co získal titul na French Open. Na Wimbledonu vypadl v 16. kole Wimbledonu. Rafael Nadal se také vrátil na pozici č. 1 v žebříčku ATP. Postoupil rovněž do finále a získal svůj třetí titul na US Open. Na konci roku skončil Nadal na 1. místě.

Rafael Nadal – Společenské angažmá 

Tenisová akademie v Anantapuru
Rafael Nadal se rozhodl využít tenis jako nástroj pro komplexní rozvoj znevýhodněné a venkovské mládeže v Anantapuru a to zaměřením na zlepšení jejich zdraví a pohody, podporou jejich vzdělávání a výukou tenisového sportu. Založil tenisový program ve spolupráci s Nadací Rafy Nadala v roce 2010 se zaměřením na vzdělávání a komplexní rozvoj malých dětí.
 
Nadace Rafa Nadala
V roce 2008 Rafael Nadal a jeho matka Ana María Parera založili Nadaci Rafa Nadala. 
"V Nadaci Rafy Nadala pevně věříme v transformační sílu sportu a vzdělávání, dvou nástrojů, které umožňují dětem a dospívajícím dojít tak daleko, jak jen chtějí, bez ohledu na jejich původ a osobní a sociální podmínky, včetně těch, kteří mají problémy s učením nebo postižením," tak zní vize nadace.
 

Rafael Nadal – Osobní život 

Když Rafael Nadal vstoupil v pouhých 19 letech na mezinárodní tenisový okruh, rychle se prosadil jako klíčová osobnost sportovního prostředí vítězstvím na Roland Garros. Za 17 let od tohoto vítězství v roce 2005 získal dalších 19 grandslamových titulů ve dvouhře a je jedním z nejúspěšnějších tenistů v historii.

Samozřejmě, že hraní tenisu může být pro jednotlivé sportovce frustrující, ale Rafael Nadal měl po celou dobu své neuvěřitelné kariéry po svém boku někoho, kdo mu stál po boku. Svou přítelkyni a nyní manželku Xiscu Perello, známou také jako Maria Francisca Perello. S Perello byli spolu 14 let, než byli v 2019 prohlášeni za manžele, ale svůj vztah notoricky tajili.

Nadal se zajímá i o další sporty, jako je fotbal, golf a poker. Je fanouškem fotbalového klubu Real Madrid a také horlivým příznivcem španělské reprezentace.

Rafa Nadal má za sebou docela úspěšný podnik mimo tenis, protože od roku 2006 ho sponzoruje společnost Kia Motors. Nadal je také velvyslancem společnosti Nike, protože její výrobky vždy nosí při svých zápasech a jako sportovní oblečení.

Je také součástí luxusní hodinářské firmy Richard Millie a při zápasech navrhl ultralehké náramkové hodinky. Hodinky, které s nimi Nadal navrhl, mají hodnotu 525 000 USD. V roce 2011 byl také tváří spodního prádla Emporio Armani a džínů Armani Jeans.
 
Úspěchy a ocenění
 
2006
Světová sportovní cena Laureus za průlom roku
 
2008
Cena ESPY pro nejlepšího mezinárodního sportovce
 
2009 - nominace
• Světová sportovní cena Laureus pro sportovce roku    
• Cena ESPY za nejlepší hru    
• Wimbledonské mistrovství 2008
• Cena ESPY pro nejlepšího tenistu  
 
• Cena ESPY pro nejlepšího mezinárodního sportovce
 
2010
Sportovní osobnost roku BBC v zámoří
 
2011
• Cena ESPY pro nejlepšího tenistu
• Laureus World Sports Award pro sportovce roku

2014 
• Cena ESPY pro nejlepšího tenistu
• Laureus World Sports Award za comeback roku
 
Další úspěchy a ocenění
• Grand Slam ve dvouhře
• French Open (2005, 2006, 2007, 2008, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2017, 2018)
• Australian Open (2009)
• US Open (2010, 2013, 2017)
• Olympijské hry (2008, 2016)
• Davisův pohár (2004, 2008, 2009, 2011)

Fotogalerie
Rafael Nadal – tenisový virtuos a rekordní 21násobný vítěz grandslamu foto č.1Rafael Nadal – tenisový virtuos a rekordní 21násobný vítěz grandslamu foto č.2Rafael Nadal – tenisový virtuos a rekordní 21násobný vítěz grandslamu foto č.3Rafael Nadal – tenisový virtuos a rekordní 21násobný vítěz grandslamu foto č.4Rafael Nadal – tenisový virtuos a rekordní 21násobný vítěz grandslamu foto č.5
Autor: Lukáš Svítil
Hodnocení článku: 3/3 hvězdiček


Podobné články dle tagu: australian open, grandslam, olympiáda, rafael nadal, roland garros, tenis, us open, wimbledon

Sdílet na:  

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

E-mail:

Váš komentář:

Podobné články jako je Rafael Nadal – tenisový virtuos a rekordní 21násobný vítěz grandslamu


Linda Nosková začíná nahánět strach slavnějším soupeřkám na okruhu WTA. Její hra má vynikající parametry

Linda Nosková začíná nahánět strach slavnějším soupeřkám na okruhu WTA. Její hra má vynikající parametry

Jméno, které určitě každý z nás už zaslechl v televizi nebo o ní četl v novinách, Linda Nosková. Mladá, velice talentovaná a ambiciózní tenistka, která si svými výkony podmaň...

Linda Fruhvirtová – česká tenisová hvězdička se silnou vůlí po úspěchu

Linda Fruhvirtová – česká tenisová hvězdička se silnou vůlí po úspěchu

Linda Fruhvirtová je 17letý český tenisový megatalent. I přes svůj nízký věk se v letošní sezóně stále více udomácňuje na turnajích nejvyšší kategorie WTA. Před pár dny se po...

Markéta Vondroušová, česká tenisová naděje a elegantní obranářka, která svojí hrou trápí nejednu hráčku WTA

Markéta Vondroušová, česká tenisová naděje a elegantní obranářka, která svojí hrou trápí nejednu hráčku WTA

Markéta Vondroušová je jednou z nejtalentovanějších a nejvýraznějších postav českého tenisu. Tato mladá a nadějná hráčka se narodila 28. června 1999 v Sokolově a odmalička se...

Novak Djokovič – profil tenisového bouřliváka a vítěze 20 grandslamů

Novak Djokovič – profil tenisového bouřliváka a vítěze 20 grandslamů

Novak Djokovič je jedním z nejlepších profesionálních tenistů na světě. Djokovič pochází ze srbského Bělehradu, po absolvování střední školy se nevěnoval žádnému vzdělání a m...

Karolína Muchová a její spanilá jízda skončila až ve finále French Open. Co všechno tomuto životnímu úspěchu předcházelo?

Karolína Muchová a její spanilá jízda skončila až ve finále French Open. Co všechno tomuto životnímu úspěchu předcházelo?

Kvůli psychické odolnosti, pohybu na dvorci a herní variabilitě bývá přirovnávána k vítězce Roland Garros 2021 Barboře Krejčíkové nebo bývalé světové jedničce Ashleigh Bartyo...

ATP – mužská tenisová asociace slavící 50 let

ATP – mužská tenisová asociace slavící 50 let

Bílý sport, jak je přezdíváno tenisu, má dlouholetou historii, jejíž začátky nebyly úplně růžové. Na podporu rovných podmínek a sdružení všech tenistů hrajících na profesioná...

Barbora Krejčíková – poctivá i kreativní česká grandslamová vítězka

Barbora Krejčíková – poctivá i kreativní česká grandslamová vítězka

Barbora Krejčíková je velmi známá a úspěšná česká tenistka. Na svém kontě má několik větších či menších úspěchů ve dvouhře i čtyřhře. V době psaní tohoto životopisu se nacház...

Brenda Fruhvirtová – éra sester Fruhvirtových právě začíná

Brenda Fruhvirtová – éra sester Fruhvirtových právě začíná

Brenda Fruhvirtová je mladší sestrou starší a známější tenistky Lindy Fruhvirtové. Je jí 15 let a radí se k těm nejtalentovanějším českým tenistkám všech dob. V tomto nízkém ...

Sebastian Korda – super talentovaný syn českého grandslamového šampiona

Sebastian Korda – super talentovaný syn českého grandslamového šampiona

Sebastian Korda je mladý, 22letý americký tenista, který aktuálně figuruje na 52. místě žebříčku ATP. Jeho nejlepším umístěním v tomto žebříčku je pak 30. místo z 2. května 2...