Je považován za současnou hvězdu tenisu. Ve dvaceti letech má na kontě dva grandslamy a spoustu dalších úspěchů. Wimbledon 2023 Carlos Alcaraz ovládl. Co bude dál?

Sdílet na:  

Publikované: 20.07.2023   Kategorie článku: Tenis, Tenisti Je považován za současnou hvězdu tenisu. Ve dvaceti letech má na kontě dva grandslamy a spoustu dalších úspěchů. Wimbledon 2023 Carlos Alcaraz ovládl. Co bude dál?
Zdroj: Depositphotos nebo Instagram

Carlos Alcaraz je nyní spojován s vítězstvím nad Novakem Djokovičem ve finálové dvouhře Wimbledonu. Vyhrál ale i další grandslam. A díky svému věku dosáhl i na nejedno prvenství bílého sportu.

V tenise Carlos následoval svého otce

Psal se rok 2003, když se na jihovýchodě Španělska v oblasti Murcia narodil nejmladší ze tří bratrů Carlos Alcaraz.  Tenisu se věnoval již od dětství. K tomuto sportu jej vedl především otec, který byl profesionálním španělským tenisovým hráčem. Předpokládalo se tak, že právě Carlos bude následovat otcovi kroky. Už ve čtyřech letech se na tenisových kurtech proháněl pod klubem Real Sociedad Club de Campo de Murcia. Protože se jednalo o opravdový talent, zařídil mu otec již ve dvanácti letech agenta. V patnácti letech se Carlos stal součástí sportovní akademie, kde se jeho tenisovým trenérem stal vítěz Roland Garros  Juan Carlos Ferrera. S ním spolupracuje Alcaraz jež několik tenisových sezón.

ITF vystřídal po roce okruh ATP

Ve svých patnácti letech začínal Alcaraz na okruhu ITF. Na svém prvním turnaji se dostal až do čtvrtfinále, kde podlehl krajanovi Sergiu Gutierrezovi-Ferrolovi. O rok a pár měsíců si později si ale mohl užívat své první celkové vítězství. Premiérový titul získal po výhře nad Kazachem Timofejem Skatovem. Na turnajích se mu dařilo. A tak byl čas posunout se dál.

Na okruhu ATP se objevil poprvé v šestnácti letech, kdy mu byla udělena divoká karta. A sice v roce 2020 při turnaji Rio Open. Tehdy dokázal přejít přes první kolo, kdy porazil svého krajana Alberta Ramose-Vinolase. Od roku 2003 tak byl vůbec nejmladším tenistou, kterému se na okruhu ATP podařilo vyhrát zápas. Svou první sezónu na okruhu ATP v roce 2020 ukončoval na 141. místě. V té době mu bylo 17 let a byl nejmladším hráčem TOP 600 v žebříčku.

Již v sedmnácti letech se také probojoval na Australian Open. Stal se tak nejmladším účastníkem tohoto turnaje.  Ještě ani nebyl plnoletý, když dokázal získat svůj první titul na okruhu ATP. To se stalo v Chorvatsku při Croatia Open. Tehdy dokázal ve finále ve dvou setech porazit Richarda Gasqueta. Protože mu bylo pouhých 17 let, byl vůbec nejmladším vítězem tohoto turnaje od roku 2008.

Carlos Alcaraz s Rogerem Federerem - Foto: Instagram
Carlos Alcaraz s Rogerem Federerem - Foto: Instagram

Na US Open 2021 ho zastavilo zranění

Právě v době, kdy se blížila jeho dospělost, si ho svět začal konečně všímat. Ke zlomu ale došlo při US Open 2021. Tehdy světu ukázal, že je potřeba brát jej na zřetel a nepovažovat ho pouze za mladíka, který se snaží hrát dobrý tenis. Ve Flushing Meadows se Carlos Alcaraz stal vůbec nejmladším čtvrtfinalistou moderní éry. Při tomto turnaji se mu povedlo to, co svět od roku 1973 neviděl. A sice vyřazení člena světové trojky Stefanose Tsisipase. Nutno říct, že jeho cesta ke čtvrtfinále nebyla vůbec jednoduchá. V osmifinálové bitvě musel odehrát pětisetový zápas, který se pro něj nevyvíjel příliš dobře. Nakonec se ale probojoval do čtvrtfinále. To ale musel skrečovat kvůli zranění. Spekuluje se tak, jak daleko by se, nebýt zranění, nakonec mohl dostat. 

US Open 2022 již pro něj bylo vítězné, stejně jako žebříček WTA

A to především proto, že se o rok později na US Open vrátil znovu. Tentokrát ale v takové síle, že nenašel žádného přemožitele. Ve finále dokázal porazit Ruuda a stal se za posledních 17 let nejmladším grandslamovým vítězem. Před ním to, v ještě mladším věku, dokázal v roce 2005 jeho krajan Rafael Nadal

Finálové klání ale nebylo jen tak obyčejným zápasem. Nejenže se hrálo o vítěze celého turnaje. Boj byl sveden také o post světové jedničky. Díky vítězství jej pro sebe ukořistil Carlos Alcaraz. Stal se tak vůbec nejmladším a také jediným teenagerem, který na první místo v žebříčku dosáhl. V té době mu bylo 19 let. 

Carlos Alcaraz - Foto: Instagram
Carlos Alcaraz - Foto: Instagram

Dokázal porazit dva z hráčů světové desítky během pár dní

Ještě předtím, než se stal Alcaraz držitelem grandslamového titulu, byl ve světovém žebříčku na konci roku 2021 na více než stém místě. Díky svým výsledkům se ale vyšvihl do TOP 50. Následova turnaj Madrid Open a US Open, který mu přinesli neskutečné výsledky. Právě vítězství v Madrid Open mu nejen přineslo celkové vítězství. Stal se také vůbec nejmladším hráčem, který na jednom turnaji dokázal vyřadit jak Novaka Djokoviče, tak také Rafaela Nadala. Ve finále se mu pak povedl skalp další hvězdy. Vyhrál nad Alexandrem Zverevem.

Zranění jej na pár měsíců vyřadilo ze hry

Díky své píli a talentu se dokázal stát tenisovou hvězdou světového formátu. Rok 2022 pro něj byl, po získání prvního grandslamu, následně spíše trápením. Dlouho mu trvalo, než dokázal vítězně odehrát další zápas. Porážku okusil při daviscupovém klání. Stejně tak nezvítězil ani na turnaji ATP v Astaně. Když už se zdálo, že se blýská na lepší časy, přišel úraz. Kvůli trhlině ve vnitřním šikmém břišním svalu se z kurtů musel na několik měsíců stáhnout. Přišel tak nejen o spoustu zápasů ale také o hřeb celé sezóny Turnaj mistrů. I přes svá zranění a neúčast na dalších turnajích se ale dokázal udržet na chvostu a rok 2022 končil na prvním místě světového žebříčku.

Carlos Alcaraz - Foto: Instagram
Carlos Alcaraz - Foto: Instagram

Kvůli zraněním začátek roku 2023 nevypadal vůbec dobře

Zranění se mu nevyhýbala ani v roce 2023. Tentokrát si jedno z dalších přivodil při tréninku. Vynechal tak Australian Open a v roce 2023 se představil až na turnaji v Buenos Aires. A byla to hned vítězná premiéra. Celý turnaj vyhrál, když zvítězil v závěrečné finálové hře nad Cameronem Norriem. Na své výkony navázal dalším vítězstvím. Tentokrát prošel až do finále v Indiana Wells, kde porazil Daniila Medveděva. Následně se objevil také na French Open, kde se mu poměrně dařilo. Až v semifinále jej zastavil rozjetý Novak Djokovič. I tehdy se jednalo o další boj o první pozici světového žebříčku. Ten tak Alcaraz nevyhrál a na prvním místě byl vystřídán Novakem Djokovičem. Alcaraz však nelenil a hned jak to bylo možné, prvenství získal zpět. Tentokrát zvítězil na turnaji Queen´s Club.

Nakonec vše mělo dobrý konec

I přesto, že do Wimbledonu 2023 vstupoval jako nejvýše nasazený hráč, očekával se různý vývoj zápasů. Alcaraz ale nezklamal a po náročné finálové bitvě urval vítězství v setech 1:6, 7:6, 6:1, 3:6 a 6:4. O tom, že se jedná o následovníka Djokviče, Ferrera i Nadala tak již nemůže být pochyb.

Autor: Lukáš Svítil
Hodnocení článku: 3/3 hvězdiček


Podobné články dle tagu: 2023, carlos alcaraz, kariéra, turnaj, wimbledon, život

Sdílet na:  

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

E-mail:

Váš komentář:

Podobné články jako je Je považován za současnou hvězdu tenisu. Ve dvaceti letech má na kontě dva grandslamy a spoustu dalších úspěchů. Wimbledon 2023 Carlos Alcaraz ovládl. Co bude dál?


O finále Australian Open si Jiří Lehečka nezahraje. Spanilou jízdu utnul Tsitsipas

O finále Australian Open si Jiří Lehečka nezahraje. Spanilou jízdu utnul Tsitsipas

Jiří Lehečka se spolehlivým tenisem dostal až do čtvrtfinále tenisového Australian Open 2023. Tam na něj čekal třetí nasazený Řek Stefanos Tsitsipas. Už postup do druhého týd...

Markéta Vondroušová, česká tenisová naděje a elegantní obranářka, která svojí hrou trápí nejednu hráčku WTA

Markéta Vondroušová, česká tenisová naděje a elegantní obranářka, která svojí hrou trápí nejednu hráčku WTA

Markéta Vondroušová je jednou z nejtalentovanějších a nejvýraznějších postav českého tenisu. Tato mladá a nadějná hráčka se narodila 28. června 1999 v Sokolově a odmalička se...

Jiří Lehečka – český tenisový flegmatik dobývá svět, který ho začíná brát na vědomí

Jiří Lehečka – český tenisový flegmatik dobývá svět, který ho začíná brát na vědomí

Tenis také označovaný jako "bílý sport", je ve světě velmi populární nejen jako rekreace, ale také jako vrcholový sport jehož kořeny sahají až do středověké Francie do roku 1...

Jiří Lehečka senzačně přešel přes 3. kolo Australian Open 2023

Jiří Lehečka senzačně přešel přes 3. kolo Australian Open 2023

Jiří Lehečka v utkání 3. kola Australian Open 2023 porazil britského favorita Camerona Norrieho, když senzačně dovedl do vítězného konce pětisetovou bitvu. Jedenáctého nasaze...

Barbora Krejčíková – poctivá i kreativní česká grandslamová vítězka

Barbora Krejčíková – poctivá i kreativní česká grandslamová vítězka

Barbora Krejčíková je velmi známá a úspěšná česká tenistka. Na svém kontě má několik větších či menších úspěchů ve dvouhře i čtyřhře. V době psaní tohoto životopisu se nacház...

Blíží se Australian Open 2023. Jaké jsou vyhlídky favoritů a kdo může překvapit?

Blíží se Australian Open 2023. Jaké jsou vyhlídky favoritů a kdo může překvapit?

Tenisový turnaj Australian Open 2023 odstartuje příští týden v pondělí 16. ledna. Do Melbourne Parku se sjede 256 nejlepších světových tenistů, aby se utkali o letošní tituly...

WTA – ženská tenisová asociace, která nabízí ten nejlepší tenis

WTA – ženská tenisová asociace, která nabízí ten nejlepší tenis

Vůbec první zmínky o tenisu přicházejí již ve 13. století. Jak šel čas, postupně se měnila pravidla hry i úroveň hráčů. Ženský tenis během 20. století zaznamenal nerovné podm...

Karolína Muchová a její spanilá jízda skončila až ve finále French Open. Co všechno tomuto životnímu úspěchu předcházelo?

Karolína Muchová a její spanilá jízda skončila až ve finále French Open. Co všechno tomuto životnímu úspěchu předcházelo?

Kvůli psychické odolnosti, pohybu na dvorci a herní variabilitě bývá přirovnávána k vítězce Roland Garros 2021 Barboře Krejčíkové nebo bývalé světové jedničce Ashleigh Bartyo...

Linda Fruhvirtová – česká tenisová hvězdička se silnou vůlí po úspěchu

Linda Fruhvirtová – česká tenisová hvězdička se silnou vůlí po úspěchu

Linda Fruhvirtová je 17letý český tenisový megatalent. I přes svůj nízký věk se v letošní sezóně stále více udomácňuje na turnajích nejvyšší kategorie WTA. Před pár dny se po...