Eva Adamczyková (Samková) – drsná holka v drsném snowboardcrossu

Sdílet na:  

Publikované: 02.09.2022   Kategorie článku: Snowboard, Snowboarďáci Eva Adamczyková (Samková) – drsná holka v drsném snowboardcrossu
Zdroj: Depositphotos nebo Instagram

Eva Samková je veleúspěšná česká snowboardistka specializující se na disciplínu snowboardcross. Na svém kontě má několik velkých úspěchů z mistrovství světa a také z olympiády. Její příběh ale není pouze radostný, v průběhu kariéry jí potkalo několik méně vážných i závažnějších zranění, a také smutné události v její rodině. Jak se k ježdění na snowboardu Eva Samková dostala? Kdo jsou členové její rodiny? A jaká je v osobním životě? Vše se dozvíte v následujícím životopise Evy Samkové.

 
Eva Samková – Narození, mládí a dospívání

Eva Samková se narodila 28. dubna 1993 ve Vrchlabí v trutnovském okrese v Královéhradeckém kraji. Její otec Roman Samek se aktivně ve volném čase věnoval sportu, povoláním byl servisní technik ve firmě Hewlett Packard. Evina matka Ludmila Samková byla zdravotní sestra, která v průběhu let pracovala například v nemocnicích ve Vrchlabí nebo na pražské Bulovce. Eva vyrůstala také s o 6 let mladší sestrou Janou.

Ve Vrchlabí se Eva Samková narodila díky tomu, že její matka Ludmila ráda lyžovala a chtěla žít u hor. Proto se přestěhovala pod Krkonoše. Eva Samková tak ke sněhu a horám byla vedena odmala. Lyžovat začala již ve 2 letech.

Eva byla hyperaktivní dítě, proto dělala spoustu sportů a činností – navštěvovala sportovní třídu, lyžovala za Spartak Vrchlabí, věnovala se přespolnímu běhu, tenisu, jízdě na koni, hrála na saxofon a klavír.

Lyžování jí brzo, už v 5. třídě na základní škole, přestalo bavit. Zajímavostí je, že chodila do jedné třídy s lední hokejistkou Karolínou Erbanovou a biatlonistkou Lucií Charvátovou. Jedna třída tak vychovala 3 úspěšné české zástupkyně zimních sportů.

Po tom, co Eva Samková zanechala lyžování, se v 10 letech začala věnovat jízdě na snowboardu. Začínala disciplínou freestyle. Základy dostala od snowboardové školy v Špindlerově Mlýně. Hned ve svých začátcích si ale zlomila nohu a poté po jejím zhojení také ruku. To už bylo při jízdě na koni, nicméně se začala bát skoků a tak v 15 letech Eva Samková přesedlala na disciplínu snowboardcross. Bylo to v roce 2008.

Trvalo jen chvíli, než se její talent projevil. První juniorský úspěch si připsala na MS juniorek v Cardroně na Novém Zélandu, když ho vyhrála a připsala si zlato. O rok později svou dominanci na MSJ potvrdila, když triumfovala také v italském Valmalencu. Třetí a poslední titul juniorské mistryně světa ve snowboardcrossu pak Eva Samková získala v roce 2013 v tureckém Erzurumu.

Eva Samková – Kariéra a úspěchy

I přesto, že v letech 2010-2013 jezdila Eva Samková ještě mistrovství světa juniorek, začala už v té době nakukovat také do seniorských závodů. Na MS 2011 ve španělské La Molině obsadila v disciplíně snowboardcross 5. místo. Tento závod tehdy vyhrála legenda snowboardingu Lindsey Jacobellisová. Jako 18letá už Eva Samková jezdila také Světový pohár. Vysoko se dokázala umístit například v závodě ve Valmalencu, kde jí předstihla pouze Jacobellisová.

V prosinci 2011 si ale přivodila zranění, když si přetrhla kolenní vaz. Sezónu 2011/12 tak musela nuceně vynechat. V lednu 2012 pak podstoupila operaci a na svém zranění našla i pozitivum – čekala jí maturita z češtiny, angličtiny, zeměpisu a dějepisu na gymnáziu. Podle jejích slov tak alespoň měla čas se na ni připravit.

Další sezónu 2012/13 už Eva Samková absolvovala. Na mistrovství světa v Stonehamu skončila sedmá. Velkým úspěchem byla její první výhra v závodě Světového poháru, která přišla 2. února 2013 v Blue Mountain. Koncem tohoto roku jela na zimní univerziádu do italského Trenta jako hlavní favoritka. Svůj úkol splnila a získala tam zlato. Zajímavostí je, že druhá dojela další Češka, Kateřina Chourová.

V roce 2014 pak přišel její životní úspěch. Bylo jí teprve 21 let, když se konala Zimní olympiáda 2014 v ruském Soči. 16. února dokázala ovládnout finále snowboardcrossu před Dominique Maltaisovou z Kanady a Chloé Trespeuchovou z Francie. Eva Samková tak získala zlatou medaili, která byla historicky pátou zlatou individuální medailí ze zimních her pro Českou republiku.

V této sezóně měla také nejblíže k tomu, aby se stala Sportovcem roku ČR – v anketě ale skončila druhá za Petrou Kvitovou, která v tom roce vyhrála Wimbledon. Kromě toho se Eva Samková v roce 2014 dokázala umístit na 2. místě známého amerického závodu v extrémních sportech, X Games.

Velký glóbus za celkové prvenství ve Světovém poháru se jí pak povedlo získat v sezóně 2016/17. V té následující si pak nepřipsala žádný větší úspěch.

Poté ale přišla sezóna 2018/19, kterou lze u Evy Samkové označit za velmi vydařenou. Podruhé v kariéře ovládla celkové pořadí Světového poháru a na Zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu získala Eva Samková bronz. Předstihla jí Italka Michela Moioliová, která získala zlato, a také stříbrná Julia Pereiraová z Francie. V lednu 2019 zvítězila také na mistrovství světa v Utahu.

Dalším úspěšným rokem pak byl rok 2021. Eva Samková nejdříve získala bronz na mistrovství světa v Idre a poté dokázala ovládnout celou sezónu závodů ve snowboardcrossu, čímž si připsala svůj třetí celkový triumf ve Světovém poháru.

Bohužel si ale v prosinci 2021 při závodu Světového poháru v rakouském Montafonu zlomila oba kotníky, kvůli čemu přišla o Zimní olympijské hry 2022 v Pekingu i přesto, že byla nominovaná. Zranění si vyžádalo dlouhou rekonvalescenci. Eva Samková v tom ale opět našla pozitivum – už podruhé se zranila v době, kdy se potřebovala učit. Díky nešťastným zlomeninám kotníků tak měla čas v klidu se připravit na státnice a ukončení bakalářského studia na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy.

Celková bilance úspěchů Evy Samkové je tak vzhledem k tomu, že jí je pouze 29 let, oslňující. Ve Světovém poháru dokázala Eva Samková ovládnout celkem 18 závodů, přičemž 3x vyhrála celkové pořadí Světového poháru. Ze Zimních olympijských her a mistrovství světa má shodnou bilanci – 1x zlato, 1x bronz. Je také trojnásobnou juniorskou mistryní světa. Kromě toho má ve své sbírce stříbro z X Games a zlato z univerziády.

Eva Samková – Osobní život

V roce 2011, když jí bylo 18, se Eva Samková dala dohromady s českým freestyle snowboardistou, kterým byl Tomáš Tuzar. Poté randila také s BMX bikerem Michaelem Beranem.

Poslední 4 roky, tedy čas od roku 2018, strávila již s hercem Markem Adamczykem. Mají spolu šťastný vztah dodnes. Poznali se na koncertě Pro Světlušku, kde měl Marek Adamczyk dělat s Evou Samkovou rozhovor. Eva Samková jednou v rozhovoru popsala jejich začátky – Marek jí začal sledovat na Instagramu, ale nenapsal jí. Prý je hodně stydlivý. Eva ho tak musela popohnat sama. Začala ho sledovat také a zprávu mu napsala jako první, načež jí Marek Adamczyk pozval do divadla a jejich vztah mohl začít.

Rok 2018 se ale celkově nenesl pro Evu Samkovou v radostném duchu. V lednu jí při závodě Světového poháru v tureckém Erzurumu zasáhla smutná zpráva, že jí zemřel otec. Stalo se tak po dlouhé a vleklé nemoci. Nádor na mozku Romanu Samkovi diagnostikovali již v době, kdy bylo Evě 9 let (2002).

Do roku 2009 ještě Roman Samek chodil do práce v Hewlett Packard, poté už musel do invalidního důchodu. Nemoc byla těžká, doprovázel jí otok mozku nebo epileptické záchvaty, kterých míval Roman Samek i 20 denně. Dlouhé nemoci poté podlehl ve výše zmíněném lednu 2018.

Eva Samková se rozhodovala, zda z Turecka odjet domů, nakonec ale závod odjela a vyhrála ho pro svého tátu.

Dva a půl roku poté přišla Eva Samková také o svou matku. Ludmila Samková zemřela v červnu 2020. Do nemocnice přitom šla pouze s bolestí zad. Při následných vyšetřeních byla ale zjištěna také zlomenina hrudní kosti. Při hledání příčiny lékaři diagnostikovali opět rakovinu. Původní nádor se nenašel, metastáze ale měla Ludmila Samková v celém těle. Kvůli nim došlo také k zlomenině hrudní kosti. Nemoc poté měla velmi rychlý průběh, v nemocnici byla matka Evy Samkové pouze 6 až 8 týdnů.

Všechny tyto podrobnosti uvedla v několika rozhovorech samotná Eva Samková, protože nechce, aby smrt a rakovina byly tabu. Tím, že o všem mluví otevřeně, chce pomáhat onkologickým pacientům a jejich rodinám. Smutné rodinné události překonávala s mladší sestrou Janou a přítelem Markem Adamczykem.

Samotný herec Evu Samkovou označuje za velmi silnou ženu, která ve vztahu nepotřebuje téměř žádnou pomoc, se vším si vždy dokáže poradit klidně sama. Podle Evy to do ní vštěpili rodiče jejich výchovou – učili jí bojovat, nevzdávat se za žádných okolností, věřit, že cesta, kterou si zvolila, je vždy ta správná.

Teď bude mít Eva Samková po světě, ve kterém není někdy snadné žít, svého ochránce a průvodce. Sympatického herce Marka Adamczyka si vzala 15. září 2022 stylově uprostřed Krkonoš na horské chatě. Od této chvíle bude soupeřky prohánět nikoliv Eva Samková, ale Eva Adamczyková. Gratulejeme!

Největší zálibou Evy Samkové je určitě jízda na koni, kterou miluje. Kromě toho hraje na saxofon a na hudbě je podle vlastních slov zcela závislá. Ráda také surfuje.

Malou zajímavostí je malovaný knír, který Eva Samková nosívá při závodech a jenž jste si také mohli všimnout. Když Marek Adamczyk poprvé potkal Evu Samkovou, právě kvůli tomuto faktu si myslel, že je divná. Později však změnil názor. Kde je původ tohoto zvyku? Jednou si tento knír namaloval polský jezdec Mateusz Ligocki, který je kamarádem Samkové. Učinil tak na počest skokanského veterána na lyžích Adama Malysze. Evě Samkové se tento zvyk zalíbil a od té doby si knír maluje, protože jí podle jejích slov nosí štěstí.

Fotogalerie
Eva Adamczyková (Samková) – drsná holka v drsném snowboardcrossu foto č.1Eva Adamczyková (Samková) – drsná holka v drsném snowboardcrossu foto č.2
Autor: Lukáš Svítil
Hodnocení článku: 3/3 hvězdiček


Podobné články dle tagu: eva samková, olympiáda, snowboard, snowboardcross, snowboarding

Sdílet na:  

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

E-mail:

Váš komentář:

Podobné články jako je Eva Adamczyková (Samková) – drsná holka v drsném snowboardcrossu


Zlatý návrat české snowboardcrossařky Adamczykové! Na MS v Gruzii suverénně ovládla svůj závod

Zlatý návrat české snowboardcrossařky Adamczykové! Na MS v Gruzii suverénně ovládla svůj závod

Příběhy odpradávna živí lidské životy, a krásné příběhy se vyprávějí s radostí. Po vážném zranění, které si Eva Adamczyková (dříve Samková) přivodila před olympiádou v Peking...