Jiří Procházka – pozoruhodná transformace rváče v elitního bojovníka MMA

Sdílet na:  

Publikované: 20.03.2023   Kategorie článku: MMA, MMA bojovníci Jiří Procházka – pozoruhodná transformace rváče v elitního bojovníka MMA
Zdroj: Depositphotos nebo Instagram

Jiří „BJP“ Procházka je aktuálně rozhodně nejlepším zápasníkem napříč celou československou MMA scénou. Před pár dny zaznamenal také velký celosvětový úspěch – stal se šampionem polotěžké divize v elitní organizaci UFC. Jde o vůbec první pás šampiona v této organizaci pro celé Česko. Jak se Procházka k MMA dostal? Jaká je jeho povaha a záliby? Jaká je jeho zápasnická historie a přes jaké překážky musel přejít? Vše se dozvíte v jeho životopise.

Jiří Procházka – narození, dětství a dospívání

Jiří Procházka se narodil 14. října 1992 v Hostěradicích, obci nacházející se v okrese Znojmo v Jihomoravském kraji. Letos tedy oslaví své 30. narozeniny.

Jeho otec, po kterém Jiří dostal jméno, zemřel velmi brzy a v mladém věku (nedožitých 28 let) na infarkt myokardu. V té době bylo Jiřímu 6 let. Vyrůstal tedy se svou matkou Vladimírou a mladší sestrou Veronikou, která je jeho velkou fanynkou – mimo jiné se byla podívat na Jiřího titulové utkání UFC v Singapuru.

Jak řekl sám bojovník Jiří Procházka v několika rozhovorech, úmrtí jeho otce bylo událostí, která zásadně ovlivnila jeho chování v následujících dětských letech. Ztratil mužský vzor, který potřeboval. Když se k tomu přičetl fakt, že vždy byl hodně energické dítě, začaly problémy, které musela řešit Jiřího matka. Naopak jeho mladší sestra Veronika si podle jejích vlastních slov na bratra nikdy nestěžovala a tvořili spolu skvělý tým. Hodně je prý spojilo a stmelilo právě úmrtí jejich otce.

Následovala puberta, ve které se Jiří Procházka začal hledat. V jednom z rozhovorů uvedl, že se snažil najít sebe sama ve všech možných sportech a kruzích lidí. Na určitou dobu se poté vydal špatným směrem – Jiří Procházka se začal hodně rvát na diskotékách i ulicích.

Už v těchto rvačkách prokázal talent na bojová umění – podle jeho vlastních slov se vícekrát stalo, že po jeho úderech zůstal člověk nehybně ležet a nejednou se lekl, že někoho zabil. Nicméně Jiří Procházka pokračoval v tomto životním stylu dále a jednou v roce 2009 objevil muaythai, tedy thajský box. Začal se mu více věnovat, tehdy mu bylo 16 let.

Dostal ho k němu kamarád, který se mu také věnoval. Jak ale jednou Jiří Procházka řekl v rozhovoru, ani přechod k cílenému tréninku boje nebyl z jeho strany motivován nějakými šlechetnými úmysly. Naopak, bojovým sportům se údajně začal věnovat proto, aby se uměl na diskotékách a ulicích prát ještě lépe a využil tam nové poznatky.

Nejvíce se prý Jiří Procházka rval na ulicích v období mezi jeho 15 až 20 lety. Po určitou dobu tedy své umění natrénované v thajském boxu využíval také nesprávným směrem.
V tréninku se ale Jiří rychle začínal zlepšovat a svůj talent prokázal už v thajském boxu – v roce 2011 se stal mistrem ČR ve váze do 86 kilogramů.

Poté postupně začínal Jiří Procházka objevovat také MMA, ve kterém se rychle našel a chtěl ho dělat profesionálně. Jeho první profesionální zápas pak na sebe nenechal dlouho čekat. Jiřímu bylo tehdy 20 let. Jeho matka mu tenkrát ještě MMA vymlouvala a několikrát se ho ptala, zda je to sport, který chce dělat. Svými rychlými úspěchy jí ale přesvědčil.

Jiří Procházka – zápasnická kariéra

První zápasovou příležitost dostal Jiří Procházka od české MMA organizace GCF na akci GCF 10 7. dubna 2012 v Mladé Boleslavi. Jeho protivníkem byl Stanislav Futera, kterého Procházka převálcoval a za 53 vteřin od začátku zápasu ukončil KO úderem. Podle jeho vlastních slov to ale nebyla agresivita, co ho v jeho prvním zápase pohánělo. Byl to prý strach z porážky a svého protivníka porazil v panické hrůze ze selhání.

V následujících zápasech se bojovník Jiří Procházka představil na akcích GCF 15 a GCF 17. Svou bilanci upravil na 3-0. Nejdřív kolenem knokautoval Vladimíra Eise, poté KO úderem ukončil také Martina Vaniše.

Poté se představil na Ring Fight Brno, kde předvedl svou první submisi v podobě trianglu a ukončil Denice Strahinju. Svou bilanci tak upravil již na 4-0. Všechna dosavadní vítězství si připsal po ukončení již v 1. kole a všechny je stihl v roce 2012.

Rok ale ukončil Jiří Procházka svou první porážkou na turnaji Supreme Fighting Championship 1. Jméno jeho protivníka bude známo lidem, kteří dnes sledují turnaje české organizace Oktagon. Byl jím Bojan Veličkovič, který nedávno podlehl šampionovi welterové divize, Davidu Kozmovi. Procházku tenkrát dokázal ukončit KO údery v 1. kole. Jiřího bilance se tak upravila na 4-1.

Rok 2013 poté Jiří Procházka odstartoval 2 vítězstvími, opět v 1. kole. Nejdřív KO úderem ukončil Josefa Žáka na turnaji GCF 19, a poté mu v dalším zápase proti Chorvatovi Radovanu Estocinovi stačilo 26 vteřin na to, aby předvedl naskočené koleno, kterým Chorvata knokautoval.

V červnu 2013 si pak odskočil na zápas do Ruska a zaknihoval tam svou druhou porážku. Na turnaji Fight Nights – Battle of Moscow 12 ho Abdul-Kerim Edilov ukončil technikou Rear Naked Choke (škrcení) po 2 minutách 1. kola. Svou bilanci tak upravil na 6-2. Zajímavostí je, že na turnaji se představila také legenda ženského polského MMA, Joanna Jedrzejczyk, která před pár dny ukončila aktivní kariéru.

Poté se Jiří Procházka představil také v Německu, které pro něho bylo úspěšnější. Na turnaji RTC – Rock The Cage 4 ukončil KO údery Olivera Dohringa v 1. kole. Zajímavostí je, že hlavní zápas této německé karty obstaral Slovák Miroslav Štrbák – legenda slovenského MMA.

Poté česká organizace GCF nabídla Procházkovi titulový zápas. Ten nezaváhal a v podobě titulu polotěžké váhy si Jiří Procházka v MMA připsal první úspěch. V zápase ukončil Martina Šolce naskočeným kolenem. Tím ukončil rok 2013.

Následně porazil na akci GCF 27 Viktora Bogutzkeho díky povedenému škrcení v 1. kole. Poté následovala první obhajoba titulu. Na turnaji GCF 28 titul Jiří Procházka obhájil, když po 48 vteřinách 1. kola trefil Tomáše Penze naskočeným kolenem. Tato technika ho pomalu začínala symbolizovat. Jeho bilance byla v tu dobu 10-2.

Poté si připsal další rychlé vítězství v GCF, načež opět vyzkoušel Rusko a Battle of Moscow. Proti Mikhailu Mokhnatkinovi to byl první zápas Jiřího Procházky, který dospěl až k bodovému rozhodnutí rozhodčích. Výsledkem byla remíza. Jiřího bilance se změnila na 11-2-1 (první číslo výhry, druhé porážky, třetí remízy).

Následně si bojovník Jiří Procházka připsal další 3 výhry v 1. kolech – 2 v GCF, jednu opět v Rusku. Po tomto zápase následoval podpis smlouvy s japonskou organizací Rizin FF.

Jiří Procházka se uved perfektně, během 2 dnů si připsal první 2 výhry v Rizinu – nad Satoši Išiim a Vadimem Nemkovem. Další zápas prohrál, dostal KO od Muhammeda Lawala. Bylo to 31. prosince 2015 a do dnešního dne je to poslední porážka Jiřího Procházky. Jeho bilance se upravila na 16-3-1 a postupně jí už pouze vylepšuje.

Během následujících 3 let vyhrál 7 zápasů. Jeho protivníky byli postupně Kazuyuki Fujita, Mark Tanios (jediná výhra Jiřího Procházky na body), Willian Roberto Alves, Karl Albrektsson, Bruno Henrique Cappelozza, Jake Heun a Brendon Halsey. Jiřího bilance tedy byla již 23-3-1.

Poté dne 21. dubna 2019 zaznamenal na turnaji Rizin 15 do té doby největší úspěch českého MMA – v odvetě s Muhammedem Lawalem dokázal sokovi porážku oplatit, knokautoval ho ve 3. kole a stal se šampionem Rizinu v polotěžké váze.

Poté si připsal výhru ve vyšší váze nad Fabiem Maldonadem a následně obhajoval titul polotěžké váhy proti C. B. Dollawayovi. Knokaut přišel po 2 minutách 1. kola a Jiří Procházka titul obhájil. Poté mu vypršela smlouva s Rizinem a Procházka podepsal novou – tentokrát již s nejprestižnější organizací, UFC.

Okamžitě po jeho příchodu do UFC chtěl Jiří Procházka nastoupit proti co nejlepšímu soupeři – Dana White mu nabídl zápas s tehdejší sedmičkou polotěžké divize, Volkanem Oezdemirem. Jiří ho knokautoval na začátku 2. kola. Bylo to v červenci 2020 a Jiří se hned vyjádřil, že co nejdříve chce titul UFC.

UFC mu tedy vyšlo vstříc – v roce 2021 dostal zápas s trojkou žebříčku, Dominickem Reyesem. Reyes v zápase moc šancí neměl a zápas to byl opravdu krvavý. Jiří ho ukončil efektním loktem z otočky ve 2. kole.

Na konci roku 2021 byl Jiří Procházka již náhradníkem pro titulový zápas Blachowicz versus Teixieira. Nikdo se ale nezranil, a tak Jiří na svou příležitost dále čekal. Dostal jí proti vítězi tohoto utkání, Gloveru Teixeirovi, v červnu 2022.

V tomto zápase se neuvěřitelné stalo skutečností – elitní škrtič Teixieira nejvíce hrozil Procházkovi, elitnímu postojáři, v postoji. Ve 42 letech v zápase na 5 kol dokázal Procházku vybodovat a byl by vyhrál, chybělo mu ale 28 vteřin. Přesně tolik vteřin před koncem zápasu ho Jiří Procházka dokázal ukončit škrtící technikou Rear Naked Choke. Byla to první porážka na submisi v celé kariéře tohoto Brazilce – a to absolvoval celkem 41 zápasů. Jiří Procházka se tak stal šampionem UFC v polotěžké váze.

Jeho dosavadní bilance se tak zatím zastavila na číslech 29-3-1.

Jiří Procházka – osobní život a záliby

Jiří Procházka bydlí v kamenné chatě v lese nedaleko brněnské přehrady. Má zde ticho a klid, které potřebuje ke své oblíbené činnosti – meditaci. Ta mu podle jeho vlastních slov pomáhá s poznáním sebe sama a rozšiřuje možnosti jeho těla v boji, které používá jako nástroj. Během působení v Japonsku přijal za svůj také kodex Bušidó, což je morální kodex samurajského bojovníka. Odtud pramení také jeho neochvějný zápasový klid a naprostá rozhodnost, která je mu vlastní. V zápase je vždy klidný, po obdržené ráně v postoji dokáže složit ruce a nekrýt se. Z jeho specifického stylu šíleli již fanoušci v Japonsku.

Boj je podle něho uměním a životním stylem, nerozlišuje proto dobu přípravy. V tréninku je neustále.
Z jeho posledních rozhovorů vyplynulo, že i když se jeho příjem díky působení v UFC několikanásobně zvýšil, nepotrpí si na drahé materiální věci. Pořídit by si v budoucnosti chtěl pouze nějaký luxusní rychlý vůz.
Jeho přítelkyní je 34letá Kamila Kordulíková, se kterou jsou spolu od roku 2014 s dvouletou přestávkou.

Aktualizováno: 20.3.2023

zdroj titulní fotografie: facebook Jiřího Procházky

Autor: Lukáš Svítil
Hodnocení článku: 3/3 hvězdiček


Podobné články dle tagu: bjp, bojovník, Jiří Procházka, mma, ufc

Sdílet na:  

Komentáře ke článku

Varsanyi Marian   2023-05-09 13:34:40

Cau Jirko.Jmenuji jse Marian.Bydlim v Chrudimi.Vek 55 roku.Az jsi das do poradku rameno,prosim te uspi natejden tvymi kladivami drzeho clovicka Hillka,kdyby doslo k boji.Tesim se az ho uspis.Preji dozivotni zdravi a slavu.Cau Marian.

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

E-mail:

Váš komentář:

Podobné články jako je Jiří Procházka – pozoruhodná transformace rváče v elitního bojovníka MMA


Patrik Kincl obhájil titul a zvítězil nad Alexem Lohoré na Oktagonu 35 v Brně

Patrik Kincl obhájil titul a zvítězil nad Alexem Lohoré na Oktagonu 35 v Brně

V zaplněné Brněnské hale proběhl 17.9.2022 turnaj organizace Oktagon MMA. Turnaj byl plný zajímavých zápasů a rychlých a tvrdých soubojů bojovníků. Držitel titulu do 84kg Pat...

Karlos Vémola – Terminátor z Oktagonu, kterého jen tak něco nezastaví

Karlos Vémola – Terminátor z Oktagonu, kterého jen tak něco nezastaví

Úspěšný zápasník MMA, hvězda Oktagonu, ale také člen Sokola a bývalý kulturista. To je Karel Karlos Vémola. Jeden z nejúspěšnějších českých MMA bojovníků, kterého pod přezdív...

Alex Lohoré – postrach pro protivníky, zážitek pro diváky

Alex Lohoré – postrach pro protivníky, zážitek pro diváky

Pětinásobný světový šampion MMA, umístěný v TOP 100 světového žebříčku bojovníků střední váhy – to je francouzský bojovník tmavé pleti Alex Lohoré. Pro mnohé protivníky je to...

Gábor Boráros – extravagantní potetovaný sympaťák se srdcem bojovníka

Gábor Boráros – extravagantní potetovaný sympaťák se srdcem bojovníka

Slovenský zápasník MMA maďarského původu, vítěz televizní reality show Oktagon Výzva a nositel titulu z maďarské organizace HFC – to je Gábor Boráros. Extravagantní, potetova...

Conor McGregor – milovaný i nenáviděný bojovník MMA a světový šampion UFC

Conor McGregor – milovaný i nenáviděný bojovník MMA a světový šampion UFC

Jedno jméno a kolik ve světě způsobilo rozruchu. Milovaný i nenáviděný Conor McGregor, který své příznivce i odpůrce nepřestává překvapovat svými neskutečnými výkony. Všichni...

David Kozma – šampion velterové divize organizace Oktagon MMA

David Kozma – šampion velterové divize organizace Oktagon MMA

David Kozma je 30letý MMA zápasník a patří k nejlepším a nejoblíbenějším bojovníkům organizace. Je to typ bojovníka, kterých je na československé i světové scéně málo – vystu...

Karlos Vémola Triumfoval nad Attilou Véghem: Odveta, která otřásla Prahou

Karlos Vémola Triumfoval nad Attilou Véghem: Odveta, která otřásla Prahou

V sobotu večer, na turnaji Oktagon 58, se odehrál dlouho očekávaný zápas mezi Karlosem Vémolou a Attilou Véghem. Karlos Vémola, známý jako Terminátor, dostal příležitost poms...

A je to tady! Nejlepší bojovníci MMA se sejdou v Ostravě, aby bojovali o milion eur

A je to tady! Nejlepší bojovníci MMA se sejdou v Ostravě, aby bojovali o milion eur

Unikátní projekt česko-slovenské organizace MMA Oktagon spojí elitní zápasníky welterové váhy z celé Evropy. Borci si rozdělí milion eur, přičemž vítěz bere 300 000 eur (7 mi...